1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална возраст за брак?

Дискусија во 'Брак' започната од lavce, 7 март 2010.

  1. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Toa e eden period koga deteto e uste bebe da se razbereme a verojatno vi e jasno i deka decata rastat pa si formiraat svoj zivot i semejstvo. i ne deka nema vreme ima samo treba da go rasporedis. Kako go opisa ko cel zivot da setaat majkite neisceslani i so raspar corapi. Svasta.
     
  2. SugarHoney

    SugarHoney Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2019
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    1.394
    Пол:
    Женски
    Поентата не ми беше никакви стројници. Сакав да кажам дека чинот не паѓа на некоја ако роди 3 на 20 години. И тие живеат живот што родиле, и тие шетаат не е завршен животот за нив. А и има за што да живеат пошто родиле.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Chopard

    Chopard Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Зависи кога тој ќе созрее за да предложи брак. Кога ќе дојдат на 30 викаат до 35 има време, а веќе се навикнале на самотијата и безделничењето и глумењето презафатени со работа, а навечер кога ќе се вратат дома им завидуваат на тие кои имаат кој да пречека.
    Ете од 30-35 за жена, 35-40 за маж.
    Деца не споменувам зошто не се клучни во денешните бракови, не сакаат сите, а може да имале и од претходниот брак.
     
    На candy.cane и tina2018 им се допаѓа ова.
  4. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.075
    Допаѓања:
    6.635
    Пол:
    Женски
    Кајли Џенер е крива они мислат дека ако родат на 20 ке бидат кукли после тоа и без стресови ке има кој да им чува деца они ке шетат по Тајланди, Јапонии за жал не е така. Нивно право ама баба неможе да е некоја на 30 години тоа го викат само комплексирани деца што родиле дете на 20 години.
     
    На Anie93, baby-star, Biljarkata и 2 други им се допаѓа ова.
  5. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.557
    Идеална ми е 27-30.
    И не планирам да се мажам до 27.
    Има време за се :lol:
     
  6. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.640
    Допаѓања:
    52.565
    Пол:
    Женски
    Идеална возраст кога двајцата ќе сме финансиски независни и ќе можеме сами да си обезбедиме нормален живот. Лично јас под 25 не се замислувам како таква и како спремна за брак. Камоли за деца раѓање.

    Може само да се лажиме дека исто е пред и после имање деца. Не е воопшто. Не ми треба да родам за да знам дека не е исто, имам доволно примери околу мене. Никогаш нема да ја имаме оваа слобода со партнерот, така да сакаме да ја искористиме максимално, иако него повеќе му вршат притисок за брак бидејќи е во почетокот на 30тите.

    Среќна сум што истото мислење со него го делиме, наместо да трчаме што побрзо да се земиме небаре на трки сме. :)
     
    На Amelia, Oxymoron, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Колку 'млади'?
     
  8. Kikiccc

    Kikiccc Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2017
    Пораки:
    1.169
    Допаѓања:
    1.049
    Пол:
    Женски
    Годините не се битни дали на 18+год или на 30+год.
    Никаде не пишува на колку години да стапне во брак или на колку години да стане мајка.
    Сето зависи во вашиот живот дали сте го нашле вистинскиот момче и зависи и од момчето дали е спремен да ве бара за жена па после тоа.
    На 30+год нема да бидиш баба туку мајка, тоа е нешто најубавиот живот.
    Бидете среќни што може да имате деца без разлика на годините бидејќи имаат некои што неможаа да станаа мајки.
    Не судете им на луѓето!

    Каква среќа така ќе ви биде пишано, па со среќа на сите.
     
    На baby-star, cresa-jagoda, Luminary и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.333
    Пол:
    Женски
    Биолошката возраст не е секогаш битна.Спремноста за брак понекогаш повеќе зависи од менталната.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.680
    Пол:
    Женски
    За мене лично идеална возраст е меѓу 26/7-35.
    Мислам јас бар во оваa временска рамка ќе гледам да сум мажена.
     
    На nextredstyle и Alisa22 им се допаѓа ова.
  11. Keanu_R.Wick

    Keanu_R.Wick Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2019
    Пораки:
    576
    Допаѓања:
    1.231
    Пол:
    Машки
    Помлади.
     
  12. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.436
    Пол:
    Женски
    Значи да не се лажеме,шетањето со деца и без деца не е исто.Не дека родителите престануваат да живеат ама сигурно и не уживаат во одморот,па затоа најчесто викаат се уморив место одморив на одмор со мали деца.Не е исто да си го спремам куферот и да фатам магла со маж ми и да спремам куфер за нас и две мали деца.Кога си без деца не размислуваш кога ќе станеш кога ќе доручкуваш,крај краева не одиш по 3 пати натака навака.Ти се спие одмори на лежалка.Ама сега имаш дечиња за кои мораш да се вратиш назад во смештај да си одморат и да не се на жешкото.Ниту пак кафето со другарки не е исто.Ништо не е исто.Не ти престанува животот,ама безгрижноста ти престанува.
     
    На candy.cane, naturally, Heidi и 6 други им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    е колку де? :)
     
  14. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Мислам дека нема идеална возраст.
    И на 20 на 35 има pros and cons.
    Не секој сака да шета по светот, некои не сакаат да се остварат во улога на родител, некој не сака да се образува, има и такви кои не размислуваат и на опцијата брак.

    Тука можете да кажувате што си милувате, но животот е непредвидлив.:)
     
    На Keanu_R.Wick му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Се сложувам дека нема идеална возраст. И ретко излегуваат работите по план. Јас кога раскинав со претходниот дечко реков до 25 не сакам врска, ќе си уживам во животот сега. После 1 месец го запознав маж ми, еве на 25 мајка ќе бидам здравје.
     
    На sweetdevojka и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  16. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Прошетале еднаш на море во лето, и еднаш на планина на зимување :) Евентуално викенд до Охрид.

    Криво ми е што не отидов на Малдиви со време... Сега ќе мора да ги чекам да тргнат на факултет :doh:
     
    На Doozy и Annora им се допаѓа ова.
  17. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Па и тогаш ако не решиш пак за нив парите да ги потрошиш и Малдиви да ти остане само на слика :)
     
    На Annora и Kitten им се допаѓа ова.
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ахх пари...пари си се приказна за себе :sweat:
     
    На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Тоа што живееме во динамично време никако не го оправдува фактот на (речиси) деца невести.
    Идеалната возраст е индивидуална ама никако не е под 25 години. Ниту една личност на 20 не е финансиски способна и психички зрела за брак или воспитување дете, па што сакате кажете ми. Тоа не значи дека некои и на 30 не се зрели, ама се тежнее кон тоа дека имаат повеќе животно искуство.
    Девојка на 20 може да верува дека во брак ќе ги промени лошите манири на мажот и неговото семејство.
    Девојка на 30 го има поминато тоа и веќе знае дека не може да смени никој.
    На 22 имав долга врска со патријархален маж која можеше да заврши со брак. Дали сум била свесна тогаш? Не.
    Денес знам кои квалитети да ги барам кај брачниот другар и знам да преценам дали сакам тој човек да ми ги воспитува децата.

    Во врска со патувањето, животот не застанува со имањето деца ама безгрижноста завршува.
    Со дечко ми сме патувале неодговорно на егзотична дестинација без вакцинација, сме скитале со куфери барајќи локација на airbnb во два по полноќ во нов град, нешто сосема незамисливо со деца.
    Зависник сум од патувања, но сметам дека со деца тој дел се става на холд и се инвестира во нивно израснување, воспитување и образование.
    Имам 27 и желба за уште неколку подалечни дестинации пред брак.
     
    На glosipgirl, Angie1432, Biljarkata и 11 други им се допаѓа ова.
  20. Lostinparadise

    Lostinparadise Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    680
    Допаѓања:
    2.030
    Пол:
    Женски
    А зошто девојка на 20години според тебе не е психички зрела за брак? Или си налетала само на девојки што на 20 уште спијат по цел ден и цела ноќ се пијанат по дискотеки и мерат улици во 4 наутро?
    Еве јас, имам помалку од 25 години што по твојот критериум не сум способна сама да се чувам не па да гледам фамилија, еве да го расипам твоето мислење за психички зрели и незрели. 2ипол години сме заедно а пред две недели ми стана сопруг, двајцата имаме приватен бизнис, сопствен дом, автомобили, одмори, викенди догодина сме во план да купиме два стана, да одиме на ин витро и многу други работи што не ги чекаме од мама и тато. Не дојдов да се фалам, туку да кажам дека има многу разлика од една до друга индивидуа и секој си е приказна за себе. Јас познавам жени од 30-35 години што не знаат две јајца да сварат а не деца да чуваат. Не си гледаат подалеку од нос и ги интересира само каде ќе одат на кафе, кого ќе оговараат и во кое wc ќе прават селфи. Ама не ги ставам сите во еден кош бидејќи знам дека сите се различни.
    Баш ми е криво што досега си налетала само на еден вид девојки од 20год и реши дека сите треба да стојат во кошот “неспособни” (финансиски и психички)..
     
    На TheBluePhoenix, bicycle, SummerGirl и 5 други им се допаѓа ова.