Идеална возраст за брак?

Дискусија во 'Брак' започната од lavce, 7 март 2010.

1. Lostinparadise

Lostinparadise Истакнат член

Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.565
    А зошто девојка на 20години според тебе не е психички зрела за брак? Или си налетала само на девојки што на 20 уште спијат по цел ден и цела ноќ се пијанат по дискотеки и мерат улици во 4 наутро?
    Еве јас, имам помалку од 25 години што по твојот критериум не сум способна сама да се чувам не па да гледам фамилија, еве да го расипам твоето мислење за психички зрели и незрели. 2ипол години сме заедно а пред две недели ми стана сопруг, двајцата имаме приватен бизнис, сопствен дом, автомобили, одмори, викенди догодина сме во план да купиме два стана, да одиме на ин витро и многу други работи што не ги чекаме од мама и тато. Не дојдов да се фалам, туку да кажам дека има многу разлика од една до друга индивидуа и секој си е приказна за себе. Јас познавам жени од 30-35 години што не знаат две јајца да сварат а не деца да чуваат. Не си гледаат подалеку од нос и ги интересира само каде ќе одат на кафе, кого ќе оговараат и во кое wc ќе прават селфи. Ама не ги ставам сите во еден кош бидејќи знам дека сите се различни.
    Баш ми е криво што досега си налетала само на еден вид девојки од 20год и реши дека сите треба да стојат во кошот “неспособни” (финансиски и психички)..

На bicycle, SummerGirl, st2007 и 4 други им се допаѓа ова.
  2. Noemi

Noemi Популарен член

Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.133
    Допаѓања:
    2.454
    @Lostinparadise Убаво пишав дека не е гаранција дека и на 30 некој ќе биде стабилен и способен за воспитување деца и градење дом.
    Ама си има години за се. На 20 веројатноста да имаш завршено образование за отворање бизнис е нула зошто минималното високо образование е 3години.
    Одлично што ти се поклопиле коцките и до пред 25 си успеала да заштедиш сопствени средства за отворање бизнис и купување автомобил. Никој не дојде да ти ги земе затоа што немаш 30 години. Ама тоа не те прави апособна за брак.
    Реалноста да се случи тоа со сопствени средства е под 10%.
    Не е само материјалното, но и животното искуство.
    Јас не потценувам, секоја чест на луѓето што се снашле со било која работа, ама имањето бизнис и кола не е животното искуство за кое зборувам.
    На 20 е ок да се пијаниш да излегуваш на дејтови и запознаваш различни карактери на луѓе. Ок е да смениш неколку работни места за да си го пронајдеш местото. Никој нема да ти замери што спиеш до касно и непрестанно излегуваш.
    Генерализирањето дека девојките на 30 кои не се мажени се интересираат само од кафиња и оговарање, е исто како јас да кажам дека оние кои се мажени под 25 се интересираат само од манџи и бришење прашина.
    Бракот не те дефинира тебе каков си, ти решаваш што тоа значи за тебе.

На naturally, Emy867, An-na и 6 други им се допаѓа ова.
  3. Lostinparadise

Lostinparadise Истакнат член

Се зачлени на:
    5 јануари 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.565
    А зошто моите години не ме прават способна за брак? И што има врска високото образование со бракот и со паметот? Кое образование ми треба за да отворам бизнис те молам кажи и другите да си знаат да завршат некое школо за да отворат фирма (facepalm)
    Јас никаде не реков дека поседувањето на материјални работи е животно искуство. Тоа што сакав да го кажам е дека кога си со правиот човек, заедно можете да направите се.
    И јас не ги генерализирам луѓето, ти си таа што рече дека тие под 25 години се неспособни. :^)

4. Nanooo

Nanooo Активен член

Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    7
    Jas imam 18 pred 6 meseci na 18 isto se omaziv samo sto zavrsiv skolo i bash mi e super
    Ne se vazni godinite tuku ljubovta
    Ako se raboti brak od ljubov i sloga togash nisto ne e vazno

На Lostinparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Chuchanov

Chuchanov Активен член

Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    54
    28 godini a maz mi 35 dodeka ne steknave sami zivealiste da si ziveeme sami i sami da si gi resavame problemi te ne da ne slusaat vo druagta soba ili kuka i koj ni dosol na gosti ne stepivme vo brak

На Noemi, Keanu_R.Wick и Annora им се допаѓа ова.