1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална возраст да се стане мајка

Дискусија во 'Брак' започната од Sesil, 29 јуни 2017.

  1. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски

    Јас лично за мене си кажав јас имам млади родители додека пак сестрами има постари родители оти мене мајками ме родила на 20 а сестрами на 37... Јас не сакам на 40 и ми е чудно оти јас имам и колешка што на 35 ја остави и менструацијата и таа сама им кажуваше на жениве берете ум да не берите после сливи еве ме остај на 35 да немав две деца да се омажев на 35 и немаше воопшто да имам дете.. Секој различно гледање на животот има и секој има свој став и сите мислиме дека сме во право.. ама не е исто гледањето дете на 40 и до 30 и башка колку компликации можат да настанат на кај жениве во поодминати години.. Повеќето сум за тие што се одлучуваат после 40тата да родат дете не за гледањето туку што ако излези проблем оти во денешно време и млади по 18-20 години тешко забременуваат и со триста компликации сме сите со секакви проблеми.. Јас искрено еве да не сум мажена и да не сум бремена не би чекала до 40 пак би одлучила до 24-25 години да биди тоа
     
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Лесно е да кажеш да не бев, ќе бев тогаш и тогаш....ама неможеш да знаеш! До утре можат да се случат многу работи, а камо ли за 2-3 години.

    И јас одлучив дека сакам дете на 27 години, ама немав соодветен партнер за тоа :wasntme:
    Значи нема само ние кога сакаме и џабе планираме. Некои веруваат во судбина па и јас би рекла дека треба коцките да ти се поклопат за еден таков голем чекор во животот.
    Тоа со менопауза на 35 год. и репродуктивни проблеми на 18 год. се голема реткост. Но затоа пак човечки судбини и сплет на околности за да се одложи мајчинството се чести случки. Разни здравствени проблеми, финансиски, проблеми со местото на живеење, па немање партнер... Сигурно ова не го планираме во животот туку едноставно се случува.

    Затоа никому не судете.
     
    На CameliaMiller, Gosh, zalosna и 10 други им се допаѓа ова.
  3. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Уште малку ќе полнам 27 г и сакам и спремна сум да бидам мајка. Не сакам никого да осудувам, секој си одлучува што и како, но реално сум против тоа да бидам стар родител. Сакам на детето да му бидам мајка, а не баба.
    Јас сум дете на млади родители. Мајка ми ме родила на 18. Баба ми мајка ми ја родила исто на 18, што значи имам и млада баба.
    Имав познати чии родители се постари од баба ми, па кога гледам како за многу нешта не можат да ги разберат се радувам што имам млади родители.
    Зимата отидовме со една братучедка на претстава за патрон празник на училиштето на нејзиното дете и гледам некои деца имаа стварно постари родители. И коментирам со братучедка ми и и велам ее убаво уште малку ако почекам исто и јас ќе бидам еден ден.
    Како и да е Бог нека им даде на сите што немаат, па сега порано или покасно важно е сите да го осетат тоа чувство, бидејќи не секогаш е до сопствениот избор. Многумина сакаат а не можат.
     
    На elimkd и Smilleeeeee им се допаѓа ова.
  4. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Млади сте, не сте ни во перименопауза. Менопауза не дај Боже може да фати и на 35 години, ама тоа во 100 жени една. Се знае кога е менопаузата но и репродуктивниот период кај жената. Колку за утеха, имало статистика по однос на најмладата родилка и најстарата. Најмладата била 14 годишна Ромка, а најстарата на 52 год родила па што сега. 20 години се лечела од стерилитет. Оваа информација ми е од Докторка - Гинеколог од Систина.

    Нема правила по однос на тоа. Во прашање е биолошката функција на бракот, точно, но во прашање е и економската функција. Не е ајде наполнив 27 год (на пример) и ајде на расплод работава. Што ако не си вработен, што ако и стамбено не си обезбеден, на дете треба барем основни услови за живот да му се пружаат. Затоа денес ретко кој од младите се решава во брак да влезе пред 30-тите.
     
    Последна измена од модератор: 12 јули 2017
    На theowndemon и BlackNight им се допаѓа ова.
  5. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.631
    Пол:
    Женски
    Ја сум себичњак и си признавам. Сакав факултет, сакав постдипломски, сакав одмори, сакав работа, па сакав добро платена работа, сега сакам да ги трошам заработените пари на шетање и лични задоволства. Ми се може. Сакам дете, може не во моментов додека го пишувам постов, бидејки договарам искачање за вечер, ама утре задрутре сигурно ќе се разбудам со мислата да имам мал човек до себе.

    Имам 30 години без некој месец, животот ми е исполнет во секој аспект чунки се што замислив тоа остварив. Кога ќе решам дете да имам знам дека тоа ќе биде моја воља, нема да се навраќам на минатото и да си викам ех требаше уште ова да го направам или требаше уште таму да отидам. На плажа ќе трчам по малиот човек наместо да се пржам на сонце цел ден со коктелот во рака, наместо 6 пара штикли ќе купам пелени за него, наместо пијачката вечер во град ќе си легнам до него и нема да ми биде мака што го правам тоа. А тоа ќе биде така зошто за ништо во животот нема да гледам со каење кон минатото.

    Лично во животов побитно ми е моето дете да има остварена, среќна и писмена мајка него ли мајка која една реченица не знае да сврзе без да побуди потсмев кај останатите. На крајот од денот се е природна селекција, си ги знам ризиците од доцното родителство. Ако по цена на мојата младост утре немам дете барем ќе знам дека тоа било моја одлука, други работи ми биле побитни од потомоството па затоа сега ќе си умрам сама.
     
    На Belgin1, CameliaMiller, realGirl и 17 други им се допаѓа ова.
  6. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Спoред мене немa. Бебетo ќе те нaучи штo му требa тoa не се стекувa сo гoдини. Не е oвa кaкo пoлнoлетствoтo нaпoлнив 18 и сум пoлнoлетен или нaпoлнив Х гoдини и сегa мoжи дa сум мaјкa. Никoј не знaе дoдекa не стaне мaјкa
     
    На Brojka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.882
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека нема идеална возраст за тоа кога да се стане родител :) Јас станав мајка на 21 година , и воопшто не сум помислила некогаш дека сум направила грешка што не сум чекала и слично едноставно тоа не се планира:)
     
    На elimkd, zalosna, Smilleeeeee и 2 други им се допаѓа ова.
  8. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    Смешно е што се фаќате за годините кога истите не се репер за добар изглед. Како жена ќе изгледа зависи од тоа како ќе се одржава.
    Мајка ми ме родила на 34, ја исто планирам тој период, што значи она ќе биде баба на 60 и кусур, коа и треба да биде баба согласно годините ако се фаќаме за нив више.
     
    На Glasna и Brojka им се допаѓа ова.
  9. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Ако за тебе се глупости, за некого да се стане родител е важна животна одлука. Мајчинството бара огромна жртва, дете не е само да го создадеш. Сите си имаме различна судбина и причина, зошто досега не сме станале родители, и затоа немој да судиш. . .
     
  10. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    5.307
    Пол:
    Женски
    Мислам дека погрешно ја сфати членката. Таа напротив разумно си коментирала на темата и никаде не наведе дека дискусијата е глупа, но се осврна на коментарите на друга членка.
     
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.989
    Допаѓања:
    279.155
    Идеалната возраст за станување мајка е прилично индивидуална и варира од поединецот, односно идната мајка и нејзините минимум услови кои треба да бидат исполнети.
    Има случаеви и каде нема некакви услови уствари, се случило, па се прилагодува на настанатата ситуација. Во моментот кога некој ќе го зеде најмилото во раце тешко дека би зажалил за таа одлука. Независно дали е 20, 30 или 40.


    Се сложувам од збор до збор со @SuperGirl24.

    За мене лично, идеална возраст беше моментот кога освен вистинскиот партнер покрај себе, се надоградив и исполнив до степен да имам да понудам нешто повеќе освен мајчината љубов. И да, за мене од љубов не се живее и само љубов не е доволно за да го гледам тоа дете.

    Верувам дека сопствената емоционалната зрелост, исполнетост во повеќе сфери во
    животот допринеле за да бидам емоционално, интелектуално, културно и финансиски побогата во моментот кога тоа мало човече дошло на свет.
    Не се сметам за себична доколку во дел од животот кога повеќето започнале со формирање на семејство јас сеуште интелектуално сум се надоградувала, сум напредувала во кариера и сум шетала низ светот.
    Учиме и се развиваме со искуствата, а истите тие ја моделираат и обликуваат нашата личност и нашиот карактер.

    За мене е поправилно целосно што сум се посветила на себе, на своите цели и соништа и нивно реализирање. Нивното исполнување пред донесувањето на одлуката да станам мајка беше клучно за да ставам кочница и да забавам од дотогашниот ритам на живот.
    За мене е +30 идеална возраст.
     
    На CameliaMiller, Gosh, Doozy и 7 други им се допаѓа ова.
  12. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Tesko deka nekoj moze da otkrie koja e idealna vozdrast.

    Bi trebalo da imam edno i samo edno dete vo moj 20, 30,40 ili 50 god pa da mozam da kazam koga bilo najidealno.
    Druga e prikaskata da se ima edno dete vo 20, drugo vo 30, treto vo 40,..... Razlicno e cuvanjeto na prvo dete, vtoro i treto,...

    Idealno vreme za mene e koga na roditelite se im e podredeno.
    Eve eden primer.
    Vo zenska bolnica cekame na red megu koj ima eden roditel so dve deca od 2i 3 god. Im cita od slikovnicite, mislis crtani slusas, so dikcija na karakterite. Od vreme navreme tie mu se obrakaat so eden sladok glas. Zvezdicki mali, preslatki. Od negovata smirenos i nacin kako se obraka kon decata jasno ti e deka nego se mu e sredeno. Nema on bitni nervozi (finansiski, mentalni,...) koj ke gi prenese na deteto.
    Si zaminuva toj, doaga drug tatko so isto 3 god devojce. Devojcevo zima od raftot slikovnica i mu ja nosi da i ja cita, toj podzirnuva vo tel. i ja odbiva so "ovaa slikovnica ja citavme, odi donesi druga". Ne e ni deteto glupavo.
    Donese deteto druga slikovnica i tatkovo so edna raka ja drzi slikovnicava i so prst sara po telefonov. Devojcevo se nervira, a bogami i toj sto zabavata mu e prekinata. Na kraj mu odbrusi nesto grubo na deteto na spanski jazik za da ne razbere nekoj.
    Kako i da e na vtoriov tatko rabotite ocito ne mu se podredeni, bilo toa da e rabota, umot po FB ili Insta., nekoj vnatresni netrpenija koj mu smetaat da bide roditel.

    Zaklucok.
    Deca treba da se ima koga od prilika site raboti se podmireni.
    Toa e taa idealna vozdrast.
    Nekoj ima "se" vo 20, nekoj vo 30, nekoj vo 40 pa i 50 vo denesno vreme.
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Јас не судам ако прочита на читатот што прво одговорив туку не за тој што сака а неможи да напрај нешто туку за тие што прво гледаат работата кариерата да ја изградат да купат куќа да се прошетаат и да се изнаживеаат а не за тие што немале шанса за тоа... За нив баш праевме муабет дека е многу себично што ни на крај памет не планираат до 40... А ИМА ТАКВИ МНОГУ
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Како тоа, "има такви многу"? Како тоа јас никој таков не знам? Многу си давате за право да судите за нечиј живот. Се' додека вас лично не ве засега, не би требало да судите дали некоја жена е себична затоа што родила на 40 или 40+. Нејзин живот, нејзини деца, нејзина одлука.
    Не знаете што се случува во туѓите животи, не сте во туѓи чевли, па затоа не би требало да носите заклучоци врз основа на тоа што го гледате. Не можеш да знаеш дали некоја жена брка кариера затоа што тоа и' е на прво место или затоа што не може да има деца веднаш, а мора да се живее и животот и да се работи додека да дојдат децата.

    Идеална возраст за да станеш родител нема. Ама сепак треба да се поклопат коцките, т.е да се најде соодветен партнер (а не да биде било кој само затоа што биолошкиот часовник чука како луд), да се има солидни приходи за пристоен живот, да си прошетал и поминал доволно за да се посветиш на семејниот живот. Не е дека со деца не можеш да шеташ и уживаш, ама не е исто дефинитивно.
     
    На CameliaMiller, Kitten, Lolipop23 и 10 други им се допаѓа ова.
  15. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.540
    Пол:
    Женски
    Немој... немој..
    И јас кажав дека не познавам такви, а знам многу луѓе 40-45 ... и одма ме направија...чудна:D

    Сите тие знаеле, ама јбг јас и ти живееме во друга околина, не во МК, не на планетава земја:rofl:
     
    На CameliaMiller, teddi, Kitten и 5 други им се допаѓа ова.
  16. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.456
    Допаѓања:
    82.044
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилично
    :^)Se pronajde i ti pa odma so istata samoodbranbena mantra"sudite za tudj zovot"
    Znaci ne e isto da se seta i uziva so deca,taka?
    Da si pominal dovolno,deteto znaci zarobuvanje na sopstvenata sloboda?
    I takvo odlaganje na roditelstvo ne e sebicnost ,taka?(highfive)

    Toa sto TI nikogo takov neznaes ,ne znaci deka ne postojat,a postojat mnogu i sekade ne samo kaj nas i vo visoko razvieni drzavi, toa e opst trend sega.

    Mozebi ziveete tuka na forum,a tie sto gi znaete ve lazat za godinite.
    Vo realniot zivot gi ima mnogu.,filmadzijki koi mislat na 40 imaat 30:lol:

    I skoluvanje i kariera i setanje i stvaranje uslovi se se moze i so dete,ama toa vazi samo za ambiciozni i vredni ludje.
    Ti posakuvam,srekna i zdrava bremenost .
     
    Последна измена од модератор: 12 јули 2017
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.540
    Пол:
    Женски
    Ние супер на форумов живееме. Да знаеш дека сме си како едно мало семејство, а дел од нас и лично се знаат. Дури и деца си чуваат една со друга, кога на едната и излегле итни обврски.
    Туку, како како јас очекувам тоа да го разбереш ти со твоите погледи на светот и животот..
     
    На CameliaMiller, Glasna, simonka93 и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Не се пронајдов јас никаде, бидејќи јас, замисли, имам деца, а немам 40 години. Јас сакав деца кога ќе бидам подготвена целосно да им се посветам, макар тоа значело на 40, па и 50 години. Децата не се само да ги родиш, сами нема да се израснат и воспитаат. Сите си имаат приоритети во животот, и секој за себе одлучува. Значи жените што родиле на 40+ не се амбициозни и вредни?
    Ако веќе осудуваме, за мене е себично да ги родиш децата додека си млада (20 години, пример) и после баби и дедовци (или дадилки) да ги чуваат, додека родителите учат и бркаат кариера и се пијанчат по дискотеки, а децата си ги гледаат по еден час во денот.
     
    На CameliaMiller, blackwave, Kitten и 13 други им се допаѓа ова.
  19. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.631
    Пол:
    Женски
    @Cosmi зошто па тебе толку ти смета тој начин на живот и туѓите одлуки. Како си ти лично засегната со некоја жена што решила да роди на 40 години? Што па толку омраза према оној кој решил да си го живее животот слободно и да не си го крати комодитетот? Зошто да се мачам со книгата во една рака а бебето во друга рака кога може да биде прво едното па другото? Зошто да го стискам детето во двособен стан со уште 10 души кога може да си има своја соба?

    Колку животи имаме за живеење, па да не го користиме овој максимално за наше лично задоволство. Еве нека кажат мајките, секако животот со деца им е исполнет и шетаат и уживаат ама шетањето сам и со дете не е ист. Не значи дека некој детето го гледа како товар или обврска до тој степен да децидно каже- Ја не сакам дете зошто сакам на одмор да идам со друштво, или вечер во диско и сл. Едноставно секој период од животот си носи свои убавини кои човек треба да ги помине и искуси. Како што тебе не ти се јасни старите мајки, мене па не ми се јасни оние што уште млеко цицаат а деца раѓаат.

    Не потекнуваат сите од имотни семејства, некој едвај чекал да најде работа за може да си приушти одмор, излет, гардероба, вечера во ресторан без притоа да моли од дома за 200 денари. А работа колку лесно се наоѓа сите знаеме. И нормално дека ќе сака да го осети тоа финансиско и емоционално осамостојување па макар и траело една или десет години.

    И на крај, не секој има среќа да го запознае вистинскиот уште во градинка и само што ке напраи полнолетсво да се земе со него. Некои луѓе покасно го запознаваат вистинскиот партнер, имаат врски кои се распаѓаат, скршено срце кое треба да се залечи, време кое треба да помине за се спознаеш сам себе за да знаеш што бараш, што нудиш и што треба да очекуваш во животот за да не кукаш после како во врска бил едено и сте се сакале а во брак се смениле работите и свекрвата е крива што бракот ви е за во бездна.
    Баш затоа што амбициите се пораснати, затоа и стандардите се пораснати па се одолговлекува се. Ако порано некоја жена била задоволна да копа и ора на нива на 50 степени и да живее со 6 генерации заедно денес тоа никој не го сака па затоа се бори за подобра иднина. Иднинаа која ќе биде негова и иднина на неговото потомство.
     
    На Belgin1, CameliaMiller, Kitten и 18 други им се допаѓа ова.
  20. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Реално зборувате глупости. Најубави години за раѓање се 20-те. Најздрави и најплодни. Тоа дали сакате да имате деца или не е веќе друга тема на разговор. Ако не сакате во ред ваш избор, но да зборувате дека кога жена раѓа во 20-те или 40-те е исто е комплетна лага.

    Зарем утре не сакате да дочекате и да се порадувате на внуци? Еве раѓате дете на +40 години. Утре вашето дете раѓа на + 40 години. Кога вие ќе се порадувате на внуци? Сакате да кажете дека ќе ви биде сеедно никогаш да не дочекате внуци, да ги раснете, шетате, да поминувате време со нив?
     
    На elimkd, L-a-r-a22, Smilleeeeee и 1 друга личност им се допаѓа ова.