1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто модерната жена се плаши од брак?

Дискусија во 'Брак' започната од innablood, 15 мај 2011.

  1. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.422
    Пол:
    Женски
    Не мислам дека модерните жени се плашат од брак. Мислам дека комуникацијата која ја имаме денес е многу минимална, и затоа модерните жени тешко стигаат до модерните мажи.:(
    Кога ги гледам и анализирам другарките, и од друга страна пријатели кои се single на 29/30 години, сите се бараат еден до друг, не можат да се најдат.
    Некако тешко оди со запознавање опуштање.
    + некако материјалниот товар стана многу голем, и сите се плашат дека немат доволно, дека нема да имат доволно за фамилии и се повлегуват во safe zone.:(
     
    На Abeja, Читател, celineparis и 4 други им се допаѓа ова.
  2. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.429
    Допаѓања:
    47.571
    Пол:
    Женски
    Јас не плашам од брак, се плашам од брак со погрешен човек. Денес рулет е бракот колку и да знаеш некого колку и да си долго во врска со некого секогаш има премолчени работи. Секоја чест на оние кои останале исти и во врска и во брак но во денешно време се поретко е тоа. Едно изглегување во град и многу работи ќе се разјаснат. Мажени и женети бетер од тинејџери, бурми од рака извадени и се пуштаат на се живо и диво, лажат и муљаат кај стигнат.

    За мене бракот не е од денес за утре, ами напротив сакам да е она виситинското кое ке трае цел живот. Сакам да се поштедам од стресови со разводи и јас и моите најблиски. Во денешно време се повеќе гледам луѓе на кои врските им траат подолго отколку бракот.

    Од друга страна си ја сакам индивидуалноста и комодитетот. Не прифаќам да живеам во заедница во двособен стан со 3 фамилии, не прифаќам да влезам во семејство заглавено во долгови и кредити па да пааќам туѓи трошкови за нешто што утре нема да биде мое, не сакам да бидам со маж кој смета дека треба постојано домакинството да биде на мој грб и коа ке дојдам јас од работа во 7 попладе допрва ручек да правам а тој да ме прекорува зашто гладен седи и најбитно од се не сакам да бидам нечив втор избор во животот за кога ќе помине се што теба да помине да се помири со мене.

    На крајот денот мислам дека никој не се плаши од бракот како брак колку што се плашат од можноста за погрешен избор на партнер со кој го основаат тој брак.
     
    На GirlRose, Anie93, Abeja и 35 други им се допаѓа ова.
  3. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.124
    Допаѓања:
    25.062
    Пол:
    Женски

    ти многу добро размислуваш за се но... стално ке постои "НО" во животот, а никаде нема совршентство според моја гледна точка
     
  4. ♣ Alba Viduam ♣

    ♣ Alba Viduam ♣ Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    2.160
    Пол:
    Женски
    Предобро објаснето од збор до збор, кликнав на темава за истото да го напишам, ама некој бил побрз. :)

    :bow:

    Живеев година дена во ваков пекол и фала богу се извлеков навреме пред да се официјализира работата или не дај боже да заглавев со деца.. трауми еден куп.

    Ете затоа се пребира и се размислува добро пред да се задоволите со нешто помалку од она што сте сакале, не може секогаш да се тешиме со мислата "ќути има и полошо."
    Од тоа си патиме. :^)

    Подобро сама и независна, него некој по цел ден да ми ги тестира нервите и да прави будала од мене.

    Преку од вакви квази партнери и квази бракови.
     
    Последна измена: 11 февруари 2017
    На Lolo5, Читател, bubi75 и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Afroditaaa

    Afroditaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2017
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    963
    Пол:
    Женски
    Не знам дали сум модерна жена , но мислам / знам дека бракот е најлошата работа што може да му се случи на човек . Freedom :P
     
    На Lolo5, Читател, Rhaenys и 3 други им се допаѓа ова.
  6. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    Не би рекла дека се плаши од брак, повеќе би рекла дека станува збор за страв од обврски. Бракот не е мала работа и животот може комплетно да се промени по влегувањето во него. Има жени кои се успешни во карерата, образовани, одлично заработуваат, излегуваат, шетаат и имаат добар круг на пријатели. Веројатно се плашат дека бракот тоа би го променил поради обврските кои ќе ги наметне.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.951
    Допаѓања:
    13.885
    Затоа што кај нас сеуште е нормално да се очекува од жената да се жртвува за бракот и семејството. Под модерно жртвување подразбирам откажување од желбите и плановите поврзани со кариерата и личниот напредок со цел целосно посветување на домакинството, сопругот и децата. За жал, кај нас генерално многу понормално е да бидеш домаќинка отколку да работиш и напредуваш.
     
    На GirlRose, Konfetka, Lolo5 и 6 други им се допаѓа ова.
  8. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.634
    Пол:
    Женски
    Jas pola od zenite sto gi znaam mu vikaat na mazot ajde ti si maz treba poveke pari da donesuvas a ne jas sto ukazuvaat sakam da zavisam od tebe i da me mlatis parkte me mi se pobitni tvoi i ke ostanam so tebe da me izdrzuvas.
     
    На mKdevojce му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    Се кажа сега

    Kazi kako kje kazes na sovremenata zena I e potreben sovremen odgovoren partner, svesen za tempoto na zivot denes. A ne samo Se zemaat pa, Se razveduvaat i trista dr gluposti.
     
    Последна измена од модератор: 26 април 2018
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Проблемот е што такви мажи се во помал број, не ретки, ама во помал број од закоравените Балканци на кои сметаат дека местото на жената е дома со децата, свекрвата и свекорот. Затоа модерната жена се плаши од брак.
    За среќа новиве генерации мажи се менуваат на подобро, барем се надевам.
     
    На Lolo5, theowndemon, DAngel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Не се плашат туку сакаат сами да бидат без маж а кога некоја жена е во брак животот и се менува,има многу мажи што само заповедуваат еве и друга причина зашто некои несакаат во брак да бидат
     
  12. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Една од причините за одложување на создавање брачна заедница е индивидуализмот и навиките. Животот во брак наметнува поинакви обврски и динамика на кои не секој може да одговори и да се справи со предизвиците.
    Потребата да се зачуваат слободата и личниот комодитет не значи страв од брак, туку создавање на поинаков начин на живот во кој нема простор за посилната половина. Бракот бара жртвување на стекнатите придобивки за нешто ново и непознато кое има две страни.
     
    На Someonespecial, Milobebence и star83 им се допаѓа ова.
  13. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    21.026
    Пол:
    Женски
    Ние што се омаживме не сме модерни, во носии шетаме и домаќинки по цел ден изиграваме, на порти не излагаме...пу срамота ќе не опули некој. Тие модерните се отмени дами од високото друштво...шала мала ама така го сфаќам ја прашањето.
    Стварно не знам што е модерна жена.
     
    На Lolo5 и artemidis им се допаѓа ова.
  14. RedRevolution

    RedRevolution Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2015
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    3.451
    Пол:
    Женски
    Затоа што не запознала модерен маж, сите околу неа се веројатно традиционални, а што е најнормално, таа не сака сама да ги обавува сите обврски во домот, перење, пеглање, чистење, ручек итн итн... така што мене ми е сосем нормлно да не сака со таков маж да се омажи, и јас не би.
     
    На Lolo5, dayla, Someonespecial и 3 други им се допаѓа ова.
  15. Rhaenys

    Rhaenys Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2017
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Секој има право на избор ... јас лично знам дека можам да имам исполнет живот и без деца/маж. Модерни жени се оние кои имаат висока самосвесност и го живеат животот баш како што сакаат.
    Дали со фамилија/маж или без .... секој има право да си живее како сака, и да си го бара тоа што го посакува. Нема правилно, чудно, себично ... се е право на избор.
     
    На Lolo5, КикиМаус, poenta и 2 други им се допаѓа ова.
  16. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.016
    Пол:
    Женски
    !!!Мислењата кои беа надвор од тема се избришани. Да ве потсетам дека темата не е за Балканци.

    @hellocity тебе те замолувам да не отвараш во секоја тема оф-топик дискусии.
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. RoseRain

    RoseRain Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2018
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    1.678
    Пол:
    Женски
    Под модерни жени се подразбира оние кои кукаат дека мажите ништо не им работат и се чувствуваат како робови додека самите дома прават исто такво говедо со смрдени нозе качени на маса? Сине седи ти мама ќе ти донеси. А ќерката ја учат манџа да прави за ко ќе се омажи.
    Заедницата во која што сте не мора да ја викаме брак. Може живеење заедно, цимерски живот? Факт е дека ние не сме суштества што можеме да живееме сами. Ни треба некој па макар и за кафе и муабет.
    Можеби треба да почнеме со тоа што ќе престанеме со воспитување на говеда оти реално на 30 години тешко е да го превоспиташ.
     
    На Цвет88, Lolo5, Gosh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. star83

    star83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2018
    Пораки:
    275
    Допаѓања:
    240
    Se slagam so tebe vo potpolnost deka sekoj ima pravo na sopstven izbor da zivee kako si saka. Dali ke izbere da zivee sam ili so nekoj/ja i toa e individualno pravo.
    No spored mene, dokolku se najde srodna dusa koja ke te saka i pocituva, licnost koja ke znae da spodeli so drugiot i ubavi i losi rabiti, koja ke znae da ne te maltretira ili omalovazuva, licnost koja ke ti bide bukvalno desna raka, vo toj slucaj ne se soglasuvam da se ostane sam na ovaj svet. Toa nekako mi deluva egoisticki.
    Mozebi vo odreden period od zivotot, ogromen broj na luge razmusluvame na toj nacin, no spored mene ima i periodi na pr. vo podminati godini, koga samotijata ne e bas naj dobro resenie i bas vo toj period od zivotot najmnogu ni e potreben nekoj. Potrben ni e nekoj velam, ali ne po sekoja cena. Zatoa treba da mislime,ne samo koga sme mladi, deka se mozeme i iname, tuku da mislime i za poodminati godini koga se se menuva. Nema da bide isto kako sto sme sega. Zatoa ne treba da bideme egoisti i da gledame so skepticizam edni kon drugi i da si gi barame srodnite dusi so koi ke go pomineme zivotot.
     
    На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Caci55

    Caci55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2018
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    526
    Пол:
    Женски
    Ја мислам дека жените не бегаат од брак. И машките се толку приврзани кон мајка, што не се решителни да почнат да живеат сами. Не е конкретно до тоа, се плашат од одговорност и никогаш не се целосно зрели. Се однесуваат како мали деца. Тие се тие што се мамини миленичиња ( така ги викам) зашто немаат храброст доволно за сериозно нешто. Немора за сите да важи ова, ама за повеќето ( 80%) важи).
    И се сложувам со тоа дека ако некоја жена заработува повеќе, машките бегаат од неа. Како да не некое правило дека морало мажот да заработува повеќе.
     
  20. Lella

    Lella a blasphemous bitch Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.287
    Допаѓања:
    28.785
    Пол:
    Женски
    Па искрено кога гледам колку дисфункционална и депресивна институција е, не горам баш од желба да се впуштам во тоа. :D

    Едноставно се работи за измислена работа на хартија, која не треба да менува ништо, но најчесто го менува менталитетот на луѓето во него, а јас сериозно се плашам некогаш да не се претворам во она што се сега ,,зрелите" луѓе кои се долги години во брак. Брр...
     
    На Matotheja, GirlRose, Lolo5 и 4 други им се допаѓа ова.