Идеална возраст да се стане мајка

Дискусија во 'Брак' започната од Sesil, 29 јуни 2017.

 1. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.353
  Допаѓања:
  10.787
  Пол:
  Женски
  пред неколку месеци се "расправавме" на оваа тема и имаше доста поддршка за родители кои сакаат да се остварат како родители малку подоцна во споредба со нас помалите кои сме биле неедуцирани. А не дека ти рече така.
  за ова си во право оти нели без финансиска стабилност дете и куќа малку потешко ќе одржиш во денешно време. Но тоа се решава и пред 30тата година.
  и да, најбитно е да сме стабилни со добра одлука околу тоа да се има деца и кога е време односно кога сме во целосна можност да се оствариме како родител.
  Некогаш кога ќе размислам не се битни годините за да се оствариш како родител.
   
 2. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  493
  Допаѓања:
  5.371
  Najubav odgovor. Nekoj IMA sreka , ksmet porano da go sretne chovekot na svojot zivot.Za zal mnogu devojki nemaat takva sreka I se ostvaruvaat pokasno kako majki. Ednostavno se ke napravat a kockite na zivotot ne se slozuvaat .
   
  На bibiiii, hermosa, Iva9612 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.209
  Допаѓања:
  5.674
  Од секој аспект гледано, во право си, за сите работи има време, некои работи и да треба да се жртвуваат за децата апсолутно вреди. Не само што се покажува колку една личност е несебична кога детето е приоритет туку се докажува и колку била голема желбата да се има деца. Јас се би жртвувала,буквално се. Се надевам наскоро ќе си имам бебенце па ќе видиме како ќе се покажам.
   
  На hermosa, Summer16 и marchi-cool им се допаѓа ова.
 4. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  1.993
  Допаѓања:
  7.345
  Пол:
  Женски
  За мене нема идеална возраст да се стане мајка, затоа што не сакам да станам мајка. Освен ако нешто не ме штукне во триесеттите години. :D
   
  На thelittle17, hermosa, SunnyGirl2 и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Cherry333

  Cherry333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2019
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  3.577
  Пол:
  Женски
  Јас мислам дека човек никогаш нема да е задоволен од тоа што го има моментално, едноставно такви сме. И според тоа нема идеална возраст да се стане мајка. Јас имам 24 години и чекам бебе, имам уште некои животни прашања недорешени, ама решивме да се обидеме. И бидна. Можеби за моите врсници изгледам чудно, ама јас едвај си го чекам бебенцето :inlove:.
   
  На Snowflake97, Stem3, Rabbit 97 и 5 други им се допаѓа ова.
 6. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.353
  Допаѓања:
  10.787
  Пол:
  Женски
  јас сметам дека нерешениот не ти бега и со тек на време ќе се среди. Ни бременост ни дете не е пречка за човек да шета да ужива. И да пред се битно е да имаш средено барем кариера колку толку. Еве јас додека бев бремена со првото не бев вработена односно водев фирма која ја држев само за породилното и за работен стаж. Куќа немавме кај свекор ми тој со жена и 3 деца татко му од друга страна и уште ние кои требаше да бидеме 3ца... Па со тек на време и работа си најдовме и станбено прашање решивме... Ништо не е спорно. Здравјето пред се потоа другото се решава
   
  На Snowflake97, Fallen.Angel, H.VAGA и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. marija305

  marija305 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  644
  Допаѓања:
  5.324
  Пол:
  Женски
  Секој различно созрева, некоја е спремна на 19 некоја на 30 за деца, според мене идеална возраст за дете е 25 години.
   
  На diamonds.in.the.sky, Fallen.Angel и Larahappy им се допаѓа ова.
 8. Cherry333

  Cherry333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2019
  Пораки:
  1.275
  Допаѓања:
  3.577
  Пол:
  Женски
  Јас работам, единствено што нема да успеам да магистрирам додека да се породам, и исто станбеното прашање ќе се пролонгира малце, ама здравје, се ќе биде.
   
  На Fallen.Angel и marchi-cool им се допаѓа ова.
 9. Justicija

  Justicija Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  3.234
  Допаѓања:
  12.888
  Пол:
  Женски
  Кога си сака тогаш ;)
   
  На thelittle17 и WildMk им се допаѓа ова.
 10. Larahappy

  Larahappy Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2019
  Пораки:
  1.624
  Допаѓања:
  7.045
  Сите убави работи нека го стигнат секој а не мора да се по ред...Никогаш за ништо не е доцна кога човек има амбиција и цел...:*
   
  На hermosa, Fallen.Angel и Cherry333 им се допаѓа ова.
 11. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  2.754
  Допаѓања:
  7.427
  А зошто не може жена да поддржи друга жена во нејзината одлука за тоа кога сака да стане мајка? Само судиме, рано било, касно било. Секоја жена си знае за себе, и сечија одлука кога да се има дете (и дали да се има дете воопшто) е правилна. Некоја сонува од дете да стане мајка, некоја сонува сама да го прошета светот, да стане доктор на науки, да отвори своја фирма.. Се е тоа во ред и ние, како жени, треба да ги поддржиме другите жени во нивниот избор.
  Многу ме нервираа коментари од блиски и далечни на тема родителство, муабети кога мислиш да раѓаш, што се занесуваш толку школо да учиш, па ти тече време, работата нема да те направи среќна на стари години итн итн.. Исто како што претпоставувам младите мајки ги нервираат коментарите: што мислеше дете така се гледа, дете дете ќе чува, место да шеташ домаќинка ќе бидеш итн.

  Затоа ако можете, барем во реален живот, скокнете ги овие коментари и бидете поддршка на другите жени, а не човек кој суди.
   
  На Liu, bibiiii, thelittle17 и 19 други им се допаѓа ова.
 12. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.823
  Допаѓања:
  140.302
  Age and Fertility (booklet)

  Fertility in the Aging Female
  A woman’s best reproductive years are in her 20s. Fertility gradually declines in the 30s, particularly after age 35. Each month that she tries, a healthy, fertile 30-year-old woman has a 20% chance of getting pregnant. That means that for every 100 fertile 30-year-old women trying to get pregnant in 1 cycle, 20 will be successful and the other 80 will have to try again. By age 40, a woman’s chance is less than 5% per cycle, so fewer than 5 out of every 100 women are expected to be successful each month.
   
  На mira.mira, happygirl и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
 13. butterflu

  butterflu Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2017
  Пораки:
  450
  Допаѓања:
  297
  Пол:
  Женски
 14. Brokeneyes

  Brokeneyes Активен член

  Се зачлени на:
  8 мај 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  Имам еден другар што скоро се запознавме. Незнам дали има ваква тема за разговор па незнаев каде да ја ставам. Дечково е посвоен и ја мрази својата посвоителка зошто е постара и неможе никако да го свари фактот дека не е со неговата биолошка мајка. Како да му помогнеме да го реши проблемот.
   
 15. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  22.957
  Пол:
  Женски
  Искрено, ако тој самиот нема мозок, џабе ќе го опаметуваш. Мајка не значи само да те роди, мајка значи да те порасне, да се грижи за тебе, да биде тука и во добро и во лошо. Според ова, имам впечаток дека другар ти е крајно неблагодарен. Незнам каква е ситуацијата, каде е неговата биолошка мајка, дали е жива...Да не била таа која го посвоила може по домови ќе растел. Жалосно и разочарувачки е тоа што така размислува.
   
  На bibiiii, hermosa, *Amethyst* и 4 други им се допаѓа ова.
 16. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.117
  Допаѓања:
  23.551
  Пол:
  Женски
  Децата од постари родители често се на мета на исмејување - Ова е баба ти или мајка ти? (facepalm)
   
  На Justicija и mira.mira им се допаѓа ова.
 17. thequeen95

  thequeen95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 август 2016
  Пораки:
  1.158
  Допаѓања:
  4.472
  Пол:
  Женски
  Нема идеална возраст. Тоа е индивидуално кај секоја жена, некоја ќе се чувствува спремна на 18, друга на 33. Нема правило.
   
  На hermosa и Cherry333 им се допаѓа ова.
 18. Brokeneyes

  Brokeneyes Активен член

  Се зачлени на:
  8 мај 2020
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  44
  Пол:
  Женски
  Бабо и вика изгледа се срами ама сака млада мајка
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 19. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  493
  Допаѓања:
  5.371
  Mu treba profesionalna pomos od iskusen psiholog. Faktot deka ne e so bioloshkata majka ne moze da go prifati poradi nesozreanost i godinite.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.823
  Допаѓања:
  140.302
  Кажи му дека мајка е таа што те одгледала, а не таа што те родила.
  И нека поразговара со психолог.
   
  На diamonds.in.the.sky, hermosa, SummerGirl и 3 други им се допаѓа ова.