Зошто луѓето повеќе го коментираат моралот кај женскиот пол отколку кај машкиот?

Дискусија во 'Психологија' започната од hellocity, 3 ноември 2020.

 1. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.892
  Допаѓања:
  19.658
  Пол:
  Женски
  Се соочив со уште еден ограничен мозок.
  Темата беше демек 20 годишна девојка ако била привлечена од 50 годишен човек била курва.
  Ама збориме да ѝ де сфиѓа.Не за пари не за една ноќ.
  Значи небитно емоции/чувства, она е курва.
  Му викам друже муабетов ти е од 1890 он ми вика ,,да не се пронајде”?
  Иди сестра ти да ја морализираш ограничен мозоку.
  Све и свашта нѝ шета по земјава и жал ми е што уште има вакви амеби.
  Стварно е жалосно.Никад нема да прогресираме.Секад ние женските ќе сме курви, лоши, нема да чиниме.
  Да ти е**м патријахалното општество.
  Криви се тие што ги воспитуваат така
   
  На mode-kristina, Осе, dayla и 6 други им се допаѓа ова.
 2. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.120
  Допаѓања:
  15.774
  Пол:
  Женски
  Демек забрането е да се има партнер со голема разлика во години ?
  Дозволено е само за другарот Тито и за таквите влијателни личности а за другите неее (facepalm)
  Игнорирај ги ваквите примитивни мозоци со нив никогаш нема да се разбереш
  Појма немам , само знам дека колата е од млад дечко неженат , така да грешка во чекори е направено
   
  На GrimTheReaper и Feminka22 им се допаѓа ова.
 3. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.892
  Допаѓања:
  19.658
  Пол:
  Женски
  Греота бе.
  Ја му викам што има врска има и млади машки штп идат со постари тетки.Викам и они да не се курви?
  ,,абе знаеш едно е 15г друго е 30г”
  Ок иди излечи си го мозокот.
  Болесник
   
  На hermosa, mode-kristina, Осе и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.937
  Допаѓања:
  194.125
  Глупости...
  Јас сум имала таква врска... баш таква возраст...

  И и да е за една ноќ... то не ја прај 'курва'.
  Ако е за пари, тогаш е проститутка... пак не е 'курва'.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.892
  Допаѓања:
  19.658
  Пол:
  Женски
  Абе ми идеше со хебла да му отидам на врата не знаеш колку ме изнервира.
  Поготово моментот ,,да не се пронајде случајно”
  Значи ок и мене не ме привлекуваат толку стари машки пошто таков ми е вкусот.Ама не ги сметам за курви пошто не е моја работа кој со кој се ***.
  Да дае Господ сестра му да за зацапа у постар па да видам :devil:
   
  На hermosa, Осе и WildMk им се допаѓа ова.
 6. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.682
  Допаѓања:
  5.676
  Пол:
  Женски
  Во машко женските односи секогаш се стават јунаци тие што го стават во секоја а истите жени се к... така да не сме коментирани исто а тоа педер произлегува кога некој несака да има секс со некое женско во 90 од случаите а женско ако одбие тогаш е чесна. Замислите на една моја другарка дечкото и рекол не се секирај не кажувам на никој за сексот да не ти ја одземам чесноста утре сите да те пљукат. Мочко
   
  На hermosa, mode-kristina и WildMk им се допаѓа ова.
 7. hellocity

  hellocity Популарен член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.682
  Допаѓања:
  5.676
  Пол:
  Женски
  Да не се лажеме има и машки трачари ама и во тоа секогаш паѓа акцентот кај жената бидејки според шовинизмот жената има плиток ум и подалеко од оговарање нема за што да зборува и што ке кува, а за тоа пред 30 години поарно да не се ни враќаме каде што сексуални насилства ако пријавиш автоматски си неморална и неможеш да се омажеш камоли да имаш деца, знам 3 4 жени постари што не се пријавиле силување во млади години за притисокот од околината и за да се омажат истите тие денес трпат пијаници и не се сакаат себе.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Siena^^

  Siena^^ Активен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2021
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Не го сфаќам значењето на зборот "курва". И не сфаќам зошто тоа постојано се упатува кон жени и девојки. Да, има нискоморални жени, но најчесто и за најнормални работи на жени им се лепат етикети, велам нормални бидејќи ако за машки род се прифатливи треба да се и за женски род.

  Мислам дека е така затоа што сме затупени. Во други држави на Тиндер се запознаваат и е нормално, а кај нас Тиндер служи за проституција и манијаци.
   
  На mode-kristina, Осе и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
 9. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.937
  Допаѓања:
  7.748
  Затоа што нема доволно феминисти. И затоа што тие што се феминисти се тивки. Ми се гади кога ќе прочитам како жени омаловажуваат други жени, како жени судат на други жени и глумат морал. И заради жените кои на силување и недолични коментари одговараат со: "Самата си го барала". Е затоа.
   
  На mode-kristina, Осе и LadyLollypop им се допаѓа ова.
 10. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.132
  Допаѓања:
  22.070
  Оти се лицемерни.
   
 11. LadyLollypop

  LadyLollypop Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  4.436
  Пол:
  Женски
  Курва е исто што и проститутка.
  Колоквијалниот израз за проститутка е „курва“.
  А сите го користиме како навреда и деградација на жена. Како што рече, без разлика дали имала секс или не, на тој/таа што не му се допаѓа некоја жена, ќе каже дека е курва.
   
  На Осе, Fallen.Angel и Dentina им се допаѓа ова.
 12. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.937
  Допаѓања:
  194.125
  Ни проститутката не е 'курва'.
  Проститутка - е збор кој означува професија.
  Курва - е збор кој е sexist slur

  Во ни една ситуација не би требало да се користи, теоретски.
  Практично, имаме уште муви за лапање.
   
 13. LadyLollypop

  LadyLollypop Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  4.436
  Пол:
  Женски
  Исто е.
  Исто како и шнајдер и шивач.
  Литературно и народски кажано.
   
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  24.937
  Допаѓања:
  194.125
  Цк.
  Ни 'шнајдер', ни 'шивач' е навредлив збор.
  'Курва' е навреда.
   
 15. LadyLollypop

  LadyLollypop Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  854
  Допаѓања:
  4.436
  Пол:
  Женски
  Screenshot_20210222-161309_Chrome.jpg
  Навредливо е затоа што така го користиме, како навреда. Ама значењето е исто.
   
 16. theBride

  theBride Активен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2021
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Јес, тоа е тоа. Ако постапките на една личност, не прават лошо на некој на страна, 21век сме, нека си прави што и' сака душичката. Според мене, врз муабетот дали нештото е правилно или не, или дали некоја постапка, имиџ или однесување те дефинира како "лесна", "курва" и сл., големо влијание имаат рамките кои се поставени уште од дома и средината на растење. Затоа, темиве се одлични за да се влијае врз наредните генерации. Мамички, не им викајте на ќерките "Не носи кратка сукничка, што ќе кажат комшиите." Не ја дефинира личноста тоа како изгледа или со колку мажи/жени има спиено, туку што ќе постигне во животот и што ќе придонесе во општеството. Кога тоа ќе го разберат машките, па и дел од женските, сметам дека ќе се сменат доста работи.

  Стандарди? Кои се тие стандарди и кој ги има дефинирано? И зошто да не смее да се забавува како што сака таа? Ако тоа ја прави среќна, why not? А си за легализација на проституција? Некако не ми иде. Како си ги поставуваш границите за што е океј, а што не. Интересно.

  Исто, прочитав коментар на некоја од вас дека варањето го смета за дно. Не би рекла дека е дно, комплицирана ситуација е. Повеќе е слабост, непронаоѓање на самата/самиот себе си, несреќна/несреќен во ситуацијата во којашто се наоѓа и слично. слушнете ја типката што кажува на темава.
   
 17. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.120
  Допаѓања:
  15.774
  Пол:
  Женски
  А која е разликата меѓу дно и тоа што ти го кажа ?
  Да ,варањето е дно дна , жената треба да се забавува ,да е средена провокативна ,годините не се битни ,но не може ненормалното да биде нормално!!!
  Јас искрено не те ни сватив што ми кажуваш , за жените дека ги спуштија стандардите ДА ги спуштија!!
  За легализација на проституцијата сум ЗА ,тоа е одлука на поединка што сака нека прави .
  Знаеш што е разликата од проститутка и спонзоруша?
  Нема разлика ,само што проститутката поштено си кажува што е ,а спознзорушата глуми поштена жена, мајка краљица :drunk:
  Моралните вредности се толку искривени што светов оди се побрзо во пропаст !!
   
 18. theBride

  theBride Активен член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2021
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  43
  Пол:
  Женски
  Со "дно дна", варањето го разбирам како најлошата работа што може некој да ја направи, а не секогаш е, тоа ми е муабетот.

  Па ако некоја сака да биде спонзоруша, нека биде, нека глуми мајка кралица, одлука на поединка е и тоа.
   
 19. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.120
  Допаѓања:
  15.774
  Пол:
  Женски
  Лицемерието е она што го однесе цело општество во пропаст !!!
   
  На Siena^^ му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Siena^^

  Siena^^ Активен член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2021
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  38
  Пол:
  Женски
  Изневерувањето не ја прави жената курва или да ја класифицираме како некоја со понизок морал. Не викам многу убава работа дека е неверството. Ама сепак тоа е избор на личноста и таа ќе си ги сноси последиците, по одреден период ќе ја почувствува вината и ќе и биде тешко доволно, осудите од страна нема потреба да ги слуша, секако ќе и биде доволно лошо. Ова го знам бидејќи бев сведок на истото. Жената во момент на слабост попушти. Нејзиниот сопруг не ја погледнуваше. Воопшто. Четири години беше дома, сама, мажот си доаѓаше само за спиење. Односите им беа цимерски целосно. Кога тргна на работа ептен и се крена самодовербата. Не ми е другарка, но си го правевме муабетот, дома маж има што не ја погледнува, а на работа и сегде кај ќе се појави и делат насмевки и комплименти. Не ја правдам, ниту ја осудувам. Нејзин избор, но во моментот или така си проценила, или пак долго размислувала и се случило што се случило. Сега и е уште полошо од претходно. Затоа што го изневери сопругот со човек кој беше женет, и не и ветуваше ништо, ниту пак остана со него. Поголема казна од тоа мислам дека нема. Живее со сопругот и секој ден си го носи товарот од своите постапки. Ништо не и се смени на подобро само и стана потежок животот бидејќи мора да живее со чувството на вина.
   
  На hermosa и Justicija им се допаѓа ова.