1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зуење на ушите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од marija28, 21 март 2010.

  1. rainbow dash

    rainbow dash Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Да истото бучење, само што кај мене не беше константно, ке почни послабо па полека појачува па ке го снема и после пак ке почни, се така. Некогаш се дешаваше цел ден да не ми бучи увото и навечер да почни. Пиев и јас терапија за циркулација на крв и стрес, ама не помогна. Два месеци одев на контроли кај специјалист за уво и сама помислив да не ми е од синусите и тогаш ми дадоа терапија за синуси и плус сумамед пиев. Сумамедот се пие 3 дена, од првиот ден само што го испив првото апче одма престана бучењето. Кога ги допив пак се десаваше некој ден да се појви бучењето и ми дадоа уште една иста терапија за синуси заедно со сумамед антибиотик. Но ми рекоа дека на увото што ми бучеше, тапанчето ми било волечено многу внатре. Ми рекоа со затнување на нос да правам притисок во ушите, како кога се затнуваат од промена на надморска височина по три пати на ден и кога го правев тоа во увото осекав звук како балон да се поместува, во другото сто не ми бучеше не осекав ништо освен притисок. За сега фала му на господ не ми пробучило пак. ако немате посетено доктор одите не оставајте така, ако стани хронично потешко е да се излече.
     
    На Mehmet и ocicka2014 им се допаѓа ова.
  2. rainbow dash

    rainbow dash Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Се надевам ке ти помогни моето искуство кое го споделив со ocicka2014
     
    На Irina LMV му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Irina LMV

    Irina LMV Активен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Имам одено на тројца различни доктори и не ми најдоа никаков проблем со синусите, и на магнетна бев, не најдоа ништо :( сепак фала за искуството
     
  4. VIRAGO

    VIRAGO Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site.Bi sakala da vi kazam za mojata bolka eve vaka vo desnoto uvo osekam kako zapusenoda mi e zatnato i me nervira potoa koga ima na primer jak zvuk kako na motor vo usive duri i strav me faka pozzz da vas sto moze ova da bide?
     
  5. Никола-МК

    Никола-МК Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2015
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    Билобил интес,цинедил,бедоксин се даваат за смирување на нервот,а капки дексаметазон помагаат за уво и очи.
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mehmet

    Mehmet Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2015
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Машки
    Дечки, веке неколку дена имам нешто проблем со левото уво, претходно сум бил болен од акутен синуситис па не знам дали има ова нешто врска со тоа, значи проблемот е тоа што увото е многу сензитивно на звуциве, на пример ако тропам на врата во левото уво го чуствувам тоа "так так так" малку со притисок, инаку немам проблем со слухот, ако некој некогаш имало ваков проблем би го замолил да сподели искуство и решение на истото, благодарам
     
  7. Никола-МК

    Никола-МК Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2015
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    Aко проблемот акутен синуситис е синуси , можно е да и од тоа бидеќи увото е поврзано со носот и грлото, но можно е и некое воспаление на нервот од увото.Јас имам зуење и како свирење во увото прво во Кичево ме лечеа со антибиотици но не помина,направив преглед во Битола кај Спец.Др.Валентина Џолонга и направивме перење на увото,снимање со слушалки и снимање со еден друг апарат како пиштолче напред врти и притискаат кратко во увото и тоа дава на екран резултати.Од сето тоа се утврди воспаление на нервот и докторката ми препиша Неурофорте таблети, на билна база ги испив и на втора контрола ми препиша Билобил интес три месеци,свирењето се запре понекогаш само се дешаваше да се активира но не постојано.Помина година ипол и повторно се активира увото во Кичево повторно пробуваа со антибиотици не помина и ме пратија на клиника во Скопје кај Прим.др супспецијалист.аудиолог Елена Богеска. Прва терапија Бедоксин 3х1 и Билобил 2х1 три месеци.
    Втора терапија Билобил 2х1 три месеци.
    Трета терапија Цинедил 1х1/2 и Бедоксин 3х1.
    Сега сум подобро но сеуште навечер обично понекогаш се активира ,докторката ми рече дека треба да се лечи подолг период.
    Јас мислам да си побарате упад од матичен дирекно за на клиника ,бидеќи имате и други проблем акутен синуситис ,подобро може да го решите проблемот бидеќи на клиника се поискусни и со повеќе звања.Докторкава каде јас одам била една од најдобрите ,а до неа има уште една се презива Дума.На клиника има повеќе апарати и таму ми правеа слични снимања ,како во Битола но со понови и пософистицирани апарати.Се надевам дека ќе ви помогне мојот одговор и препорака.
     
    На Dragan. му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Jas ke ti kazam od iskustvo i jas go imam istiot problem.
    Prv pat mi se sluci pred 14 godini i isto kako i tebe bev na doktor mi prepisa Bilobil i ispiv dve kutii od po 60 kapsuli i ne pomogna ama ic posle rekov ne gi pijam poveke i onaka nema efekt .
    Da znaes zuenjeto na usite ne prekinuva eve i poosle 14 godini zuenje imam vo istoto uvo bez prestan znaci se od godina na godina so pojak intenzitet.
    A da znaes Bilobilot ama ic ne pomaga Idi kaj nekoj saglam doktor i konsultiraj se dodeka e na vreme
     
  9. Никола-МК

    Никола-МК Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2015
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    Цинедил 1х1/2 и Бедоксин 3х1 овие ги давале за смирување.Но сепак секој го кажува својот проблем,што не значи дека кај сите зуењето е предизвикано од ист проблем.Мора преглед кај добар доктор јас препорачувам на клиника кај Прим.др супспецијалист.аудиолог,од таде суп позадоволен има добри апарати.Најточно што е проблемот се утврдува со снимање на апарат, кој има како пенкало со кабел поврзан со апаратот и со него притискаат во увото и се снима невот,коската на увото и др.
     
  10. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Sto lekovi piese?
     
  11. donka52

    donka52 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Zdravo! ijas sum edna od tie sto im zujat usite,ama veke tri godini uste koj lek ne goisprobav ama nema rezultat, ova vo medicinata bilo poznato kako belsum i teba da nosime slusalki i da slusame drugi sumovi za da gi zanemarime svoite.Ako nekoj nasol lek neka napise bidejki pretstavuva problem
     
  12. rainbow dash

    rainbow dash Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    I jas go pominav istoto, citav mnogu i dojdov po internet do soznania kako tvoite. doma imame Nimfa papagal mn silno cika, i prvicno i jas mislev deka mi e od nego, pa posle vtoro nesto bese sinusite, pa treto bese deka od zatnat nos od sinusite useto sto mi zuelo, tapanceto mi bilo volvlecneo vnatre. Piev i jas magnezium, neurobion no koga pocnav da pijam terapija za sinusite sumamed i flexsonaze sprej i operil forte od prvata tableta sumamed mi pomina no sekoe sabajle si go zatnuvav nosot da napravam pritisok vo usite za da mi se vrati tapanceto vo normalna polozba. Doktorkata ne mozese da vidi vospalenie vo uvoto, no sumamed se pie samo za golemi vospalenia i ete mi pomina.
     
    На donka52 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. rainbow dash

    rainbow dash Нов член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2015
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Doma imame Nimfa papagal mn silno cika, i prvicno i jas mislev deka mi e od nego, pa posle vtoro nesto bese sinusite, pa treto bese deka od zatnat nos od sinusite useto sto mi zuelo, tapanceto mi bilo volvlecneo vnatre. Piev i jas magnezium, neurobion no koga pocnav da pijam terapija za sinusite sumamed i flexsonaze sprej i operil forte od prvata tableta sumamed mi pomina no sekoe sabajle si go zatnuvav nosot da napravam pritisok vo usite za da mi se vrati tapanceto vo normalna polozba. Doktorkata ne mozese da vidi vospalenie vo uvoto, no sumamed se pie samo za golemi vospalenia i ete mi pomina.
     
  14. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13

    Ke odam povtorno na kontrola i ke mu predlozam na doktorot za ovie apcinjja. Fala na pomosta.
     
  15. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Izvini uste edno prasanje, sumamed kolku apcinja ispi, bidejki sum cula bile mn jaki a planiram bremenost
     
  16. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    Kaj koj doktor odese?
     
  17. Mehmet

    Mehmet Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2015
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Машки
    Дечки, а да ве прашам нешто, дали билобил навистина се ризични за употреба ? прочитав на гугл дека може да предизвикуваат крварење па страв ми е да ги пијам :/
     
  18. Никола-МК

    Никола-МК Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2015
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Машки
    Јас ги имам употребувано билобил интес 120мг шест месеци но ништо не ми помогнаа.
    За зуење во увото ми препишуваа и таблети аериус,декортин 20мг,амоксиклав,лоратадин,сунамед ,неуро форте,спреј за нос риноко,билобил интес 120мг и бедоксин потоа цинедил немаше подобрување сега три месеци ми препишаа да пијам урутал и ентан , има мало подобрување но повторно не запира целосно.
     
    Последна измена: 15 мај 2016
  19. skorpija90

    skorpija90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2013
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    13
    A da probame so sumamed edna clenka kaza i pomognalo, mene veke 3 meseci mi zue desnoto uvo:|
     
  20. Vertigo TJ

    Vertigo TJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2014
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Чекајте, полека, ова е погрешно на толку многу нивоа!
    Прво, НИКОГАШ не смеете да пиете било какви лекови по препорака од било кој без разлика колку слична ви се чини состојбата во која се наоѓате со неговата. Терапија може да ви ординираат само лица на кои тоа им е професионална определба.
    Второ, ова првото особено важи ако тој било кој е некој од анонимен форум.
    Трето, сумамед е антибиотик, многу сериозен лек, кој речиси сум сто посто сигурна дека не е индициран во вашиот случај.
    Имам уште многу за кажување но овде би запрела.
    Мој совет, уште утре посети го матичниот кој веројатно ќе те упати на орл и со соодветна терапија ќе си го решиш проблемот.