Идеална возраст за брак?

Дискусија во 'Брак' започната од lavce, 7 март 2010.

 1. Lostinparadise

  Lostinparadise Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2019
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.995
  Пол:
  Женски
  А зошто девојка на 20години според тебе не е психички зрела за брак? Или си налетала само на девојки што на 20 уште спијат по цел ден и цела ноќ се пијанат по дискотеки и мерат улици во 4 наутро?
  Еве јас, имам помалку од 25 години што по твојот критериум не сум способна сама да се чувам не па да гледам фамилија, еве да го расипам твоето мислење за психички зрели и незрели. 2ипол години сме заедно а пред две недели ми стана сопруг, двајцата имаме приватен бизнис, сопствен дом, автомобили, одмори, викенди догодина сме во план да купиме два стана, да одиме на ин витро и многу други работи што не ги чекаме од мама и тато. Не дојдов да се фалам, туку да кажам дека има многу разлика од една до друга индивидуа и секој си е приказна за себе. Јас познавам жени од 30-35 години што не знаат две јајца да сварат а не деца да чуваат. Не си гледаат подалеку од нос и ги интересира само каде ќе одат на кафе, кого ќе оговараат и во кое wc ќе прават селфи. Ама не ги ставам сите во еден кош бидејќи знам дека сите се различни.
  Баш ми е криво што досега си налетала само на еден вид девојки од 20год и реши дека сите треба да стојат во кошот “неспособни” (финансиски и психички)..
   
  На bicycle, SummerGirl, st2007 и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  4.270
  @Lostinparadise Убаво пишав дека не е гаранција дека и на 30 некој ќе биде стабилен и способен за воспитување деца и градење дом.
  Ама си има години за се. На 20 веројатноста да имаш завршено образование за отворање бизнис е нула зошто минималното високо образование е 3години.
  Одлично што ти се поклопиле коцките и до пред 25 си успеала да заштедиш сопствени средства за отворање бизнис и купување автомобил. Никој не дојде да ти ги земе затоа што немаш 30 години. Ама тоа не те прави апособна за брак.
  Реалноста да се случи тоа со сопствени средства е под 10%.
  Не е само материјалното, но и животното искуство.
  Јас не потценувам, секоја чест на луѓето што се снашле со било која работа, ама имањето бизнис и кола не е животното искуство за кое зборувам.
  На 20 е ок да се пијаниш да излегуваш на дејтови и запознаваш различни карактери на луѓе. Ок е да смениш неколку работни места за да си го пронајдеш местото. Никој нема да ти замери што спиеш до касно и непрестанно излегуваш.
  Генерализирањето дека девојките на 30 кои не се мажени се интересираат само од кафиња и оговарање, е исто како јас да кажам дека оние кои се мажени под 25 се интересираат само од манџи и бришење прашина.
  Бракот не те дефинира тебе каков си, ти решаваш што тоа значи за тебе.
   
  На thelittle17, baby-star, NEA и 9 други им се допаѓа ова.
 3. Lostinparadise

  Lostinparadise Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2019
  Пораки:
  666
  Допаѓања:
  1.995
  Пол:
  Женски
  А зошто моите години не ме прават способна за брак? И што има врска високото образование со бракот и со паметот? Кое образование ми треба за да отворам бизнис те молам кажи и другите да си знаат да завршат некое школо за да отворат фирма (facepalm)
  Јас никаде не реков дека поседувањето на материјални работи е животно искуство. Тоа што сакав да го кажам е дека кога си со правиот човек, заедно можете да направите се.
  И јас не ги генерализирам луѓето, ти си таа што рече дека тие под 25 години се неспособни. :^)
   
 4. Nanooo

  Nanooo Активен член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Jas imam 18 pred 6 meseci na 18 isto se omaziv samo sto zavrsiv skolo i bash mi e super
  Ne se vazni godinite tuku ljubovta
  Ako se raboti brak od ljubov i sloga togash nisto ne e vazno
   
  На Lostinparadise му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Chuchanov

  Chuchanov Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 ноември 2019
  Пораки:
  592
  Допаѓања:
  1.247
  Пол:
  Женски
  28 godini a maz mi 35 dodeka ne steknave sami zivealiste da si ziveeme sami i sami da si gi resavame problemi te ne da ne slusaat vo druagta soba ili kuka i koj ni dosol na gosti ne stepivme vo brak
   
  На baby-star, Nightwish11, Noemi и 2 други им се допаѓа ова.
 6. Vojdana

  Vojdana Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2017
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  733
  Пол:
  Женски
  Имам 34 полни, си терам 35.
  Имам вереник, не сме сеуште званично во брак, но во текот на оваа година ќе биде и тоа...
  Некои ја наоѓаат љубовта на 20, некои на 25, а јас еве скоро на 35, а некои можда на 40 и повеќе...
  Но, НЕ сите што се во брак ја нашле љубовта.
  Дел од браковите се склучени ради што така треба, да се помине низ редот, да се тргнеш од дома...
  Меѓутоа се восхитувам и се радувам на оние што се сакаат како јас што се сакам со мојот вереник... И кога сум со него и кога го гушкам и допирам имам чувство дека и во тој момент си недостасуваме еден со друг...
  Идеална возраст има само за прорачунатите бракови, а за овие склопените со љубов не постои идеална возраст...Спонтано доаѓа и се случува све ..
   
  Последна измена: 7 јануари 2020
  На Dust, P.S.love, Ambitious и 21 други им се допаѓа ова.
 7. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.210
  Пол:
  Машки
  Ти се поклонувам за секој збор што го напиша. Потполно се согласувам.
   
  На Tanjamm и Vojdana им се допаѓа ова.
 8. Zimone

  Zimone Активен член

  Се зачлени на:
  8 мај 2019
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  76
  Пол:
  Женски
  Те поддржувам ... подобро неможеше да биде кажано
   
  На Keanu_R.Wick, Tanjamm и Vojdana им се допаѓа ова.
 9. T.G.

  T.G. Активен член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2019
  Пораки:
  132
  Допаѓања:
  80
  Пол:
  Женски
  Na 19 sega imam 25 i 3 deca.od prv den sama ziveam i super ni e. Sakajte se!!! :*
   
  На Keanu_R.Wick му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Nightwish11

  Nightwish11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2020
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  1.101
  Пол:
  Женски
  29+
   
  На Keanu_R.Wick му/ѝ се допаѓа ова.
 11. NNK19

  NNK19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  1.307
  Пол:
  Женски
  Ова ми е исто како темата идеална разлика кај децата.. нема такво нешто како “идеално”.. кој како се осеќа спремен тогаш нека стапи во брак.. како што кажа Војдана дека сите си ја наоѓаат љубовта на различни години.. еве јас се омажив на точно 20 години сега имам 24 и чекам второ дете.. за мене тоа е најдобрата одлука што сум ја донела зошто го имам баш тој “вистинскиот” до мене. Јас си ја најдов љубовта прилично млада и не, не се каам воопшто. :mm:
   
  На Bubish26, thelittle17, SummerGirl и 4 други им се допаѓа ова.