Зошто луѓето повеќе го коментираат моралот кај женскиот пол отколку кај машкиот?

Дискусија во 'Психологија' започната од hellocity, 3 ноември 2020.

 1. Summerbaby

  Summerbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2020
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  1.098
  Јас сум активен шофер и од маж коментар курва немам добиено , имам добиено позитвни коментари и некои насочувања за некои грешки од поискусни. А од жени повеќе имам слушнато коментари види ја вози како жена а тие се и жени и возачи :wasntme:
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 2. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  6.658
  Допаѓања:
  62.866
  Пол:
  Женски
  Ама,твоите искуства не ти даваат право да ги генерализираш жените.
  Цело време ги атакуваш,а според пишаново и ти си женско.Го правиш тоа што го критикуваш.
  Многу си контрадикторна.
   
  На Annath, WildMk, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.220
  Допаѓања:
  50.587
  Пол:
  Женски
  Какви позитивни коментари имаш добиено од маж затоа што возиш кола?
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  2.627
  Допаѓања:
  13.453
  Пол:
  Женски
  Тоа е заради љубомора што си добивала такви коментари, а не заради некои патријархални ставови.

  И патријархално воспитување не значи автоматски и само жената да мора да биде домаќинка.Не ни има нешто лошо во тоа жена да сака да остане дома да се грижи за семејството ако тоа е нејзин избор.

  Патријархални ставови значат постојана опсесија со контрола на тоа што прават другите жени со својот живот и постојано набивање на вина, додека на мажите им се простуваат најразлични работи и се наоѓаат оправдувања за тоа што го прават, наједноставно кажано.
   
  На hellocity, Annath, mode-kristina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Summerbaby

  Summerbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2020
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  1.098
  Јас никогаш не напишав вие сте крви, напишав ние сме криви. Некогаш грешките треба да ги пронајдеме лично и во самите себе. Секогаш кривицата ја бараме во другите.
  Никој не напиша дека мажите се цвеќиња ама јас личо за темава давам коментари.
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 6. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  6.658
  Допаѓања:
  62.866
  Пол:
  Женски
  Целта на темата не е да се генерализираат жените.
   
  На noteforself, mode-kristina, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  1.573
  Допаѓања:
  9.259
  Пол:
  Женски
  Ние? Не сфаќам.

  Како поточно јас или ние тука сме криви?
   
  На S.W.A.G, Annath, WildMk и 4 други им се допаѓа ова.
 8. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.120
  Допаѓања:
  15.774
  Пол:
  Женски
  Па јас во мојот пост што пишува?
  Прво прочитај го добро ,па прочитај што ти ми напиша ок ? И размисли
   
 9. Summerbaby

  Summerbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2020
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  1.098
  @Angie1432 но кој ги дава ваквите кометари еве да речеме од љубомора ?
  @Mantub кометари од стилот јас на 10 години искутво воазам полошо од тебе, што нема ништо што е поврзано со полот
   
 10. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  7.220
  Допаѓања:
  50.587
  Пол:
  Женски
  Маж ти рекол јас со 10 години искуство возам полошо од тебе, и тоа го сметаш за комплимент?
   
  На mode-kristina и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
 11. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.120
  Допаѓања:
  15.774
  Пол:
  Женски
  Проблемот на форумов е што и да напишеш ќе ти биде испревртено плус додадено после ќе ти речат напишав така ама мислев на друго ,се дури мораат одредени личности секогаш да се во право и eksperti za sfee!!111
  Нема почитување на туѓо мислење ,само тие се во право !
   
  На Summerbaby му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Summerbaby

  Summerbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2020
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  1.098
  Могу просто НИЕ , бидејќи си од нас на некој начин доприесуваме да даваме дозвола на машкиот пол да не коменитра, најпрво сами се јадеме, и тоа е целиот сегмент. Прво ние треба да се промениме. А тебе лично никој не те стави на тапет на коментирање. Ама ваквите коментари се зимаат за лични бидејќи секој е свесен дека и самиот придонесува за тоа што се коментира на темава.
   
 13. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  2.627
  Допаѓања:
  13.453
  Пол:
  Женски
  Жените ги даваат почесто и да, лошо е, трагично е колку жени знаат да бидат зајадливи.
  Ама темава е коментирање на моралот кај мажи vs. жени, не разбирам како е тоа поврзано?
   
  На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Summerbaby

  Summerbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2020
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  1.098
  И потоа зошто повеќе се коменитрало моралот на жените :D:D:D
   
 15. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.648
  Допаѓања:
  4.247
  Пол:
  Женски
  :D :D :D можеш да го прифатиш тој факт ако сакаш :$ ама така е, ако не е доминиран од страна на партнерка / швалерката, тогаш е мајката во прашање, ако не е мајката, ќерката е и тн. И во тоа нема ништо лошо само ако се е умерено и ако се знае да се мисли со совјата глава, тој однос е взаемен, не е тоа жената плеска со рацете, мажот остварува :D. Инаку е нромална работа, секому му е потребен некој кому ќе му верува и знае дека е тука за него во животот, мажите се далеку од супермени, да не речам некој процент од денешниве мажи не знам во која група спаѓаат, мажи или квази-мажи.
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Summerbaby

  Summerbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2020
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  1.098
  Затоа што најпрво сами ние се коментираме можеби...
   
  На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.
 17. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.683
  Допаѓања:
  8.961
  Пол:
  Женски
  Ај вака, може ќе ме разбереш.
  Тоа со пештерските мажи и двобојот беше за "борењето".
   
  На theowndemon и GirlRose им се допаѓа ова.
 18. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.648
  Допаѓања:
  4.247
  Пол:
  Женски
  Можеби е до тоа што жените се фокусирани на маани, а мажите на оправдување на своите постапки и изигравање жртви. :)
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Angie1432

  Angie1432 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  2.627
  Допаѓања:
  13.453
  Пол:
  Женски
  Пак не те разбирам целосно, ти во претходните постови изнапишува колку жените се неморални и сега викаш ние повеќе сме се коментирале?
   
  На nextredstyle, Bezimenka90 и candy.cane им се допаѓа ова.
 20. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.683
  Допаѓања:
  8.961
  Пол:
  Женски
  Не самербејби, ти ги искоментира сите жени што се, по твој критериум, неморални и дека крадат дечковци на другарки, дека си копаат гроб зад грб.

  Уствари, чекај. Може сепак сама си се опиша?
   
  На S.W.A.G, Annath, GirlRose и 2 други им се допаѓа ова.