1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто луѓето повеќе го коментираат моралот кај женскиот пол отколку кај машкиот?

Дискусија во 'Психологија' започната од hellocity, 3 ноември 2020.

  1. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    Истребен е но не целосно. Колку поскоро исчезне толку подобро за општ развој. Светот во поголем дел е доминиран од мажи но сите мажи се доминирани од жени.
     
  2. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.257
    Допаѓања:
    166.129
    Фам фатал е вистинскиот назив, точен одговор(y)

    Што е морал? Норма на добро и лошо, правилно и погрешно однесување.
    Ми се чини само на Балкан, морал по автоматизам се поврзува со сексуални слободи. Погрешно го користите терминот морал.

    Зошто се осудуваат? Оти немаат луѓето друга работа и не знаат да си ја гледаат масата. Сега почнало да се менува патријахалното видување за сексуално искуство и невиност?:o Јас годинава првпат слушнав дека постоело такво нешто, мислев умрено е уште за време на Вудсток, пре 50 години:D. Се случуваат ретроградни процеси, тоа е тоа што треба да загрижува.
     
    На Leat, Bezimenka90 и Celltica им се допаѓа ова.
  3. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    57.737
    Пол:
    Женски
    Кај сте вака на конкретни теми кои ги опфаќа оваа проблематика? Пошто сме имале еден куп случаи, од јавни соби, до докази со слика за неверни мажи и ние пак жените ги стававме испод лупа, а за господата јас и уште неколку членки прсти кршевме, барајќи ја вината кај нив.

    Нема што да пишувам овде како треба, кога ќе има конкретен случај ќе ме видите со адекватна осуда на тој што прави жена помала од зрно грашок. Не мислам овде да кажувам како треба, а кога ќе дојде соодветна случка да релативизирам, да барам кривини и пак за женското да коментирам.
     
    На CameliaMiller, Ambrosia и noteforself им се допаѓа ова.
  4. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    Не знам кој дел од коментаров е нај трагикомичен
     
    На theowndemon, S.W.A.G, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  5. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.684
    Допаѓања:
    116.526
    Пол:
    Женски
    :D Тоа дека сите мажи се доминирани од жени можеби се случува во некој друг универзум,во овој сигурно не.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Dimi_

    Dimi_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2020
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Машки
    Заљубен маж си знае најдобро :inlove: а јасно е, кај што има љубов, нема простотилак, со тоа нема и недолични коментари за останатите.
     
  7. Alex.T

    Alex.T Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2018
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    188
    Пол:
    Машки
    Со нас владеат инстинкти што се стари стотици илјади години (од времето кога луѓето бил полудиви суштества). Истите инстикти и денеска владеат кај животните.
    Според природата целта на инстинктот за секс е разможувањето.
    Жените тогаш морале да внимаваат со кого ќе имаат секс затоа што ако забремениле а не останеле да живеат со мажот ризикувале да умрат од глад. Тогаш ниеден маж не би сакал да ги троши оскудните ресурси и да одгледува туѓи деца (туѓ генетски материјал). Освен тоа жената во животот можела да роди одреден (мал) број на деца додека мажот теоретски можел да напрви по неколку деца (кај различни жени) секој еден ден. Поради тоа жените и ден денес имаат инстикт многу повнимателно да одбираат партнер за секс во споредба од мажите.
    Затоа и женките кај скоро сите животни внимателно одбираат мажјак за парење а мажјаците воопшто не пребираат т.е. ја оплодуваат секоја женка што имаат шанса. Со тоа ги зголемуваат шансите нивниот генетски материјал повеќе да се рашири.
     
  8. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.257
    Допаѓања:
    166.129
    Really? 8-|:D
    И каква врска има тоа со темата?:^)
     
    На theowndemon и Dimi_ им се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    На културата се должи однесувањето, не на генетика.
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Summerbaby

    Summerbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2020
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.738
    Хелоо, Ова е мој прв коментар кој би сакала да го дадам овде.

    Зошто се коменира моралот на жената повеќе?
    Затоа што самите сме завидливи, неморални,трачарки ..затоа
    За проблемот да се реши треба да се побара во кој е вината.
    И не жени не е до мажите, до нас е.
    1.Океј е жените да експерименираме со сексуалност но не е океј она што се случува последните години. 10 жени се борат за женет маж. Во кого е вината?
    2.Не е океј ако некојаа девојка има врска, да пробува да и го земе симпатијата,мувачот или дечкото на другарка у мегувреме.
    3.И не е океј што има толку девојки што им се смешкаат на мажите кои ги вреѓаат или кои ги третираат лошо само за да бидат во нивно друштво или да излезат со некој од нив.
    Е сега овие погоре се интересни и лесни, а оние кои имаат став и сакат нормални работи за мажите се терсене жени, не интересни поради тоа што се што посакуваат веќе го добиваа лесно на тацна, неморат да се изборат. Имаа и такви кои ќе фанаат дечко од раните години и оговараат некоја што нема дека е тересен или нечесна само заради тоа што нема го најдено правиот партнер а има поминато многу на други полиња .И тука се јавува проблемот.
    Ако се вратиме 30 години назад, мажите се бореле за жените, а да фатиле женска требало најпрво да ја почитува шета,цени жената и така се наогале и пвеќето имаат ден денес сложни бракови. А жените се дружеле и си раскажувале и имало вистинско пријателство( и цело време се дружеле по прослави кафани ), заразлика од сега кога седиш со некоја се смеете а таа гроб ти копа зад грб. Поради ова за жените сами си копаат гроб, мажите не ги ценат а тие сами меѓу себе ќе се изедат.
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  11. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    Само мене очобол ме фати од коментарот погоре на тема зошто се коментира морало на жените поќе, за на крај да дојди и во три точки сам/а да ги извреѓа жените? Интересно. Поз. @Summerbaby

    Инаку за трите точки, мажите не се малоумни па жените да ги „земат“, сами одлучват да изневерат или да бидат „преземени“. Дали е морално и за таа која го „зема“ апсолутно не, ама сосем изоставуваш тој кој вистина е проблемот - мажот во ситуацијата. Тој кој изневерва. Тој кој во овие точки е вистина виновникот али океј. Можи да се земи ова како практичен пример за темава оти ептен одговара на насловот.
     
    На mode-kristina, Asparagus, candy.cane и 5 други им се допаѓа ова.
  12. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.684
    Допаѓања:
    116.526
    Пол:
    Женски
    @Alex.T Ај,уште еднаш прочитај го насловот на темава,оф си.Не даде одговор на прашањето.
    @Summerbaby Изневерувањето не е измислено пред 30 години,туку старо е колку и човештвото.
    Мажот ако е чесен и ако си ја сака сопругата,и 20 и 50 жени да му се лепат,сите до една ќе ги одбие,ма нема ни да ги примети.Ако дојде до изневерување,вината е обострана.Поголем процент е на мажот бидејќи можел да ја/ги одбие.
     
    На candy.cane, Bezimenka90, noteforself и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Summerbaby

    Summerbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2020
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.738
    @theowndemon и @nextredstyle , нормално , да ама јас дадов само коментар во однос на жените за што е и целта на темата.
    Поентата на напишаново e, (споед мене) дека голем процент сами сме криви за коментарите кои ги добиваме и затоа сме повеќе коментарани. Не е само до зборовите туку и до делата кои ги правиме.Многу од жените се погазуваа како горе наведените примери, или самите или мегусебно.
    Работава е што колку и самите сме станати неморални и колку веќе линијата на нормалното ја имаме поминато.Мажите далеку од цвеќиња ама исто и жените( само што сме коментирани повеќе бидејки сами си наштетуваме или се погазуваме како горно наведните примери).
    @nextredstyle твојот коментар за образованитето држи вода во поглед ако коменираш дека некоја жена не е морална база на стил,колку шета,каде шета ,работа и итн. .
     
  14. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.075
    Пол:
    Женски
    А во што се неморални жените па што сами си ги заслужиле коментарите, повеќе во однос на мажите?
    Пример дај ми
     
    На Bezimenka90, WildMk, noteforself и 2 други им се допаѓа ова.
  15. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.684
    Допаѓања:
    116.526
    Пол:
    Женски
    @Summerbaby Зошто ги напаѓаш жените?
     
  16. Fauhxy

    Fauhxy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2016
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    2.130
    Пол:
    Женски
    Која жена ти го зеде дечкото и те повреди олку? @Summerbaby
     
    На theBride, candy.cane, Bezimenka90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Summerbaby

    Summerbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2020
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    1.738
    @Mantub , Погоре наведов примери. Ако некои мажи ги прават тие постапки незначи дека и жените веднаш мораат да ги следат тие.Тоа е како еве некој се фрлил во Вардар па ајде и јас.
    @nextredstyle Истово го коментирам и за мажите за чии постапки не се во ред( не зборувам за сите, но сакам да потенцирам дека за некои работи сами сме виновни.Сами очи си вадиме и гледаме со дела да си напркостиме.
    И со коментаров мојата поента не беше да увредам или да напанам некој туку да потенцирам дека за многу од случаите сами сме виновни. Нема поента само ако е фалиме и бодриме ако нашите дела велат поинаку.
    @Fauhxy па мене лично не ама многу случаеви од околинава каде што сфатив дека ние девојќите знаеме да бидеме и крајно полоши.Сум имала случај под точка број три која сум ја видела ама не би сакала да ја раскажам приказнава што е за друг приватен живот.

    За крај понетава што сакав да ја оставам е дека ако сакаме да го промениме светот треба да почнеме од некаде(еве жените да речам),Мажите и жените заедно фукционираат во светот и некој мора прво да потегне.Во 21век жените повеќе се унишуваме со делата што си ги правиме и со самото тоа отвараме врати да бидеме мегусебно коменирани и коменирани од страна на мажите. Повеќе познавам жени што си наштетиле мегусебно и испокарале и правеле сплетки. Јас темава не ја сфатив како само место за бодрење туку и посочување што може да се направи за промена. Горе наведините примери не беа со цел да ги упатам кон некого туку да посочам примери кои ги има се повеќе и од што произлегува поголемото коменирање. Прво дела после бодрење.
     
  18. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.583
    Хелоооо, ова ми е 2.544 мислење.
    Зошто луѓето повеќе го коментираат моралот кај женскиот пол отколку кај машкиот?
    Пошто немат попаметна работа.
    Оговараат и мажи и жени подеднакво, само жените се далеко пооцрнувани, а мажите повожвишувани. И кога жената е поуспешна во нешто друго, а да не е мајка и домаќинка одма е етикерина како неморална.
    Народот нема памет, тоа е. И почесто постарите така повеќе се замараат кој/а е поморален.
     
    На candy.cane, mode-kristina, IRBBB и 3 други им се допаѓа ова.
  19. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.596
    Допаѓања:
    155.805
    Пол:
    Женски
    ОвА вАжИ и За МаЖиТе, АмА жЕнИтЕ... |(
     
    На Rebecca_R, candy.cane, Bezimenka90 и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.685
    Допаѓања:
    19.061
    Пол:
    Женски
    Јас се согласувам со тебе , самите жени ги спуштија стандардите и се продаваат колку една вреќа пиперки за ајвар кога ќе помине сезоната ,значи секогаш има исклучоци , но 60 % од жените се такви
    Ако мажите пред 30 години се бореле за да освојат една жена сега тоа им е прелесно и предостапно заради ниските стандарди што ги има поставено жената од тие 60 %
    Жената треба да се забавува ама не секој викенд да излегува со женети мажи заради една пијачка и еден превоз , и едни чизми ,а другиот ден си глуми поштена ! КАакво лицемерие !!
    Нема еден маж да се замара со мене,тебе и било кој да не моли за едно кафе да пиеме ,туку ќе и се јави на тие од 60 % и чао
    Никој не е крив што жените ја изгубија потчита кај мажите , и моралот кај мажите не се коментира бидејќи све е кеш !! Иако со женкар нема иднина и никоја не го припитомила некој таков муфлуз !! Ова е реалноста која што мене не ми се допаѓа
    И јас сум за легализација на проституцијата (зошто? Тоа друг пат ќе го коментирам)
     
    На Summerbaby му/ѝ се допаѓа ова.