1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто луѓето повеќе го коментираат моралот кај женскиот пол отколку кај машкиот?

Дискусија во 'Психологија' започната од hellocity, 3 ноември 2020.

  1. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Зошто идејата дека треба да е така е вградена генерации и генерации наназад. Мислам дека се трга од то дека мажот е уствари грешник и ко ќе згреши се смета дека му е во природата, а жената иди од друго место - идеализација на то каква една жена треба да биди. Нормално тоа било идеја која станала општоприфатена како што станувала чувство и така трансгенерациски се пренесувала и засилувала. Накратко. :rofl: Ок лажам, накратко би било, ова се резултира со: Патријархат шо уствари е најкраткиот одговор на поставеното прашање. Ок. Денес е од оние денови кај шо не можам да заќутам. Извинете.
     
    На Peperutce1115, smooch, CameliaMiller и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.470
    Допаѓања:
    17.430
    Пол:
    Женски
    It's still a man's world out there.

    Жените треба да бидат нежни, посветени на домот и на мажот, да не прават нешто со кое се истакнуваат (премногу).
    Нат.

    И секаде каде што нешто е несвојстевно за "женски карактеристики", а жена е поврзана со истото, таа е потценувана и треба да се докажува од ново и од ново.

    На мене лично највеќе ми пречи кога ќе слушнам како друго женско дели исто мислење. Свесно да се направаиш инфериорна- нон сенс.
    Али гледам да ги поставувам на место сите што имаат директен контакт со мене а се понашат дегенски.

    Едит: Модератор нека го смени насловот, *луѓето повеќе го*. Ептен боде очи. Јас разбирам дијалекти и се, ама штипскиот регион не зборува и пишува толку граматички неточно.
     
    Последна измена: 4 ноември 2020
    На Peperutce1115, Cutiepie1, smooch и 10 други им се допаѓа ова.
  3. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    Од вроден простотилак. Женско без облека е к**ва според нив а машко е ин, шема. Или во поново, машко е геј или манијак, а женско исто, евтина е. Такви мислења може да произлезат само од неизживеани луѓе.
     
    На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mode-kristina

    mode-kristina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2014
    Пораки:
    1.155
    Допаѓања:
    4.089
    Пол:
    Женски
    Ете така имаат. Затоа што и многу девојки мислат така како говедава со кои се тие. Најсвежо е ова што го добив во темата за шамарите. Јас ја прашав членката зошто се лути кога ја нарекуваат 'лесна' девојка, а притоа жестоко го критикува феминизмот. Одговорот беше дека не одговарала на прашања на простаци. Во 'Феминизам' еден имаше што пишал дека ние сме имале подобро образование од мажите затоа што сме имале секс со професорите, како тој легнал многу промискуитетни девојки, а сега имал многу скромна девојка. Ама не го правело развратник тоа што спиел со многу. Ова ме потсети на споредбава на клучот и бравата.
     
    На Cacii123, Tanjamm, raww и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Elena1001

    Elena1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.867
    Пол:
    Женски
    Затоа што погрешно не "задоиле" уште од малечки. На машките деца родителите не им зборувале "види го овој е немирален" и сл. Ама на женските деца да, низ воспитување им се укажувало "немој да одиш со вакви, онакви и сл, немој да те видат со лошо друштво ќе те оговараат, срамота е да пиеш итн". За машкото дете и да се опијани татково згора и ќе почасти затоа што синот станал маШ хаха. Ама затоа женските бидејќи така ги воспитале и развиле таква психологија и се нешто загледуваат, се натпреваруваат, се докажуваат и сл.
    Делумно можеби и јас имав еден таков период во тинејџерски години, но добив една кратка воспитна лекција од многу, многу драга личност и тоа замислете жена е. На една моја критика кон друга девојка дека била неморална или нешто слично беше , само ме погледна и ми рече "знаеш ли дека крадецот може да препознае крадец. Вели имаат иста психологија затоа, крадецот е постојано претпазлив за да не го фатат и по тоа ќе се познаат :) ". Од тој ден никогаш повеќе не коментирам за женскиот морал :) .
     
    На IRBBB, Cacii123, MeowMeow и 7 други им се допаѓа ова.
  6. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.294
    Допаѓања:
    20.772
    Пол:
    Женски
    Еј да ова ме потсети.
    Машкото ако прцне у прва средно е бог.
    За женско е грешно да ја видат за рака да се држи со некој а камо ли пак односи да има.
    Машко ако легне со постара жена - бог.
    Женско ако легне со постар маж - дроља, иде за пари.
    Машко ако седи на две столчиња - бог, ебачиште.
    Женско...може и претепана да заврши.
     
    На Cacii123, marija305, Tanjamm и 7 други им се допаѓа ова.
  7. Elena1001

    Elena1001 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2016
    Пораки:
    406
    Допаѓања:
    1.867
    Пол:
    Женски
    Хахха многу примери ги има. Ама јас дете се дрзнав на коментар и си добив "шамар". Ама за некои тука ни ваква лекција не вреди.
     
    На mode-kristina и WildMk им се допаѓа ова.
  8. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.667
    Допаѓања:
    116.479
    Пол:
    Женски
    Поради патријархатот кој ја третира жената како предмет.За да се промени нешто,треба да се направат промени во образовниот процес.
     
    На RoseRain, Summerbaby, Tanjamm и 3 други им се допаѓа ова.
  9. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    Патријархот веќе го нема, истребен е. Мислам дека друго е проблемот.
     
  10. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.667
    Допаѓања:
    116.479
    Пол:
    Женски
    Ма,немој.Што е ? :D
     
    На WildMk, smooch, piksooki и 5 други им се допаѓа ова.
  11. TashSefton

    TashSefton Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    224
    Допаѓања:
    1.743
    Гледајте го “I’m not an easy man” на Нетфликс. Француски е :) и ептен ја допира темава :)
     
    На Kitten и Mantub им се допаѓа ова.
  12. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    Напишав погоре.
     
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Кај ти се гледа тебе истребен патријархатот бе?
     
    Последна измена од модератор: 5 ноември 2020
    На Leat му/ѝ се допаѓа ова.
  14. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Зошто...

    Си влече корени од пред нашата ера...од времето кога чесна жена била онаа која е невина првата брачна ноќ.
    ...поради тоа што мажите се балкански воспитани дека мора да е прв и последен на сопругата (беше така, сега се искоренува полека).

    А за мажите важи уште онаа селската - не е од сапун па да се потроши:tmi:
     
    На noteforself и Tanjamm им се допаѓа ова.
  15. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    Тоа со сапунот важи за сите. Да не праиме поделби сега :)
     
    На referentka и Tanjamm им се допаѓа ова.
  16. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.667
    Допаѓања:
    116.479
    Пол:
    Женски
    Не е истребен патријархатот.
    Светот е доминиран од мажи и во 21-ви век.
    Политиката е водена претежно од мажи.
    Тој простотилак и тие етикетирања што си ги спомнал настанале од погрешно воспитување,кое пак настанало од неадекватно образование.
     
    На theBride, raww, Bezimenka90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Ќе додам, не само шо не е туку уште долго време нема да е истребен патријархатот, за жал. Зошто ние ја имаме прифатено "реалноста" вкоренета на потсвесно ниво. Многу време треба некоја идеја да стани чувство, ама и исто толку време треба тоа чувство да се уништи, а ова трае со векови, не години. Башка тука игра улога културолошката разлика и зато негде тој процес е "побрз", а негде побавен. Само зошто жените имаат права, можат да работат и шо не, не значи дека цел систем е рушен оти не е. Оти потсвесно пак ја судиме жената, оти потсвесно пак ја оставаме жената дома со децата, оти потсвесно чудно ни е маж во кујна и ред други работи. Се тоа е вградено на потсвесно ниво во нашето носење одлуки пошто така се пренесуваат чувства трансгенерациски и така се "носат" социјални норми. И затоа за иста работа ќе имаме судени жени, ама не и судени мажи. Ова можи да се искорени само свесно, со едукација, за идните генерации.
     
    На smooch, CameliaMiller, noteforself и 5 други им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    ... А образовниот систем ни е за никаде... следствено, нема промени да има во догледно време
     
  19. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.087
    Допаѓања:
    11.247
    Мене не ми е јасно зошто таквите неморални мажи сакаат да си имаат неморални девојки како пријателки за секс, ама сакаат да имаат и прибрана девојка која нема да ја делат со друг? Тоа им е кошмар ако некој се приближи на нивната девојка? Некако како сите да живеат за тоа што ќе каже средината или не е така? Не знам навистина.
     
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не... туку општеството ги учи дека на машкоста им влијае и им ја деградира, ако жената е слободоумна.

    Ради патријархатот.
    Мажот е глава на семејството.
    Жената е три подолу од мажот.

    итн...
     
    На Tanjamm и Leat им се допаѓа ова.