1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

  1. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Како изгледа преливот од Балеа?

    Јас го користам виолетовиот Pro-voke, ама не гледам многу разлика. Со лорвен и авон имав повеќе резултати, а од балеа виолетовиот не е добар воопшто.

    Забележав во Дм виолетов спреј од Палете, нешто како ехотонот, ама попрактично со прскање. Дали го има некоја од вас пробано?
     
  2. realGirl

    realGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2014
    Пораки:
    1.411
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20190413-214823_Chrome.jpg
     
    На SunnyGirl2 и kristina.k им се допаѓа ова.
  3. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    1.965
    Пол:
    Женски
    Женски,ми треба помош од вас.
    Ова е моментално мојата боја на коса,шатирана сум 1 ипол година и само коренот го фарбам со гарниер s9 а некогаш и со кене 1517 и 12% хидроген.
    Сакам да ја изедначам бојата односно да немам жолта боја.Ми рекоа да ставам силвер шампон. Не знам каков ќе биде исходот пошо сум скептик,а косата сива не сакам да ја праам туку повеќе накај плаво бела без жолтила.
    Совет,препорака за силвер шампон? ама да не е со астрономска цена и да го има во ск :)
     

    Прикачени фајлови:

    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.384
    Пол:
    Женски
    Силвер шампонот ќе го неутрализира жолтилото само на шатираното, на фарбана коса не делува. Дури може шатираниот дел да испадне сив, а коренот пак да остане жолт. Не верувам дека ќе ти помогне.
     
    На MonMon и Shalitra им се допаѓа ова.
  5. Marina232

    Marina232 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Девојкии хелппп
    Имам доста темно кафена коса а веќе пола година сум плавуша (бела накај сиво боја) и цело време фризерката ми става бланш на коренот кога ќе ми потера повеќе и сега не сум фарбана два месеци само ставам шампон за да не ми пожолти ама многу ми е потеран коренот и нејќам бланш да ставам ќе ми падне веќе мислам цела коса, дали знаете некоја фарба што ќе ми го покрие читав со хидроген 9ка ама колку ќе ми помогне и тоа. Ај поискусните кажете ми не знам шо да правам а не сум при пари да одам на флизер пак

    Ете ваква ми е бојата на коса
     

    Прикачени фајлови:

    На SunnyGirl2, SexiLy и Shalitra им се допаѓа ова.
  6. pretty7

    pretty7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2018
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Препорака за добра фарба за коса без разлика на цената само да ми биде бојата нешто слично како на сликиве? И сега сум со кафеав корен и сум бланширана само сакам некоја фарба да ја постигнам оваа нијанса?

    Со која фарба се фарбаш за да добиеш ваква боја?
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена од модератор: 22 мај 2019
  7. Marina232

    Marina232 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2018
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Ја немам прашано флизерката која фарба ми ја става, иначе за да ми стои цело време бело сребренеста ставам шампон од авон за бланширана коса и многу ми помага не ми жолтее
     
  8. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    5ca3650f562da.jpg
    ја купив фарбава какво е вашете искуство со palete deluxe?
     
    На didisi и JoanaS им се допаѓа ова.
  9. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    И јас баш се мислев дали да ја купам.. ако можеш кажи како ќе испадне.. дали баш така сивкасто :)
     
    На didisi и Принцезичка1 им се допаѓа ова.
  10. ***Lami***

    ***Lami*** Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јули 2016
    Пораки:
    173
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Дали некој ја има користено Кене 1000? Ме интересира како испаѓа одамна ја имам пробано 15 17 не ми се допаѓа јас несакам многу на сиво туку бисерно плава.
     
    На Shalitra му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Јс има некој пробано нијансава?
    Многу ми прави мерак ама не знам колку добро фаќа
    [​IMG]
     
  12. AnnabelLee

    AnnabelLee Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2018
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    362
    Пол:
    Женски
    Последно ставив на СУБРИНА Cinder blonde,зашто ептен беше жолта од бланшот, ко семафор бев. Задоволна сум како излезе, далеку понеутрална и понеупадлива од тоа што беше.
     
  13. Pretty Woman

    Pretty Woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Девојки фарбана сум неколку пати и ја осветлив како нијансава 10.3
    а сакам да стигнам до 11.13. Препорачајте ми фарба или некој прелив. Да го убијам жолтилово. 8789E46F-64F6-4A71-93BF-2ED10D14F768.png
     
  14. Feodora

    Feodora Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2013
    Пораки:
    920
    Допаѓања:
    4.343
    Женски ајде помош, фризерката ме испусти ексик и пари и се ама косава портокалова ми е. Не можам да се гледам.
    Како да ја направам плава сама или да се помирам, или да се исфарбам црна. Што би ме советувале?
    Да напоменам дека ова ми е прво фарбање вака и ич немам искуство. Она ме фарбаше без бланш и изгледа заради тоа ми се направи ваква. Пред тоа имав нијансирани бели прамени кои сега дојдоа сиви.
    Не ми се оди пак на фризер... сакам да пробам сама или да не ризикувам?
    Каква фарба би ми препорачале?
     

    Прикачени фајлови:

  15. Височка

    Височка Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2017
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Стави и одозгора еволушн 111, две фарби и ќе ти се оправи сигурно.

    Не очајувај сите што сме станувале плави така оди тоа пострпено, не можеш наеднаш да добиеш убава руса коса. Јас не би ја фарбала црна, само со две фарбања еволушн11.1 (или уште подобро Yellow 111 ако ја најдеш некаде, ама тешко мн.ја нема) ќе ти биде добра.И јас бев таква и попортокалова ;)
     
    Последна измена од модератор: 7 септември 2019
    На Feodora му/ѝ се допаѓа ова.
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    По 4 години паузирање , решив повторно да ви се придружам на вас плавушите :lol:
    Пред некој ден купив деколорант , со цел да ја осветлам мојата природна боја на коса - 11 месеца се немав фарбано и сега беше моментот полесно да ја осветлам. Меѓутоа , убаво се осветли бојата освен делот каде што имаше останато црна боја од фарбањата пред скоро година. Не можев така да се гледам портокалова па одозгора ставив боја карамел-медова.
    [​IMG]
    Воопшто не ми се допаѓа , па затоа наредна недела сум на фризер , ем ќе се шишам (боб фризура) ем сакам да ја постигнам оваа боја.
    [​IMG]

    Ме интересира како сте задоволни од овој силвер шампон и регенератор на Лореал, дали некоја ги има користено? Фризеркава ги има во сет во фризерницава, па ако се добри да ги купам
    [​IMG]
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. anii-99

    anii-99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2013
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво, би сакала да ве прашам за совет. Успеав со неколку фарбања да ја осветлам мојата природна косa до оваа нијанса
    Screenshot_20191125-002503_Gallery.jpg
    А сакам да ја постигнам оваа 20191125_002257.jpg
    Која фарба би ми ја предложиле а да осветлува повеќе? Некоја по бела бидејќи кога се фарбав со еволушн 11.11 и кене 15.17 многу на сиво ми фати а јас сакам бисерно бела. Со природно светла коса сум без црвен пигмент. Размислувам дали да земам гарниер 111 или s9 или пак од оние фарби што имаат бланш во нив како палете..
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    [​IMG]

    Тие што си ги земала на Кене и Еволушн се баш сиви. Ѕирни ги во каталогот овие две Кене 3001 или Кене 3011 , мислам со 12% ќе се осветли колку толку. Понатаму да не ти испаѓа жолта , ќе ставаш по слаб хидроген.
    Исто ја имам пробувано оваа на Гарниер 111 и убава ми беше косата , негде на форумов ми се чини имав ставено и слика :)
    [​IMG]
     
  19. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Искуства со Природните фарби од Логона, т.е од брендот Санте се?
     

    Прикачени фајлови:

  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.881
    Допаѓања:
    102.912
    Пол:
    Женски
    Денес бев на фризер по мојот неуспешен обид дома да ја осветлам косата. Ми ставија бланш , па олаплекс , па ме ишиша боб кратко од причина што црното не излегуваше со ништо , ајде да беше фарба ок ама кната зезна работа..како и да е коса е ќе порасне. Резултатот е каде каде подобар од тоа што бев , ама се уште не е тоа што сакам (сакам уште посветла). Ме фарбаа со Лореал иноа 10

    [​IMG]
    И излезе вака
    [​IMG]
    За 2,5 недели ќе закажам пак , мислам тогаш ќе излезе подобра по второ фарбање :) бев купив силвер шампон и маска од Лорвен. Ги имате користено?
     
    На kuc, SunnyGirl2, 0ли и 4 други им се допаѓа ова.