1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална возраст да се стане мајка

Дискусија во 'Брак' започната од Sesil, 29 јуни 2017.

  1. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    5.313
    Пол:
    Женски
    Па по логика на себичност би требале да престанат со инвитро обидите по 35, оти нели толку би им бил лимитот. Да не се себични, ако им успее постапката по 1000 ти обид на 40.
     
    На simonka93, Nausicaa, Lella и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    50 + gi spomenuvam zatoa sto sega i toa go ima.
    A i nekoja bitna razlika e 46 ili 50 ?
     
  3. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    А од каде знаеш дали кај тие некои кои ги наведе е од аздис или само така кажуваат, бидејќи не се должни да даваат објаснување низ што проаѓаат.
    И потполно се согласувам со тоа дека и млади од 20+ можат да бидат збеснати бетер од климакс, ама и тоа е нивна работа. Нека раѓа кој кога сака (може) и кога е спремен, не се мешај да не ти се мешаат :)
     
    На Glasna, simonka93, Nausicaa и 6 други им се допаѓа ова.
  4. Panthera

    Panthera Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2014
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    711
    Пол:
    Женски

    Ако од 40 до 50 нема разлика, тогаш и од 30 до 40 нема по твоја логика.
    Или и на 30 е касно? (facepalm)
     
    На Glasna, Nausicaa, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    Mislam da ja zatvorime temava,glupavo e da se pisuva na nea:)

    Tik-tak biologijata ima svoi pravila ,bez "mesanje" vo tudji odluki.
     
  6. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Зошто воопшто се повикуваш на биолошкиот часовник а не на емоционалната зрелост на лицата?
    Дали си мајка само ако го родиш детето затоа што биолошкиот часовник ти е темпирана бомба?

    Така направиле и некои мајки па децата на крај на посвојување им завршиле...
    Хммм
     
    На Glasna, simonka93, SexiLy и 6 други им се допаѓа ова.
  7. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    Ne voopsto,tokmu toa i go pisuvam na temava ,ne si majka ako go rodis samo zaradi otcukuvanje na bioloskiot casovnik.A tokmu toa se slucuva so odlaganje na 40+ radjanje
     
    Последна измена од модератор: 10 јули 2017
  8. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    А како тоа се случува?
    Очигледно нешто погрешно пишуваш..
     
    На Glasna, theowndemon и Panthera им се допаѓа ова.
  9. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    A kako toa se slucuva?Kade vie ziveete ludje na forum?Ne gledate okolu sebe?
    Ajde vaka:
    "Ke si setam jas do 40,maz ne mi treba,dete ic,slobodna,ubava ,ke si brkam kariera ,ke si setam,nisto drugo ne mi treba..Nakaj 45 mozebi i ke si rodam dete,za da ne bidam bez dete "
    Kakvo radjanje e toa?
    Kolku od vas vaka razmisluvaat?
     
  10. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    За мене а апсурдно да се дискутира на темава, и уште поапсурдно е што некои си даваат за право да си го пикаат носот кај што не им е местото.

    Не е само биолошкиот аспект, многу поважно е жената да е психички, ментално подготвена да роди, навистина да сака да роди. Финансискиот аспект не смее да се заборави. Секој може да роди, но не секој е створен за родител.

    Не знам како е можно некој да се осмели на нарече жена себична зашто родила на 40+. Ако сака и на 50, и на 55 ќе роди ако може, таа така проценила дека е најдобро и за неа и за детето. Може па не сака да раѓа, решила дека ќе се посвети на нешто друго, и тоа е сосема ок. Може си ја сака слободата, сака да шета, може па сака да спие до пладне секој ден и да оди на ручеци и шопинг. Треба ли да праша некого, да побара дозвола како да го живее животот?

    Еден е животот и жално е да го поминеме размислувајќи што ќе кажат и помислат другите за нас. А уште повеќе ми е жал за оние што изгледа самите не успеваат да си ги остварат плановите, па од насобрани фрустрации гледаат во туѓиот двор.
     
    На Kathrynn, Glasna, simonka93 и 6 други им се допаѓа ова.
  11. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    А како тоа 40тите се нови 20ти? По кој критериум? Дали тоа значи дека е зголемен животниот век, кога сведоци сме на се повеќе млади згаснати животи како резултат на неизлечливи болести.

    Таа врска меѓу дете и родител е нераскинлива, кога би ме родила мојата мајка на стари години, сега веројатно би имала +70 и би стравувала дека многу набрзо ќе ја изгубам.
     
  12. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Ама чекај малку бе жено..

    Тие што не можат да забременат треба тапанот да го удрат само за луѓе како тебе да не мислат дека тие се себични и не сакаат деца, па одат на пат околу светот до 40год?!
    Зошто воопшто тебе некој би ти се правдал?
    И како би ја знаела ти маката на тие луѓе?! Некои се во брак, некои живеат заедно..некои ништо од тоа. Па може пак се обидуваат да забременат. Ама ти не знаеш..
    На чело да не им пишува што им е?
    Ти мислиш се ебаваат по белиов свет а тие мака си имаат со забременување..и сега?
    Тие што имаат намера да раѓаат, на 45 не шетаат по светов без партнер. Таква жена не познавам, а познавам мнкгу 35+
     
    На koritsaki, Glasna, simonka93 и 6 други им се допаѓа ова.
  13. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.468
    Допаѓања:
    82.142
    Пол:
    Женски
    Za da rodi e posebno biten bioloskiot aspekt,ya da ne go izlozis deteto na bolesti koji se javuvaat kaj postari rodilki.
     
  14. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.189
    Допаѓања:
    5.313
    Пол:
    Женски
    Ми ги зема зборовите од уста. Да, не кажуваат низ што поминуваат, но шетаат, се забавувааат, го искористуваат слободното време до максимум и не паѓаат во депресии. Така и треба, минатиот ден не се враќа.

    Зошто и животниот век е подолг, а многу болести од времето се искоренети,а од кои умирале луѓе на 30 или 40 години во времето кога хигиенските услови и медицината биле на мошне незавидно ниво. Медицината напреднала, жените работат на себеостварување, професионално дефинирање, заработуваат и не се само домаќинки. Колку само младолики и исчувани 40 годишни жени може да се видат денес. Колку и физички и психички витални луѓе има и на 70 и на 80 години.Болестите за кои зборуваш се резултат на загаден воздух, храна, генетски предиспозиции, па ајде да почнеме и со сообраќајќи, незгоди по други основи како причина за смрт без оглед на возраста. И зошто да се присилува некоја да раѓа рано, ако умот и е во шетање и забава. Таа не е себична, едноставно не сака да создава живот во моменр кога не е подготвена. И ајде да не почнеме со други проблеми од типот немање партнер, работа, нестабилна работа, дом и сл.
     
    Последна измена од модератор: 17 јули 2017
    На Glasna, simonka93, Nausicaa и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.582
    Допаѓања:
    171.565
    Пол:
    Женски
    Очигледно живееш во некое погрешно подрачје
    Јас не познавам жена на 45 што има намера да роди, а притоа не прави ништо за тоа.. па згора на се и нема партнер.

    НО, дури и да има такви, биолошкиот часовник е нивни проблем. Не твој.
    На крајот тие нема да можат да родат, ама не е твое да им судиш :)
     
    На CameliaMiller, Glasna, simonka93 и 4 други им се допаѓа ова.
  16. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    Муабетов не ти иде у прилог пошо вака размислуваат и девојки на 25 години што мислат дека ако не се омажат и не родат ќе останат до 40 години без деца. ;(

    Прво да разграничиме што значи всушност зборот себичност: себичност или поставување на своите интереси над сите други. Па според тоа, 40 годишната СИНГЛ жена, без деца и маж нема НАД кому да дава предност на своите лични интереси. Односно, НЕ МОЖЕШ да бидеш себичен врз основа на нешто идно што може, а и не мора да се случи (бременост, брак).

    Себичност е кога како идна мајка пушиш цигари, а не водиш сметка за твоето дете во утробата. Или коа љокаш како луда, а си трудна или кога се дупиш ко задња дроља, задоволувајќи ги своите потреби на сметка на твоето семејство. Во овие случаи, ти твоите лични интереси ги ставаш пред другите, односно твоето семејство.
     
    Последна измена: 10 јули 2017
    На CameliaMiller, Lavica2016, danichap и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.976
    Пол:
    Женски
    За мене некоја идеална возраст е од 25/26 па до кај 30/31. Не сум сакала од никогаш да станам ептен млада мајка затоа што сакам да поуживам во слободата и во сите останати задоволства кои таа ги нуди а пак од друга страна не би сакала ни да бидам многу стара мајка па по некоја година луѓето да ме прашуваат дали детето ми е внуче.
     
    На realGirl, elimkd, Skorpija25 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Се согласувам со тебе потполно дека ама баш ептенн е себично да се прошета да изгради кариера да купи кола да купи стан ГЛУПОСТ зошто им е сето тоа ако неможат на млади години да се израдуваат на дете јас имам 22 години и еве бремена сум и воопшто не се каам што се омажив мала и што чекам дете.. ПА НЕЛИ РОДИТЕЛСТВОТО НЕ Е САМО ДА ГО ИЗГЛЕДАШ ДО 18 ГОДИНИ И ЧАО ПРИЈАТНО ПОСЛЕ НЕМОЖАМ НИ ДА ДА РАБОТАМ ДА ТИ ПОМОГНАМ НИ ДЕТЕ ДА ТИ ЧУВАМ НИ НИШТО БАРЕМ НА ПОМЛАДИ ГОДИНИ ЌЕ СТАНИМЕ БАБИ ЗА ДА МОЖИМЕ ВО СЕ ДА МУ ПОМОГНИМЕ А НЕ НА БАСТУН ОДВАЈ ДА ОДИМЕ И ДЕЦАТА НАМЕСТО ДА СИ ГЛЕДАТ ФАМИЛИЈА НАС ДА ТРЕБА ДА НЕ ГЛЕДААТ..
     
    На fina erika и Smilleeeeee им се допаѓа ова.
  19. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.612
    Допаѓања:
    64.726
    Пол:
    Женски
    Идеална возраст да се станам мајка е кога јас ќе се осетам спремна, па било тоа и на 40 години. А, околината кога мисли дека треба да станам мајка не ме интересира. :emo:

    Mорав едит: @Snow white ете моите ни граделе кариера, ни шетале ама се постари родители. А ако станат баба и дедо не значи дека се должни да го гледаат внучето. Ќе бидеш ти ќерка за пример да им го носиш да го видат, да си поиграат и ќе си го земеш. Вака ако гледаме работава е од корист да има мене кој да ми го чува детето.
     
    На CameliaMiller, elimkd, Petra777 и 16 други им се допаѓа ова.
  20. BoyL

    BoyL Популарен член

    Се зачлени на:
    1 март 2015
    Пораки:
    1.340
    Допаѓања:
    7.275
    Пол:
    Машки
    Јас неможам да бидам мајка..но родител да..така да идеална возраст според мене за склучување брак и формирање семејство..имање деца..е од 25-28години..мислам дека се што се чека повеќе е само непотребно губење време..
     
    На Rabbit, Sesil и Snow white им се допаѓа ова.