1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто жените секогаш добиваат старателство над децата?

Дискусија во 'Брак' започната од Ostaven85, 10 февруари 2016.

  1. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    И што е најлошо секогаш кога му спомнувам да одиме под кирија и да најдам јас раота, секогаш викаше што ти сметаат тебе моите, јас никаде неодам, овде имам соба. не ме дели од мама итн.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  2. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    5.525
    Abre okcenzi.ti uste koga si videla kako stojat rabotite trebalo kaj tvoite da odis a ne da gi trpis site ponizuvanja.
     
  3. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Да ама ми рекоа дека ке ми ги земат децата и морав да трпам, зошто немав работа. А знаеш како е кај нас, мажот одма може да најде и девојка, а жената кого да најде. Секогаш за жена има препреки. И гледаш како мудрецов вика дека не е фер дечкото на бившата жена да ги гледа децата, ама фер е неговата нова цура да ги гледа децата од неговата бивша жена.

    двојни аршини
     
    На cresa-jagoda, H.VAGA и blessed.an им се допаѓа ова.
  4. Mudrec

    Mudrec Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2015
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Машки
    Me rasplace : ). Znaci kakvi lugje postojat, ti mala i nezna dusicka, a maz ti i cela familija te mrzat bez pricina. A sega pa koga im ogranicuvas pristap do decata, poim nemam zosto te mrzat. Odi bre glumi u socijalno, ne po forumi.

    Nema jas sto da ti kazuvam kaj ti e krivicata,ne te znam, prasaj go maz ti. Ama smesno e sto vikas deka odel kaj drugi oti ste nemale uslovi. Polesno e da te kaci vo kola i da te odnese na parking, nego druga da brka. Znaci, do tebe bilo.

    Iskreno, me zabole sto ti se slucuvalo vo brak. Stvarno ne e bitno. Bitno e deka na tvoite deca im treba tatkoto. Kakov i da e za tebe, za niv e edinstven. Drzavata poleka go sfakja ova, vreme e i ti i takvite kako tebe da go sfatat toa.






     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  5. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Искрено мене ме заболе што ти не ги гледаш децата, најисрекно. И малку ти е. Треба ич да е ги гледаш. Ете вака реагираат повекето мажи а ФАЛА МУ НА БОГА НИШТО ОД ОВА ЈАС НЕ ДОЖИВЕАВ ШТО ГО ПИШАВ ПОГОРЕ, но цел форум пишува за вакви маки, па јас по прочитани постови од повеке жени ги споив во еден.
    Ти се најде најпаметен да ни трубиш дека ние не чиниме. Епа сега оди еби се со мајка ти и нека таа ти раѓа деца. Безобразен еден, ме тераш да бидам бетер од тебе.. Потополно ја разбирам жена ти и ја поддржувам целосно.

    Епа ако вака си викал и за твојот брак дека не те заболе што и се СЛУЧУВАЛО НА ЖЕНАТИ ВО БРАК СО ТЕБЕ, убаво ти прави, а со тоа се вракаме на точка број 1 од предходниот пост. За тоа и те вреѓала и речи фала што не те тепала. Малку е. Кога на форум успеа да заработиш навреди, можам да замислам сиротата колку трпела во живото со тебе.

    Тој ке мењал закони, а ни пелена не сменил. А ваков татко никому не ми треба.
    Ај оди плачи по институции додека жена ти се мази со децата. И плаќај високи алиментации за и таа да може да се опушти после сите маки со тебе. Ти седи овде и карај се со нас и верувај дека ке те сожалиме и оправдаме.
     
    На Monik999, cresa-jagoda, eloves и 5 други им се допаѓа ова.
  6. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    АКО ЕДЕН ТАТКО СИ ГО САКА ДЕТЕТО КЕ ГО САКА ДОДЕКА Е ВО БРАК И КЕ СЕ ТРУДИ ДА МУ БИДЕ УБАВ БРАКОТ, А СЕКАКО КЕ ЈАСАКА МАЈКАТА НА НЕГОВОТО ДЕТЕ. СЕ ДРУГО Е ОПРАВДУВАЊЕ.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  7. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
    И јас мислам дека на децата се потребни и двајцата родители.Ете јас се разделив од таткото на децата,законски сеуште не,но мислам дека е потребен во нивните животи.Не дека е којнае каков татко, и покрај тоа што на него човек неможе да се наслони,да се почувствува заштитен,да слушне нешто паметно или да реши било каков проблем,но сепак во детската психологија таткото е заштитникот,„цврстата рака“,па токму поради тој момент,незвисно од неговата личност,неможам да ги лишам од тоа,но излегува како јас повеќе да сакам да е тој застапен во нивните животи,отколку тој самиот.
     
    На zuto, *Amethyst* и Mudrec им се допаѓа ова.
  8. Mudrec

    Mudrec Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2015
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Машки
    Koj ne saka da e so decata, negova zaguba e. A koj saka, mora da moze da bide. Sve drugo e nenormalno


     
    На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
  9. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.467
    Пол:
    Женски
    @okcenzi Би сакала да ти кажам дека не си фер со дискусијава, првин пишуваш некои невистини за тебе, после се правдаш како тоа немало врска па пишуваш како мт е сјаен и како ви цвета бракот.
    Нејсе, со @Mudrec -oт се сложувам затоа што е факт дека децата имаат и мора да имаат двајца родители. Е сега ако едниот свесно се откаже од нив тоа е друго. Го разбирам човекот у целост, си ги сака децата и сака да си е со нив, да си ги одгледува и чува. Имаш страшно ужасни женски створења што намерно ке забременат колку да имаат дете и ке го исфрлат мажот на клоци, имам такви примери, знам за такви.
     
    На Mudrec му/ѝ се допаѓа ова.
  10. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Фер сум и тоа многу. Кога го прашавме зошто се развел и зошто жена му го вреѓала се заплетка, па морав да ја составам таа приказна ( скоро една феминка пишуваше за тортите,а друга за мажот дека не го побарал детето цела година и си живее со друга жена, асега кога се разведуваат бара старателтсво) , за да знае какви се 90% од мажите. Сигурно ти го пратиш форумов и знаеш какви се маки имаат жените додека ги растат децата, а татковците никаде ги нема. Само сакав Мудрецов наш да види зошто законот не може да се смени и зошто маж овде не може да добие старателство.
    Искрено на почеток мислев дека е фер човек и затоа му реков дека не се сите татковци ко него, но како повеке пишува така повеке си го покажува лицето.

    Многу пати сме сретнали мислење од маж кој не сака да плака алиментација за децата од мизерни 3-4000 ден зошто жена му ке ги трошела по фризери. Епа тоа е драги мои.

    Мудрецу, зошто се разведе?
    Зошто плакаш алиментација? Дали мислиш дека тоа е малку или многу?
    Зошто бараш пола пола старателство, кога така им се ремети животот на децата без постојан дом?
    Ако добиеш пола пола старателство а жена ти не е вработена, дали ке и плакаш алиментација за периодот кога децата е кај неа? ова е посебно битно прашање.
     
    На cresa-jagoda и kjukli им се допаѓа ова.
  11. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.467
    Пол:
    Женски
    @okcenzi Види, човекот си има право на тоа да си ја каже детално причата или да прикрие нешто, тоа си е негово лично право. НАстапуваш како инспектор. Знам низ што минуваат жените и овие на форумов и у моја околина и со што се се сретнуваат. Плус, јас сум дете на разведени родители а биолошкиот ми татко е само социјален паразит, ама факт е ова што ке ти го кажам, дека ми е потребна машка фигура (татко) во животот. Ке бев пресреќна некој како што е човеков да се борел и да ме сакал и мене вака.

    Затоа го разбирам човекот, си ги сака децата и сака да си го поминува времето со нив. И го охрабрувам да не се предава туку правдата да ја истера до крај.
     
    На zuto и Mudrec им се допаѓа ова.
  12. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Татково си го нарекуваш паразит, ама битно е да го имаш. Исто ко овој што ја нарече мајката на неговите деца кучката Леси.
    Види овде на темава и на форумов општо многу деца на разведени пишаа и знаеш повекето се изјаснија само за едниот родител и јасно кажаа дека другиот не им бил потребен.
    Добро твојов случај да кажам е друг, како и случајов на мудрецот, но тој не зборува само за него, туку меша баби и жаби и кажува да се сменеле закони. Епа тие закони што тој сака да ги смени не се за 90% од мажите кај нас. Тоа сакав да кажам, ама тој ме направи малоумна, несовесна и негрижлива мајка. И како настапи така си доби.

    Замисли татко ти да рече за мајка ти дека е кучката Леси, дека толку и држи паметот, дека не чини дека е исфрустрирана и сите работи што овој ми ги кажа мене на форумов, што би кажала ти на тоа. Замисли Мудрецов пред децата го кажеова за нивната мајка, каков родител е тој што вака би се изразил?
    Тоа е тоа
     
    На cresa-jagoda, Gosh и kjukli им се допаѓа ова.
  13. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Доколку двата родители не се склони кон пороци и насилство и двајцата се борат за старателство, тоѓаш треба да биде заедничко. Во вакви случаи е чиста глупост мајката да добие старателство, а таткото само неколку часа во неделата- само затоа што е мајка. И не поддржувам мислења од типот- она се мачела и го родила, па мора да добие старателство.
     
    На zuto и Mudrec им се допаѓа ова.
  14. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.800
    Пол:
    Женски
    Од психолошка гледна точка не се препорачува (да не речам, не се дозволува, зошто сепак се е ствар на договор), децата да бидат подеднакво израснати од родителите зошто тоа ќе резултира со долг пат до училиште, постојано менување на дом, и немање константни пријатели зошто детето нема да биди во можност еднакво да биди со двете страни и накратко е оптеретување за детето. Затоа и постои тоа гледање секој втор, па дури и секој викенд и празници од страна на другиот родител. Вака е одредено ако родителите немаат заеднички јазик, ако имаат другиот родител можи со договор да биди присутен во животот на детето, секој ден кога има повеќе слободно време да го зема после училиште на сладолед, или да го носи на тренинг ако тренира нешто. Ама пак ќе речам, се е ствар на договор, ако му мислите добро на вашите деца - седнете и разговарајте.
     
    На cresa-jagoda, Gosh, kjukli и 2 други им се допаѓа ова.
  15. *Amethyst*

    *Amethyst* Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    1.642
    Допаѓања:
    9.467
    Пол:
    Женски
    @okcenzi Да, паразит и копиле е. Тој лично не ми е потрбен во животот, многу сум помирна кога не слушам за него ништо. АМА фигура на ТАТКО во животот ми е потребна. Има разлика гледаш? Не тој лично да ми треба, туку уште еден родител ми треба. Или да се изразам поубаво требал, зашто имам доволно год, и више навикната сум сама да си идам кроз животот без да имам некоја потреба од мајка ми или уште еден родител..
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  16. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Исто и јас мислам. Ако таткото е совесен и сака да се грижи за детето тогаш треба да го гледа секогаш и секој ден.
     
    На Gosh и Emotional123 им се допаѓа ова.
  17. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Тоа не мора да иде така. Знам случаи каде детето за време на училиште беше кај едниот, а распустите и некои викенди кај другиот родител. За жал кога се разведуваат родителите, децата се во најтешка ситуација и како и да се направи ќе има некој недостаток.
     
    На okcenzi и theowndemon им се допаѓа ова.
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.800
    Пол:
    Женски
    Да, можи и така. Ама како и да направиш тешко е за децата. Колку - толку ако родителите успеат да комуницираат можат да бидат присутни и двата во животот на детето ако, нема да биди исто.
     
    На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mudrec

    Mudrec Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2015
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Машки
    Abe sto te boli zosto sum se razvel? Ne se razvedov oti bev los roditel, toa e bitno. Sigurno nema da ti raskazuvam detali od mojot brak. Posto znam deka toa te interesira, ne se razvedov zaradi druga nitu zaradi drug.

    Bas od tvoite postovi se gleda zosto e potrebno da se smeni zakonot.

    Jas plakjam alimentacija od rekordni 40 iljadi. Sekako deka e premnogu, sakam da pridonesuvam za decata, no ne i da ja izdrzuvam bivsata sopruga. Site drugi prasanja se izlisni, so vakva para ona moze i da ne raboti. Toa so remetenjeto na decata i muabetite za eden dom ne drzi voda. Povekje ke se izremetat ako ostanat so samo eden roditel. Da ne zborime sto kaj mene uslovite za decata se daleku podobri i povekje sakaat da se kaj mene.

    Toa deka mazite ne mozat da dobijat starstelstvo e plitok muabet. Sve se moze so pravi vrski i mnogu pari. Jas resiv deka e podovro da cuvam pari za obrazovanie na decata mesto da davam mito, a vo megjuvreme zaedno so drugi istomislenici da gi upotrebime avtoritetot i znaenjeto da go smenime zakonot. Oti smetame deka ne smee da ima borba megju roditelite za decata koi se nivni.

    I dobro ni odi :)







     
  20. Mudrec

    Mudrec Активен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2015
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Машки
    Toa so edniot dom ne e taka. Povazno e da imaat dva roditela otkolku eden dom.Osobeno ne drzi voda ako roditelite ziveat blisku. A za tie sto ziveat vo razlicni gradovi ke se vovede minimum zagarantirano vreme so deteto od 30-35%.