Идеална возраст да се стане мајка

Дискусија во 'Брак' започната од Sesil, 29 јуни 2017.

 1. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.830
  Допаѓања:
  140.518
  Не ми се гуга и смее 24/7, 365 дена во годината
   
  На flower30 и TeddyGrey им се допаѓа ова.
 2. Abc07

  Abc07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  1.309
  Пол:
  Женски
  Okej ne site delime isto mislenje a kako sto mozam da voocam i ne sme site pozitivni.
   
 3. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.830
  Допаѓања:
  140.518
  Немој да ми кажеш дека ти си 24/7/365 расположена? :)
  Човечки е да се изнервираш.. само да не ескалираш
   
 4. Abc07

  Abc07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  1.309
  Пол:
  Женски
  Iskreno sum pogitovo so deca a za so moevo i poveke od toa. Mozebi zatoa i ono si e 90% od denot nasmeano i razboruvano.
   
  На Milan93 и WildMk им се допаѓа ова.
 5. Pebeka

  Pebeka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2014
  Пораки:
  121
  Допаѓања:
  234
  После 25та година.
   
 6. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.449
  Допаѓања:
  15.344
  Пол:
  Женски
  Зошто сите деца, па и луѓе не се исти... Кога ќе ти вришти 24/7, кога ќе мочаш со дете во раце, кога ќе смрдиш зошто не си стигнал да се истушираш, не знам како може да се кулира. Кога ќе миеш садови со една рака, кога ќе користиш нож со дете во раце.... Кога не си спиел 3 месеци ни 15 минути...
  Секое дете има некоја таква фаза, ама некои деца полесно ја поминуваат.
  Јас не можам да уживам додека детето се витка од болка, јас не спиена, не јадена, ручек едвај за неа има, да ми помогне никој не може(сакаат ама џабе), дете не се двоеше од мене.

  Така едни пријатели, детево бајче.... Тој една ноќ и нема помогнато на женава(се е уморен), таа ок се сама, ама детево спие... Спие по 12саати некогаш, дење и по 4 саати...си игра само, никогаш не вришти, ќе заплаче и кај мама одма се смирува. И уморни се!!! Посебно татковооо...
  Надвор од тема сум знам.... Ама се револтирам вака, испаѓа ја не си го сакам детево... Не уживам со него. Пошо будала сум изгледа што се секирам, нервирам, расправам со будали по дома за доброто на детево.
   
  На flower30, NarCis@, Nine25 и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Abc07

  Abc07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  1.309
  Пол:
  Женски
  Realno niedno dete ne vristi 24/7 site imaat period na grcevi i slicno ama pominuva imalo fazi koga ne spielo ama i toa ke pomine. I realno i moevo ne se dvoe bas od mene znaeme zaedno da zavrsuvame nekoi obvrski dete vo kengur i kraj. Ne e se taka crno kako so opisuvas a okolu dr so tusiranje i sl pa ne e valjda cel den i cela nok ti e budno. Nema logika nekako. I se e kako gledas na rabotite inaku i jas sum od ko e rodeno do sega
  sama nema babi nema nikoj pa so treba da se zalam i da vikam ne biva. Se biva samo treba da se saka i da ne se gleda taka negativno na nestata. Da zavisat od nas i sakam maksimalno da vremeto da ni e ispolneto. Nema sekogas da bide bebe.
   
  На Sandrin4 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.449
  Допаѓања:
  15.344
  Пол:
  Женски
  Е имаме и такви денови, пишав горе 3 месеци сме без сон, значк 15 мин дреме саат вришти.... Не судете ако не сте искусиле...
  Алал да ви е ако можете да сте увек насмеани, јас не можам. А оној период кога е мирна секако гледам максимално да го искористам со неа.
  Башка секој со свои проблеми, јас имам со кичма, со заспивање и кај мене се е отежнато.
  И да, некогаш немам време во 24 саати да се истуширам или измочам, зошто има денови кога едвај чекам да заспие и да легнам зошто не смеам ни да кревам тешко, ни да стојам долго.
  Нај тешкиот период помина, во фаза на проодување извади и 7 заби... Ама тоа ќе сфати само тој што има таква мака.
  Не сме сите челични.
   
  На flower30 и WildMk им се допаѓа ова.
 9. Paka

  Paka Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  926
  Пол:
  Женски
  Ti si nervozna pa zatoa I deteto ti se cini posebno tesko I nemirno.. ima nesto vo pogledot na rabotite. Veruvala ti ili ne, toa e tvojot najgolem problem. I znam sto pisuvam, jas sama cetirinaeset meseci navecer cuvam dve sega veke deca. Tato nas demek ide na rabota spie vo druga soba. I jas cesto sum neizmiena ni zabi, ama jas negledam haos vo redot, gledam ubavina vo haosot rasnenje deca. Razmisli sto problemi te cinat nervozna pa I negativna.. oti nervozna majka nervozno dete.
   
  На Lolipop23, Sandrin4 и Abc07 им се допаѓа ова.
 10. Abc07

  Abc07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  1.309
  Пол:
  Женски
  Ne site go razburaat toa sepak si e individualno kako mislat deka naj im odgovara taka neka si se vodat vo zivotot.
   
 11. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.384
  Допаѓања:
  7.769
  Точно. Има денови кога ми доаѓа онака да се извикам. Мајчинството е најубаво, ама и тешко и одговорност бара. Дали нејадело, неспиело, пиштело кога вади заби значи полудувам некои периоди. Затоа и мене ми е чудно како членката може 24 /7 да се смее и гуга секој ден :)
   
  На flower30, WildMk и Цвет88 им се допаѓа ова.
 12. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.449
  Допаѓања:
  15.344
  Пол:
  Женски
  Па сама кажав дека сум нервозна, не знам шо е проблемот??? Сама кажав дека мислам дека не е нормално.
  Не бе, како така, ќе се смееш, ќе му кажеш на детето, не биди мамино нервозно мама е ок денес.
  Да не ме мислат, психијатар вика дека сосем сум во ред и во право!!
   
  На flower30 и WildMk им се допаѓа ова.
 13. Abc07

  Abc07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  1.309
  Пол:
  Женски
  Toa e do karakter sto se odnesuva do nejadenjevo i vozrasen nemozes da go nateras so sila da jade ako nesaka neli? Koga ke mu se jade si jade isto e i so spienjeto nemora da lulas cel den ako mu se nana samo ke si se uspie. I da sekogas ke bidam pozitivna bidejki se mn custvitelni. A vie ako imate ekstra nervi nervirajte se neznam sto drugo bi vi kazala.
   
  На Sandrin4 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Paka

  Paka Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  926
  Пол:
  Женски
  E izvini togas..jas nemav losa intencija so postot. Prekinuvam da ti mudruvam.
   
 15. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.830
  Допаѓања:
  140.518
  Може да не се прајте 'супер мајки'?
  Не сте. Луѓе сте.
  Не сте поарни од другите... исти сте ко нас.

  Освен ако не сте психопати или социопати, па да немате емоции 24/7/365, или сте манични па сте расположени 24/7/365
   
  На flower30, vitamina, NarCis@ и 2 други им се допаѓа ова.
 16. Abc07

  Abc07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  1.309
  Пол:
  Женски
  @WildMk nikoj ne spomna super majka vo nieden kontekst neznam samo kade procita??? Zboruvavme za raspolozenie i da sum i takva ke ostanam so moeto dete. Sosem druga prica se vozrasnite vo opkruzuvanje znaat da me iznerviraat ne vikam ne. Ama pred dete ne bi da mrcam jer kako sto napomenav so nego sum si raspolozena toa mi go pravi sekojdnevieto poubavo. A le ve zamolam ako nemozete i ne sakate da go razberete toa nemoj izlisno da komentirate ok?
   
 17. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.830
  Допаѓања:
  140.518
  Ова е друго...
  Нормално дека нема да мрчиш пред детето, затоа што друг те изнервирал...
   
 18. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.449
  Допаѓања:
  15.344
  Пол:
  Женски
  А кој спомна мрчење пред детето ради друг???
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Sandrin4

  Sandrin4 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2018
  Пораки:
  1.409
  Допаѓања:
  6.176
  Пол:
  Женски
  Олабајте бе мајкиии..секој си знае што е најдобро за детето...дали се расположени...дали мрчат... на никој не му е лесно ама треба и малце позитива, некогаш ќе има и нервоза...моево има 4 и пол месеци и од старт све сама...имавме и грчеви имавме и непреспијани ноќи...ама не гледам проблем во тоа...фаза е ќе поминит...ако вие сега на некој начин се жалите па што ли ќе ви се чини кога ке растат кога ќе ги фаќа пубертет..кога ќе излегуваат..кога ќе имаат проблеми..и тогаш ли ќе немате време за вас и ќе ви е тешко? Све се може ако се усклади времето....ни први ни последни што имате деца
   
  На Martka и Abc07 им се допаѓа ова.
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.830
  Допаѓања:
  140.518
  Оти да не си кажеме де?
  Нека знаат идните мајки, дека не е мед и млеко секој ден.. Дека има и неспиење, и настинки, и плачење, и нејадење... дека нервози ќе има колку им душа сака... Да не влетуваат во родителство, како во игра. ;)
   
  На Цвет88, TeddyGrey, Sandrin4 и 1 друга личност им се допаѓа ова.