1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зуење на ушите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од marija28, 21 март 2010.

  1. boban10

    boban10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2011
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    пријатели ево мене веќе 2 години ми зуе левото уше.се ми почна од капка вода во ушето.бев и налекар и тоа кај тројца лекари но џабе.со што не пробав море со ламба со инфрацрвени зраци,море со капки за уши,со капки за нос,со апчиња за циркулација,со други апчиња,ами немаше резултат.ќе ве замолам ако има некое чаре да ми казите.поз.
     
  2. dankee

    dankee Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    772
    Зуењето на ушите претставува откачување на клучна коска во ушето , значи се прават операции и 99% емат тој проблем , повеке го немаат овеј проблем , сепак незначи дека и тебе ова ти се случува но добро е да одиш на лекар подетално да те прегледа :)
     
  3. capricorn.m.gi

    capricorn.m.gi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    7
    Девојки мозеби мето прашанје е малку глупаво но сакам да ве прашам дали има мозност ушите да зујат од мененје на надморската висоцина?? Ако знаете нешто ве молам за одговор!!поз.
     
  4. blablagica

    blablagica Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Jas umam zuenje vo usite veke 2 godini bez prekin...imam pieno bilobil,urutal, apcinja za cirkulacija,vitamini i uste sto li ne,i od nisto fajde! Pri promena na nadmorska visocina mi kazaa da dzvakam mastika, i mislam deka ima nekoe malo olesnuvanje,imam odeno na planina i pri samoto iskacuvanje se oseka deka zuenjeto malku se namaluva, no ne isceznuva...
     
  5. ines.h

    ines.h Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    1.689
    Допаѓања:
    18.856
    Општи здравствени проблеми - прашања и одговори

    На моја блиска личност постојано му зујат ушите,отиде на лекар али како што се спремни нашиве лекари му кажаа дека ок е не е некој проблем пиј б6 .....
    али ако е се во ред зосто постојано му зујат -често .
    Сви искусиле ли ваков или сл. проблем ?
     
  6. shiny94

    shiny94 Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    јас го имам истиот проблем веќе 2 години ми зуе левото уво, постојано 24/7 (без престан) кога има други гласови и бучава заборавам, ама кога сум во тишина неподносливо е. бев кај повеќе лекари, пробав со повеќе лекови, со што не (химорал, билобил, цинедил, пентоксифилин, бедоксин, дијазепам, урутал, капки,...и не се ни сеќавам повеќе) ама се ЗА ЏАБЕ. мислам дека нема лек од оваа работа, а и на доктор ми рекоја дека лечењето е многу тешко и долго, дека треба трпеливост и надеж... а многу ми е криво што неколку пати сум слушнала дека им поминало на накои, и тоа стари луѓе, а мене не ми врви...сега пијам цинедил и бедоксин веќе месец и пол, ама нема промена, па после ќе пробам со нешто друго. имало сега некој нови апчиња (витамини нешто) ама не знам како се викаја, па ќе пробам и со нив. се отрујв од апчиња и никаква промена. :(
     
  7. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    И јас го имам истиов проблем веќе 6 години и ништо , се е џабе ... само да се научиме да зивееме со тоа :(
     
  8. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.351
    Допаѓања:
    8.286
    Пол:
    Женски
    Не можам да се навикнам да живеам со ова, НЕ! Господ на никого вакво нешто да не му даде, главата не ја имам одморено како што треба. ;(
    Заборавив што е тишина.;(
    И немам надеж дека ќе ми помине некогаш, се откажав и од лекови и од се, не можам да се трујам за џабе. Единствено капки за нос си купувам и тоа.
     
  9. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Знам и мене ми е исто :( нон стоп главава ... :envy: а посебно во галама
     
  10. Sundream

    Sundream Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    47
    Da tocno e deka usite zujat od menuvanje nadmorska visocina..toa e poradi promena na pritisokot. I dokolku patuvate cesto so avion se cuvstuva toa.I tocno e deka dzvakanje mastika pomaga. Najverojatno imate problem so pritisokot stom vi zujat usite.

    [mod-kirilica:r1gbjnms][/mod-kirilica:r1gbjnms]
     
  11. klap4o

    klap4o Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    свирење па зуење на увото

    кажете ми што да правам имам проблем прво ми свире увото околу еден саат и потоа почнува да ми зуе и за 5 до 10 минути ништо не слушам со едното уво и ми се оправе дури за 3-4 дена ако знаете казете ми кој е проблемот не им верувам многу да докториве.
     
  12. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    свирење па зуење на увото

    Ако не им веруваш на докторите, тука па ич нема да го решиш проблемот. Секако не без преглед и правилна дијагноза. Под итно на специјалист! :fubar:
     
  13. dabl09

    dabl09 Активен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    zdravo do site sto imaat problem so levoto use..
    moeto prasenje e ..sekoj sto objavuva za bolkite na useto potrebno e da spomene kako e dojdena bolkata na useto....
    eve moeto use pocna da mi zui ovoj mesec juni...i toa se sluci koga spiev ..se razbudiv i primetiv deka nesto me polazuva po levata raka i odma od levata raka nesto kako ..pauzina.. mi fleze vo uvoto...i sega imam zuenje i cukanje....
    koj znae i ima vakvo dozivuvanje da kaze sto da pravam...pozdrav do site ..

    [mod-kirilica:23b3e6ue][/mod-kirilica:23b3e6ue]
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Да си одиш на лекар е најдобро. Треба да направиш преглед и да се открие причината зошто ти зуи увото.
     
  15. Irina LMV

    Irina LMV Активен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Феминки, некој да не има искуство на поминување на зуење во ушите и сака да сподели. Фала многу :)
     
  16. rainbow dash

    rainbow dash Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Феминки, помагајте со искуство. И јас го имам истиот проблем со левото уво. Постојано ми бучи. Како кога менуваш надморска височина при патуванје со кола. Навечер кога ке легнам е најстрашно. Се будам додека спијам и после не можам да заспијам од бучењето. Така веке месец и половина. Бев на ушен и мене исто како вас, Билобил и б1,б6,б12 и Магнезиум форте, поради мислење на докторот да не е намален магнезиом од стрес, таа веке е прва причина во денешно време :)))))))))))))))) друга можна прчина слаба циркулација. Ама еве две недели ги пијам и ништо резултати, некогаш се дешава цел ден да не ми забучат па дури и навечер ама тоа е мн ретко. Имаме дома и нимфа папагал, тие многу гласно пеат, цикаат, дури ке ги затниш ушите и пак е гласно, па може да ми е од тоа. Кажете од сите што веке претходните години сте пишале за проблемов ... дали помина и како или не поминува воопшто.
     
  17. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Ako ti zujat ushite znachi nekoj te misli:)

    Mala shala
     
  18. rainbow dash

    rainbow dash Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Бидејки имам хронични сиунуси, ми дадоја терапија за синуси и престана бучењето во увото, два месеци немав мир од увото.
    Се надевам моево сикуство на некој ке му помогни.
     
  19. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Јас зуење имам сигурно 4-5 години ама слабо скоро неприметливо, ама од пред еден месец е многу појако...
    Сетив дека ми е од стрес, овој период ми е малку постресен за разлика од предходно. Обично кога се истурам од плачење и нервози после тоа 2-3 дена ми е неподносливо ова бучење. :(
    Се си мислев дека главата ми бучи, ама прогуглав на нет и изгледа бучење на увото е нема на главата...

    Незнам дали ви е исто како моето бучење на ушите-како што бучат старите телевизори кога се безгласно. Е така ми бучи. Или како кога ќе си дојдам од свадба од гласната музика како што ми бучат. Е така ми зујат.
    Вас исто ли ви е?
     
  20. Irina LMV

    Irina LMV Активен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    и мене ми е исто, веќе 11 месеци, сеуште не најдов лек :( ако најдеш нешто сподели искуство..