Идеална возраст да се стане мајка

Дискусија во 'Брак' започната од Sesil, 29 јуни 2017.

 1. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.400
  Допаѓања:
  71.398
  Пол:
  Женски
  Вие смирените, ќе ве видам кога ќе им почнат тантрумите :devil:
   
  На simona_baby, Alishan30, TeddyGrey и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.830
  Допаѓања:
  140.421
  Не знам дали е во ред ова да го постирам овде... Ама секој родител ќе се пронајде во цитативе :)

  0.jpg
  1.jpg
  2.jpg
  3.jpg
  4.jpg
  5.jpg
  6.jpg
  7.jpg
  8.jpg
  9.jpg
   
  На Lolo5, Lolipop23, Julliet Jett и 3 други им се допаѓа ова.
 3. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.400
  Допаѓања:
  71.398
  Пол:
  Женски
  Немој, не шири негативизам :smoke:

  Он топик- за мене лично идеално би било околу 24-25год. Али испадна некоја година покасно, ништо страшно.
   
  На TeddyGrey и WildMk им се допаѓа ова.
 4. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.587
  Допаѓања:
  189.405
  Пол:
  Женски
  Жив човек греши, жив човек урла, се нервира, се преиспитува, се мисли и така до бескрај
  Жив човек сака малку слобода и мозок на пасење понекогаш
  Жив човек не се смее 24 / 7 па ни пред деца, жив човек не гука со дете целодневно и целонокно
  На жив човек како што му е добро па и супер одлично исто така може да му се сруши мост брз глава, жив човек љуби и сака од цела душа и срце негово бебе, жив човек се труди најдобро што може околу своето дете, жив човек игра се смее и пее со дете исто како што и плаче и е нерасположен и плаче понекогаш

  Се е нормално
  Се е човечки
  И се ова се секојдневни особини на сите нас, буквално сите оти човековата природа е таква

  Тоа е фактот.

  Се е нормално!!! Се што сите овде споделиле е нормално на некој начин и тоа сите го знаеме :)

  И тој што се изнервирал и тој што е растревожен и тој што во моемнтот може му се рушат кули врз глава оти нели ништо не е подмачкано и идеално и фала богу нема да биде исто така знае да си го сака детето до небото и назад и да му се смее и да му гука и да уживаат заедно така да...
   
  На Martka, Цвет88, TeddyGrey и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.429
  Допаѓања:
  15.198
  Пол:
  Женски
  Абе не се соочиле со проблем, не ги рачунам грчеви, заби, скокови што секое дете ги има(иако различно кај сите).
   
  На WildMk и NarCis@ им се допаѓа ова.
 6. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.212
  Допаѓања:
  5.675
  До пред една година сметав дека најважно е да завршам факултет и да се вработам .. Мислев дека бременост е најлошото што може да ме снајде..
  Слободно осудете ме..
  Ама веќе не го мислам тоа.. Кога веќе го имам најдено совршениот партнер воопшто не се плашам.. Еве дури и се обидуваме..
  Пиев контрацептиви поради цисти, еве ги откажав и контрацептивите.. Имам 20 години и воопшто не осудувам никого без разлика на околностите.
   
  На GirlRose, Stem3, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Linda23

  Linda23 Активен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Нема за што да си осудувана јаас на 19 години станав мамичка и сама си ја израанав ќерката без ничија помош нормално кога ќе беше дома сопругот ми помагаше ама најчесто за капење до 6 месеци и еве ја ќерка ми сега ќе полни за еден месец 3 год и горда сум што сум млада мајка никој никогаш мислам не треба да бира возраст за да стане мајка .. некој нема години деца и даваат цело богатство а некои бираат по години...
  Ич да не размислуваш за критики дека сакаш на 20 год мајка да станеш ако ти е убаво со партнерот не размислувај за туѓо мисленје.
  Поздрав и се најјубаво ♡
   
  На WildMk, mira.mira, Fallen.Angel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.212
  Допаѓања:
  5.675
  Секоја чест!
  Јас навистина сакам и се надевам ќе биде во скоро време. Единствено овде имам пишувано за мојата желба.Со никого немам зборувано со ова освен со партнерот. Не сакам да зборувам со другарки бидејќи сите истото ќе ми го кажат. Ќе ми кажат имам време и цел живот ќе сум мајка бла бла, да шетам да уживам.. А воопшто не сум таква личност, не сум по излегувања и големи дружења.
  Исто такс во тајност ја држиме желбава за да не предизвикаме лоши реакции кај нашите блиски. Имам пишано и во други теми за ова..
   
  На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Linda23

  Linda23 Активен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Ma koj saka neka kaze majconskoto custvo so nisto ne se opisuva eve imam sega 23 god i razmisluvam za vtoro dete se nadevam ke bide za brzo :)
   
  На mira.mira и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
 10. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.212
  Допаѓања:
  5.675
  Се надевам дека и јас ќе го почувствувам тоа. Едвај чекам тест да правам, здравје за 10 дена ќе знам..
   
  На Next и Linda23 им се допаѓа ова.
 11. MarianaBT

  MarianaBT Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2013
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  456
 12. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.311
  Допаѓања:
  23.631
  На Sejfullai, molikaMk, mariz и 2 други им се допаѓа ова.
 13. MarianaBT

  MarianaBT Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2013
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  456
  ---
  Случајно влегол во кадар :rofl::rofl:
   
  На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
 14. peperutka87

  peperutka87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  751
  Допаѓања:
  521
  Пол:
  Женски
  Над 28,29 години...
   
 15. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.083
  Допаѓања:
  64.698
  Пол:
  Женски
  Ти посакувам желбата да ти се оствари :hug: Јас првото на 22 го родив, второто на 25 и тоа ми е најубавата одлука што сум ја направила. Секако кој како си се осеќа така да си прави, јас си сакав да сум млада мама.. но и поради такви околности доста рано созреав. Малку факултетот го завлеков... ама еве месецов ке дипломирам, имам сега 26г :)

  @zuto јас па на слика го барав :lol: Па после прочитав и видов дека е во текстот :D
   
  На mira.mira, Lolipop23, Fallen.Angel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.365
  Допаѓања:
  10.816
  Пол:
  Женски
  а што па демек ако си мајка не можеш да уживаш и да шеташ? (facepalm) братучед на маж ми зеде жена која имаше 18-19 години. Роди две деца ги изгледа едниот е 17 години а другото 10 ене ја дома ќе си сработи ручек ќе одмори на работа и си шета,што со деца што со другарките што со мажот... Ако сме станале мајки не сме умреле,не сме се закопале. Ама модерните госпоѓици пред 30 години не се даваат,ни за брак а камоли за деца.
   
  На Fallen.Angel и mira.mira им се допаѓа ова.
 17. Iva9612

  Iva9612 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2019
  Пораки:
  363
  Допаѓања:
  470
  Пол:
  Женски
  Идеална возраст да станеш мајка е времето кога ќе го најдеш таткото на твоите деца,кога ќе го запознаеш ќе знаеш дека си спремна и тоа е тоа
   
  На dayla, mssuniquee, baby-star и 13 други им се допаѓа ова.
 18. Annora

  Annora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.014
  Допаѓања:
  5.104
  Пол:
  Женски
  A зошто тоа модерните госпоѓици го кажуваш со потсмев? Не е мода да сакаш дете подоцна, туку е лична одлука. И не гледам ништо лошо во тоа, баш напротив е сосема во ред.
  Некој сака да има дете на твои години, а на некој приоритет му е да шета.
  Шетањето со деца и без, не е воопшто исто да не се лажеме. Тука не станува збор за одење по кафиња, туку за одмори, викенди, патувања. И финансиските можности за патувања со дете не се исти.
  Така да, сосема ми е јасно зошто некој би сакал да почека со брак и деца, и да посвети неколку години во патувања или што и да го прави среќен/на.
   
  На dayla, Antolinaa, candy.cane и 17 други им се допаѓа ова.
 19. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.365
  Допаѓања:
  10.816
  Пол:
  Женски
  не е со подсмев. Ама изгледа ептен современо. Оти ние што сме се омажиле и родиле пред 30 тата сме биле неедуцирани. Ама секој со своја одлука. Немам никакви предрасуди ни спрема младите мајки ни спрема постарите
   
  На SummerGirl и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
 20. Annora

  Annora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 март 2015
  Пораки:
  1.014
  Допаѓања:
  5.104
  Пол:
  Женски
  Никој не рече дека сте неедуцирани, ниту ве осуди. Според мене секој треба да прави онака како што мисли дека е најдобро за него.
  И јас го имам истиот став кој го бранев погоре. Сметам дека има време за се и преферирам да бидам со стабилна работа, финансиски обезбедена, да прошетам итн, пред да стапам во брак и имам деца. Колку и да изгледа - како што велиш ти современо.
  Но тоа не значи дека ќе осудувам некој кој решил да го направи тоа поинаку. Секој одлучува за себе и својот живот и најбитно е да сме задоволни со одлуките што ги носиме.
   
  На dayla, Antolinaa, baby-star и 2 други им се допаѓа ова.