1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална возраст да се стане мајка

Дискусија во 'Брак' започната од Sesil, 29 јуни 2017.

  1. Aneta92

    Aneta92 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2016
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не е секогаш до годините туку кога човек се осеќа спремен. Јас бидејќи израснав со помало внуче во ист двор , го исчував што се вика нормално заедно со мајка му све правевме и мислам дека и на 20 години да родев дете ќе бев спремна. Е сега има случај на мм колега од работа , жената негова има 36 години и пред 2 месеца добија детенце , она кога и да се сретнеме ми вика јас мислам дека уште не сум спремна за деца , пред некој ден го викнала мажот и од работа затоа што детето имало грчеви и плачело и не знаела како да го смири.
     
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    мајката не знаела како да го смири таткото ќе знае? Па да е некој друг ќе ја отера упм ако се јави и го повика од работа за да заврши нејзини обврски
     
  3. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Детето само на мајката е обврска? А таткото што? Не оправдувам тоа што го викнала од работа за грчевите, ама кога се работи општо за детето и таткото треба да се грижи за него
     
    На Leat, flower30, Annora и 2 други им се допаѓа ова.
  4. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    Ова на татково му се бегало од работа па си нашол решение :D
    А тоа дека на 35 си помалку "плоден' одошто на 25 жими мајка :shake:. Јас на 25 со триста инвитра и бакрачи не останав трудна а на 35 и 37 останав природно, без да сакам ( да напоменам со истиот маж :nod:). И....кога сум била јас поплодна?????
     
    На Stem3, Alishan30, anggell и 4 други им се допаѓа ова.
  5. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.391
    Туѓите деца секогаш полесно се гледаат:D.

    Онаа мајка која барем еднаш не била испаничена, исплашена, почуствувала беспомошно и очајно...
    Алал нека и е(fingers).

    И да, бебе кое има грчеви може да вришти и плаче до зајдување.
    Да не помага ниту млекце ниту шетање во раце ниту думкање ниту чајче ниту капки ниту термофорче...
    И после часови часови гледање како тоа мало човече црвенее и зајдува да зедеш телефонот и да се јавиш на педијатар или сопруг.
    Во очајни моменти може и на полноќ да влезете во кола и да се возите бидејќи тоа го смирува бебето.
     
    На flower30, Dalia93, mimiiiii и 10 други им се допаѓа ова.
  6. Aneta92

    Aneta92 Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2016
    Пораки:
    542
    Допаѓања:
    2.808
    Пол:
    Женски
    Значи секако дека детето не е обврска само на мајката. Ама искрено мене тоа ми е претерано , да го викаш од работа оти неможеш да го смириш , плус да не можеш да бидеш сама со бебето. Цело време да се до тебе мајка ти или мт. Жена 35 години се понаша како девојче од 18 години. И јас сум правена царски рез и јас со рана бев и 2 недели со болки , ама на почетокот на тоа бебе мајка му треба. Кога гледаш дека толку нало суштество е зависно од тебе забораваш на тоа ама ја не сум спремна за дете. Тоа е мое мислење.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  7. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    tocno, dete e obvrska i na tatko nie isto imavme problemi so grcevi maz mi i jas po celi nojki budni dvajcata ajde edniot pa ajde drugiot. ama da se javam jas od rabota da go povikam??? nemoj sramota e.
    se slozuvam.jas nikad u zivoti ne sum panicela. abe sum pagjala krvoj operacii ne znam sto ti ne nikogas ne sum se uplasila. dete moe da se lizne dodeka ne se iznavikam i ispanicam i iznapcujam i da go zaklucam doma jas ne sum mirna.
     
  8. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Некои жени тешко го поднесуваат периодот после пораѓајот. Постпородилна депресија? Сте чуле? Јас бев со постпородилна, додека не се вратив на антидепресивите. Не судете од гледање од страна. Секоја си знае како и' е.

    он-топик. Медицински, во 20сетите сме најплодни. А колку сме спремни за родирели тој период, зависи човек-до човек.
     
    На flower30, EuHenIa, Rama и 5 други им се допаѓа ова.
  9. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Јас кога го посакував се осеќав спремна иако делумно би рекла, но кога го родив и почнав да се справувам со предизвиците сватив дека уствари целосно сум била спремна.

    Иако може да дојде момент кога седнуваш и се преиспитуваш за се позади себе, однсно се преиспитуваш дали си добра мајка..
    Тоа постои кај секого но у глобала ако бебе е среќно ќе сум најсреќна на свет!!!
     
    На Rama, Martka, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  10. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    32 33 години според мене мое мислење зрел си, самостален, знаеш што е добро што лошо.
     
    На Martka и Mr. Right им се допаѓа ова.
  11. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Првото го родив на 24,(да напоменам имав завршено и факултет и работа имав )второто на 31,третово ќе биде на 33. Може не бев спремна толку на 24,но имав повеќе енергија,нерви, искрено посакувам да си родев и други порано,до 30 да завршев,сега ќе беа понараснати,ќе имав повеќе време за себе. Но,желбите некогаш не се остваруваат кога сакаме.Според мене идеално е до 30 да се заврши со раѓање,секако освен ако има некои проблеми,
     
    На Stem3, Rama, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Мислам дека е индивидуално, затоа не би рекла дека постои некоја идеална возраст, иста за сите. Секој за себе си знае кога се осеќа спремен за таа улога. На некои приоритет им е да стапат во брак и да имаaт деца, на некои да завршат образование, да имаат успешна кариера, финансии, итн.
    Лично за мене, кога би морала да кажам возраст, би рекла дека над 25 ми е сосема во ред. Ама сепак ќе речам зависи. Јас лично би почекала додека не се стабилизирам финансиски, и додека не решам станбено прашање.
    Секако дека можеби е подобро да си помлад родител, како што кажа и членката над мене, бидејќи ќе имаш повеќе трпение, повеќе енергија, ама сепак ништо не е идеално, така да...
    Кога велам помлад родител мислам на некоја возраст од 25-30 и нешто, не мислам на 18, 19 години. На оваа возраст сметам дека децата се сеуште деца и не се доволно зрели и спремни за таа улога.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Na 26 dodusa mozese i porano ama ete togas trebalo da bide.
     
    На supergirlmb му/ѝ се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183

    Ако не се преиспитуваш, значи си тврдоглава, секогаш знаеш што е најдобро и секогаш си во право. А такво размислување не е во ред за ни една сфера од животот. Апро-по... добрите мајки, секогаш се преиспитуваат и секогаш се обидуваат да станат подобри.
     
    На Rama, anggell, supergirlmb и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Не сме ни безгрешни ни најпаметни апсолутно
    Секогаш имаме простор за да научиме нешто повеќе
    И да, грешиме и ќе грешиме сите било за која сфера од животот
    Идеалност сметам дека не постои

    Се согласувам со тебе.
     
    На Rama и WildMk им се допаѓа ова.
  16. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Јас постојано си викам дека си мислев дека ќе сум подобра мајка, дека немало да бидам нервозна и да викам... Ама...
    Некогаш мислам дека ме сум успеала како мајка, посебно кога пукам кога таа е кенкава.
    Иначе јас сакав да сум млада мајка, ама родив на 29,5. И искрено мислам дека 25-27 е ок.
    А за чекање, еве чекавме и чекавме, да се заврши факс, да се најде работа и така годините си врват, кога решив дека сакам дете, го чекав и тој момент, па се каев...
    Ниедна работа во денешно време не е сигурна. Дипломата не е пресудна повеќе за жал.
    Едино што се сложувам е свој кров.... Е само тоа би сменила.
     
    На Rama, WildMk и Martka им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Како прво, млада мајка си била :)
    Како второ, не може да не си нервозна. Посебно, кога се малечки ептен и за се' зависни од нас 24/7, а ние сме оние кои 99% од времето го минат со нив... Камен да си ќе пукнеш.. А луѓе сме :hug:
     
  18. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Ееее али докажи му на мојот мозок дека е нормално, се си мислам сум скренала со памет и живци...
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Zosto ednostavno ne si uzivate vo vremeto pominato so niv. Gugajte i smejte se zaedno. Ne sakam ni da pomislam na nervozi i sl si mislam kolku samo go posakuvav da bide del od mojot zivot i jas od negoviot. I nesakam toa malku vreme sto go imame pred da mi porasne da se nerviram. Da ne oocnam pa za nacinot na koj znae da me pogledne pred da se nasmee...
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Не ми се гуга и смее 24/7, 365 дена во годината
     
    На flower30 и TeddyGrey им се допаѓа ова.