1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална возраст да се стане мајка

Дискусија во 'Брак' започната од Sesil, 29 јуни 2017.

  1. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.376
    Допаѓања:
    34.164
    Пол:
    Женски
    Па ако си здрав и витален може и правнуци да дочекаш. Свекор ми на пример имал 40 кога маж ми се родил. Маж ми на 42 доби дете, а свекор ми ете го уште е жив и здрав (да го поживее господ) Може и правнуци ќе дочека ;)

    Инаку, јас сум ете од тие "себичните" Ќерка ми ја родив на 38,5, маж ми имаше 42. И не се каам за ништо, одлуката ми беше на место. А кој што и како ќе каже ич не ми е гајле. Тоа зборува за неговото воспитување и култура.
     
    На verba, Alianna, blackwave и 15 други им се допаѓа ова.
  2. Jacques

    Jacques Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2017
    Пораки:
    559
    Допаѓања:
    1.892
    Пол:
    Машки
    Инаку, јас не се мешам во туѓ кревет и не ме интересира.

    Ако си здрав и витален, ама АКО СИ! Што ако не си? Знаеш колку млади и средновечни луѓе умираат во Македонија? Колку од луѓет во МК реално доживуваат +80 години. Се поретко и поретко.

    Ако е исто раѓањето во 20-те и 40-те години дали би се нафатила ново дете да раѓаш сега? Или свесна си со каков ризик влегуваш?
     
  3. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.376
    Допаѓања:
    34.164
    Пол:
    Женски
    Па јасно дека треба да си здрав и витален, ако не си нема ни 60 да дочекаш, ни внуци ;)
    Ќе си ги задржам за себе плановите околу моето идно потомство.
     
    На Glasna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Кaкo минувaaт гoдините тaкa шaнсите дa женaтa oстaне бременa се пoмaли a бременoстa дa е сo пoгoлеми прoблеми -пoгoлеми. И тoa е реaлнoст a не мaлoгрaѓaнски муaбети. Психoлoшки мoже и нa 18 дa се пoчувствувaш спремен, a мoже и никoгaш, сaмo не е лoшo дa се знaaт фaкти aкo oдлoжувaш дoлгo без рaзликa кaкви ти се плaнoвите или изгoвoрите. Кaкo пресметaн ризик требa дa е, кaкo и шaнсите дa те фaти рaнa менoпaузa нa 40 или пoрaнo. Ти мoже дa се чувствувaш млaдo нo телoтo си стaрее.
    Вo врскa сo oдгледувaње не гледaм никaквa пречкa штo гoдините сaми пo себе би дoнеле, децa се изрaснaти целoснo oд бaби и дедoвци, пa и дa имa некaкви рaзлики вo спoредбa сo други децa изрaснaти сo млaди рoдители -небитни се и ништo пoгoлеми oд билo кaкви други рaзлики штo се приметувaaт oд семејствo дo семејствo.
     
    На Dadusicka, Luna91 и black-angel им се допаѓа ова.
  5. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.376
    Допаѓања:
    34.164
    Пол:
    Женски
    Јасно дека годините носат ризик, ама темава не е за тоа. Темава е мешање во туѓиот живот и интима, а тоа и тоа како е малограѓанштина и простотилук.
     
    На verba, Alianna, CameliaMiller и 11 други им се допаѓа ова.
  6. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.403
    Допаѓања:
    81.600
    Пол:
    Женски
    Uste ova da go dopisam i si odam.
    Temata e tocno za toa, nieden rizik po deteto ne e dovolen sebicnite majki da si go namalat komoditetot i zbeslukot,pa da si rodat na vreme!

    Nikogo ovde ne poznavam i ne se zamesav vo nicij zivot! Tocka!

    E sea toa sto se prepoznavte vo prikaznava e vas problem.
     
  7. simonka93

    simonka93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 март 2012
    Пораки:
    3.243
    Допаѓања:
    72.621
    А зошто сметате дека секоја жена треба да роди in the first place?
    На страна тие што не можат од здравствени причини

    Туку онака, здрава, права, не сака да се оствари како мајка, ни на 20, ни на 35 ни на 40?
    Тоа себичност е? Не е.

    И што ако некоја роди на 20, и пример мажот ѝ има 25, па го фатат бубачки и ја остави неа сосе детето? Подобро е тоа, или кога е посозреана и посигурна во себе и во избраниот партнер,па макар и на 50 да роди?
     
    На piksooki, CameliaMiller, verba и 16 други им се допаѓа ова.
  8. LadyC

    LadyC Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 март 2016
    Пораки:
    12.127
    Допаѓања:
    147.111
    Пол:
    Женски
    Идеална возраст е кога двајцата ќе се чувствуваат подготвени за тоа . Има парови што не сакаат воопшто деца (тоа си е баш нивно право)
     
    На Alianna, CameliaMiller, theowndemon и 10 други им се допаѓа ова.
  9. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Мaјкa немa дa бидaм ниту ќе рoдaм некoгaш, aмa гледaм се збoри зa идеaлнa вoзрaст зa нaјвaжнaтa улoгa вo живoтoт.

    Се прoнaјдoв вo пoстoт нa @SuperGirl24 . Еве и јaс сaмиoт себе ќе се нaречaм себичњaк. Сaкaм дa гo дoвршaм фaкултетoт, пa нa пoстдиплoмски дa oдaм, пa дa се врaбoтaм, дa имaм свoј дoм, свoјa кoлa, дa имaм дoвoлнo финaнсии, дa пaтувaм, дa се дружaм. Зa мене брaкoт и децaтa се нa пoследнoтo местo oд мoјaтa wish листa. Уште oд сегa велaм декa сaкaм дa имaм децa некaде нaд 30 гoдини и нoрмaлнo дoбивaм кoментaри зa тoa. Не ми е вaжнo дa стaнaм млaд рoдител, вaжнo ми е дa oбезбедaм услoви и финaнсии зa тие децa дa живеaт еден нoрмaлен и скрoмен живoт. И би oстaнaл сaмo нa еднo дете aкo вo случaј немaм дoвoлнo финaнсии зa себеси. Не знaчи декa aкo сум рoдител дa требa дa мкнaм едни исти фaрмерки и блузи сo гoдини.

    И дa, мoжеби тие 20ти гoдини штo ги спoмнaвте декa е нaјубaвo зa дa се стaне рoдител, aмa штo декa ќе имaм дете кoгa немa дa имaм штo дa му дaдaм дa јaде? Љубoвтa не се мaчкa нa леб. Нaјвaжнo е дa бидеш спремен зa тaa улoгa, a не дaли вo тие двaесети гoдини е нaјубaвo дa имaш дете. Штo декa ќе имaш дете кoгa немa дa бидеш спoсoбен зa истoтo дa гo чувaш?

    И вo меѓувреме дa влезaм вo брaк, некoјa гoдинa немa дa имaм децa. Мене нaјвaжнo ми е oбрaзoвaниетo, a зa децa ќе имa време.
     
    На x.Daisy.x, Crna Dama, Nausicaa и 14 други им се допаѓа ова.
  10. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.548
    Пол:
    Женски
    Која себичност бре ало?! Кој кога сака нека си раѓа. Ги поддржувам сите бидејќи нема идеална возраст за ова се е индивидуално. Сум видела одлични млади родители и одлични "стари" родители! Што се однесува до мене кога ќе бидам спремна тогаш, дали на 20-30 или 40 години. Една е мајка!:D
     
    На Nausicaa, stevemila, verba и 5 други им се допаѓа ова.
  11. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    A sto e so oni majki sto rodile i na 20 i na 36 god ? Si mislam dali sum sebichna ili nesebichna :D
     
    На stevemila, TutiFuti, CameliaMiller и 3 други им се допаѓа ова.
  12. Brojka

    Brojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2017
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    1.722
    Средно себична. :rofl:
     
    На CameliaMiller, Mr. Right, mira.mira и 3 други им се допаѓа ова.
  13. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Според мене не постои иделна возраст за да се стане мајка. Минимумот би го дала на 18 год., каде од научна гледна точка завршува биолошкиот развојот на женското тело, па колку- толку тоа е подготвено за промените и животот кои ќе настанат во него. Ова од гледна точка на физиката.

    Поголемо внимание треба да се посвети на психолошката подготвеност на таа личност. Ако е спремна и мисли дека е добро време тогаш да има дете, ги има потребните ресурси а нема други приоритети или веќе се остварени, go ahead.

    Родена сум кога мајка ми имала 19 и пол години. Не би рекла дека ги имале посакуваните ресурси тогаш, но решиле дека ќе ме донесе на овој свет и еве. Ми ги понудиле удопствата со кои тие располагале и јас сум задоволна. Дека биле и двајцата реализирани, далеку од тоа. Дека биле спремни, исто. Со мене се учеле. И испаѓа дека немаат некои големи грешки врз крајниот продукт т.е. мене.
    Подоцна какви родители биле/се, е дискутабилно. Кога веќе тоа дете само гази низ светот, односот се мени од самите причини.
    Дали згрешиле? Мојот одговор е да, згрешиле. Нивниот не е важно каков е после моето раѓање.

    Јас не верувам дека некогаш ќе станам мајка. Не верувам дека можам да се носам со таа титула и сѐ што носи истата. Да дадеш живот некому е нешто преголемо (за мене). А ако после не си ја вршиш одлично улогата, потенцирам одлично затоа што доволно или добро, не е доволно добро. Не и за тоа дете.

    Ако некогаш се одлучам за тоа чекор, ќе биде после 35 годишна возраст.
     
    Последна измена: 17 јули 2017
    На teddi, Nausicaa, CameliaMiller и 4 други им се допаѓа ова.
  14. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    E da si ziv i zdrav. (y)

    Jas ova go imam kazano vo edna tema, pred nekolku godini i kosi ke mi iskubea. :rofl:
    Eve isto ovaka napisav kako tebe deka "Не знaчи декa aкo сум рoдител дa требa дa мкнaм едни исти фaрмерки и блузи сo гoдини."
    Ovoj pat se objasniv so primer od pred dve nedeli deka podmireni potrebi na roditelite stvaraat mirno i srekno semejstvo. Pa sega koj razbra razbra, koj ne, ke razbere od sopstveno iskustvo.
    Imas sekoja podrska za postot pogore . :mm:
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.406
    Пол:
    Женски
    Ние планираме да си дадеме уште една година,со оглед на тоа дека две години во заедница сме и сега кога конечно ќе бидеме сами,малку да поуживаме без обврски. Себично или несебично,сакам да си имам малку мир и слобода пред да почне се да ми се врти околу детето. Цело време до сега се нешто друго ми е на прво место,затоа сега сакам малку време за себе да одвојам. Инаку сега имам 26,па здравје 27 ми се чини како добра возраст за тоа.
     
  16. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.500
    Допаѓања:
    33.302
    Совршена возраст за мене е онаа на која жената е психички и физички спремна да носи дете...

    А себични мајки знаете кои се?

    Оние кои ќе родат по ,, грешка,, , па ќе укапираат дека се неизживеани, и ќе го остават детето друг да им го чува, баба, дедо, сестра, маж или пак постарото дете, а они нема дома да се прибираат...
    Или оние кои затруднуваат само да си го задржат мажот кој не ги сака, или пак мажот курвар кој не се прибира дома...
    И оние ( најчесто у странство ), кои раѓаат за социјална помош, па да не мора да работат цел живот.
    Оние кои раѓаат по 5 деца и повеќе, а немаат ни корка леб да им дадат и спијат на земја по шупи, и после цмиздрат по телевизии како имаат 20 деца, а немаат пари да си ги наранат...

    А не некои кои си го планираат семејството, оти не гледаат на децата како на играчка, туку на жива душа која треба да јаде, да се облече, да се школува...

    Не ги ни спомнувам неплодните, срам ми е да ги вмешувам во дискусијава...
     
    На strawberry06, Jane.Birkin, realGirl и 20 други им се допаѓа ова.
  17. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Законот за Семејство, претрпе измени во тој дел. Само да видам по кој член. Доколку момче и девојка живеат во вонбрачна заедница, повеќе од една година, ќе се смета како да се во брак, и имаат право на делба на имот (движен се разбира).
     
  18. Magi88

    Magi88 Нов член

    Се зачлени на:
    7 септември 2017
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Ме интересира која е идеалната возраст за правење деца за машки и за женски пол, читав дека кај жените после 30 година бременоста не е лесна,не биило толу лесно требало подолго време или тоа се само муабети. Дали кај вас се фати од прва или од повеќе обиди или мора да ги погодиме кога ни се плодни.
    Ви благодарам доколку споделите некое искуство
     
  19. Среќичка

    Среќичка Популарен член

    Се зачлени на:
    16 август 2017
    Пораки:
    1.470
    Допаѓања:
    3.554
    Пол:
    Женски
    Најверојатно секој со своето искуство. Јас останав прв пат бремена на 27години, за жал бременоста заврши неуспешно. Сега имам 31година и веќе сум 7 месец. Така да според мене мислам дека нема некое правило во врска со бебето, освен можеби дека помладите трудници помалку паничат и полесно ја износуваат бременоста.
    А за зачнување кај мене немаше некоја разлика :)
     
  20. JasminaB29

    JasminaB29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2017
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    511
    Пол:
    Женски
    Нема некое правило тука мислам. Јас останав бремена на 21 година после првиот незаштитен секс. :)