1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто мојата коса е отпорна на фарба?

Дискусија во 'Коса' започната од heart.stealer, 10 април 2012.

 1. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  278
  Здраво женски!!!
  Прекрасни сте сите морам да ве пофалам;многу ми помогнавте na одредени теми ВИ БЛАГОДАРАМ. :) Па решив и јас да станам корисник на ФЕМИНА :D :D досега ја немам видено темава на форумов.пред 4 години бев црна и после се префарбав и супер ми стоеше понекогаш и пепеласта зимав и мн бела ми излегуваше; кога забременив почна да ми темнее бојата и со пепеласта ми излегуваше мед боја и после со тек како ми избледуваше све потемна ми стануваше;дури и после бременоста,сеуште го дојам секакви фарби пробав на некои ке излезеа малце посветла { мед мислам} а некои потемна Дали некој знае зошто неможе да ми фати плава боја??? i Kako да најдам начин за мојот проблем??? :@
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  Зошто мојата коса е отпорна на фарба???

  Тоа се случува кај некои бремени жени или оние кои што дојат. Заслуга за тоа се хормоните.
  Обично и додека дојат жените многу им паѓа косата затоа што се регенерира и расте нова додека кај некои за жал оретчува.
  Хормоните се криви и ти неможеш ништо против нив
   
  На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  7.307
  Зошто мојата коса е отпорна на фарба???

  секако дека и хормоните имаат улога но исто така зависи и со каква фарба си се фарбала претходно?!истиот проблем го имав и јас.никако не сака да ми прими косата црвена боја а тоа благодарение на ПАЛЕТЕ . си се фарбав јас со оваа фарба со години се додека не ми кажаа да не ја користам.самата фарба ми ја изменила структурата на влакното и сега несака да прими друга фарба се додека не ја извадам со шишање.

  се надевам ти дадов некои појаснувања :) поздрав
   
  На heart.stealer му/ѝ се допаѓа ова.
 4. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  278
  ви благодарам женски за одговорите :) Mrs.Bass ама јас само коренот го фарбам не правам фарба врз фарба и викаш самата фарба може да ја измени структурата на влакното?кој ти кажа за ова некое стручно лице или? некоја подетална информација за ова радознала сум :D а кажи ми сеа ти со каква марка на фарба се фарбаш?
   
 5. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  278
  Зошто мојата коса е отпорна на фарба???

  славица па ми кажа една пријателка што имала пријателка нејзина со истиов мој проблем ама таа не е ни бремена ни дои првиот пат кога се фарбала и излегло убаво по 2,3 фарбања почнала бојата све потемна да и делува
   
 6. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  7.307
  фризерот кај што одам ми кажа како и оние "агенти" од wella кои ги прават боите.
  сама се уверив :) кога ми ставија бланш за да ја осветлат пред да ми ја фарбаат црвена она што беше од друга фарба фати одма а она со палете несакаше ни да чуе :)
  а сега си се фарбам со evolution :)

  Се зависи од косата и структурата на влакното no сепак ПАЛЕТЕ никс ;) :!:
   
 7. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  278
  :doh: уф бре а мене ми е пола коса фарбана со палете :| а надоле со бланш па врз бланшот фарба мене ми помага маската од беер за фарбана коса ми ја осветлува малце бојата инаку ќе бев пола смеѓа пола плава |( и сеа како да се ишишам ќе треба многу кратка а мене ми е долга до половина ;( а да го избланширам тој дел кај што ми е од палетето па да ставам фарба ќе ми фати барем малце?
   
 8. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  7.307
  можеш да пробаш мислам дека ќе ти се осветли првин да ја поминеш со бланш ама се зависи од косата и како палете ти влијаела на неа :wasntme: ;) стискам палци за да испадне како сакаш :)
  пиши што ќе направиш
   
 9. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  278
  прво ќе пробам со еволушн ако не фати право на фризер на шатирање ;)
   
 10. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.456
  Допаѓања:
  10.772
  Исто и мене.Досега се имам фарбано секаква,но најмногу се задржав како нежна мед боја.Последниве неколку пати се фарбав со палете,но има нешто во тие фарби,каква нијанса и да ставиш бојата е потемна од очекуваното,без разлика на основата.Меѓутоа сега пробав два пати да се фарбам со други фарби и никако не ми осветлува косата.Не знам што е проблемот.
   
 11. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  278
  MRS.BASS кажа дека е од палетето ако еднаш туриш палете збогувај се со косата :envy: глупи фарби
   
 12. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  278
  пробав со еволушн 11.10 и ми излезе бледа некоја темна плава без сјај :( ништо незнам што да правам освен фризер
   
 13. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  278
  незнам колку да чекам за да ми се врати пигментот за да ми фаќа боја косава баш плава како што треба не сакам да си ја уништувам косата со бланшеви глупости има може поминато 2 месеца од како престанав да го дојам малиот па сигурно ќе може да ми фаќа боја косата или така ќе ми остане :( :worried:
   
 14. NewBeginning

  NewBeginning Активен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2013
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  23
  Сум слушнала од фризерката моја дека за фарбата да ти фати (ако не фаќа) малку ракија требало да се стави во смесата за фарбање.
   
 15. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  278
  ако хормоните ти се пореметени после бременоста тешко да се добие посакуваната боја па ти што сакаш турај