1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална возраст да се стане мајка

Дискусија во 'Брак' започната од Sesil, 29 јуни 2017.

  1. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Нема идеална возраст , некои цел живот не се спремни да бидат ,некои сонуват за тоа...Секој различно.
    Само нема поубаво нешто кога ќе ги погледнеш тие очички што ти се смеат само тебе...
     
    Последна измена: 7 октомври 2020
    На Martka, Abc07, tina2018 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    2.588
    Пол:
    Женски
    Спред мене дефинитивно повеќето девојчиња од 18 до 20/22 години не се спремни за да чуваат и одгледуваат дете. Ништо лично, не сакам никој да навредам. Но, повеќето од нив не се изградени како личности, ниту пак работат. Еве поаѓам од примери на мои најблиски другарки. Повеќето се омажија веднаш после средно, мажите им работат на страна и тие сами го чуват детето со свекрвите. Баш еднаш кога бев кај другарка ми, ја хранеше ќерка и, таа бегаше, не сакаше да јаде и другарка ми си ја опцу нејзината едногодишна ќерка. Цело време се жали како не може никаде со неа да оди и како не сака да ја води никаде кога маж и не е тука. Така нит се чува, нит се воспитува дете. За едно дете треба да имаш и челични нерви и истрајност.

    Сепак секој си одлучува за себе и си знае најдобро, ова е само мое мислење.
     
    На buba4e89, Dream-Girl, mode-kristina и 10 други им се допаѓа ова.
  3. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Nema vrska I mojata majka e bila mlada koga se omazila na 20 God pa dve deca sami ne izgledaa i na rabota odea na smeni
     
  4. spacegirl92

    spacegirl92 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2016
    Пораки:
    504
    Допаѓања:
    2.588
    Пол:
    Женски
    Друго време било тогаш, друго е сега. А и нормално полесно е кога и двајцата родители заедно го раснат детето, отколку кога едниот е во странство.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Технички, најоптимално е меѓу 25 и 30 да родиш прв пат.

    Ама животот не се планира унапред...

    Кој како мислел дека требало, така направил.

    Не е наше да одлучуваме другите кога ќе родат.
     
    На Mom_3, Принцезичка1, mode-kristina и 12 други им се допаѓа ова.
  6. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    I jas istoto imam da go kazam inace I jas se omaziv na 20 God
     
    На WildMk и pikabu5 им се допаѓа ова.
  7. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Ти ги болдирав за да ти кажам дека ти се судираат мислењава,бидејќи непишано правило е дека со годините нервите се послаби,јас па им блазесувам на младите мајки.
     
    На Mom_3, Mantub, Осе и 2 други им се допаѓа ова.
  8. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    Можеби немаш нерви на 35, ама на 25 и те како имаш нерви а сеуште си млада.
    И јас се согласувам дека мајчинството треба да започне барем на 24 25 години.
     
    На buba4e89, T.e.d.d.y, Принцезичка1 и 7 други им се допаѓа ова.
  9. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.987
    Допаѓања:
    261.071
    Да родев на 25, кутрото дете ќе беше.
    И јас со него кутра.

    Секој ќе роди кога сака, туку џабе имаш нерви, ако зависиш од други за пелени да му купиш.
    Ќе ти се искинат по пат од нервози.
     
    На buba4e89, SexiLy, Dust и 24 други им се допаѓа ова.
  10. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Ne e bilo drugo vreme so dobra organizacija I dogovor se se moze a I odea na smeni na rab megu koi I treta smena i sestra mi e sama ne so edno nego so tri deca zetot isto e vo stranstvo
     
  11. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Непишано правило... :tmi:ако знаеш и ти што кажа... Или си нервен по карактер или не си, ама ајде теши се.
     
    На Daniela93 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.701
    Пол:
    Женски
    Која логика е тоа?
    Као fuck it, роди го, БАРЕМ живци ќе имаш ако не нешто друго.
    Ни мачка не се зима така лесно, а не па дете.
     
    На Mom_3, Dream-Girl, Kaja991 и 11 други им се допаѓа ова.
  13. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Каде тоа пишува дека се нема нерви на 35? Онака напишано е некаде, се учи кога учиш/ студираш медицина?

    Само од тука на форумов што сум ги читала повеќето помлади мајки посебно што се во заедници апсолутно немаат никакви нерви, ако имале немале да си ги тепаат децата и да им се издреаваат како ненормални па после немирни биле децата, па нормално дека се чим јадат ќотек за добро утро сигурно ќе се такви, не вложуваат ништо во воспитувањето на децата туку гледаат во свекрвите и свекорот што рекле, како рекле и удри по децата.

    Повеќето повозрасни мајки исто тука од форумов што ги читам и јас сум меѓу нив де четвртото на 40 го родив вложуваме многу во воспитувањето, не тепаме, не урламе ама и не живееме во заедници, семејството си го гледаме со мажите а не и со пошироката фамилија, независни финансиски, изградени како личности и од тоа резултатот е хармоничен брак со деца кои уживаат во благодетите на семејството.
     
    На SexiLy, Dust, Dream-Girl и 34 други им се допаѓа ова.
  14. naturallmess

    naturallmess Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2018
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.694
    Пол:
    Женски
    Од сопствено искуство и релно да правиме муабет да створиш семејство и да е се наредено , наместено и сопствен кров над глава е најидеално , само стандардот тука е последната алка на синџирот и џабе се пишуваа 15 страни за образование и плати кога реалноста ја знаеме сите, всушност во денешницава без помош или оставнина колку на 20 години успеале да почнат заеднички живот со веќе обезбедено сопствено живеалиште ? колкав е процентот ?
    Дете сум родила и на 20 години во заедница и во една соба , со свекор и свекрва што ми виселе над глава , кога едвај се крпел месецот , но дете сум родила и на 32 год со добри плати средено живеалиште и тргнати сите други луѓе на страна .... Дефинитивно втората опција е идеална и за да стигнеме до таа точка ни требаа 10 години , не размислувам дали работите можеле да бидат поинакви ама размислувам како на моите деца да им помогнам да не мора да поминуваат низ ова што поминавме ние , зашто ако се ова горе наведено е обезбедно и ако семејството е финансиски и станбено стабилно нема никаква врска на колку години ќе донесеш нов живот на светов туку има врска во какво опкружување и со какви притисоци ќе се соочиш , па така комплетно се менува перспективата и на тој начин произлегуваат проблемите и конфликтите .....
     
    На mode-kristina, Doozy, Skorpija25 и 14 други им се допаѓа ова.
  15. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.612
    Допаѓања:
    18.177
    Пол:
    Женски
    Апсолутно, без пари за никаде не си.
    Муабетот беше, на 20 години три чисти немаш, не па дете да чуваш. Работат и од 19 20 години, има и самостојни луѓе. Ама не разбираш исто на 20 и на 25.

    (facepalm) па јас не кажав такво нешто.

    Ако родиш на 40, не значи дека по дифолт ке си изграден човек, и дека ке имаш нерви.
    Сметам дека не е исто на 25 и на 35 да чуваш дете.
    За сигурно ке ви кажам кога ке родам и на 35.
     
    Последна измена од модератор: 23 јануари 2021
    На buba4e89, Mom_3, Brpbrp и 4 други им се допаѓа ова.
  16. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Годините се најбитни за нервите, да. Не тоа како си растен, со какви луѓе си окружен, во каков брак си, дали едвај си чекала да родиш или се случило, дали ти треба помош па имаш/немаш кој да ти се најде, каков карактер си...
     
    На x.Daisy.x, Angie1432, Brpbrp и 7 други им се допаѓа ова.
  17. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Ок ај ќе чекаме да родиш на 35 па со сигурност да ни кажеш дали ќе имаш нерви или не.|(

    Пред тоа го презентираше како факт дека на 35 години се нема нерви а сега ај кога ќе родам ќе ви кажам, real mature.|-)

    Јас родив на 31, на 33, 34 и на 40 нервите ми се исти како за првото така за четвртото, никогаш не сме удриле дете, ниту сме им повишиле тон а тоа е поради решените животни прашања, да не ми беа, да чекав од свекорот и свекрвата да ми ги плаќаат сметките, полнат фриждерот или не дај боже пелени да им купуваат на децата и на 20 ќе немаш живци, тоа е факт.
     
    На Mom_3, Dream-Girl, kalinaka и 24 други им се допаѓа ова.
  18. Stressed Out

    Stressed Out Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2018
    Пораки:
    2.686
    Допаѓања:
    14.327
    Пол:
    Женски
    Аха,јас ќе се тешам,ама знам што кажав а ти филмај се колку сакаш и мисли дека секогаш повозрасните мајки се подобри мајки и нели со повеќе трпение (facepalm)

    Абе шознам,јас еве да родев на 23 ќе ми беше топ,не ќе ја имав набиено анксиозноста што ја добив подоцна со губењето на родител,акање по болници гледајќи го како умира,па подоцна погрешно дијагностицирање на мајка ми со рак исто,период во кој за 5 дена остарев за 5 години,јас не сум истиот човек што сум била пред 10 години. ММ е постар од мене ама ни 1% не доживеал и поминал низ она што сум јас,животот те толчи,сега некој ќе рече ова можеш да го доживееш и помлада и така е,ама не е исто. Созреав да,премногу за свои години и да можев да бирам многу порано би станала мајка.
     
    Последна измена од модератор: 31 јануари 2021
    На tina2018, pikabu5, MilaSs12 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    93.738
    Значи кога нешто не можеме да бираме и за кое не одлучуваме само ние, зошто би ги поставувале овие возрасни граници или било какви граници?

    Сите да можевме да бираме нешто, многу поедноставни ќе ни беа животите, по мерка и без стрес, ама ете не можеме.
     
    На mode-kristina, elimkd, Осе и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Mikha4

    Mikha4 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2018
    Пораки:
    1.899
    Допаѓања:
    6.261
    Јас не генерализирав, ти текнува? Си кажав јас како се чувствувам, а ти си таа која тврдиш дека знаеш каква сум, т.е какви сме сите ние постарите мајки, па спомна некои непишани правила, кои претпоставувам потекнуваат од бабски и теткини притисоци при убедување за што порана мажачка.