Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

  1. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.030
    Допаѓања:
    40.200
    Мислам не пишува али испод 9 не е. Да секој месец за корен
     
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.211
    Пол:
    Женски
    @mermaid8989

    Не знам и јас, ама се мислам дека е 9ка
     
  3. Rubi99

    Rubi99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2017
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Здраво, дали има некој искуство со Гарниер с11?
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.211
    Пол:
    Женски
    20231130_214718.jpg

    20231130_214644.jpg

    Јас се исфарбав со Syoss 15-3 па со Колестон 12.81 супер обели , само мислам сајосот требаше да го држам нешто повеќе барем уште 10 мин, зошто имам некоја жолтеникава нијанса на коренот ама не е битно.
    Ќе видам како ќе се измива , ама најверојатно ќе си закажувам пак на фризер. Не ми е по ќејф со фарбањево дома се на портокалово удира по некое време , а бело да се добие дома шанса нема
     
  5. Marymay

    Marymay Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2023
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    240
    Косата ми е жолта после деколорант. Дали ако ставам keune 1517 ќе се неутрализира жолтото? И со колку хидроген да ставам,дали со 6 би било доволно?
     
  6. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.796
    Допаѓања:
    46.413
    Зависи каква ти била претходно и колку ти е светла. Обично покривноста зависи од тоа кој левел на светлост ја имаш. На пример ако ти е жолта левел 9, тогаш покриваш со некоја 9 силвер нијанса, ако ти е жолта левел 8, со некоја 8 силвер нијанса. Не знам дали ме сфаќаш. Ако не ти е доволно светла, 1517 ќе има повеќе ефект на осветлување, отколку неутрализирање.
     
    На Marymay му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Marymay

    Marymay Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2023
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    240
    Претходно се фарбав со гарниер 7.1 ама коренот ми беше потемен а надолу ми беше плава од прамени претходно што имав. Сега ми беше светла ама жолта жолта како после бланш. Мислам дека ми е доволно светла, бидејќи и претходно ми беше плава само нееднаква.
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  8. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    807
    Допаѓања:
    3.497
    Ве молам предложете некоја природна руса фарба, не сакам многу на сиво да биде. Од Еволушн и Кене фарбите имам алергиска реакција:(
    Пред два дена пробав со Еволушн повторно, мислев моментална била реакцијата претходно, но не, повторно исто, ужасно печење и црвенило.
     
  9. missmatch

    missmatch Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Дали ви се случило да ви ја снемува бојата брзо? Бланшот ми паѓа за еден месец. од бебешко плава, ми станува за две миења смеѓа. Дури и пред да се измијам веќе е стемнета. Читав дека постои порозна коса или хормони да се проблем. Имате ли слично искуство? Фарбана со години, имам над 40 год и сува коса. Се шатирам накај 15 год ама ова се случува последните 2. Има ли решение?
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.211
    Пол:
    Женски
    @missmatch

    Кај истата фризерка одиш последниве 2 год? Да не не го остава бланшот доволно време, зошто тоа може да се случи доколку не ја осветли убаво косата, преливот што е врз бланшот се измива , паѓа..
     
  11. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.030
    Допаѓања:
    40.200
    Бланш е невозможно да го снема. Ако се користи бланш тоа значи вадење на пигмент од влакно.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. missmatch

    missmatch Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Dve smeniv, me ubeduvaat korenot sto go farbam temen, nadolu farbata se razlevala i zatemnuvala. Nema sansi, zosto uste pred obnova na korenot mi se zatemnaa pramenite.

    Месец дена разлика
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена од модератор: 13 јануари 2024
  13. Alekssa

    Alekssa Активен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2023
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Женски малце хелп, правев омбре пред некој месец и ми беше убаво сива како што обожавам јас, е сега почнува да станува на жолто а мене воопшто не ми стои таков пигмент, па предложете некоја фарба на Еволушн или Кене што би ја добила повторно сивата (се имам фарбано со Еволушн 11.11 ама некако жолткасто ми фати) фала ви.(fingers)
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_0654.png
      IMG_0654.png
      Големина на фајлот:
      960,1 KB
      Прегледи:
      27
  14. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    6.210
    Пол:
    Женски
    Да пробаш да ја обржуваш во меѓувреме сивата со виолетова маска? Таа од Керастас е добра. Виолетов шампон е многу сув за косата. Инаку за обржување сива коса со фарба би ти рекла да одиш сепак на фризер бидејќи јас земав така сивкаста фарба од Вела и после добив зелен пигмент што не се извади со ништо освен повторно бланширање.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Curious cat

    Curious cat Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2023
    Пораки:
    669
    Допаѓања:
    2.406
    Како се справувате со кинење?
    И како да го зајакнам влакното, избланширана и фарбана милион пати со прелив со се. Како сено е на допир
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.211
    Пол:
    Женски

    Нема да ти фаќа фарбата како кога ти ја бланширале косата т.е. бела во никој случај нема да ти испаѓа со фарба.

    @Curious cat само почесто шишање, маски ставање... мене многу ми помага Олаплекс бр.3 и бр.6 , јас лично немам проблем со сува коса.
     
  17. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.614
    Допаѓања:
    6.210
    Пол:
    Женски
    Ми остана у рака пола коса и сега кога немам коса и полесно е. Се зезам. Ставај маска, Олаплекс или керастас продукти. Овие од Лореал профешнал викаат дека се добри, ама немам лично пробано. Наредни ми се на листа. После ставај масла, има од Лореал елсеве многу добри што и да ги ставаш секој ден не ја мрсат косата. Или од Авон маслата доста ми помогнаа. Ама после некој месец се уништува косата. Мене можеби некои 4-5 месеци беше супер и после ми се искина скроз и морав да ја ишишам скоро пикси. Не користи ич фен, пегла како совет плус и редовно шишање, пошо на уништена мртва коса друго не помага.
    Овие од елсеве ги користам веќе година и повеќе. А тие од Авон имам предходно 3-4 пакувања потрошено и се многу добри, само што брзо се трошат, има 30мл за 250ден а трае некаде 2месеци шишенцето ако го користиш секој ден. Но вреди секој денар. Наредно ми е во план да го земам маслото на Олаплекс или Кеуне па да видам што како вредат пошо се со солени цени.
    IMG_20240120_150820.jpg
     
  18. GirlVolley

    GirlVolley Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2020
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    1.951
    Пол:
    Женски

    Јас можеби после долго време прашувам,како стигна до бојава? Преубава ти е
     
  19. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.225
    Допаѓања:
    31.072
    Пол:
    Женски
    Со фарба за коса и 9 посто хидроген. Три пати беше префарбана додека да стигнам до бојата. Постепено осветлува. Keune 1517 си ја користам. Откако ја добив нијансата продолжив да се фарбам само во коренот на 2 недели. Така цело време ми е изедначена.
     
    На Anyshka, SunnyGirl2 и GirlVolley им се допаѓа ова.
  20. Алек***

    Алек*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    980
    Допаѓања:
    2.065
    Пол:
    Женски
    За боја каква што сакаш Keune, одлично фаќа,презадоволна бев. Но да знаеш доста ја суши косата. По извесен период ќе видиш косата ти станува сува.
     
    На Anyshka, Zaljubena26 и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.