1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална возраст за брак?

Дискусија во 'Брак' започната од lavce, 7 март 2010.

  1. lavce

    lavce Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    36
    Што мислите според вас која е идеална возраст за да стапите во брак со вашиот партнер.
    Јас мислам 25 - 26 :D :D :D
     
    На Tashaa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Па мислам дека нема индивидуална возраст за брак, зависи од партнерите. Обично девојките чекаат за завршат факултет а машките да се вработат, па затоа е подобро партнерот да е некоја година постар, ама и ова не е правило.
    Во секој случај треба да се пази на возраста затоа што ние жените треба да раѓаме, па не е препорачливо многу да се чека. Имам другарки кои рано се омажиле но поради проблеми со забременувањето покасно родиле. Од таа причина треба да се внимава на возраста. Ама сепак секој со својата судбина.
     
    На Lady-PinkHeart и Lajt им се допаѓа ова.
  3. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    ...нема.Сепак тоа е индивидуално,секој си знае кога е спремен да стапне на лудиот камен,кога е спремен за поголеми обврски,за чување деца,сепак бракот носи огромни одговорности.Сепак мислам дека најнеидеално е на 16-17 години.Тогаш сеуште некое девојче не знае само јајце да си испржи,па не цело семјство да гледа.А за жал на тие години мислиме дека дечкото што го имаме во моментот е совршен,тој и никој друг,а каде е тука вистинската проценка на личноста?
     
    На Macushkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Не може да се даде конкретна возраст, затоа што секој човек различно созрева. Според мене за еден пар да стапи во брак пред се треба да бидат и двајцата зрели личности, кои знаат што сакаат во животот, кои имаат свои ставови и принципи, кои можат да се соочат со предизвици, искушенија и проблеми, кои доволно го проживеале нивниот живот и стекнале искуство за да можат да оформат семејство и да одгледуваат нивни деца. Значи тоа се случува кај секој различно. Кога секој ќе успее да изгради сопствена кариера за да може да има основа со што ќе го издржува сопственото семејство. Значи не ги оправдувам оние кои не направиле ништо со својот живот, а веќе се спремни да бидат во брак, врз која основа? Како тие ќе ги одгледуваат нивните деца, со што ќе ги издржуваат, како ќе ги воспитуваат, кога немаат доволно проживеано ни самите... Најлесно е да родиш дете, но што потоа? Ако немаш можности да го одгледаш солидно, зошто да му го ставаш животот на ризик и од него наместо да израсне квалитетна личност да биде тоа некој кој ќе биде оставен сам на себе.. Ќе речете па и многумина израснале во неповолни услови и се здрави и прави, да точно е тоа, но ние сега живееме во 21век, учиме од грешките и се стремиме кон подобро, значи размислуваме потрезвено и сакаме да можеме на нашите деца што ќе ги имаме да им овозможиме нешто што ние сме го немале.
    Значи бракот не е само потпишување на документ туку огромна обврска која треба секој доследно да ја носи и испочитува. Се распишав многу, извинете на долгиов пост ама така ми дојде... :D
     
    На anagjorgjievska1 и Ekstaza им се допаѓа ова.
  5. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Па незнам која е идеална .. секој за себе си знае .. нема некоја конкретна мислам .. али по моиве планови јас би на 25-6-7 :) Не е рано ? :lol:
     
  6. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Пред да се мажам ,ако ме прашаше некој кога ек се мажам ,му велев ..после 25-тата година.
    И така и би! :lol:
    Се омажив на 26 години.
    Родив на 29 години.
    Ако ме прашате пак ...вака ке кажам.....
    Најубаво за женско е да се мажи на 24-25 години.
    На 26 години да го роди првото дете,а после на 29-30 години и второто и со то ада заврши,а после да се посвети сериозно на кариерата.Претпоставувам,овде дека до 24 год.ке заврши факултет.
    Не треба да се чека многу или како што слушам во последно време ...дека најубаво било да се мажеле после 30-тата :worried:hock:
    Лошо е ако се закасни многу..организмот на жената е најпродуктивен до 30-тата,башка што ке имаш и нерви повеќе и ке завршиш на време.
    Јас така мислам и тоа од искуство ,ама како што велеше баба ми ...човек се мажи/жени кога ке падне венец од Бога ,значи секој со среќата.
     
    На jacqueline.s, Espadrila, lina1234 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Јас би и порано :lol: :lol: :lol: Пуста мажачка моја :D
     
    На anagjorgjievska1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Што ќе правиш да се омажиш порано?
    Ќе си пишувате заедно лектири???? :lol: :lol: :lol:
     
    На Lolo5 и Ekstaza им се допаѓа ова.
  9. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Е добро де, не мислев толку порано... една-година две порано :lol: :lol:
    А ова со лектириве не ти е лоша идеја :lol:
     
  10. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Немој да си оф-топик....
    Не е баш згодно да се омажиш порано...ај ти што ке си незрела ,ама машките покасно созреваат ,па ке треба да му бидес мама! :lol: :lol: :lol:
     
    На Angel4eeee му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Абе ќе си најдам јас некој 8 години постар, па таман ќе бидеме :lol:
     
    На Leo girl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Ако е толку постар...размислувај на 40 години од каде ке фаќаш швалер..пошто него нема да го бива!
    И доста !...ке не избришат админките!! :lol: :lol: :lol:
     
  13. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    дефинитивно после 30 :)
     
    На Lolo5, Ekstaza, anakonda88 и 3 други им се допаѓа ова.
  14. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Кога ќе бидете самостални, работа стан пари и кога тој некој е оној кој ке ве трпи до крај на животот.
     
    На ДомаСоЛеа, Ekstaza и DJURIC им се допаѓа ова.
  15. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    За ова се сложувам со тебе ама ова
    никогаш не може со сигурност да го знаеш :D ;)
     
    На Ekstaza му/ѝ се допаѓа ова.
  16. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Откога ќе завршам факс и ќе се вработам, па уште некоја година да поуживаме па брак некаде околу 25 год. Таа е идеална возраст според мене.
     
    На ДомаСоЛеа му/ѝ се допаѓа ова.
  17. martina.d

    martina.d Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    2
  18. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Не знам немам некој посебен став, за себе..не сакам многу да чекам, сакам да бидам млада мајка..да си исчувам и внуци...до 25 години најкасно според мене
     
  19. nate.sweet-girl

    nate.sweet-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    1
    pa jas mislam na 25.. ;)
     
  20. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.097
    Допаѓања:
    4.453
    Пол:
    Женски
    Гледам повеќето девојки рекле 25 години. Ама кога ќе имате 25 нема да мислите исто, ќе си викате: па млада сум, што се 25 години :D
    Јас летово ќе полнам 24 и тешко ми е да се замислам во брак и со деца. Според мене од 28 до 30 се идеални за брак.
     
    На Lolo5 и sweet-bebufce им се допаѓа ова.