1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална возраст за брак?

Дискусија во 'Брак' започната од lavce, 7 март 2010.

  1. Guinevere

    Guinevere Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    25
    Мислам дека нема индивидуална возраст за брак,тоа зависи од двајцата...Јас на пример ке се свршам другото лето иако и двајцата имаме по 22 год. и стварно сакаме да бидиме заедно цел живот, на некој начин што он живее во Америка и неможеме да издржиме еден без друг ;)
    :l: :party:
     
  2. princezzza

    princezzza Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    И јас мислам нема идеална возраст за брак мислам дека периодот кога ке се осекаш сакан и срекен а најмногу сигурен дека сакаш да го поминеш животот со некоја личност е идеалната возраст без разлика колку години си ( е сега ако се осекаш така на 15 год :!: :!: :!: треба да послушаш совет од мајака си :rofl: :rofl: :rofl: ) :D :D :D
     
  3. christina

    christina Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
  4. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    344
    24-25 тоа е возраст кога јас би стапила во брак и мислам дека е доволно
     
  5. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    126
    Лично за мене ќе одговорам јас мислам 24-25-26 :D :D :D
     
  6. trendy

    trendy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    172
    идеална возраст за брак е некаде 24 25 или 26г. мислам дека е доволна оваа возраст ;)
     
  7. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Па тоа си зависи од партнерите. Мислам дека најубаво би било да се заврши факултет па и ако може да се најде работа па дури тогаш да се заплива во брачните води.
     
  8. ehrgeizig123

    ehrgeizig123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2010
    Пораки:
    427
    Допаѓања:
    157
    Според мене најубаво е откако ќе се заврши образованието и ќе се запослиш. Ама не би ми сметало доколку живееме заедно негде од кај 22-23, чисто колку да видам како ќе ни оди. Не мора одма мажачка :D
     
  9. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Не постои такво нешто како „идеална возраст“ за брак, едноставно најсоодветно време е кога ти се чувствуваш спремна за таков чекор. Јас не се гледам во брак пред 25-тата година. :)
     
  10. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    Како што кажа Де-ловли, кога ќе се осетиш спремен за таков чекор, ама и да додадам и кога ќе си најдеш соодветен партнер.Немој да испадне ми дојдоа годините па морам да ја завршам таа работа, без разлика дали партнерот е тој што треба да биде.Затоа ќе кажам:секој кога ќе му дојде моментот тогаш ќе се мажи или жени.
     
    На julie77 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Во контекст на темава, денес се видов со една познајничка, така во контакт сме од време на време. И кога разбра дека сум се верила не знаете каква реакција добив. Па ти нормална ли си, па рано е, па зашто си направила таква глупост :^)
    Мислам молим те, требаше да и речам, е не ќе си бидам дроља ко тебе, ќе одам со тројца истовремено :fubar:
    Па не се сите како неа, да акаат од маж на маж |(
     
    На girl1985 и nedzma им се допаѓа ова.
  12. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Мислам дека идеална возраст за брак е од 24 - 26 години
     
  13. peperutkaa

    peperutkaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Потполно се согласувам, кога ке се изживееш како девојка, следува тај фамозен чекор ... брак.. Ех штета што јас не го испоштував тоа правило, ама никој не ми е крив, ја неЈЧев кондоми а не тој. :$
     
  14. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366

    виножитке истото го искоментирав пред едно месец два кога другарка ми се мажеше, реакција на другите другарки у пм, ама само на оние што се сингл, као зошто што како да не е трудна? а фактот што се со години заедно и се сакаат и сакаат заедно да си го градат животот не вреди ништо.

    јас имам 23 и планираме свадба за година може помалку може повеќе . пријателки постари од мене некни се чудеа како сум мала да не брзам а они по 30 год скоро мажени и не им се брзало за дете :^) јас им реков дека секој си го гледа животот на различен начин и различно го доживува. еве вчера видов една мила пријателка трудна е на 26 години па прекрасна е убаво изгледа среќна и едвај чека да биде мама а не оние над 30 што се прават фарери после оф леле мајко детето го гледаат како обврска а не како среќа.

    иделна возраст нема но треба најважно да си спремен, и јас велев порано до 28-29 нема да се мажам ама сега тоа ми изгледа толку далеку. како што сега немам живци на 30 со дете не сакам ни да се замислам :D
     
  15. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    Според моите размислување и сфаќања на животот доволни се 24,25,26 години за една жена да биде психички и физички созреана и способна за брачен живот! За мажите пак 27,28,29 години...на таа возраст мислам дека е постигната потребната зрелост и сериозност за тие да стапат во брак и основаат свое семејство!
    Се разбира дека и во двата случаи има отстапување, некои ни до 35 не можат да пораснат :lol: , ама нив ги ставам во категорија на вечно неизживеани...така да ич не им препорачувам брак и семејство :lol:
     
  16. suzan-33

    suzan-33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    Индивидуално е кај секој, некој на 18 некој на 25 а некој на 30 кој кога се осеќа спремен за брак и кога ќе ја сретне правата личност со која ќе го помине остатокот од животот. :)
     
  17. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.535
    Допаѓања:
    2.427
    според мене најдобра возраст е 26-28 :)
     
  18. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Идеална возраст нема. Ама има несоодветна возраст-на 15,16, 17 години! Неизживеани, мислат оти ќе им замине љубовникот ако не се земат. А тоа, кој како е спремен, е индивидуално. Има некои кои имаат по 28-29, па рано им е. А има и такви кои на 21-22 се доста зрели, значи решаваат, толку. Еве јас на пример, не чувствувам никаква потреба уште да се шетам, да акам, да имам повеќе дечковци, да беснеам ко тинејџерка. Ниту пак има нешто што не го знам за него(за карактерно зборувам), и се чувствувам спремна. Утре да решам, нема да ми биде тешко да се привикнам на новонастаната ситуација. Значи идеална возраст сметам дека е онаа кога самиот знаеш дека треба да превземеш сериозен чекор. Кога си доволно способен самиот да се гледаш, па плус еден да гледаш. Не етоа играчка, па сакам играм, сакам престанувам.
     
  19. jarec6

    jarec6 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    2.734
    Допаѓања:
    17.901
    Пол:
    Женски
    Истото би го кажала да не повторувам за џабе.Се согласувам со Кате :)
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  20. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    ма ајде некои кои се омажиле на 17-18 години што-се омажиле прерано или? :lol: :lol: познавам жени кои се омажиле на таа возраст,па не размислувале дали тоа е вистинската возраст за брак.искрено кога ќе ми текне и ќе се почувствувам подготвена за обврска,за брак,за секојдневно готвење,за чување деца,нема да размислувам за мојата возраст туку ќе го сторам тоа па ако тоа биде и 30 години нема да ми биде криво-ќе бидам важно подготвена.моментално според некои сега ми е идеалната возраст за брак ама баш сега не би сакала тоа да се случи,прво умствено да сорзеам и да се ујачам да можам на мене да го носам товарот од една страна а од друга страна задоволството од таа ствар да бидам во брак :)