1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

  1. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.271
    Допаѓања:
    37.884
    Пол:
    Женски
    @Ketchup дали на бланш ќе фати убаво некоја потемна плава боја пример 7.1 или ќе дојди многу темна?
    Ја правев на фризер пред неколку дена ама пресветла ми ја направи и не ме бендисува бојата, не е добар преливот направен и прамените не ми ги направи ко претходно, како целосно плава сум со темен корен. Сакам надолу да ставам некоја потемна нијанса, а коренот да е мојот, ама да не дојди многу темна фарбата се мислам. Или да направам прелив со таква боја да ја држам кратко, ќе има некоја разлика воопшто? Еве ја каква ми е
    IMG_20230529_194902.jpg

    Ми е криво што не се бендисав, овој пат прескапо ми зеде, се било поскапено многу :|
     
    На Ketchup и koritsaki им се допаѓа ова.
  2. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.345
    Ако ја фарбаш, темна нема да дојде, напротив. Е сега, тие Х.1 нијанси се правени со сив пигмент, кој има некој зелен подтон, кој кога ќе се стави на веќе светла коса, добива некоја многу, ајде да не речам мртва нијанса.
    Кога ќе бараш фарба, гледај да не е опишана ко Ash.
    Јас братучетка ми од плава ко тебе, ја фарбав кафеава. Коренот со 7NB, а надоле бланшираното половина 7NB со цела 6NB на Evolution. И иако NB нијансите се опишани ко потопли тонови, за разлика од NI, сепак и кај неа имаше некоја зеленикаво-златест сјај.
    Меѓутоа, ако веќе сакаш да си го задржиш природен коренот, како што ѝ препорачав на членка претходно, ќе ти препорачам и тебе прелив да си направиш.
    Од кој бренд планираш фарба да земеш?
     
    На Polyincognito, kristina.k и koritsaki им се допаѓа ова.
  3. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.271
    Допаѓања:
    37.884
    Пол:
    Женски
    @Ketchup фала ти за одговорот. Не знам за фарба искрено, ќе разгледам во Дм деновиве и така ќе направам прелив за долниот дел барем малку да добие поприродна нијанса. Фризерот работи со Schwarzkopf professional, само не му кажав дека не се бендисав затоа сама ќе експериментирам :tmi::D
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.345
    После второ шатирање, ако ја шатираш цела, нормално е веќе долниот дел да е скроз плав.
    Иначе вака ти е многу убаво изедначено, можеш само некој прелив да пробаш. Штета да ја фарбаш, плус коренот што и да ставиш, секако после ќе двои од твојата природна, вака бар нека си расте шатираното.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Carrie^^

    Carrie^^ Активен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2022
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, дали има некој искуство со Keune 1511 за осветлување на темен израсток? Инаку надолу ми е платинасто руса, претходно користев Pallette Deluxe Xl9 за осветлување, имаше бланш внатре па ја тонирав со сива фарба, но веќе скоро два месеци не можам да ја пронајдам никаде била повлечена од продажба.
     
  6. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.345
    Таа, или 1517.
     
  7. Carrie^^

    Carrie^^ Активен член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2022
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Дали осветлува до степен да ми се изедначи со остатокот од косата или пак ќе остане потемна?
     
  8. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.345
    Нема да се изедначи. Не постои фарба што ќе го постигне резултатот на бланш. Меѓутоа со тек на време, ако ја фарбаш редовно, 15-20 дена максимум, ќе достигнеш платинум нијанса надоле на косата.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. one.girll.Riri

    one.girll.Riri Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2023
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojkiiiii
    Sakam da ve prasham dali imate iskustvo na portokalov farban del jas sakam da ja stavam taa farba na mojot del dali kje se opravi
     
  10. GirlVolley

    GirlVolley Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2020
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    1.617
    Пол:
    Женски
  11. Vera M

    Vera M Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2023
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Na veke blansirana kosa, so efekt na celosno osvetluvanje, sakam da stavam farba samo za da go dodadam tonot od farbata, ima li nekoj iskustvo, dilemata mi e dali so 3 ili 6% hidrogen?
     
  12. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.345
    Со тројка, што фарба?
     
    На Vera M му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Vera M

    Vera M Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2023
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Inebrya 10/12
     
  14. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.345
    Ако сакаш толку интензивна, со тројка, ако сакаш понежна нијанса, со шестка.
     
    На Vera M и Polyincognito им се допаѓа ова.
  15. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    дали некоја сама се бланшира дома да каже што да купам, колку количински
     
  16. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.207
    Допаѓања:
    30.903
    Пол:
    Женски
    Биди многу внимателна со бланшот доколку решиш да работиш сама. Нестручно спроведена постапка може ужасно да ти ја оштети и испокине косата. Во зависност од тоа колку сакаш да ја осветлиш косата употребуваш хидроген од 6 или 9 посто. Појак не би ти препорачала во никој случај. На повеќе бланшови имам прочитано дека оди сооднос 1:2 односно дупло повеќе хидроген одколку бланш ама мислам дека сепак тоа би зависело од твојата боја и од тоа колку би сакала да ја осветлиш. Моја препорака е доколку си во можност сепак работата да ја препуштиш на професионалец. Исто така, бланшот некогаш знае да делува многу брзо па според тоа мора и брзо да се работи или пак на делови. Затоа велам дека не е воопшто едноставна процедура за да ја правиш сама.
     
    На SunnyGirl2 и koritsaki им се допаѓа ова.
  17. Vera M

    Vera M Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2023
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Bez dvoumenje 3% hidrogen i dezuranje na nijansata koja ja dobivas, stom dojdes do posakuvanata, odma mienje. Izgledaj tutorijali prvo ima dosta bitni detali.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.647
    Допаѓања:
    6.151
    Вера грешка си он не вика 3% туку 30vol. што е различно.
    10volumi е 3%
    20volumi е 6%
    30volumi е 9%
    40volumi е 12%
    Па така типот за бланширање препорачува или 20 или 30, значи или 6% или 9%. Лично тој користи 9% но вели дека и 6ката ќе заврши одлична работа. А па 3ката нема да направи ништо.
     
    На Vera M и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
  19. Vera M

    Vera M Активен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2023
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Neslucajno pisav 3, tocno vo tutorijalot toj detal ne se poklopuva, moeto iskustvo so 6 i 9% ne bese ok, mi se iskina kosata, a so 3 mi se osvetli super so minimalno ostetuvanje.
     

    Прикачени фајлови:

  20. kolovoz

    kolovoz Популарен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    1.647
    Допаѓања:
    6.151
    Може си ја држела премногу време. Јас немам пробано со 3ка па неможам да тврдам дали осветлува или не. Вообичаено сум користела 6ка за дома (ова ми осветлува до 3 тона) додека на фризер мислам дека ми ставаа 9ка (и ми осветлува до 5 тона). Инаку @SunnyGirl2 пишува на пекетчето каков сразмер треба да користиш, обично е 1:2 и не повеќе од 35мин (јас би те рекла после 15та да си проверуваш на секои 5мин.).
     
    Последна измена: 1 јули 2023
    На SunnyGirl2 и Vera M им се допаѓа ова.