1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална возраст да се стане мајка

Дискусија во 'Брак' започната од Sesil, 29 јуни 2017.

  1. Anita Nikoloska

    Anita Nikoloska Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2021
    Пораки:
    378
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Јас станав мајка на 24години, а станав сопруга (се омажив)на 22 години.​
     
    На Mom_3 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    4.626
    Пол:
    Женски
    Секогаш сакав да бидам млада мајка (24-5), но прво гледав да го завршам факултетот, да го обезбедиме стамбеното прашање и врсботување на стабилно раб место па потоа. Се средивме остана уште работно место, се враб на договор 9м. Па нели се договоривме дека не е сега момент, потоа запишав специјализација андоговорот ми истечуваше, пак неповолно нели... И на крај решивме така ако чекаме којзнае оога ќе се среди се останав бремена во рок од два месеци се вработив и синчето се роди точно кога полнев 6 м стаж на тоа работно место. Имав среќа и се се среди во најдобро можно сценарио. Родив на скоро 28 г. :wasntme:
     
    На A.n.g.e.l.a.V, Осе, Traveler91 и 4 други им се допаѓа ова.
  3. Limpan

    Limpan Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2020
    Пораки:
    1.136
    Допаѓања:
    3.598
    Пол:
    Женски
    Би сакала да станам мајка во периодот од 30-35 години.
     
    На Summerbaby, elimkd, злоба и 5 други им се допаѓа ова.
  4. zoya

    zoya Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    271
    Пол:
    Женски
    Идеална возраст за да станеш мајка е кога ќе си спремна за тоа. За некого тоа е 20 год, за некого 30. Јас лично до 30 не можев да се замислам во таа улога, ама го немав ни вистинскиот човек до мене. Да го најдев порано, може ќе бев и порано. Сепак, повеќе фактори влијаат.
     
    На Осе, do-re-mi, buba4e89 и 8 други им се допаѓа ова.
  5. IJAE

    IJAE Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2010
    Пораки:
    476
    Допаѓања:
    798
    Јас родив на 28 и сметам дека е ок на таа возраст а максимум би дала фора до 31год за раѓање на прво дете
     
    На cresa-jagoda и tina2018 им се допаѓа ова.
  6. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Според мене идеално време за да се стане мајка нема. За да се добие титулата "мајка", треба да се поклопат сите коцки, а верувам дека повеќе се фокусираме кон склопувањето на коцките,него во годините како бројка, и ориентација за " право време".
     
    На elimkd, thelittle17, WildMk и 3 други им се допаѓа ова.
  7. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.786
    Допаѓања:
    8.834
    Пол:
    Женски
    Нема идеално време. Јас планирано останав бремена, пробувавме неколку месеци и кога ја видов цртката бев во шок. Две недели рикав на маж ми, тогаш дечко како јас нема да сум добра мајка, дека не сум спремна за бебе. Хормоните тогаш првиот месец ме пореметија, додуша и после порагајот ми наплатија.
    Ден денес ме зафркаваат за тој месец кога цимолев дека нема да сум добра мајка, мајка ми постојано ми вели дека никогаш не мислела дека ќе сум толку посветена мајка, стрплива и грижлива.
    Дури и јас самата од себе сум изненадена. Јас никогаш не бев дечар, ниту муабетчика, ама со син ми сме како две бабички кои уста не затвараат ни пред спиење. Искрено откако го имам син ми станав многу пострплива и многу поинаку гледам на работите :l:
     
    На mila89, sunshinebabe, Осе и 11 други им се допаѓа ова.
  8. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    3.776
    Допаѓања:
    7.038
    Пол:
    Женски
    И јас исто мислење имам. Дека нема да бидам добра мајка(во иднина) бидејќи никогаш не сум била дечарка не ме бивало со деца.
     
    На anggell и Anita Nikoloska им се допаѓа ова.
  9. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.786
    Допаѓања:
    8.834
    Пол:
    Женски
    Верувај дека кога станеш мајка се менуваш од корен. Јас во дете погледнував две минути, и сега во туги не гледам баш, не дека не ги сакам туку едноставно не сум дечар.
    Е откако родив и јас не се препознавам. Со син ми сум нешто што во живот не сум била. Со него од ден на ден станувам пострплива, јас не сум муабетчика ич, а сега од страна некој да ме слуша абе уста не затварам. Мајка ми вика да ми кажувал некој дека таква ќе бидеш немало да верувам.
    За своите деца се менуваме, тоа од душата и срцето ни доага. Го носиш во себе, го родиш, и кога му ги гледаш тие оќички мили абе ти иде да полеташ од милина. И си велиш сама на себе, Боже каква радост ми донесе, ова секој ден си го помислувам по не знам колку пати. Е сега има мигови кога те лути до 101 и назад, кога се расправа со мене како некоја стринка, ама пак си го сакам најмногу на свет :inlove:
     
    На Madrugada, tina2018, Осе и 5 други им се допаѓа ова.
  10. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    За себе би рекла 26+, сега уште ми е рано и не сум подготвена за мајчинство на овие години, бидејќи е голема одговорност :)
     
    На elimkd и Milobebence им се допаѓа ова.
  11. MikicaBt

    MikicaBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.095
    Допаѓања:
    1.278
    Пол:
    Женски
    И јас мислам дека нема правила во однос на тоа. Едно е човек да планира а друго е како ќе излезе во животот. И јас планирав дете да имам до 30 години ама ништо од тоа. Немав врска стабилна. Се омажив на 34 години и родив на 37.
     
    На senza.parole, Anie93, Осе и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Elena878

    Elena878 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Женски
    Кога ќе се чувствуваш спремен тогаш :)
     
    На WildMk и Anita Nikoloska им се допаѓа ова.
  13. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    А како ќе знаеме дали сме спремни кога никој од нас не знае што да очекува,како ќе биде?! Ова мислам е вечна дилема.
     
    На Erika.greeneyes, Anita Nikoloska и Jana06 им се допаѓа ова.
  14. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Идеално време нема и мислам дека никогаш не би била спремна за таков чекор.. Да речам "ајде сега може"...Јас би сакала да станам мајка после 25-26 иако самата помисла ме плаши дека е ептен за скоро.. Како ќе биде така...
     
    На cresa-jagoda и Anita Nikoloska им се допаѓа ова.
  15. Elena878

    Elena878 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    367
    Пол:
    Женски
    Не можам да зборувам во туѓо име, мене само ми дојде да сакам дете и дека сум спремна за тој чекор, а ниту сум дечар ниту нешто посебно се радував на бебиња. Се ми дојде спонтано а појма немав како ќе ми биде. Сега после 7 месеци знам дека не ме лажело чувството :)
     
    На cresa-jagoda, WildMk, Erika.greeneyes и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Никој не е спремен за родител.
    Различно е од се' што до тогаш си знаела.
    Ако сакаш да имаш дете, замижуваш и скокаш.

    И јас не сум дечар.
    Ама за свое дете, инстинктот 'автоматски се уклучува'.
    Првите неколку недели беше буквално само несопирлива потреба да го згрижиш, нахраниш, успиеш, преслечеш, избањаш. Не е ни љубов. Нагон е.
    Како знаат животните како да се грижат за поколението?
    Не читаат книги.
    Исто и ние, пошто и ние во суштина сме животни.

    Иначе, нормално е да се прашуваш дали си добра мајка.
    И ден-денес се прашувам тоа и ќе се прашувам дури сум жива.
    Ќерка ми има 15 години.
     
    На anggell, Andrejaaaaaa, jarec6 и 6 други им се допаѓа ова.
  17. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    Не треба да бидете "дечар" за да имате деца. Тоа ако сакате игротека да отворите или евентуално во градинка да работите.
    За свое дете никад не сте доволно спремни, ама како што вика Вајлд само ќе си дојде ко ќе дојде детето :)
     
    На Milobebence, ForeverYoung, Осе и 6 други им се допаѓа ова.
  18. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.440
    Пол:
    Женски
    Да се прашуваш дали си добра мајка е нормално и здраво.
    Ете викаш кога ќе посакаш да имаш дете замижуваш и скокаш,ама некои скокаат ,,прерано".Инстинктот си е вроден,и на 25 и на 35 е тој.Сите ние сме спремни,и после доаѓаме до моментот постпородилна депресија,плачливо дете кое неможе да се смири,одлуки за вакцини,исхрана итн.И секој од нас барем еднаш рекол да не можеби избрзал и не го прави тоа најдобро како треба.А после го погледнуваш детето се топиш и викаш можам се,јас сум мајка.
    Значи прав момент нема,ниту возрасна граница.Можеме само да мислиме дека сме спремни,и да се трудиме најдобро што можеме.Правиот момент е можеби кога ќе доживееме некаква емотивна зрелост,финансиска самостојност и сл.
    Точни години и вистински,прави,за дете раѓање нема.
     
    На Milobebence и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Според мене прерано е само ако е бременоста пред 18 години.
    Над 18 е во ред.

    Пошто каква мајка ќе бидеш, воопшто не е поврзано со возраста, туку со карактерот и посветеноста.
    До 18, веќе имаш изграден карактер.
    Некои и на 40 се неодговорни мајки.
     
    На Осе, Anita Nikoloska, Snowflake92 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Што се толку опнавте со живци дека имаме на 20 години, во овие години си најразразлив и носиш премногу лоши решенија, избрзуваш, секој втор има анксиозност какви бре живци во 21 век на 20 години каде живеете вие, јас сум 23 и уште кога се лутам сум како дете кое незнае дека удара.
     
    На Tanjamm, MarijaMi90, baby-star и 6 други им се допаѓа ова.