Зошто луѓето повеќе го коментираат моралот кај женскиот пол отколку кај машкиот?

Дискусија во 'Психологија' започната од hellocity, 3 ноември 2020.

 1. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  1.573
  Допаѓања:
  9.259
  Пол:
  Женски
  Како мислиш дел сум? Никогаш нема да видиш ваков коментар од мене.

  Не го сфаќам лично. Ама ти имаш лоши другарки, што воопшто и не ти се ни другарки штом ти прават така, па сега цел женски род ти е крив за тоа.

  Како конкретно да се променам? Еве што е тоа што треба да го направам?
   
  На mode-kristina, Asparagus, Biljarkata и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.120
  Допаѓања:
  15.774
  Пол:
  Женски
  Ама јас кажав за мажите за пред 30 години , имало тогаш пештерски луѓе ?
  Борењето во смисла се бореле за жена не со калашникови туку со џентламенски и кавалерски манири за да го добијат вниманието на таа што ја сакаат
   
 3. GrimTheReaper

  GrimTheReaper Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2015
  Пораки:
  2.147
  Допаѓања:
  17.562
  Не е повеќе коментиран женскиот пол. Само се работи се различна терминологија кога се коментира. Жената е к*рва, мажот е педер. Не можеш за маж да кажеш дека е к*рва бидејќи логика нема. Во глобала и едните и другите коментират за едните и другите.
   
  На Summerbaby и Justicija им се допаѓа ова.
 4. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.683
  Допаѓања:
  8.961
  Пол:
  Женски
  Ама не биди буквалист. За истото зборам и јас.
  Ептен ми е смешно да чујам дека мажи се борат за да освојат некоја. Ебате врската што ќе следува ако треба мажот со месеци да се натпреварува со друг маж и да трчка по жената за на крај да ја освои. Ама вие си знаете.
   
  На Billy Idol, GirlRose, noteforself и 2 други им се допаѓа ова.
 5. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  6.658
  Допаѓања:
  62.866
  Пол:
  Женски
  @Summerbaby Некои жени му даваат дозвола на машкиот пол да ги коментира е во ред да се каже,ама НИЕ е генерализирање и не е во ред да се каже.
   
  На mode-kristina и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
 6. Summerbaby

  Summerbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2020
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  1.098
  @Angie1432 Lets face it... Темава е широка од љубов до домакински работа , според мене криви сме што се трачариме,што си напркосуваме со крадење љубовни партнери и спуштање на цена и ставање на себе на тапет повеќе да бидеме кометнтирани, додека на мажите им оставаме простор. Затоа барање вина прво во нас а потоа во мажите.
  @candy.cane ти што толку тие личости ги разбираш и подржуваш, еве и да сум таква со тие ставови твои знам дека ќе ме подржиш :l:
   
 7. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.120
  Допаѓања:
  15.774
  Пол:
  Женски
  Зашто да не ? Мене тоа ме исполнува :D
   
 8. candy.cane

  candy.cane Популарен член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.683
  Допаѓања:
  8.961
  Пол:
  Женски
  Не, не поддржувам. Ама нема ни да одам да им трубам над глава дека се неморални, а уште помалку сите да ги ставам во ист кош.

  А зошто тогаш ти е трн во око жена што ја исполнува да биде неморална?:D
   
  На Annath, mode-kristina, nextredstyle и 2 други им се допаѓа ова.
 9. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.120
  Допаѓања:
  15.774
  Пол:
  Женски
  Значи еве гледаш дека не ме разбра добро
  Не ми смета тоа мене , јас ја подржувам и проституцијата ме нервира лицемерието и лажењето !
  Јас не сум за тоа дека местото на жената и е само во кујната и по цел ден да чисти ,туку треба да е дотерана и да се забавува
  Поголемо лицемерие од некоја да го вара мажот а притоа да глуми среќна во бракот нема !
  Инаку и машките се оговарани , и со две раце потпишувам дека машките се најголеми оговарачи
   
  На Summerbaby му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Summerbaby

  Summerbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2020
  Пораки:
  359
  Допаѓања:
  1.098
  Па ти веќе мене така ме опиша :inlove: повеќе сум коментирана од мажите.
  Рипате од теми, а ова е општа и голема. Убаво кажав криви сме за спуштање на вредноста, мегусебно неценење, оговарање и итн.Секоја помалку или повеќе има удел. Првиот коментар и насочен на поле љубов каде што мажите ваквата женска понизност или жеска љубомора ја искористуваат , и овој да речам тред во помладите генерации се шири како брзина на светлината, и проблемот ќе биде поголем , зошто затоа што сами сме виновни. Ако некој живее во крај каде што нема мегусебни оговарачки, жени итрици во секој поглед , одма викајте ме јас сега се пакувам и доаѓам
   
 11. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.937
  Допаѓања:
  194.125
  Без разлика..
  Муабетот ми е дека оние жени кои го осудуваат однесувањето на одредена жена, се такви бидејќи се патријархално воспитани.
  Кои жени и како 'му даваат дозвола на машкиот пол да ги коментира'?
   
  На Annath и mode-kristina им се допаѓа ова.
 12. nextredstyle

  nextredstyle Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  6.658
  Допаѓања:
  62.866
  Пол:
  Женски
  @WildMk Тоа @Summerbaby прашај ја. :D На нејзин пост одговорив.
   
  На mode-kristina, Biljarkata и WildMk им се допаѓа ова.
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.937
  Допаѓања:
  194.125
  @Summerbaby Како жените му дозволуваат на машкиот пол да ги коментира?
   
 14. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.120
  Допаѓања:
  15.774
  Пол:
  Женски
  Примитивизмот во мк на дело
  20201109_123056.jpg
   
  На Vraloma, Angie1432, noteforself и 2 други им се допаѓа ова.
 15. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.937
  Допаѓања:
  194.125
  Има некоја од вас што никогаш не била наречена 'курва'?
  Јас не познавам таква.
  Дури и такви кои не ни имале секс воопшто, биле нарекувани 'курви'.
  ... шо поќе?
   
  На LadyLollypop, hermosa, candy.cane и 2 други им се допаѓа ова.
 16. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.620
  Допаѓања:
  9.564
  Пол:
  Женски
  А која е приказната поврзана со ова? Кој кому му го напишал ова на колата?
   
 17. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.937
  Допаѓања:
  194.125
  Не е ни битно тоа.
  Битно е дека се дешава.

  Дали го напишал некој на возило, на интернет, или го кажал по луѓе во живо... проблематиката е таа...
   
  На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.120
  Допаѓања:
  15.774
  Пол:
  Женски
  Оваа трагедија се случила во козле ,а комедијата е што е утната колата и е на некое момче од козле (facepalm)
   
  На Biljarkata и Vraloma им се допаѓа ова.
 19. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.620
  Допаѓања:
  9.564
  Пол:
  Женски
  Повеќе ме интересираше дали женско го има ова изнапишано? Машко? Во кој контекст, зошто?
   
 20. MissChievous

  MissChievous Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.620
  Допаѓања:
  9.564
  Пол:
  Женски
  Мхм, да. Дебилно е.
  Само ме интересира дали станува збор за наљутен тип или типка. Дали го има испрскано машко или женско.
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.