1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална возраст за брак?

Дискусија во 'Брак' започната од lavce, 7 март 2010.

  1. Skorpija25

    Skorpija25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    21.853
    Пол:
    Женски
    Нема идеална возраст за брак. Тогаш кога се чувствуваш спремен и кога си сигурен дека остатокот од животот сакаш да го поминеш со таа личност, тогаш е вистинското време за брак.
    Сите сме имале некаква замисла за тоа на колку години би стапиле во брак, ама ретко на кого му испаднало така. Ништо не е по план.
     
    На cresa-jagoda, Mrs. Diva, elimkd и 11 други им се допаѓа ова.
  2. melnicanecot

    melnicanecot Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2016
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    787
    Пол:
    Машки
    порано планирав до 25 да стапам во брак ама верувам дека за брак треба лично да се одлучи дали сакаш со таа личност да го поминеш остатокот од животот.

    Како влав одлучува која девојка да ја земе за жена ?
    ја праќа со список за купување
    ако избере Веро, Рамстор или Тинекс ја откачува
    доколку избере Кам или стокомак одма и нуди брак :)
     
    На Lolo5, Mrs. Diva, Sesil и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    30
    Na 30 se omaziv i od iskustvo ke preporacam.
    Na ovie god. si svoja licnost, znaes sto sakas i sto nejkes, skolo zavrseno, rabota najdeno, zabavuvana samostojno bez maska podrska, niza, niza drugi raboti zavrseni koj mnogu cesto sedat na pat na uspesen brak.

    Uste 3 zivota da imam pak na 30 ke se omazam.
     
    На Doozy, Dream-Girl, Belgin1 и 16 други им се допаѓа ова.
  4. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    26,27 нејќам многу стара мајка да бидам после. :)
     
    На butterflu, muchacha_a и orevka им се допаѓа ова.
  5. Vip83

    Vip83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    240
    Женско 30+ машко 35+. Па 21 век сме! Не е веќе како во времето на нашите баби и прабаби кој се мажеле на 15, 17 години. А, не е ни на нашите мајки 19, 20. Сега се е поинаку,па така и границата за стапување во брак значително порасна. За жал!
     
    На toogood, Lolo5, makedonkamak и 4 други им се допаѓа ова.
  6. lav4ence.e.e

    lav4ence.e.e Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    245
    28-30
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  7. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Мaксимум 27 зa женскo мaксимум 30 зa мaшкo.
     
  8. Brojka

    Brojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2017
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    1.722
    Според мене нема идеална возраст за стапување во брак. Некој е спремен на почетокот на 20-тите некој, во 30-тите некој никогаш. Личен избор. Само не ги оправдувам малолетничките бракови.
     
    На mode-kristina, Dadusicka, Luna91 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Meliha.

    Meliha. Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    23-24:)
     
    На orevka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. GabyTranceॐ

    GabyTranceॐ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2015
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    1.108
    Пол:
    Женски
    24-25
     
    На butterflu и orevka им се допаѓа ова.
  11. Mrs. Diva

    Mrs. Diva Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2016
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    1.572
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам дека нема идеална возраст, ниту можеш да го предвидиш тоа. Или ти не ќе си спремна, или тој... Или ете ќе се десат некакви си работи кои ќе те принудат да стапиш во брак. И јас си велам работа па брак, па деца... Ама не е секогаш како што си мислиме. Поважно од тоа на колку години е да стапиш во брак со права личност.
     
    На senza.parole, Dadusicka, Petar80 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Kathrynn

    Kathrynn Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    983
    Пол:
    Женски
    Вистина е тоа дека нема идеална возраст, ама лично јас пред 29-30 не би стапила во брак.
     
  13. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Кога бев малечка си планирав дека отприлика на овие години што сум сега ќе стапам во брак или ќе имам веќе изградено врска што ќе води кон тоа а јас моментално абер немам од нешто такво :devil::rofl:
    или да најдам некој да се промажам за месец дена па да си го исполнам планот :devil:
    Значи се зависи од околностите но не сум замногу рано стапување пример 18-20 ниту пак за 30+.
    Би рекла некаде од 23/24-28/29
     
    На carangigia и orevka им се допаѓа ова.
  14. Zenski Svet

    Zenski Svet Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2016
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    1.199
    Најверојатно кога ќе почувствувате дека љубовта в е доволно зрела за да ја крунисате.....
    Не постои идеална возраст според мене
     
    На senza.parole, mode-kristina, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    На кој како му е арно и кој како си може, така нека си прави. Можеби некоја туѓа одлука е неприфатлива за мене. Можеби некоја моја одлука е неприфатлива за тебе. Не е ни важно. За сопствениот живот сами си одлучуваме.
     
    На senza.parole, SwanMay, Dadusicka и 5 други им се допаѓа ова.
  16. Consultant

    Consultant Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2014
    Пораки:
    124
    Допаѓања:
    101
    според мене, откако ќе испробаш се живо и диво и поминеш се во животот, тогаш :) годините не се битни
     
    На Dadusicka и Dust им се допаѓа ова.
  17. Belgin1

    Belgin1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2017
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    8.356
    Пол:
    Женски
    Како мала многу сакав да бидам млада мајка, уште на 18 години сакав да се омажам и да родам бебе, имав многу голема желба за тоа. Меѓутоа со години се менуваат ѓебите и приоритетите наполнив 18 години, се вработив, земав прва плата, шетање трошење не ми паѓаше на крај памет за брак или деца.
    Oд денешна гледна точка да ме праша некој, ќе кажам индивидуално е, зависи од многу фактори а најбитно е дали ние сме спремни за тоа. Имам другарка која се омажи на 18 години, роди детенце на 19 ама сопругот нејзин, тогашен дечко имаше убава работа, убава плата, кола, свој стан и сама кажа во една прилика дека дечко и да го немал сето тоа и ден денес ќе биле дечко и девојка.
    И премногу е битна емотивната зрелост, познавам многу родители (од секоја возраст, буквално неизживеани тинејџери) не би да коментирам случки ама на 18 години ми беше на некој начин желба да шетам, уживам, купувам гардероба со еден збор да си ја изживеам младоста без утре да се каам за ништо или да сметам дека сум пропуштила нешто. Да се омажев со тогашниот дечко денес ќе бев тотално незадоволна од себе. Вака сметам го надминав тој период на шетање, лудување до ниедно време и сега вртам нова страна од мојот живот. Се шета и во брак и со деца не викам не ама реално ако направиме споредба воопшто не е исто.
    Така да многу фактори играат улога, со дечко ми сме разговарале многу пати и утре да се венчаме една соба имаме колку за нас ама зошто да се задоволам со толку малку и да трчам да се омажам што поскоро кога можам тоа да го сторам за една, две, три години да си заработиме за нова дневна, кујна, спална и сл. тоест да не заглавуваме со кредити? Полесно ако штедиме ќе заштедиме сега кога не сме во брак, отколку утре со деца куќа не се гради, тоа на сите ни е јасно. Многу добро знам како е да се оди во тренерка место со палто на школо, со патики место чизми и со 10 денари ужинка да се купува. Затоа никогаш не сум ги сфаќала оние кои трчаат во брак а притоа не размислуваат како и од што ќе се живее. Бракот барем за мене е сериозна работа, не е само за денес или утре туку ако трае сакам да траеме цел живот.
     
    На Harper, Hellobeautiful, AliciaSilver и 4 други им се допаѓа ова.
  18. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Па сигурно не е на 18-19 или 20 години. :?:
     
    На Lolo5, Annora, Rama и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.646
    Пол:
    Женски
    Јас лично пред да наполнам 28 години не би стапила во брак.

    Не дека ако пред тоа се чувствувам спремна за таков чин би чекала од инат до 28ка ама тоа е како сега гледам кон иднината.

    П.С.
    Тајната зад бројката во моето корисничко име конечно е откриена. :rofl: (jk)
     
    На Belgin1, Lolo5, Rama и 3 други им се допаѓа ова.
  20. IvanaJenner

    IvanaJenner Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2017
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Мислам дека најбитно е кога си спремна тогаш и да се омажиш. Според мое мислење 24-28.