Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

  1. Yowannty

    Yowannty Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2012
    Пораки:
    10.121
    Допаѓања:
    168.394
    Пол:
    Женски
    Не знам дали памтиш, ама пред години стоеше. :) Затоа ме чуди што сега нема. До негде 2015та се фарбав црна и точно знам дека во црните фарби беше 6% хидроген. Ја извадив црната продолжив светли нијанси до плава. Оние најбелите нијанси на русо содржеа 12% хидроген во пакувањето. Откако го имав инцидентот кога ми се скинаа прамени проверив дека хидрогенот беше 12%. После знам и читав на интернет дека што поруса е фарбата толку е хидрогенот во неа е појак. Во меѓувреме со години неколку пати годишно праев балајаж на фризер и сега кога почнав пак сама да се фарбам, приметувам дека во фарбите не стои веќе % на хидрогенот па и јас го фрлам тој и си земам 6% од страв дека во светливе е сигурно повисок.

    Лореал професионалните ги нема по дрогерии, па имав земено дрогериска ама ми се допадна. Би сакала и професионална да пробам.
    Гарниер ја избегнувам само поради фактот што е 40мл. Да ме фарба некој друг веројатно една фарба ќе ми е доволна, ама сама се фарбам и немам осет колку шлакам па користам целосно две иако ниту нешто долга ниту густа коса имам. :tmi:

    Плава е ем тешка ем досадна за одржување. Да немам толку многу бели влакна сигурно некоја чоколадна нијанса ќе имав.



    Кога сум тука, што бројче олаплекс да земам нешто за хидратација и што помага да не се пресуши косата?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски

    Аура фарбите со сигурност на хидрогенот пишува кој % се
    Јас плава земав од нив март месец ама воопшто не бев задоволна.

    Јас бели влакна немам, затоа и си викам дал да ја затемнам , зошто бланш веќе нема шанса да ставам, ама ако продолжам со 12кава може да почне и да се кине косава.

    Од олаплекс јас ја имам 3ката терапијата по првото шампонирање се нанесува стои 20 мин се измива па пак се продолжува со шампон.

    6ката е исто супер пред сушење се нанесува,за расчешлување помага како крема е
     
  3. mermaid8989

    mermaid8989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2019
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам доколку знае некој да ми одговори..

    Се фарбам неколку месеци со 12% хидроген. Доколку продолжам со 9ка , дали ќе имам проблем?
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.101
    Допаѓања:
    104.206
    Пол:
    Женски

    Ќе ти излегува различно нијансата ако смениш, ќе ти излегува потемно. Барем кај мене е така.

    Јас вчера бев на фризер на шишање, фризеркава ми ја пофали косата и нијансата, дека е супер дека не е оштетена како со бланш на пр. што ми беше. Ми рече дека е ок 12ка што ставам баш и јас ја прашував да не е мн јак хидрогенот