Идеална возраст за брак?

Дискусија во 'Брак' започната од lavce, 7 март 2010.

 1. Oxymoron

  Oxymoron Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  11.023
  Порано и на 15 раѓале, ги мажеле со стројници, имале по 10 деца. Сакаш и ти така?

  Не сме за тоа створени, секој е створен за тоа што сака да биде створен. Има луѓе кои не можат или не сакаат да имаат деца, па живеат исполнети и среќни животи. Индивидуално е, не му должиш потомство на човештвото.

  На темата, кога ќе имате пари и кога нема да живеете со свекрвата. А тоа секако не е под 25.
   
  На SuperGirl24, neno0o, dayla и 8 други им се допаѓа ова.
 2. Abc07

  Abc07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 мај 2018
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  1.308
  Пол:
  Женски
  Toa e eden period koga deteto e uste bebe da se razbereme a verojatno vi e jasno i deka decata rastat pa si formiraat svoj zivot i semejstvo. i ne deka nema vreme ima samo treba da go rasporedis. Kako go opisa ko cel zivot da setaat majkite neisceslani i so raspar corapi. Svasta.
   
 3. SugarHoney

  SugarHoney Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2019
  Пораки:
  142
  Допаѓања:
  369
  Пол:
  Женски
  Поентата не ми беше никакви стројници. Сакав да кажам дека чинот не паѓа на некоја ако роди 3 на 20 години. И тие живеат живот што родиле, и тие шетаат не е завршен животот за нив. А и има за што да живеат пошто родиле.
   
  На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Chopard

  Chopard Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2016
  Пораки:
  230
  Допаѓања:
  599
  Пол:
  Женски
  Зависи кога тој ќе созрее за да предложи брак. Кога ќе дојдат на 30 викаат до 35 има време, а веќе се навикнале на самотијата и безделничењето и глумењето презафатени со работа, а навечер кога ќе се вратат дома им завидуваат на тие кои имаат кој да пречека.
  Ете од 30-35 за жена, 35-40 за маж.
  Деца не споменувам зошто не се клучни во денешните бракови, не сакаат сите, а може да имале и од претходниот брак.
   
  На candy.cane и tina2018 им се допаѓа ова.
 5. hellocity

  hellocity Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  2.123
  Допаѓања:
  4.354
  Пол:
  Женски
  Кајли Џенер е крива они мислат дека ако родат на 20 ке бидат кукли после тоа и без стресови ке има кој да им чува деца они ке шетат по Тајланди, Јапонии за жал не е така. Нивно право ама баба неможе да е некоја на 30 години тоа го викат само комплексирани деца што родиле дете на 20 години.
   
  На baby-star, Biljarkata, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  2.204
  Допаѓања:
  10.330
  Пол:
  Женски
  Идеална ми е 27-30.
  И не планирам да се мажам до 27.
  Има време за се :lol:
   
 7. Amellie13

  Amellie13 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2017
  Пораки:
  1.962
  Допаѓања:
  33.511
  Пол:
  Женски
  Идеална возраст кога двајцата ќе сме финансиски независни и ќе можеме сами да си обезбедиме нормален живот. Лично јас под 25 не се замислувам како таква и како спремна за брак. Камоли за деца раѓање.

  Може само да се лажиме дека исто е пред и после имање деца. Не е воопшто. Не ми треба да родам за да знам дека не е исто, имам доволно примери околу мене. Никогаш нема да ја имаме оваа слобода со партнерот, така да сакаме да ја искористиме максимално, иако него повеќе му вршат притисок за брак бидејќи е во почетокот на 30тите.

  Среќна сум што истото мислење со него го делиме, наместо да трчаме што побрзо да се земиме небаре на трки сме. :)
   
  На Oxymoron, cresa-jagoda, Anabelle.Amorette и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.688
  Допаѓања:
  139.786
  Колку 'млади'?
   
 9. Kikiccc

  Kikiccc Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2017
  Пораки:
  576
  Допаѓања:
  591
  Пол:
  Женски
  Годините не се битни дали на 18+год или на 30+год.
  Никаде не пишува на колку години да стапне во брак или на колку години да стане мајка.
  Сето зависи во вашиот живот дали сте го нашле вистинскиот момче и зависи и од момчето дали е спремен да ве бара за жена па после тоа.
  На 30+год нема да бидиш баба туку мајка, тоа е нешто најубавиот живот.
  Бидете среќни што може да имате деца без разлика на годините бидејќи имаат некои што неможаа да станаа мајки.
  Не судете им на луѓето!

  Каква среќа така ќе ви биде пишано, па со среќа на сите.
   
  На cresa-jagoda, Luminary и Stressed Out им се допаѓа ова.
 10. nextredstyle

  nextredstyle Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2018
  Пораки:
  4.330
  Допаѓања:
  36.089
  Пол:
  Женски
  Биолошката возраст не е секогаш битна.Спремноста за брак понекогаш повеќе зависи од менталната.
   
  На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.318
  Допаѓања:
  18.211
  Пол:
  Женски
  За мене лично идеална возраст е меѓу 26/7-35.
  Мислам јас бар во оваa временска рамка ќе гледам да сум мажена.
   
  На nextredstyle и Alisa22 им се допаѓа ова.
 12. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.211
  Пол:
  Машки
  Помлади.
   
 13. simona_baby

  simona_baby Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2017
  Пораки:
  1.330
  Допаѓања:
  6.358
  Пол:
  Женски
  Значи да не се лажеме,шетањето со деца и без деца не е исто.Не дека родителите престануваат да живеат ама сигурно и не уживаат во одморот,па затоа најчесто викаат се уморив место одморив на одмор со мали деца.Не е исто да си го спремам куферот и да фатам магла со маж ми и да спремам куфер за нас и две мали деца.Кога си без деца не размислуваш кога ќе станеш кога ќе доручкуваш,крај краева не одиш по 3 пати натака навака.Ти се спие одмори на лежалка.Ама сега имаш дечиња за кои мораш да се вратиш назад во смештај да си одморат и да не се на жешкото.Ниту пак кафето со другарки не е исто.Ништо не е исто.Не ти престанува животот,ама безгрижноста ти престанува.
   
  На candy.cane, naturally, Heidi и 6 други им се допаѓа ова.
 14. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.688
  Допаѓања:
  139.786
  е колку де? :)
   
 15. T.e.d.d.y

  T.e.d.d.y Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.287
  Допаѓања:
  7.550
  Пол:
  Женски
  Мислам дека нема идеална возраст.
  И на 20 на 35 има pros and cons.
  Не секој сака да шета по светот, некои не сакаат да се остварат во улога на родител, некој не сака да се образува, има и такви кои не размислуваат и на опцијата брак.

  Тука можете да кажувате што си милувате, но животот е непредвидлив.:)
   
  На Keanu_R.Wick му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Cherry333

  Cherry333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2019
  Пораки:
  1.250
  Допаѓања:
  3.528
  Пол:
  Женски
  Се сложувам дека нема идеална возраст. И ретко излегуваат работите по план. Јас кога раскинав со претходниот дечко реков до 25 не сакам врска, ќе си уживам во животот сега. После 1 месец го запознав маж ми, еве на 25 мајка ќе бидам здравје.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.192
  Допаѓања:
  38.030
  Пол:
  Женски
  Прошетале еднаш на море во лето, и еднаш на планина на зимување :) Евентуално викенд до Охрид.

  Криво ми е што не отидов на Малдиви со време... Сега ќе мора да ги чекам да тргнат на факултет :doh:
   
  На Doozy и Annora им се допаѓа ова.
 18. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.880
  Па и тогаш ако не решиш пак за нив парите да ги потрошиш и Малдиви да ти остане само на слика :)
   
  На Annora и Kitten им се допаѓа ова.
 19. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.192
  Допаѓања:
  38.030
  Пол:
  Женски
  Ахх пари...пари си се приказна за себе :sweat:
   
  На Annora му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.317
  Допаѓања:
  4.419
  Тоа што живееме во динамично време никако не го оправдува фактот на (речиси) деца невести.
  Идеалната возраст е индивидуална ама никако не е под 25 години. Ниту една личност на 20 не е финансиски способна и психички зрела за брак или воспитување дете, па што сакате кажете ми. Тоа не значи дека некои и на 30 не се зрели, ама се тежнее кон тоа дека имаат повеќе животно искуство.
  Девојка на 20 може да верува дека во брак ќе ги промени лошите манири на мажот и неговото семејство.
  Девојка на 30 го има поминато тоа и веќе знае дека не може да смени никој.
  На 22 имав долга врска со патријархален маж која можеше да заврши со брак. Дали сум била свесна тогаш? Не.
  Денес знам кои квалитети да ги барам кај брачниот другар и знам да преценам дали сакам тој човек да ми ги воспитува децата.

  Во врска со патувањето, животот не застанува со имањето деца ама безгрижноста завршува.
  Со дечко ми сме патувале неодговорно на егзотична дестинација без вакцинација, сме скитале со куфери барајќи локација на airbnb во два по полноќ во нов град, нешто сосема незамисливо со деца.
  Зависник сум од патувања, но сметам дека со деца тој дел се става на холд и се инвестира во нивно израснување, воспитување и образование.
  Имам 27 и желба за уште неколку подалечни дестинации пред брак.
   
  На Angie1432, Biljarkata, naturally и 10 други им се допаѓа ова.