1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална возраст за брак?

Дискусија во 'Брак' започната од lavce, 7 март 2010.

 1. lavce

  lavce Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  36
  Што мислите според вас која е идеална возраст за да стапите во брак со вашиот партнер.
  Јас мислам 25 - 26 :D :D :D
   
  На Tashaa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Па мислам дека нема индивидуална возраст за брак, зависи од партнерите. Обично девојките чекаат за завршат факултет а машките да се вработат, па затоа е подобро партнерот да е некоја година постар, ама и ова не е правило.
  Во секој случај треба да се пази на возраста затоа што ние жените треба да раѓаме, па не е препорачливо многу да се чека. Имам другарки кои рано се омажиле но поради проблеми со забременувањето покасно родиле. Од таа причина треба да се внимава на возраста. Ама сепак секој со својата судбина.
   
  На Lady-PinkHeart и Lajt им се допаѓа ова.
 3. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  ...нема.Сепак тоа е индивидуално,секој си знае кога е спремен да стапне на лудиот камен,кога е спремен за поголеми обврски,за чување деца,сепак бракот носи огромни одговорности.Сепак мислам дека најнеидеално е на 16-17 години.Тогаш сеуште некое девојче не знае само јајце да си испржи,па не цело семјство да гледа.А за жал на тие години мислиме дека дечкото што го имаме во моментот е совршен,тој и никој друг,а каде е тука вистинската проценка на личноста?
   
  На Macushkaa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Не може да се даде конкретна возраст, затоа што секој човек различно созрева. Според мене за еден пар да стапи во брак пред се треба да бидат и двајцата зрели личности, кои знаат што сакаат во животот, кои имаат свои ставови и принципи, кои можат да се соочат со предизвици, искушенија и проблеми, кои доволно го проживеале нивниот живот и стекнале искуство за да можат да оформат семејство и да одгледуваат нивни деца. Значи тоа се случува кај секој различно. Кога секој ќе успее да изгради сопствена кариера за да може да има основа со што ќе го издржува сопственото семејство. Значи не ги оправдувам оние кои не направиле ништо со својот живот, а веќе се спремни да бидат во брак, врз која основа? Како тие ќе ги одгледуваат нивните деца, со што ќе ги издржуваат, како ќе ги воспитуваат, кога немаат доволно проживеано ни самите... Најлесно е да родиш дете, но што потоа? Ако немаш можности да го одгледаш солидно, зошто да му го ставаш животот на ризик и од него наместо да израсне квалитетна личност да биде тоа некој кој ќе биде оставен сам на себе.. Ќе речете па и многумина израснале во неповолни услови и се здрави и прави, да точно е тоа, но ние сега живееме во 21век, учиме од грешките и се стремиме кон подобро, значи размислуваме потрезвено и сакаме да можеме на нашите деца што ќе ги имаме да им овозможиме нешто што ние сме го немале.
  Значи бракот не е само потпишување на документ туку огромна обврска која треба секој доследно да ја носи и испочитува. Се распишав многу, извинете на долгиов пост ама така ми дојде... :D
   
  На anagjorgjievska1 и Ekstaza им се допаѓа ова.
 5. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Па незнам која е идеална .. секој за себе си знае .. нема некоја конкретна мислам .. али по моиве планови јас би на 25-6-7 :) Не е рано ? :lol:
   
 6. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Пред да се мажам ,ако ме прашаше некој кога ек се мажам ,му велев ..после 25-тата година.
  И така и би! :lol:
  Се омажив на 26 години.
  Родив на 29 години.
  Ако ме прашате пак ...вака ке кажам.....
  Најубаво за женско е да се мажи на 24-25 години.
  На 26 години да го роди првото дете,а после на 29-30 години и второто и со то ада заврши,а после да се посвети сериозно на кариерата.Претпоставувам,овде дека до 24 год.ке заврши факултет.
  Не треба да се чека многу или како што слушам во последно време ...дека најубаво било да се мажеле после 30-тата :worried:hock:
  Лошо е ако се закасни многу..организмот на жената е најпродуктивен до 30-тата,башка што ке имаш и нерви повеќе и ке завршиш на време.
  Јас така мислам и тоа од искуство ,ама како што велеше баба ми ...човек се мажи/жени кога ке падне венец од Бога ,значи секој со среќата.
   
  На jacqueline.s, Espadrila, lina1234 и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Јас би и порано :lol: :lol: :lol: Пуста мажачка моја :D
   
  На anagjorgjievska1 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Што ќе правиш да се омажиш порано?
  Ќе си пишувате заедно лектири???? :lol: :lol: :lol:
   
  На Lolo5 и Ekstaza им се допаѓа ова.
 9. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Е добро де, не мислев толку порано... една-година две порано :lol: :lol:
  А ова со лектириве не ти е лоша идеја :lol:
   
 10. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Немој да си оф-топик....
  Не е баш згодно да се омажиш порано...ај ти што ке си незрела ,ама машките покасно созреваат ,па ке треба да му бидес мама! :lol: :lol: :lol:
   
  На Angel4eeee му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Абе ќе си најдам јас некој 8 години постар, па таман ќе бидеме :lol:
   
  На Leo girl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  669
  Ако е толку постар...размислувај на 40 години од каде ке фаќаш швалер..пошто него нема да го бива!
  И доста !...ке не избришат админките!! :lol: :lol: :lol:
   
 13. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  дефинитивно после 30 :)
   
  На Lolo5, Ekstaza, anakonda88 и 3 други им се допаѓа ова.
 14. Butterfly87

  Butterfly87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  634
  Пол:
  Женски
  Кога ќе бидете самостални, работа стан пари и кога тој некој е оној кој ке ве трпи до крај на животот.
   
  На ДомаСоЛеа, Ekstaza и DJURIC им се допаѓа ова.
 15. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  За ова се сложувам со тебе ама ова
  никогаш не може со сигурност да го знаеш :D ;)
   
  На Ekstaza му/ѝ се допаѓа ова.
 16. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Откога ќе завршам факс и ќе се вработам, па уште некоја година да поуживаме па брак некаде околу 25 год. Таа е идеална возраст според мене.
   
  На ДомаСоЛеа му/ѝ се допаѓа ова.
 17. martina.d

  martina.d Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  2
 18. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  580
  Не знам немам некој посебен став, за себе..не сакам многу да чекам, сакам да бидам млада мајка..да си исчувам и внуци...до 25 години најкасно според мене
   
 19. nate.sweet-girl

  nate.sweet-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  1
  pa jas mislam na 25.. ;)
   
 20. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.450
  Пол:
  Женски
  Гледам повеќето девојки рекле 25 години. Ама кога ќе имате 25 нема да мислите исто, ќе си викате: па млада сум, што се 25 години :D
  Јас летово ќе полнам 24 и тешко ми е да се замислам во брак и со деца. Според мене од 28 до 30 се идеални за брак.
   
  На Lolo5 и sweet-bebufce им се допаѓа ова.