1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зуење на ушите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од marija28, 21 март 2010.

  1. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки

    Oh. :( Dusho ova ne se izdrzhuva.. ne mozham da zamislam cel zhivot da mi zui , kje poludam totalno. Povremeni ludila mnogu chesto mi se sluchuvaat a tragichnoto vo toa e shto sum mashko i imam strashni agresii ponekogash i ne pijam lekovi za smiruvanje... ako i lekovi za smiruvanje pochnam da pijam i vitamini za mozok, ne znam kaj mi e krajot. Mora da postoi reshenie. So ova ne se zhivee. Ako treba lobotomija neka mi pravat ama vaka vishe ne mozham da funkcioniram. Me kochi vo sekojdnevno funkcioniranje.
    I jas izbegnuvam nervozi i stresovi ali ne ne mozheme celo vreme da begame, mora da se sredi situacijava...
    Konsultiraj se so doktori, neka ti prepishat apchija... sigurno ima nekoja kombinacija shto kje napravi da ti bide podobro.
    I jas sum mlad.. i se trujam so sranja ali toa e shto e ..
     
    Последна измена: 26 декември 2016
  2. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Најискрено јас успевам да се справам во било кој дел од денот освен навечер кога ќе легнам и е тотална тишина. Ми даваа секакви апчиња и спрејови комбинации и за 10 годишни и за 90 годишни. Ништо не ми помогна. Единствено што ми помогна малце кога разговарав со др.Дума. Релно ме седна и ми кажа тоа е тоа помири се што можеби (а можеби и не) целиот дел од животот ќе си ја слушаш таа бучава. Можеби некогаш после неколку години ќе ни исчезне засекогаш. :) Ако имаш агресивни моменти почни да пиеш некои апчиња за мирување, гинко или б6 и води си психолошка војна со самиот себе си. Мораш да го прифатиш како такво и мораш да де сносиш со тоа дур не се најде некое решение. Како што ми напоменаа две докторки точен лек за тинитус нема сеуште направено. Затоа експериментираат со комбинации од гинко со некои други апчиња. Ти посакувам што побрзо да ти се среди слухот и зуењето! :) Ако успееш со некој лек извести ме да пробам. ;)
     
    На Prijatelot му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки

    Ova pomaga pred spienje mnogu i mislam deka mozhe i da se izlechi skroz Tinitusot so ova ... ova e zvuchna terapija i mnogu efektivna stvar, treba da se pogodat vistinskite frekfencii i sound i mozhe da pomogne mnogu.
    Alternativnata medicina e mnogu dobra. Ako nema reshenie vo normalnata medicina kje barame vo alternativnata ..
    Ne im e jasna situacijata na doktorite toa e ochigledno ali ne mozhat da se zaebavaat so razni X Y metodi i da rabotat spored nekoi pretostavki koi gi imaat vrz osnova na prethodno iskustvo.
    Neka navlezat malku poubavo vo rabotite i neka deluvaat kako shto treba...
    Koga mi se sluchi ova mislev deka samo jas go imam sranjeto, posle prochepkav niz internet i vidov deka vsushnost ima mnogu lugje so vakvi ili slichni problemi. Verojatno se raboti za bolest na 21 vek.
    Mora da se napravat pogolemi analizi i da se navleze vo matricata na ova sranje...
    Siguren sum deka ima mnogu poednostavni reshenija od toa shto kazhuvaat SPECIJALISTITE koj uchele od knigi koi se napishani vo 1965. Ne me jebi. :) Kje najdam lek i kje te izvestam. ;)
     
    На Dragan., Afroditaaa и Baby-bubu им се допаѓа ова.
  4. majjst

    majjst Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Dali mislite deka moze da bide od kontinuirano nosenje slusalki? Mene mi zujat povremeno...koga sum pod stres i mi varira pritisokot. bev na usno samo ednas, rekoa deka se vo red. moze treba da odam pak vo momentot koga ke se pojavi.
     
  5. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.288
    Пол:
    Женски
    Џвакајте мастика... Еве јас тука сум пишала пред 6 години, после толку многу години уште имам зуење во ушите секој ден 27/7.. Помирете се со тоа, нема лек сека за сега ама мислам во иднина ќе се најде лек.
     
  6. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Појачајте внес на Б витамини, гинко и магнезиум.
    И дефинитивно на орг на преглед.
    Јас скоро правев испитувања и КТ скен, и најпосле имам дијагноза и лек.
    Најтопло ви ја препорачувам ординацијата Акус Медикус, во Скопје! Секоја чест на професионалниот тим
     
    На Gringo99 и Dragan. им се допаѓа ова.
  7. BabyD0ll

    BabyD0ll Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2011
    Пораки:
    2.353
    Допаѓања:
    8.288
    Пол:
    Женски
    Што е тоа Гинко?
     
    На Dragan. му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ElenaRbd

    ElenaRbd Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    318
    Допаѓања:
    153
    Здраво на сите,

    Мојот татко (57 год.) има титинус веќе повеќе од 19 години. На времето работел тешка физичка во фабрика за ковање железо па од таму го добил зуењето в уши.

    Зуењето в уши го чувствува од време на време (значи не цело време ден и ноќ). Со текот на времето се научи да не го приметува и да не му дава значење. Кога има некаква бучава полесно му е бидејќи не го приметува воопшто.

    Она што е загрижувачко во неговиот случај е следново:

    - По неколкупати во текот на 1 месец му се случува да се разбуди во текот на ноќта поради силното зуење в уши и во истата минута да почне срцето да му бие до степен на тахикардија. Значи титинусот прво го буди од сон, а потоа му предизвикува тахикардија.
    Тахикардијата, не е дека сонувал кошмари, едноставно алармирано се буди во ноќта и се додека не се напие диазепам, не може да се смири. Еден диазепам и легнува и продолжува да спие. Се разбира, психолошки, последиците се тешки. Не знае која ноќ како ќе помине. Ова се случува нешто помалку од 10 години.

    Морам да напоменам дека татко ми има доживеано пенцилински шок пред 15 години. Тој и ден денес е активен физички (занаетчија е) и секој ден е во движење.

    Докторите му имаат кажено дека за титинус лек нема, но откако тој истражуваше сам на гугл, дознал дека лекарите измислиле некоја нова метода на лекување со електрошокови? (или со струја, не сум сигурна).

    Дали некој знае нешто повеќе за ваквата метода?

    Ви благодарам на сите.

    Поздрав!
     
    На friendy и Prijatelot им се допаѓа ова.
  9. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Бетахистин и бетасерц се исто ?
     
    На Dragan. му/ѝ се допаѓа ова.
  10. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Не знам :)
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Ти помина шумот (водопадот во ушите ) од бетахистинот?
     
  12. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Не поминува од ништо, само моментално го снемува и кога ќе прекинеш со терапијата пак се враќа
     
  13. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.683
    Допаѓања:
    19.053
    Пол:
    Женски
    Чаре? :(
     
  14. izmislena

    izmislena Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    1.657
    Допаѓања:
    2.326
    Пол:
    Женски
    Нема чаре
     
  15. Zastitnicka

    Zastitnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Мајст И јас го имам тоа зуење особено кога сум во тишина, а никогаш не сум слушала музика на слушалки така да јас мислам не ти е од тоа :) а искрено и јас декој ден се прашувам зошто мизујат...и истото станува неподносливо

    Бубале кафе се наоѓа ординацијава и колку е еден преглед?
     
    Последна измена од модератор: 16 октомври 2017
    На Gringo99 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Во Ск во Кисела Вода во близина на Веро Џамбо на раскрсницата кај Тутунски Комбинат. Јас охриѓанка лесно се снајдов :). А инаку прегледот стандрар партиципација, некои си 200-300 денари
     
  17. PeleS

    PeleS Нов член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Десното уше 24/7 ми зуе...Дали некој знае некој лек??? Благодарам!!!
     
  18. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    3.769
    Пол:
    Женски
    Izmeri pritisok. Mene mi zui levoto uvo koga mi e visok ili nixok pritisokot.
     
    На PeleS му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ana992

    ana992 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    5.992
    Нажалост јас имам податок дека тоа зуење или медицински именувано како тинитус никогаш нема да биде излекувано ако од некои причини имате оштетување на нервот или на слушниот апарат а тоа се случува од гласна интонација односно музика,прелада,воспаление инфективно,вирус,бактерија или од лоша исхрана недостатпк на протеини или вит Б12 :(
     
    На riba79 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. korisnichka

    korisnichka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    1.393
    Ми има зуено увото како последица на воспаление. Обрати се на лекар ако не сопира. Кај колега беше некој притиснат нерв причина за зуење. Не можеш да функционираш нормално.
     
    На riba79 му/ѝ се допаѓа ова.