1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална возраст за брак?

Дискусија во 'Брак' започната од lavce, 7 март 2010.

  1. mareane

    mareane Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    8.231
    Допаѓања:
    260.147
    Пол:
    Женски
    Идеална возраст за стапување во брак не постои,треба да си доволно зрел за таква одлука а тоа за некој може да е на 25,на 30, а за некој никогаш.
    Макар да сега често знам да речам дека јас со закон би забранила брак пред 30 години.
     
    На eloves, anakonda88, Rama и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Annah87

    Annah87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2015
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    719
    Пол:
    Женски
    Не постои идеална возраст за брак. Кога ќе го пронајдеш вистинскиот човек, годините не се битни.
     
    На crazylady и joy1 им се допаѓа ова.
  3. Cuci81

    Cuci81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    3.830
    Се е индивидуално.
    За некој 25, за друг 35, трети на 40 им доаѓа време, а некои луѓе едноставно не се за брак.
     
    На kjukli и crazylady им се допаѓа ова.
  4. Hapburn Audrey

    Hapburn Audrey Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    25 како идеална возраст
     
  5. DEBELUSKA

    DEBELUSKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    273
    tracaj nemoj da zakasnis......za zena...sekogas mozes da bides ali devojce tesko uzivaj dodeka mozes
     
  6. DEBELUSKA

    DEBELUSKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2012
    Пораки:
    393
    Допаѓања:
    273
    posle 30 najubo...po zrel si i sve si zavrsil....jas na 35 pa si vikam mozese uste malce :)
     
  7. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
  8. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Многу сте ми чудни бе со ова бројкиве конкретни извадени од ракав. Абе како успевате точно да анализирате кога е време за брак и кога одредена личност е спремна за истиот?!
    Секој си е за себе и со свои перцепции и гледишта, секој си организира и живее како му пасува нему, не можеш на никого да му наметнеш туѓ став за своја приватност и свое проживеано минато и искуства од истото.
    Но нели, сите обожаваат да генерализират за туѓото а жално и апсурдно е зошто никогаш не се запрашале себе си каков е нивниот живот всушност бидејки нели, немаат време да се фокусираат на истиот од решавање и анализирање на туѓ есап.
     
    На eloves, theowndemon, minne992 и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски
    Секој си има желба и си замислува кога сака да стапи во брак,не мора да значи дека баш тогаш,но сите најубаво се знаеме самите кога можеме да дојдеме до тој чекор,затоа и темата се вика идеална возраст за брак,да си кажеме што мислиме. :)
     
  10. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Секој е посебна индивидуа со различни ставови, убедувања и принципи за животот. Идеална возраст низ призмата на броеви не постои.
    Кога коцките ќе се склопат од двете страна и ќе се почувствува взаемната енергија како целина во опстојувањето тоа е моментот што ја навестува потребата од брачна заедница меѓу партнерите. Некои одлуката ја носат на помлада возраст, некои подоцна го прават чекорот, ни никој не може да биде пример за генерализирање на возраста како идеален избор. Искуството, минатото, перцепцијата и се што го сочинува животот на една личност се доволни параметри за спонтана ситуација.
     
    На eloves, theowndemon и vitamina им се допаѓа ова.
  11. bella12

    bella12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2015
    Пораки:
    1.231
    Допаѓања:
    7.315
    Пол:
    Женски
    Идеална возраст не постои, за нас најважно што беше е да имаме решено станбено прашање, едниот од нас да е вработен и да завршам со образованието.
     
    На theowndemon и joy1 им се допаѓа ова.
  12. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Идеална возраст,според мене,не постои.Пред неа треба да се стават некои други работи.Образованието да се заврши,да се вработи,да бидат и двете страни психички спремни на тој чекор,како и тоа да се самостални,да се подготвени за оформување на семејство.Од многу перспективи треба да се погледне и подготви за овој чекор.
    А и дел оставам и на тоа како е пишано.
    Како и сите ,така и јас секогаш си правев некои пресметки околу ова.Дека би се омажила после 25,26 години,тоа била идеална возраст според мене.Но сега од овој агол гледам дека тоа здравје ќе биде порано од ова.Но сеуште стојам зад тоа дека факултетот сакам да го завршам додека сум кај моите.Тој став го имам и им го посочив на сите,затоа што не би сакала никој да ме избрзува околу ова.А и јас самата психички не се чувствувам спремна за овој чекор сега,а тоа е многу важно.Но секако дека сум сигурна за него и сакам да биде он тој. :)
     
    На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Kukla994

    Kukla994 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    4.682
    Допаѓања:
    46.940
    Идното лето планираме да стапиме во брак ако даде Господ.
    Јас ке имам 23 а тој скоро 24.
    Мислам дека е океј :?:
    Зрела ке сум :D
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  14. my heart cry

    my heart cry Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    125
    Пол:
    Женски
    Никој неможе да знае и да си предвидува..И јас мислев ќе се омажам на 25,26 али ништо после баш дооолга врска прекинав.И луѓе супер ми е па и не би се мажила уште доста годинки, ама ете како е пишано така нека биде :D од дома само знаат да кажат едно внуче да видевме барем :D
     
    На Outlook, Rama и Sesil им се допаѓа ова.
  15. Depii

    Depii Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Можеби многумина нема да се согласат со мене... 30 би рекла... Не само затоа што не сум во брак кој добро функционира. Имам братучетки кои имаат 31 и 29 год имаат врски, постојано се насмејани, среќни, заљубени. А јас со мојот 3 год врска во која беше мед и млеко на 22 години прифатив брак и сега ми важи она... Zivish, zivish.... Pa se udash... :)
     
    На mimiiiii, crimson, toogood и 2 други им се допаѓа ова.
  16. ♡Vildana♡

    ♡Vildana♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2015
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
  17. My_Vezilka

    My_Vezilka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2015
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    170
    Пол:
    Женски
    Јас би се согласила,ем да проживиш и прошеташ ем да се подотвиш како што треба за тој предизвик во животот.
     
  18. ToksycznaReakcja

    ToksycznaReakcja Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2016
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    1.809
    Кога ќе ја пронајдете вистинската личност за вас и сте спремни да делите живот со истата таа личност, тогаш е идеалното време за брак.
    Секако само не само во тинејџерските години, тогаш според мене ти треба повеќе простор за донесување одлуки, во врска со образованието дали ќе го продолжиш или не после завршување на средно , дали ќе работиш и сл.
    Сепак кој кога ќе си одлучи тогаш.
     
    На rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, zuto, mssuniquee и 2 други им се допаѓа ова.
  19. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    6.312
    Не знам зошто, но уште од мала не си ја замислував сопствената свадба и како би изгледала во венчаница.. Не сум за брак, бар не оној црно на бело, а деца уште помалку. (Децата се повеќе се поврзуваат со брак, ако си земена мораш деца да имаш.. Зошто?)
    Еве, и да се земам еден ден, а тоа би било за едно 10-11 години, околу 30-тата, не би сакала деца. Кога и да сум се нашла во близина со мали деца, не сум знаела како да постапувам со нив, како да ги заиграм а и не сум ни сакала. Сигурно ќе кажете дека ќе го сменам мислењето кога ќе имам сопствено дете, но никогаш не би сакала. Чувствувам некоја одбивност кон целата таа идеја за брак и деца, и не верувам во скоро време тоа да се промени.
     
    На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Јас колку што имам проживеано со маж ми низ овие претходни долги години заедно, немам проживеано ниту со другарки ниту со друштво толку многу убави спомени и прекрасни моменти кој што и ден денес кога ќе се присетам ме облева едно неописливо чуство.
    Ете.. јас со него се пронајдов да чекорам низ целата младост долги години, колку авантури, прошетки, денови, месеци и години сме проживеале авантуристички живот и една "здрава и нормална младост" необјасниво нешто.
    Што би рекла, да имам и друг живот него ќе го барам.
    После долги години изживеана и прошетана младост мегудругото и заедничко живеење денес сме една фамилија која што го очекува третиот член, убаво ми е, и убаво ми е било за ништо не жалам бидејки јас така си го замислував животот исто како и тој, тие заеднички желби и планови ни останаа на иста брановита должна со договор, компромис и секогаш разбирање.
    За да постигнеш нешто овие работи се клучни за нашата среќа и исполнување низ животот.
     
    На eloves, ToksycznaReakcja, rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr и 3 други им се допаѓа ова.