1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Зуење на ушите

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од marija28, 21 март 2010.

  1. PeleS

    PeleS Нов член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Ѓабе е,притисокот ми е нормален...Едина ствар кога ја наведнувам глават тогаш осекам големо зуење во ушите ме нервира

    Значи за мене нема лек музичар -Саксофонист ☹️

    Значи ставам од спиење и првото што слишам е зуењето

    Здраво!!! Дали некој може да ми каже проблем со зуење на уши??? Јас го имам тој проблем веќе 4 месеци инаку кога ќе направам стисок со забите ми зуат повеќе или кога ќе ја навалам главата надоле односно истегнам вратат повеќе ми зуат!!! ве молам некој ако знае ...
     
    Последна измена од модератор: 10 февруари 2020
  2. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    3.679
    Пол:
    Женски
    Na lekar si bila? Mene mi zujat koga ne mi e normalen pritisokot.
    Inaku moze da zui od tiroidna zlexda, spondiloza, ako imas menier toa se vrtoglavici ili ako imas problem so vilicen zglob.
     
  3. theunforgiven

    theunforgiven Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2012
    Пораки:
    1.292
    Допаѓања:
    2.123
    Сеа кога ја прочитав темава , се сетив дека и јас имав ваков проблем. Ама изглеа коа спијам со отворени прозорци (летно време)- не приметувам дека ми зујат :)))) Јас приметував само ноќе, пред да заспијам.

    Земете билобил форте мислам дека беа, тие ги препорачуваат за вакви симптоми.
     
    На Dzovani му/ѝ се допаѓа ова.
  4. PeleS

    PeleS Нов член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Jas bev na lekar i mi kaza deka nerv imam osteten ☹️ Ama ciato sumnjam da e toa.. Simptomite mi se cudni mal pokret levo desno so glavata mi zuat poveke ili stisok na zabite pak poveke mi zuat,koga podskoknuvam isto zuat so ritam od skok


    Не ми е до притисокот...Нешто друго е,нерв оштетен и еве се борам со апчиња
     
    Последна измена од модератор: 14 октомври 2018
  5. Zarch

    Zarch Нов член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Luge ja imam zuenje 15 godini a sea sum 33, ama bese mnogu slabo i ne bese nikakov ptoblem. Poslednite trei nedeli e mnogu jako. Se pojavi prvin kao vetre u levo uvo pa grlo pa antibiotici i posle 3-4dena pocna zuenjeto i uste ne pominuva. Pijam betaserc, cinedil, neurobion, cink, entan i dijazepam.. Napraiv magnet i mi rekoa deka na vrat imam diskus, go lecev so inekcii iako ne me boli vrat, so dexason i analgetici bidejko mi rekoa moze da e od vrat. Se si mislam dodeka primav dexason malku e podobro. Mi rekoa lekuvanketo trae so meseci i godini ama gadno e koa si u tisina. Dali nekoj znae kade i koj stava inekcija u uvo i kolku od vas se lekuvale so laser i uspeale ili ne uspeale? Care luge

    Abe kam da go snema ako treba cel zivot ke gi pijam. Kazi mi sto piese ta go snemuva,.

    Drugar koi se tie antistress od califit ako sakas da me upatis?

    Kazi ni sto bidna so laserot? Se oprai li?

    Drugar kade bockaat u uvo odma kazi. Koj doktor ti predlozi, zasto citam po internetov deka dexason direk u uvo pomagalo.
     
    Последна измена од модератор: 24 февруари 2019
  6. Ane 99

    Ane 99 Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Здраво сакам да прашам , кога се разбудив сабајле , ушето десно ми беше закукано после 5 мин ми се откука и почна да ми зуе два чаша веќе прв пат ми се случуваа оваа дали некој знае што би можело да ми се случи :)
     
    На Муратела му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Муратела

    Муратела Нов член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Ова се вика тинитус, сама по себе не е болест, туку симптом за некоја друга болест. Проблемот е во тоа што може да трае со години или цел живот? Јав веке 1 месец имам силно зуење во десното уво и никако да помине. Исплашен сум до коска!
     
  8. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Орл преглед, доплер на крвни садови на врат, рендген на вратна кичма, лаборатори.
    Се треба да испиташ и да се консултираш со твојот матичен лекар. Да се најде причината
     
  9. TamarAa

    TamarAa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Здраво, дали има некој што се излечил од зуење на уши и од што? Татко ми има ваков проблем би сакала да му помогнам.
     
  10. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.659
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    Провери му го притисакот ...може од висок притисок да му зуе
     
  11. TamarAa

    TamarAa Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    2
    Висок му е, стално му се качува и вика дека цело време му зујат
     
  12. riba79

    riba79 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    1.212
    Допаѓања:
    3.679
    Пол:
    Женски
    Znaci deka treba da prima druga terapija.. Taa sto ja prima ne mu deluva. Smenete internist kardiolog
     
    На TamarAa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.659
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    Најчеста причина на зуење на ушите е покачен притисок , нека оди на доктор да му дадат терапија за висок притисок
     
  14. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    802
    Пол:
    Машки
    Јас имам зуење во уши година ипол, а од скоро и нерамнотежа.
    На зуењето се навикнав брзо, не ми смета, освен кога си легнувам навечер во комплетна тишина, па поради тоа до ден-денес навечер спијам со музика и тоа ви го препорачувам на сите (јас само така се навикнав).
    Него со нерамнотежава што праиме...
     
  15. Alishan30

    Alishan30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јуни 2018
    Пораки:
    6.999
    Допаѓања:
    118.099
    Пол:
    Женски
    Центарот за рамнотежа се наоѓа во внатрешно уво, и зуењето е од ушите.
    Јас би ти предложила да посетиш ОРЛ специјалист. Со музиката пуштена само го маскираш проблемот а не го средуваш.
     
  16. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    802
    Пол:
    Машки
    Бев и тоа на 4 различни ОРЛ :))))
    Примам терапија сега, па ќе видиме.

    Се извинувам што цитирам толку старо мислење, ама ме интересира како ти дијагностицираа воспаление на нерв? И дали се работи за ушен нерв или?
     
    Последна измена од модератор: 10 февруари 2020
    На Alishan30 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Angie94

    Angie94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Odreden period...od nekolku meseci,samo koga ke legnam na pernica, desnoto uvo pocnuva da mi buci...i dodeka ne ja pomrdnam glavata ne prestanuva. I taka celo vreme se povtoruva...duri i nemozam da zaspijam bideki celo vreme na nekolku sekundi pocnuva da buci...kako vibracii nekako..neznam kako da objasnam. Dali e od nekoj nerv ili mozebi mi e osteteno usnoto tapance, neznam. Dokolku nekoj imal vakov problem, bi mu bila blagodarna ako mi pomogne.
     
  18. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Скоро цела недела имам постојану зуење на ушите ке се шекнам више ме нервира страшно незнам што да правам.
    Некој лек за ова ако знае некој нека ми речи барем 1 час во денот да не ми зуат аман више!
     
    На Dzovani му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Shia

    Shia Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2017
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    468
    Пол:
    Женски
    Знае некој лек? Мислам од кога доживеав голем стрес не се прекинати.:(
     
    На Gringo99 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lolipoppp

    lolipoppp Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2020
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    124
    И јас имам проблем со зуење на ушите, почесто на левото го осеќам. Кога ќе ги размрдам ми се разбиструва за кратко слухот и по некое време пак исто. Дали може да е од промена на време, промаја или сл. ??
     
    На Gringo99 му/ѝ се допаѓа ова.