1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто модерната жена се плаши од брак?

Дискусија во 'Брак' започната од innablood, 15 мај 2011.

  1. buketcveke

    buketcveke Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    48
    На bebence456 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    И мажите се плашат од вакви жени.
     
    На okcenzi и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.794
    Пол:
    Женски
    Можеби зошто брак звучи пострашно од кохабитација. :rofl: Нели она шо не го разбираме можи и не е толку лошо. Мајтап на страна, се зависи од спремноста за брак, а од таму и од зрелоста на личноста и од индивидуалноста. Не секој се гледа како родител, не секој се гледа во брак и не секој гледа иднина покрај било какво семејство покрај самиот себе.
    Лично јас сега, се плашам од брак. Зошто сум немала сериозна работа, уште учам, свежа сум со дечко ми, уште зелена. Сакам деца ама од идејата сега да бидам мајка ми се лоши. Брак ми звучи како голем збор, нели сега, мала сум јас, ама познавам жени, доста постари од мене со кои комуницирам, кои имаат добри кариери, кои одамна немале некој па се навинале на слободата. Ретко причините се ... обврски. Мислам да, обврска е да имаш некој, да основаш семејство ама обврски од типот готвење и чистење ... нели го прајме сите ова дома и немажени? :^)
     
    На senjorita-v, Lolo5, zhap4e и 3 други им се допаѓа ова.
  4. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    Зависи како гледаш на тоа обрските!
    Ти си знаеш што јадеш/кога-како переш итн. ама другиот ако ти е дечко/маж незначи ист е ко тебе во исхрана, животен стил итн. Еве случај што знам он разви гастрит и други проблеми со исхрана и женава не смее ни супа од ќесичка, се домашно готвено,супа,месо итн. знаеш ли кое губање време е тоа? А рачунај за неа и фаст фуд да земе ќе се најаде за 10минути и никому ништо.
    Иако еве и ова се прогледува низ прсти ако си најдат заеднички јазик за друго, на пример додека она готви екстра саати за готвење он да пушти машина или некогас да правосмука,чисто да и олесни.
    Се е компромис во бракот ако е основан меѓу особи кои пред се се сакаат/почитуваат меѓусебно и се емотивно и фансиски зрели за брак и донесување одлуки во брак без да дозволат да им се мешаат нејзините/неговите/комшиите/пријателите итн.
    И не е тоа страв од брак. Стравот е да не налеташ на ПОГРЕШЕН ПАРТНЕР, зошто тоа е измачување на многу нивоа од животот.
     
    На nena2010, Tanjamm и fallenangel им се допаѓа ова.
  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.076
    Допаѓања:
    11.219
    Погрешниот избор чини многу, многу во животот и тешко да се коригира. Еве моите имаа лош брак и тоа до ден денес ми прави фрустрации, затоа што имав лошо детство. Ама сите кога мислеле со глава за кого се мажат, мајка ми што мислела?Ништо. Епа затоа се прават грешки кои оставаат трајни последици и назад нема. Животот нема реприза.
     
    На nena2010, esperansa777, anakonda88 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    Може се да се коригира додека си жив,само смртта не се коригира. Реално пишано. Е сега што промената бара голем напор,мислење,снаоѓање,финансии итн. па личи дека е невозможно тоа е тешкото. Сепак ти имаш искуство плус со такво детство,тоа треба да те научи каков брак/партнер да не создаваш/бираш. Се е животна лекција само како се гледа/доживува.
     
  7. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.076
    Допаѓања:
    11.219
    Многу им е полесно на деца кои израснале во функционално семејство и на кои коцките им се наредени. За нив нема зима. Ама нивните мајки се воделе со разум кога бирале со кого ќе живеат.
     
    На Lolo5, KuklickaSk, NOVAVON и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.229
    Допаѓања:
    124.340
    Modernite zenu ne se plasat od nisto
     
    На Lolo5, vitamina, eloves и 10 други им се допаѓа ова.
  9. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.860
    Допаѓања:
    133.190
    Пол:
    Женски
    Од кога тоа секојдневно чистење е ,,за некој,, а не за одржавање хигиена во домот, па што толку ве плаши?
     
    На senjorita-v, Petra777, eloves и 5 други им се допаѓа ова.
  10. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    А ти мислиш дека бракот е сведен само на одржување хигиена?
    Стравот е од мажи што се преправаат, пред брак аха не се грижи и јас ќе помагам ти само речи да, а во брак жено ај ова,ај она,жена си или што си? И не само ова, се менуваат карактерно некои мажи во брак,се опуштаат, си вика ја врзав сега трајно и си можам да си правам што ми душа сака она секогаш е дома-тука за мене.
     
    На okcenzi и supertoasty им се допаѓа ова.
  11. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.229
    Допаѓања:
    124.340
    Zatoa ima vrska, ima ziveenje zaedno. I ima mozok da gi utvrdi ovie raboti.

    Moderna i pametna zena ova brzo ke go utvrdi i ke go otkaci.
     
    На Petra777, eloves, Glasna и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.860
    Допаѓања:
    133.190
    Пол:
    Женски
    Не само искоментирав ради претходни коментари од типот дека ако се у брак треба само да чистат.
    А за мажите што се преправаат... не знам колку долго може да се преправа еден маж. Денешните врски пред брак траат доста долго, не се договорени браковите па да изгледаат ко игра на среќа шо ке ти се погод тоа. Да одглуми некој ден, еве и месец, ама со години да глуми некој? Јас 5 години бев во врска со денешниот сопруг па буквално ништо не се смени од коа стапивме во брак, што се договоривме и испланиравме тоа си остана. Ако за 5 години јас не успеав да проценам некој мој пропуст е, не негов.
     
    На senjorita-v, KuklickaSk, Annath и 6 други им се допаѓа ова.
  13. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    Taka lesno e da se kaze,a i vo pravo e kazanoto,ama ima granicni slucai. Moja poznajnicka, samostalna,sovremena devojka, duri roditelite katot od kukata i go spremija sama ziveese, se zaleta po eden decko,on negov stan. Ostana trudna i moraa svadba i tipov ja zaimoli da go prodade stanot negov i so toa da kupat nivni drug stan za so bebe. Ona prifati otidoa da ziveat vo stan od nejzinite za brat i planiran sto bese ko ke se zeni. Za da na kraj deckovo da gi vrati parite od negovite zosto nivni stan bil ne negov i da plati svadba i ene kaj sedea vo stanot na brat i i posle nego mu tekna nemal pari da rani familija i ja napusti. A zenskava posovremena nema videno. Ete sovremena,pametna,ubavo situirana i zaedno ziveeja se ubavo dodeka ne izleze na videlina deka ja laze za negovite finansii,imot. Toa e. Nema pravilo. Iako najubavo e ako se moze da se uoci pred brak ova da ne stradaat.
     
    На Lolo5 и okcenzi им се допаѓа ова.
  14. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    Ничиј пропуст не е. Луѓето(мажите/жени) се менуваат особено во заедница. Се мешаат мајки/татковци/роднини/комшии во врска со брачни партнери иако не треба така. Во заедница се делат заеднички простор/финансии и тешко е да се стави граница кој до каде може да се меша во нечиј брак. Сепак и браво за тебе и браво за маж ти што бил и останал прав маж,не превртлив.
     
    На Lolo5, okcenzi и supertoasty им се допаѓа ова.
  15. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Кога те читам во оваа тема душичко, се имам некое чувство дека не го сакаш многу машкиот свет, дека се плашиш од врска, се плашиш едноставно или пак не ги сакаш машките створења!?
    извини, така ми дојде:)
     
    На theowndemon и fallenangel им се допаѓа ова.
  16. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    Така делува, те разбирам. Не ги сакам тие што се преправаат. Ретко кој маж сака од сесрце да припомогне дома(не мора да се фали дека помага). Ете да зачисти понекогаш каде што живеат сите,вклучувајќи го и него,исто како што жена некогаш ке фати и закова шајка сама и мажот треба да помогне,да биде прав маж,а не само маж-жено донеси ова....
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Има и секакви мажи, да сме на јасно со ова.
     
    На Dust, eloves, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.594
    Допаѓања:
    155.794
    Пол:
    Женски
    И каква обврска е тоа кое го нагласи? Дека океј е ако пред брак се храниме со брза храна и зачистваме по малку не секој ден? :^) Небитно јас и сега стојам зад домашно готвено чисто зошто мојата „диета“ налага така (проблеми со желудник). И сега бришам прашина и метам за да поможам на мајка ми, ама ете имам дечко кој прај многу поќе дома за да помогни на неговите. Се е компромис, добро рече, така се и обврските кои погоре ги наведи, компромис. Патем не се сите мажи исти (и сум видела поќе од еден пример од спротивната страна на она шо го опиша погоре) и исте имаме доволно време пред брак да одлучиме дали си одговараме со некој или не, а не да останиме со тој некој поради навика и да трпиме. Тоа е погрешен партнер, пак сами си го одбираме па после -> :headbang:
     
    На senjorita-v и baba Rada им се допаѓа ова.
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.229
    Допаѓања:
    124.340
    Kakov soprug e tatko ti?
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. NOVAVON

    NOVAVON Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 септември 2016
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    440
    Пол:
    Женски
    Tatko mi ne bil da zacisti ama da i bide moralna podrska na majka mi da znaes da ne zaigra/narani mali deca,dodeka majka mi raboti prekuvremeno znael,da pruzi alista znael itn.
    Prasanjeto e kakvi se poveketo maz na poznajnickite moi(pa mozebi i moe licno iskustvo so partneri,nivni stavovi/odnesuvanja itn.) zosto da ne se lazeme ovde e Balkan i si tera toj mentalitet,duri i mazot da se odrzuval sam/samostajno pred brak vo bark ocekuva so noze vo vis vraten od doma da e docekan so rucek/sredeno/iscisteno/isprano od zena. Sepak e ova samo moj zaklucok jas bi se raduvala da imam poinakov zaklucok no dosega ne sum sretnala maz koj gordo ke i dava prostor/vreme na soprugata da bide vistinski moderna zena a za smetka toj da pripomogne doma ili da si najdat drug nacin da si pripomognat doma a zenata toa vreme da go iskoristi za seberazvoj.(p.s.pod drug nacin da im se pripomogne ne podrazbiram vikanje na majka mu za sto potoa starava istura frustracii i i go zagorcuva zivotot na zenata ili voopsto nivniot brak,majkin sin kako nastol vakvo nevestice sto doma nosi pari da stvorat tie nesto ama na sinko gakite ne gi pere kuku)