1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто жените секогаш добиваат старателство над децата?

Дискусија во 'Брак' започната од Ostaven85, 10 февруари 2016.

  1. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски

    Mislam znam za koj slucaj zbores sto se omazi taa so romot.Inaku go rodi deteto,kerka rodi...
    A drugite nejzini 2 deca (masko i devojce) gi gleda maz i so pomos na nejzinite roditeli (koi se otkazaa od sopstvenata kerka).
     
    На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mami blue

    mami blue Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    1.274
    Допаѓања:
    21.995
    Пол:
    Женски
    Ke posocam eden primer..vo komsii mi se
    Znaci mazov se razvede, deteto ostana so majkata
    Istiov maz ima devojka, isto taka razvedena so kerkicka..e sea deckoi ne i dozvoli kerkata da e so nea bidejki sinot mu e so majkata i ja uslovi ako saka da bide so nego da ziveat edinstveno sami.i taka majkava so cel pamet ja ostavi kerkickata kaj majkai( baba i) za samo ovaa da si tera zivot.
    Nemozam da sfatam, neznam kako da e tipot nikad ne bi go dala avoeto dete majka mi da go cuva
     
    На MilaP му/ѝ се допаѓа ова.
  3. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    Луѓе се има по светов да не се чудиме.Искрено јас тие не ни ѓи сметам за родители да оставаат дете,тотално да се откажаат од него,да се праваат како не постои па зар тоа е родител бре
     
    На SimonaTino, Rama и MilaP им се допаѓа ова.
  4. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.355
    Пол:
    Машки
    Ova modernive majki ne se bas site za dete da bideme realni. Pobitno mu e skapa obleka, skap telefon, skapa sminka i kafe vo nekoj kafic sekoj den.
    Deteto... drug im go gleda.
     
    На makgirl, SimonaTino, kjukli и 3 други им се допаѓа ова.
  5. makgirl

    makgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2015
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.104
    Пол:
    Женски
    Убаво рекле.Неможе секој да биде родител
     
    На PogbaPol му/ѝ се допаѓа ова.
  6. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.864
    Допаѓања:
    217.870
    Пол:
    Женски
    Ја прочитавме веке многу пати Виши и нејзината огорченост према машкиот род.
    Не ме чуди повеќе женава и нејзиното лечење на сопствените комплекси овде на форумот основани врз нејзиното минато и сегашност со маж и.
    Овде не и се стиска да збори и да куди за мажите и нивната не карактерност а богами дома да и речеш да оди и да излечи тоа комплексите пред маж и попрво ќе остане пред врата отколку да се разбере со човечност и самопочит према себе си.

    Од старт може да се забележи огорченоста и незадоволството на жените према посветеноста на машкиот род кога станува збор за вакви осетливи теми.
    Мајка си е мајка а и татко си е татко, секој на свој начин е незаменлив и тоа е фактот, а ако почнеме да ја дробиме за самата човечност и осетливост тука во овој случај не игра улога самото родителство и нивната обврска туку самата човечност кај секој поединец.
     
    На JuLleE, kjukli, bittersweet и 2 други им се допаѓа ова.
  7. promeneta

    promeneta Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2012
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    12.555
    Пол:
    Женски
    Очигледно е дека има секакви случаи и дека веќе минато е времето кога СЕКОГАШ детето припаѓало на мајката (иако и во минатото имало такви случаи).

    И јас како Алиса се чудам како може да го родиш и да го оставиш. Сепак факт е дека кај некои мајки никогаш не се раѓа мајчински инстинкт.

    Исто, не се сложувам и дека мајката повеќе се грижи за детето оти е 24/7 со него.
    А сопругот за кој работи по цел ден? За да може ние да сме МАЈКИ, некој треба и да работи нели?
    Секој на различен начин придонесува за тоа дете.
    И после цел ден акање, и бакнежот во образ на детето многу значи.
    Како што рече Мила, сопругот со месеци не го гледа детето, работи во странство. Знаете ли каква ЖРТВА е тоа?
    А се' повеќе случаи има такви.

    Значи има секакви и мајки и татковци, не може да се прави генерализација.

    Сакав само и јас да напишам пример во мојот град од пред 15тина години.

    Мајката си ги остава 5те ќерки и заминува со друг.
    Таткото разнесуваше весници, но не успеваше да ја прехрани фамилијата.
    Дури и на ТВ ги даваа како девојчињата од 10тина години прават манџи и месат леб. Беа многу бедни, живееја под кирија.

    На крајот мораше да ги даде во дом во Скопје.

    Сега сите 5 живеат во Скопје, со завршен факултет и како чув сите успешни девојки.

    Мајката уште не сака да ги види.

    А таткото за секој повод е присутен и сега отиде да живее во Скопје и тој.

    Значи нема правила.

    Животот знае да напише романи.

    Како што рече Витамина, на крајот се' се сведува на човечноста на човекот.
     
    Последна измена: 11 февруари 2016
    На JuLleE, kjukli, Rama и 6 други им се допаѓа ова.
  8. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Прво не вадам ништо од контекст, никаде не пишуваше дали мајката се грижела или не за децата, не ми ги извртувај непотребно зборовите.:)

    Мене ме изгледал таков балканец, не ме израснале марсовци, татко ми е вдовец од мои 15 години, мајка ми пред тоа беше болна 4 години, значи од 11 години ме гледал мене, брат ми и мајка ми сам балканецот, без помош од страна.
    Останал сам со двајца тинејџери и не изведе на прав пат, брат ми исто е балканец па си ги гледа децата, утре да дојде до развод не верувам дека тука така би се откажал од децата само затоа што е разведен.

    Значи јас не оспорувам дека има мажи кои ако се разведуваат од жените мислат и дека се разведуваат и од децата меѓутоа сега се помалку ги има такви, не може маж кој менувал пелени, го хранел бебето, седел цела ноќ со него кога било болно тукутака да го батали, превише е поврзан со детето.

    Има и мајки кои за инает после разводот не даваат децата да се видат со таткото и тие жени не ги рачунам за мајки на место, заради својата огорченост им ја скратуваат на децата љубовата од таткото, тие ми се чини и се бетер од тие што ги оставаат децата.
     
    На eloves, Dust, JuLleE и 7 други им се допаѓа ова.
  9. vichy

    vichy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    1.165
    Пол:
    Женски
    Znaci temata ne e za mojot mm i mene tuku za toa zosto glavno zenite dobivaat staratelstvo vrz decata po razvod. I dajte prestanete koga mi citirate mislenja koi se moi licni stavovi koi otsekogas sum gi imala da mi gi povrzuvate so iznesenite nesta od drugi temi. Znaci ne bidete malograganski nastroeni za da ne ve dozivuvame nekoi na forumov kako tipicni malograganski likovi bez svoi zivoti sto mesate babi i zabi po site temi. No vas zivot sto sakate pravete si. Kko i da e jas si go imam toa mislenje i sto sakam ke si pisuvam na ovoj forum no ne so malograganska notka t.e. narodski kazano ogovaracka notka dmek ona pisala na onaa tema vaka pa zatoa na ovaa tema misli taka.
     
  10. DVAANGELA

    DVAANGELA Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    554
    Допаѓања:
    28.804
    Пол:
    Женски
    Абре луѓе, дали го сметате за родител тој што се откажал од сопственото дете, (facepalm)без разлика дали е татко или мајка, абе тие не спаѓаат во ниедна категорија на луѓе ]:)тоа се посебни монструми кои за жал господ им дарил дете, а кој ке го добие старателството е најмалку важно, важен е животот на тие деца што ке останат со тој родител да живеат.
    А примери има миљони и секогаш ке има,туку жалосно за тие невини душички мали.......
     
    На Outlook, SimonaTino, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
  11. sugarlips

    sugarlips Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2014
    Пораки:
    672
    Допаѓања:
    761
    Пол:
    Женски
    Дека се поспособни :)
     
    На Lolo5, okcenzi и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  12. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    WTF?

    Колку векови се враќаме назад со ова? Нели ние жените пискаме за рамноправост, па каде е рамноправноста овде?

    Па, подобро дете нека ме изгледа отколку некоја фрустрирана, пресериозна, строга напати и злобна од толку што се грижи се' да е под контрола, под конец.

    Има и татковци кои се подобри родители од мајки. Полека.
     
    На JuLleE и zuto им се допаѓа ова.
  13. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Жити се со болдов и со рамноправноста. Кој рече дека психо треба да гледа дете? Не зборувам за откачени мајки и грижливи татковци, туку зошто најчесто НОРМАЛНА жена-мајка го добива старателството.
    Кај забегавте со темава аууу. Па фала богу и јас не сум за тоа да детето го гледа некоја измстена со умот. Се збори општо а не за поедини случаи.
    А кога сме кај рамноравноста ( не феминизмот), рамноправни ке бидеме кога и мажот ке раѓа.
     
    На Lolo5, Monik999, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    @okcenzi ова што ти го нарекуваш психо е се' почесто кај новите мајки. Мајки кои постојано се плашат да не погрешат нешто во грижата кон детето, па читаат секакви статии на интернет (без да водат сметка дека тие статии може да ги пишува СЕКОЈ!) , па од таа нездрава грижа која пред се' е ориентирана кон нив самите зашто не се сигурни, прават уште полошо.

    Не секоја мајка што раѓа е добар родител!

    Знам случај каде што девојката сакаше да абортира, а момчето го сакаше тоа дете. Па со родителите нервози, наваму натаму, сакаа тие целосно да ја преземаат грижата. Ама ете, абортусот се случи, пошто нели таа раѓа, а никој не води грижа за семето кое го зачнало тоа дете.

    Не знам какви мажи познавате па сте револтирани, стварно.
     
  15. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    @Magnolija јас не сум огорчена и фала му на Бог мм е супер родител, сопруг, дадилка, куќна помошничка и пријател. Но гледајки околу мене какви татковци има ( еден од нив е и татко ми), јасно е зошто НАЈЧЕСТО жените го добиваат старателството. Види колку теми имаш тука на овој форум и каакви мааки имаат многу мајки, а замисли тек каква е реалноста.
    Толку.
    И да, иако се ова го набројав за мојот сопруг, сепак сам да се снајде со малата не може, не умее, ама се друго може без помош.

    Пс. малава на мојата цицка заспива.
     
    На Lolo5, JuLleE, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
  16. Ostaven85

    Ostaven85 Нов член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    a kaj se desava ova slucka vo koj grad ??? i dali mozi da ja objasnite malce podetalno ? bas interesna situacija
     
  17. fumfudge

    fumfudge Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2014
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Машки
  18. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Не велам дека нема татковци кои се грижливи родители, дури повеке од мајките и браво за таквите, но се многу ретки.
    Од мое блиско опкружување ке и кажам за татко кој е разведен веке 5 год а има 10 год дете. Детето го зема секој викенд иако треба на два викенда. Ама, тој со детето само цртан филм ке изгледа пола час и толку. Некогаш ке го земе на кафе и мисли дека со тоа е завршена обврската околу детето. Неговта мајка- баба на детето го бања ( иако има 10 год), му го брише газот после какање, спие со бабата, јаде што ке подготви бабата, носи тоа што го испрала бабата- цело време е со бабата, ама битно таткото пред светот изгледа како грижив татко, со тоа што го носи по кафичи каде се пуши и што го носи по гости додека тој гледа фудбал.
     
    На Роберт 7 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.534
    Допаѓања:
    155.425
    Пол:
    Женски
    Таткото кој го има старателството во моето опкружување, морам ете да го пофалам тука зошто само го споменав претходно. Детето сега треба да е околу 14-15 год., ученик со сите 5ки, со натпревари. Татко му работи во смени, еден ден е сабајле, еден ден е поручек, детево нели како што е училиштето. Не знаеше да готви - научи, не знаеше да пери - научи, не знаеше да пегла - научи. Родителите негови не живеат со него, надвор од Мкд се, а мајка му живеј во соседството и детето не сака да ја види. Јас еднаш немам слушнато татко му да му збора против неа. Дури сакаше да ја гледа, кога ќе му речеше на сред недела, не по договор, дека сака да ја види - одма го носеше, а таа му зборуваше против него. На крај детето само си избра и под склоп на околности не сака повеќе да ја види.
    Сакам да кажам дека секој родител можи да биди способен доколку сака и затоа сеуште се одлучува дали детето ќе биди кај мајката или кај таткото и тоа зависи од повеќе околности и не значи дека некоја ако е мајка е навистина мајка. Мислам дека неможи да се генерализира ова зошто секој индивидуално се грижи за своето дете на начин на кој значи. Сепак ако детето е мало шансите да биди доделено на мајката се поголеми ради тоа мајчинство. Има жени кои се подобри родители од мажите, ама има и мажи кои се подобри родители од жените и тоа е факт. Сегде има исклучоци, ама овој пријател, само ми е жив доказ колку татко можи да се грижи за детето, да му пружи ама баш се и да го става него на преден план.
    И знам како беше за време на судскиот процес, и знаев како плачеше за то дете.
    Сепак не секој маж е способен секогаш да гледа дете ама не значи дека не знај или Бог да чува - да не го сака.
     
    На JuLleE, sanjaeva, evangelina.ina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.557
    Браво за татково секоја чест.

    Малку офф ке отидам иако не ги знам околностите за развод и не навлегуам во тоа.

    Чудно ми е што велиш дека откако се развел чоеков и останал со детето, научил да готви, пегла, пере. Се прашувам зошто повекето мажи во брак не го знаат тоа? Зошто чекаат некои катастрофи да се случат за да ги научат овие работи и да станат домакини? Зошто?
    Прашањава се реторички.
     
    На nena2010, Nausicaa и sanjaeva им се допаѓа ова.