1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто е толку тешко да најдеш нормален/на дечко или девојка?

Дискусија во 'Врски' започната од baba Rada, 13 август 2016.

  1. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Затоа што на прво место им се сексуалните потреби, а не чувствата.
     
    На Alisa22, Ava.84, MayDiamonds и 22 други им се допаѓа ова.
  2. Slatkish255

    Slatkish255 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2016
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Дури не е проблемот во тоа дека најбитно нешто им се сексуалните односи колку што одма им се здосадува партнерот. Безразлика дали им се здосадува времето поминато со нив, карактер, изглед, секс, нормално секогаш има некој подобар од тебе, што е и логично.
    Само што ако некој толку сакаш никогаш нема да ти здосади и за тебе ке биде и повеќе од доволен.
     
    На MayDiamonds, Elf и ThePharmacist им се допаѓа ова.
  3. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Тоа го бараат кај добри девојки за жал. А љубов бараат кај погрешни
     
    На Elf, quattro, hermosa и 3 други им се допаѓа ова.
  4. Аничкаa

    Аничкаa Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2020
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    442
    Пол:
    Женски
    Мислам дека и на машки и на женски, не сакаме/страв ни е да се отвориме и да не бидеме тоа што не сме. Или јас ке сакам да се зближиме он нема да сака и обратно и после си викаш ништо не правам нека пријде сам тој гледа незаинтересирсна не приоаѓа а ти така пошо предходниов те откачкл и така хахаха
     
    На Crna Dama, La profesora и Elf им се допаѓа ова.
  5. La profesora

    La profesora Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2021
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Rabotite se malku pokomplicirani i odat podaleku od kliseata povrzani za mazite i zenite...Korenot na problemot lezi vo komunikacijata i toa kako taa se promeni vo izminative 10 i poveke godini...Ako porano rabotite se odvivale na korzo ,kako sto veli prvicnata poraka, recisi lice v lice kade sto mozes da ja vidis fizickata reakcija na nekogo kon tebe...pa tuka bilo celi romani ,pisuvanje samo od eden pogled :D Vo denesno vreme koga se se odviva so brzina na svetlinata , pa i komunikacijata, imate celi 'vrski" koi pocnuvaat i zavrsuvaat po socijalni mrezi...Mladite se navikanati na takvata komucikacija vo seko aspekt od zivotot pa i vrskite...sakaat se i go sakaat sega...mislam deka se raboti za edna golema netrpelivost pottiknata od nacinot na ziveenje i nacinot na komunikacija...sepak vrskata e edn proces na koj mu treba vreme....od druga strana mladite sega i vo vremeto na nasite roditeli ili babi i dedovci ne se isti...postoi golema nezrelost...ako pred 30 i poveke godini covek so 21 godina i poveke bil vozrasen , odgovoren , so rabota i zrel za zenidba ako ne i veke zenet , denes istiot opstestvoto go smeta za dete zatoa sto spored nekoi istrazuvanja pubertetot zavrsuva so 22...kako i da e ,mozebi zabegav so temava ama istata e dosta kompleksna i glavniot vinovnik na krajot moze da se bara vo nezrelosta na mladite luge , kako sto veke rekov ( ironicno i pokraj site knigi za samopomos) kako i vo opstiot pad na vrednosti koj ni se slucuva kako del od tranzicijata koja nikako da zavrsi...
     
    На Good boy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Elf

    Elf Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2019
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    2.121
    Пол:
    Женски
    Баш така ,како во некој круг...

    Иначе да се надоврзам на темата нормални нема само има некои слични со нашето лудило ..
    Ако успееш да најдеш некој сличен супеер ако не ништо нема нормалност.
    Нормалноста денес е извитоперена.
     
    Последна измена: 12 март 2021
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  7. La profesora

    La profesora Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2021
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Za ljubovta e potrebna hrabrost a sepak paradoksalno istata od nas pravi slabici. Premnogu kalkulirame, taktizirame, igrame igri,povedeni.od nesigurnosta ili.razocaranosta od nekoj prethoden neuspeh iako sakame nekoj sto bi otisol na kraj na svetot za nas a I nie za nego.Mozebi ke recete deka preteruvam,no zosto da vleguvate vo vrska osven ako ne ve protrese od koren I ne ve natera na nesto sto nikogas do sega ne ste bile podgotveni.A sto se odnesuva do normalnosta,samata taa tesko se definira.Mislam deka kolku covek teznee kon toa tolku e pozdodeven..
     
    На Ana.brojka, Good boy1 и Summerbaby им се допаѓа ова.
  8. Summerbaby

    Summerbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2020
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.738
    За болдираново бравоо !!
     
  9. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.838
    Пол:
    Женски
    Јас ако сега требаше да барам љубов, искрено мислам дека сама ќе си останев до крајот на животот. Некако се повеќе и повеќе перцепциите за љубов се изместуваат, се некој нешто бара, се се условува, а најмалку што се заснова за врска е искрена љубов.
    Дури ми е несфатливо брак 5,6 месеци врска, ама тоа сум јас, никој не обвинувам може и јас гледам погрешно на работите, ама за да бидам со некој сакам да го запознаам подобро.
    Никогаш не ми биле важни само пеперутките во стомак, затоа што реално тие одлетуваат, ама почитта, искреноста, грижата еден за друг, вниманието е тоа што за навек останува ако бираме правилно.
     
    На An4e banance, Bezobrazna01, Ugly Duckling и 4 други им се допаѓа ова.
  10. La profesora

    La profesora Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2021
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Искрено и јас не ја разбирам идејата за брак само по 5-6 месеци исто како што не разбирам и брак по скоро 10 години врска,која и самата е неозаконет брак.Како и да е којзнае што е правилно или доволно долго.Она што е точно е дека доаѓа еден период на објективнносст и се поставува прашањето дали можам да живеам со оваа личност ? Не е романтично ама реално е.
     
    На honey.11 и anggell им се допаѓа ова.
  11. Summerbaby

    Summerbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2020
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.738
    Повеќе го разбирам бракот за 5-6 месеци отколку некој да ме матка 10 години. Па да му е тешко за еден прстен освен ако не е взаемен компромис дека не сакаат брак.
     
    На Bellaa1234 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  12. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски

    Па баш поентата е, што бракот не е прстен.
    Јас бев во многу долга врска пред да стапиме во брак, и никогаш не ми било до прстенот. Ниту пак сум го гледала тоа како маткање. Попрво гледавме да створиме услови да живемее сами, и да се стабилизираме со примања.
    А за 5-6 месеци не можеш човек да го запознаеш... Нејсе, секој со свое размислување.


    Што е до темава, скоро дискутирав со другар 30 годишен, стабилен дечко во секоја смисла, и неговото гледиште е дека повеќето од младите сега бараат друг тип на сигурност од порано. Ако порано се вреднувале работи од типот на градење пред се пријателство, љубов, разбирање како темели за долготрајна врска, сега се вреднува колата што се вози, дали имало немало стан, односно пред се материјална обезбеденост. А има и некоја тенденција луѓево да се прават нешто што не се, па многу подоцна си го откриваат карактерот. Друга работа е што треба да сте со партнер на иста бранова должина, возраста не е битна за ова, битно е да имате заднички јазик за тоа што сакате и очекувате до врската.
    И јас да требаше сега да барам партнер сигурно ќе ми беше тешко, посебно што сум емотивен човек.
     
    На Ajronmen, Bezobrazna01, La profesora и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Summerbaby

    Summerbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2020
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.738
    се согласувам .. како што кажав освен ако е взаемен договор.. не велам за сите знам луге кои се повеќе години ама заедно креираат и чекат да направат план ,има и од 15 години заедно па цел живот среќни,ама има и догли врски кои со години глумат љубов .. и на крај преку ноќ едниот ја зафркнува другата страна.
     
  14. La profesora

    La profesora Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2021
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Од пример во моја близина знам дека 5,6 месеци не се доволни да запознаете некого. Па забога во пријателство ќе вложите повеќе време и труд камоли во врска. Ниту пак се тие екстремно долги врски кои сите чекаат само да се озаконат а прашање е дали нешто од првобитната љубов останало.
     
    На hermosa, EdenAzar007, Ajronmen и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. La profesora

    La profesora Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2021
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Ne znam dali ova e za vo ovaa tema no bi cenela tugjo mislenje. Pred nešto poveke od mesec na forumov zapoznav eden tip. Mislam instant kpnekcija, kako so nikogo dosega, 5 časa pominaa kako 5 minuti. Ista vorzrast, isti razmisluvanja astrološski kompazibilni :Dza onie koi veruvaat vo toa. Se beše ok se dodeka ne prodolživme na Instagram. Potoa poćna da insistira na kamera.Mu rekov da zabavi malku. Denes koga sakav da ja prodolžam konverzacijata beše vo fazon kao od različni gradovi sme, ova nema da bide ništo seriozno. Mislam. Where did I go wrong?;(Navistina se zagreav za tipot.
     
    На tina2018 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    A zosto ne na kamera? I do not get it? Stvarno si trebalo da se uklucis na kam makar na 2 min, oti ima sekakvi duri i mazi koi brkaat mazi. Jas znam deka od toa se plasata najmn mazite. Mi imaat receno - ako ne ja vidam na kam od kaj ke znam da ne e nekoj pe#$# da mi pisi. A ako e na dalecina vrskata mozno e da e potesko, i e vrzano so trosenje poveke pari. A uste poveke ako se gradovi na primer Ohrid - Berovo. Em nema redovni linii, em se predaleku. A ako treba nekade toj da prespiva za da ima devojka- finansiski e too much. Ne znam. Ako se uklucis na kam da se vidite samo - sto e tolku strasno?
     
  17. La profesora

    La profesora Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2021
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Vidi of moe iskustvo vklućuvanjrto kamera ima drugi implikacii.Imam negativni iskustva so toa i mu go rekov istoto.Na početok ne mu smetaše. A što se odnesuva do vrska na dalećina mislam deka ako ima volja ima i naćin. Duri i postoi grupa na ovoj forum vo koja ima iskustva za vrski koi opstojuvaat iako drugiot e vo stranstvo.
     
  18. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    А каде ви поминаа 5 часа како 5 минути? Јас сфатив дека сте се виделе во живо...
    И зошто го пишуваш ова кога знаеш дека го чита?
    Како успеа да се загрееш за некој кој се уште не си го видела?
     
  19. La profesora

    La profesora Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2021
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    412
    Пол:
    Женски
    Pišuvavme vo privaten chat.Kako sto pisav na drugo mesto , se mislev dali da pisam vaka javno no sakav da vidam kakvi mislenja ke dobijam.A za zagrevanjeto,sto znam,mislev deka sme na ista frekvencija.
     
  20. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Сега гледам дека во неколку теми си го поставила истото прашање. Не знам колку години имаш ама едноставно заборави го профилот, личните пораки и чувствата кои што ти ги предизвикал. Немој случајно да ти текне секоја вечер пред спиење да ги препрочитуваш и по некое време пак да бараш лек тука како да се одљубиш.
    Ова е само форум. На форум може да сте најдобри пријатели па откако ќе се запознаете во живо ќе има скандали по форумот како што веќе има примери и искуства по истиов овој форум. Претпоставувам не си дете.
     
    На Аничкаa, Alisa22, La profesora и 1 друга личност им се допаѓа ова.