1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зошто на некои луѓе им е полесно да најдат богат партнер, отколку нешто сами да направат?

Дискусија во 'Брак' започната од hellocity, 26 ноември 2018.

  1. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Не, ветви алишта прават лепотан. Особено во споредба со некој што носи фини.
    Убаво тело, убаво лице, убава коса, бара грижа и нега, понекогаш некој совет, сето тoa бара пари, тој кој нема леб да јаде, каде ќе ги најде? Си видела сиромав лепотан? Јас не. Далеку од тоа дека сите богаташи се убави или дека имаат стил, многу далеку, ама најголемите лепотани се богати, да.
     
    На Jane.Birkin и Herrera им се допаѓа ова.
  2. Asparagus

    Asparagus Популарен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2013
    Пораки:
    1.017
    Допаѓања:
    7.747
    Пол:
    Женски
    К'смет богами.
    Која го нема да се роди во богато семејство, или сама да се избори да успее, ќе си бара богат маж и ќе си мисли дека успеала во животот.
    Јбг, за некои девојки е успех да се биде спонзоруша, без свое јас, зависна од мажот, спремна на секакви понижувања само за да го задржи тој лагоден начин на живот.
    Што би рекле Србите чега се паметан стиди, будала се поноси.

    Поголема глупост одамна не сум сретнала.
    Убав маж си е убав маж, и во фармерки од 500 денари и маица од 100 денари.
    А грдлак облечи го во што сакаш, пак ќе си биде грд. ( освен за спонзоруши, за нив убавината на мажот расте правопропорционално со цената на облеката што ја носи.
     
    Последна измена од модератор: 2 декември 2018
    На Tanjamm, Jane.Birkin, cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
  3. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Не е глупост, заклучокот е на место само не умеееш да го процесираш. Сама наведов, ај повторно потенцирам дека има богати грдосии и дека се многу почести од тие убавите, не треба ти да повторуваш.
    Ама лепотан кој живее во беда (членката напиша парталав, читај и мисли што читаш пред да рипаш), постои само на филм и ете во твојата глава.

    Уште не си банирана ти со лепешките? :D Тебе еднаш ти реков кога нервите те тераат да цитираш за да се расправаш, да не се срамиш и тоа да го правиш од профилот кој го користиш поредовно.

    Дури дрдориш, преземи нешто надвор од форумов и промени го светот, инаку ми се бескорисни твоите филозофии овде, до утре сабајле можеш да ми се лепиш и да паламудиш.
    А, не мора да значи дека ако е спонзоруша е неспособна за нешто друго, трпи насилство психичко или физичко. Има разни. Има жени кои преку мажи доаѓаат до високи позиции.
     
    На buba4e89, Herrera и baba Rada им се допаѓа ова.
  4. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Сум видела сиромав лепотан.
    Лепотата која е релативен поим е физичка карактеристика, нема допирна точка со начинот на кој се облекува одредена личност.
    Облеката може само да придонесе во тој целокупен изглед, но не може да се генерализира дека сиромав не може да биде убав човек или "лепотан" како што потенцирате.
     
    На Tanjamm, Asparagus, Yowannty и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Полесно, како да не. Треба да имаш одредени предиспозиции да упецаш богат маж па и нема толку многу богати на располагање за да едноставно бираш а и конкуренција голема е. Дa билo пoлеснo сите бoгaти би биле. Хaхa.

    Зa убaвинaтa, нaучени се пoвеќетo дa јa пoврзувaaт сo oблекa, негувaнoст, сaмoуверенoст, држење мaркaнтнo a тoa кaј сирoмaв мaлку пoтешкo пa зaтoa. Инaку кaј млaди личнoсти се гледa oдмa убaв си или не, пoкaснo, сo текoт нa гoдините, се пoкaжувaaт нa нaс услoвите вo кoи живееме. Тие дoдaвaaт или oдземaaт убaвинa.
     
    На Tanjamm, J@cqueline, Nausicaa и 5 други им се допаѓа ова.
  6. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Не е само облеката, за целокупно лицкање и одржување требаат пари. Сиромашниот може да има потенцијал да биде убав и згоден, ама нема средства за на физички план да засени богаташ со истиот потенцијал ако вториов го препознал потенцијалот и знае како треба со него. Објективна стварност е тоа што пишав дека најголемите лепотани се всушност богати, don't shoot the messenger.
     
    На buba4e89 и Herrera им се допаѓа ова.
  7. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Не би рекла дека е лепотан доколку има пари и знае како да ги искористи на себе. Тука веќе станува збор за стил, добра облека и нејзина комбинација. Терминот не е соодветен.
    Лепотата е физичка особина и тој со пари и тој без пари можат да ја поседуваат.
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Ај вака. Имаш убав човек облечен квалитетно, и имаш човек кој да речеме дека се родил убав, но е, што вика @baba Rada, парталав. Кај кого е предноста?

    И пак ти за облеката. Здрава исхрана, спортување, интервенција од професионалци ако нешто посака да поправи или усоврши на себе, со кои пари?

    Познатите ѕвезди на цела популација и се претставени како идеал за убавина, дали се сиромашни? Или богати сите до еден?

    Зависи од финансиите и тоа како.
     
    На buba4e89, Herrera и baba Rada им се допаѓа ова.
  9. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    Многу работи се релативна ствар.На пример што се подразбира под богат маж???За некого богат е да има коли јахти фирми редовни луксузни патувања да приуштува,скапи мобилни,чанти и слично,а за некого богат е да е во подобра финансиска состојба од тебе.Па така за некоја девојка што живее богу Иза леџа во една соба каде што немаат ни автобуски линии,стан во центар или куќа потсредена и едно поасално количе е премија и за неа мажот е богат.
    Ако зборуваме за првиов случај не е баш толку лесно да го најдеш најчесто тоа се интелигентни дечки кои си го ценат трудот и работат постојано па не би сакале на некоја така да ги фрлаат парите.Од друга страна знаат да се комплексирани тие мажи а многу често и немаат желба за женење па така и тебе ќе ти помине времето чекајќи да те земе.Дека има такви мажи и жени има.По секоја цена бараат да се добро ситуирани па макар и цел живот да го поминат без љубов.Е ама никогаш не ми било јасно како легнуваат покрај тој човек како имаат секс како го бацуваат.Па нели им е измачување????
    Инаку да не се лажеме кој не сака парички и скапи подароци.Мислам дека ако некаде постои љубов привлечност никој не би одбил зошто бил богат.Незнам некој до сега да рекол еј дечко те сакам се си ок ама богат си а ја сакам да сум независна и да имам поголеми финансии од тебе така да ништо од нас.Најчесто во филмовите постои тоа.
    Мене не би ми сметало да сме двајцата добро ситуирани :)
     
    Последна измена: 2 декември 2018
    На Martka, worrieddd и baba Rada им се допаѓа ова.
  10. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Леле, колку комплекси имаш. И 200 мислења, ако ти ги рачунаме само од овој профил. :D
     
    На buba4e89 и Herrera им се допаѓа ова.
  11. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.369

    Лелеееее абе женско ли е тој ник ? Сигурно нема и она дечко штом е нервозна и со тебе се кара.

    Минатиот пат со мене се испокара во темите за магии, ме извреѓа јавно пред цел форум, ама штом уште се нема смирено изгледа слабо секс има девојчето.

    Инаку апсолутно си во право, си требаат пари за да се одржуваш среден , убаво си се изјаснила (y)

    Еден прост пример е мора да има пари да оди да си ги провери и среди забите, си требаат пари !!!
     
    Последна измена: 2 декември 2018
    На buba4e89, Dadusicka, baba Rada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Парите се потребни за да бидеш среден, облечен во убаво и чисто, да бидеш начитан и за да имаш можност да си дозволиш прошетка, кафе, да одиш на театар или во диско.
    Ама се ова е можно и со нормална плата и примања, не е потребно богатство. Знам многу личности што со облека, козметика и сл. Од пониска цена изгледаат 100 пати поубаво од некој што се облекува во највисока мода, користи шминки и креми од над 100 евра..
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  13. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Се е релативно, предност ако има кај тебе кај друга можеби другиот ќе има. И не значи дека ако е сиромав ќе шета со партали. Баш како што кажа @candy.cane, не треба богатство за да изгледаш убаво.
    И не би да навлегувам во детали за интервенции и поправки на себе, бидејќи тогаш тоа не е неговата вистинска слика. Зборуваме за природна лепота, таков каков што си се родил.
     
    На Yowannty, candy.cane, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.369
    Она што го потенцира @sjdgo се однесува за некои кои живеат во многу лоши услови

    Јас сум сигурна дека сигурно постојат семејства каде едвај сврзуваат крај со крај, пример имаш инвалид дома, малку заработуваш, даваш пари за лекови, ниска класа на луѓе.

    Тоа се луѓе кои живеат мизерно, немаат интернет по дома и никакви минимални луксузи бидејќи живеат бедно, сигурно има такви семејства.

    Значи сакале не, мора да признаеме дека парата игра важна улога.....сигурно не живеат од ветер и се пролепшани.

    Само реално си коментирам, можете да ме игнорирате слободно .......


    Да бабо.
     
    На sjdgo, baba Rada и Dadusicka им се допаѓа ова.
  15. +++

    +++ Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2017
    Пораки:
    1.752
    Допаѓања:
    8.058
    Па ова не мора да значи дека само жените тоа го прават. Тоа го прават и мажите и тоа веќе го спомнаа претходно на темава. Но јас лично кога ќе забележам такво нешто кај некоја личност после тоа и се оддалечувам од таа личност и прекинувам секаков контакт. Ја бришам од мојот живот.

    Знаете, животот е тркало - денес може да имаш пари а утре да немаш на пример. И токму овие личности кога ќе дојде тој момент да снемаш пари ќе те остават на цедило. Така да, не благодарам (што се однесува до мене).
     
    На worrieddd и IM.TMKQ им се допаѓа ова.
  16. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Само едно ќе кажам, ОД ЛЕПОТА НЕ СЕ живее...така да онаа фраза на луѓето- БОГАТО СЕ омажила или во Богата куќа отиде, со гордост кажана, не е бадијала...

    Парите ги вртат светот а и нас жените;)
     
    На BoneMachine, Herrera и Dadusicka им се допаѓа ова.
  17. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.090
    Допаѓања:
    163.463
    Пол:
    Женски
    ^ Рокот на траење на такви фрази е одамна поминат ;) , мажење во богата куќа не е никаква гордост, како ни срам. 2019 сме уште малце, во денешницата причина за гордост на една жена (како и на секој човек), а со тоа и на нејзините - се нештата кои сама ги постигнува.

    Прашањето зошто нема смисла - нормално дека е полесно да се користи туѓо богатство отколку да се потрудиш да заработиш. Ама, има многу луѓе на кои лесниот пат во таква смисла - не им е цел во животот.

    Не сум душебрижник да сожалувам некого без да го познавам одблизу со својата вистинска состојба во врската/бракот, туку само надворешно со видливите материјални средства и фактот дека едниот повеќе заработува. Има многу можни верзии и комбинации, може и двајцата заедно да целат високо во кариерата и финансиите - а да се сакаат, може и едниот партнер едноставно поради струка и можности да заработува доста повеќе - а пак да има љубов. Секако, постојат и материјалисти и финансиски паразити, ама и од двата пола. Така да темата труе на сексистичка генерализација, која ме потсети на рекламана со Лила и кредитот :tmi:

    А, и да - само на незрели и површни возрасни луѓе можат физичкиот изглед и богатството да им бидат најважен критериум за врска и брак.
     
    Последна измена: 2 декември 2018
    На Nausicaa, Belgin1, Peperutce1115 и 5 други им се допаѓа ова.
  18. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Девојче што носи диор и што не работи и не се мачи како останатите деца по 17 18 гоини да работи по кафичи или фабрики за еден скромен одмор Охрид или Струга а има богат дечко таа нема скапан денар а дечкои ја издржува ја тепа ја понижува ама битно одат во Турција на одмор јас не ја жалам за мене таа е бедничка.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  19. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    А зошто па мора да ја тепа???
     
  20. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Зборам ти за пример што го познавам поранешна школска 80 посто се такви тој ако сака некоја ке бира иста како него ама ако сака за секс играчка да бира ке бира секако некоја проста што нема сон во животот и што сака да биде зависна.Ајде кажи ми дека не е така