1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто луѓето повеќе го коментираат моралот кај женскиот пол отколку кај машкиот?

Дискусија во 'Психологија' започната од hellocity, 3 ноември 2020.

 1. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  9.376
  Допаѓања:
  88.411
  Пиша може да излегуваат со кого сакаат и да се омажат.
  Никаков мајтап не терам. Ви кажувам дека погрешно користите терминологија и дека мене термин како лажен морал ми е новокомпонирана кованица која ништо не ми значи. Го разбирам како алиби да се нападне некој ама јас за таков термин немам учено.
   
  На Annath и mode-kristina им се допаѓа ова.
 2. Summerbaby

  Summerbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2020
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  1.112
  @mode-kristina - Правописот е моја работа ако на некому му е тешко да чита слободно моите кометари може да не ги чита. А вистината е релативна се додека не е со факти. Твојата вистина не е и моја.
  Еве ви @Justicija поубаво со првиот кометар ви дообјанси.
  Мажите не би можеле доколку ние самите не дозволиме. Ако сакаме да бидме вредувани потребно е да си ставиме вредност.
   
  На Outlook и Justicija им се допаѓа ова.
 3. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.195
  Допаѓања:
  16.041
  Пол:
  Женски
  Што подразбираш под неморални работи ?
  Јас студирав безбедност таму немаше вакви работи што значи не се учи туку тоа е дел од случувањата во општеството т.е учев социјална патологија , но во криминологијата беше спомната проституцијата и нејзините 3 нивоа .
  Треба да сватите дека сите сме различни карактери и не можиме сите исто мислење да делиме , исто така не можи секогаш да сте во право во сите теми , треба малку и да го почитувате туѓото мислење
   
  На Cacii123, noteforself, deskarada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.683
  Допаѓања:
  8.963
  Пол:
  Женски
  Кој рече дека мажите биле пештерски луѓе пред 30 години?
  Никогаш на форумов ни во животот не сум рекла дека оправдувам врска до зафатен/а. Изневерување за мене е дно. Те молам не збори нешто за што немаш основа.

  За болдираното не коментирам, си ја покажа културата.:hai:
   
  На GirlRose, theowndemon и mode-kristina им се допаѓа ова.
 5. Summerbaby

  Summerbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2020
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  1.112
  Еве @WildMk да ти одговорам и на твоето прашање со друго прашање. По кометари предпоставувам дека си личост околку 40. Дали си запознаена како стои младината денес ? Ако имаш керка дали би те погодило фактот да знаеш дека мажена додичка се гледа со малолетен, а керкати седи дома или дали би ти било во ред да ја гледаш самата да си ја спушта вредноста за да биде повикана од некого само за да биде поканета во друштво или пак да се види со некого после 12h . Јас верувам дека од самата уста би ти излегло некој коментар. Моногу океј девојки и жени ,стигнуваат до степен каде идат до заклучок дека моралот не им вредел бидејќи светот во кој живееме ги гледа како не интересни (зошто мажот да се труди да ја прошета некој кога има некоја која после 12 му е слободна) и некои кои биле разочарани од такви штети што им биле направени и почнуваат и тие и така бројот се зголемува.А мажите се само искористувачи на ова ситуација . И на цела ситувација жените се тие што на крај очи ќе си извадат, ќе се оговараат мегусебно, а мажите само од страна ќе гледаат и ќе си прават сеир и ќе додаваат масло. За да не ни се коментира моралот треба и ние нашиот морал и вредност да ја зачуваме.
   
  На Bebce1 и Justicija им се допаѓа ова.
 6. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.730
  Допаѓања:
  208.201
  Како е тоа твоја работа?

  *освен муабетот за малолетници
   
 7. Summerbaby

  Summerbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2020
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  1.112

  Ова беше пример, за она што се случува со целата младина за да бидат работите појасни. Сакам да ти доловам што е тоа што се слчува во позадина што многу не го гледаат. Не е поентата во зборувањето туку во самото поседување морал. Мојата околина на твоја возраст цело време посочува на нивната убава младост и нормалост. Имало морал но и дружба меѓу мажи и жени и со дела покажале дека пред 20-30 години биле далеку по модерни и социјализирани. Сега сме само неморални.

  Инаку работава е за сите, сите лично не засега, ваквото неморално однесување посетпено ќе стигне на глава на секој човек.
   
 8. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.730
  Допаѓања:
  208.201
  Од секогаш било така.
  Не измислија ништо ново младиве.
   
  На Annath, theowndemon и candy.cane им се допаѓа ова.
 9. Summerbaby

  Summerbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2020
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  1.112
  Да не збориме работи кои не се така.. Секој нека си остане со својот став
   
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.730
  Допаѓања:
  208.201
  Кој 'став', жити очи?
  Како тебе ти влејае кој со кој одел, кој со кого имал секс?

  Не е твоја работа и нема ништо 'неморално' во истото.
   
  На Cacii123, hellocity, S.W.A.G и 6 други им се допаѓа ова.
 11. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  9.376
  Допаѓања:
  88.411
  И двете сме биле многу млади пред 20 години. Муабет за лажен морал и неморал немало, оти сите околу мене си го гледале животот свој а не од комшиите. И ничиј сексуален живот не бил предмет на дискусија, ни машки, ни женски, ниту дали ти е дечкото прв или дванаести. Или сме биле помодерни или така ми се погодило, да живеам во меур. :?:
   
  На theowndemon и candy.cane им се допаѓа ова.
 12. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.730
  Допаѓања:
  208.201
  Како да не.
  Исто беше скроз.

  Се оговарало откако знам за себе.
  Тогаш и повеќе, пошто поблиски беа луѓето и сите за сите се' знаеа.
   
 13. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  9.376
  Допаѓања:
  88.411
  Тогаш сум многу среќна заради меурот во кој сум живеела:)
  Голем град, јбг;)
   
  На noteforself, candy.cane, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.366
  Допаѓања:
  52.580
  Пол:
  Женски
  Кај живееше ти :o
  Порано баш повеќе се збореше за жена кој по ред и е партнер, дали била невина пред брак итн.
  Се поправаме навака, полиберални стануваме, а обратно не би рекла
   
  На noteforself, candy.cane и WildMk им се допаѓа ова.
 15. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.730
  Допаѓања:
  208.201
  И да била и да не била... исто ти се фаќа.
  Ако не те гледаат по кафичи: Кузнај кај се пика - ќе речат
  Ако те гледаат: Со оној стоеше, со овој стоеше.

  Не се осудите поврзани само со бројот на сексуални партнери, туку со секој аспект од животот на една жена.
  Од тоа колку чистела дома, до тоа со кој имала секс, до тоа кај и што работела.

  Се' е подложно на осуда кога се прашање 'морлистите'.
   
  На Annath, Biljarkata, noteforself и 2 други им се допаѓа ова.
 16. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  7.261
  Допаѓања:
  66.974
  Пол:
  Женски
  И порано имало оговарања,има и сега.
   
  На noteforself, mode-kristina и Justicija им се допаѓа ова.
 17. Summerbaby

  Summerbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2020
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  1.112
  А кој коментира колку жената чисти по дома, каков и ручекотт ? повторно ние жените , доаѓаш на моето дека ние жените повеќето сме самите криви и така..
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  26.730
  Допаѓања:
  208.201
  Е де... ако се жени, мислиш дека не се патријархално воспитани?
   
  На Annath, Bezimenka90 и theowndemon им се допаѓа ова.
 19. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.366
  Допаѓања:
  52.580
  Пол:
  Женски
  Ако вози кола курва, ако носи очила за сонце :puke:
   
  На candy.cane и WildMk им се допаѓа ова.
 20. Summerbaby

  Summerbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2020
  Пораки:
  365
  Допаѓања:
  1.112
  Не .. апсолутно. Човек прима влијаие што му одговара од целата околина. Јас сум кариерист и напротив во мојот живот сум добила повеќе охрабрување за моите желби за кариера а не домаќинство од машкиот пол. Од жени само имам доживеано критики и трачеви во поглед на тоа поле. Така да повторно си доаѓам на моето, барем од мои искуства во мојот живот од секоја свера.
   
  На eliesaab и Justicija им се допаѓа ова.