1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

  1. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    Јас силвер шампонот го имам пре предобар е
    Мене многу ми одговара и кога ми опаѓа фарбата коренот ми оди накај кафеавкасто, а не жолто како пред да го користма кога ми се праеше ептен е супер
    А исто си имам направено сама како во шишенце со прскало ставив ехотон, хидратантно млеко и течност од еден спреј и одвреме навреме си прскам кога мислам дека ми оди накај жолто исто и тоа многу ми ја одржава свежа :)
    Инаку многу ми се допаѓа како ти испаднала и бојата и формата на косата:inlove:
     
    На kuc, SunnyGirl2 и koritsaki им се допаѓа ова.
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски
    @JoanaS ти благодарам многу :inlove: одлична идеја ми даде , само ехтон овде кај што живеам не знам каде да најдам :lol:
    еве овие две ги земав , шампонот и маската се надевам и мене ќе ми се погодат :)

    [​IMG]
     
    На SunnyGirl2, victoria и JoanaS им се допаѓа ова.
  3. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски

    Убава ти е. Неможе од одма. За некој месец ќе ја биде. Инаку, тоа црното доле само со шишање ќе се извади. Јас ке шишам и бланширам вака fc29442e598f082247ab2568e5e5e412.jpg
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  4. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Дали од оваја боја на коса би можела да стигнам до плава само со фарба?
     

    Прикачени фајлови:

  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски
    Фала ти @srekice
    Убава е фризурата , па кога ми беше фенирана тогаш баш таква ми беше ко на сликата :lol:

    Наредно ќе се фарбам во декември , нема да чекам баш месец , ама ете да ми подрасне малку коренот. Земав фарба на Loreal majiblond 901s , нијансата е баш плава (посветла од оваа сега што ми ја ставија) со цел ете да се поосветли. Е сега не знам кој хидроген да ставам дали 9ка или 12ка :?: Се мислев помеѓу оваа и Koleston 12/98 , сепак се решив ете оваа да ја пробам. Некоја да не ја има користено оваа на Лореал?


    [​IMG]

    @DevilGirl212 нема шанси. Колку пати и да се офарбаш нема да достигнеш плава боја т.е. нема да се покрие кафената. Мора прво со бланш па потоа фарба
     
    На SunnyGirl2, fana и DevilGirl212 им се допаѓа ова.
  6. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    А јас си се понадевав од членката погоре дека и јас ќе успеам без бланж, ама таква ми била среќата :D:lol:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Ако ја фарбаш цела со 6% хидроген можеш комотно. Кога ти е веќе осветлена нема потреба повеќе да ја оштетуваш. А за коренот... само со фарба ќе ти биде жуткаст секако. Или треба со бланш па после фарба како тонер, или јас ставам потемна сивкаста плава само на коренот а на остатокот светла, како shadow root, така и кога расте косата не штрчи мн корен поприродно изгледа. Ама во секој случај повеќе од 6% нема потреба.
     
    На petunija77 и koritsaki им се допаѓа ова.
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски

    Да па фарбата е од оние сивкастите (оваа по накај бело оди ) , ќе пробам цела коса со таа да ја исфарбам.
    Се мислам дали пак на фризер да одам да ме исфарбаат ма да мислам штом имам веќе светла основа , нема зошто.
     
  9. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    @koritsaki, да заборавив. Кај вас ја има колестон. Земај и не му ја мисли ич. 12.81 е подобра, јас се фарбав со нив, но кај нас се скапи реално.

    Во Грција имаше и FADIAM Фарби, исто добри за плавуши.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Можеш сама тоа, фарбите се пофлексибилни. Само гледај да имаш доволно и немаш проблем.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Different7

    Different7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Не, оди на фризер.
    Повеќе пари ќе дадеш фарбајќи се, дур не ја добиеш саканата нијанса.
     
  12. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Ама ако веќе ја избланширала на фризер што да иде пак... тоа е тешкиот дел. Само фарба е лесно сите се фарбаме по дома. Фино е на фризер да не се замараш сам ама па и доста поскапо е. Како и да е, ако е сега тазе бланширана треба малце одмор. Коренот може комотно сама, а после некој месец два види дали е спремна за уште една бланш тура или што год. Пошто факт е дека само со бланш се осветлува, може и со фарба ама тоа е минимално. За големите работи како бланширање подобро на фризер ама за оддржувањето може сама, а плава коса бара мн оддржување неможеш секои две три недели на фризер.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Different7

    Different7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Јас изгледа не сфатив убаво или настана недоразбирање. Девојката ако веќе се исбланширала сама, тогаш нека не оди на фризер.
     
  14. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    Не не, не ја имам бланширано, сакав да пробам ако има начин од кафена до плава да стигнам без бланш, дека не сакам да ја оштетам премногу.
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски
    @srekice да ги има фарбите Колестон , ќе видам помеѓу 12/89 или 12/81 некоја од нив да земам. И оваа на Лореал е баш иста како таа на Колестон. Викам 9% хидроген да ставам , страв ќе ми е да не ми пожолти косата..
    @DevilGirl212 не се плаши од бланшот , само сама немој да го правиш тоа зошто така се оштетува , ако го оставиш бланшот премногу време на косата. Мене по бланшот ми ставија терапија олаплекс и навистина косата си е истата , воопшто не ми се оштети ни плетка. Само на фризер бланширање и нема ништо да стане :)
     
    На DevilGirl212 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    @koritsaki можеш да ги мешаш двете, една е со виолетов а друга сив тон. Со 9% е идеална комбинација. Нема да си жолта ни портокалова, Јас пред бременоста се фарбав со нив, имав супер плава коса. Имав и фотка ставена. 20180610_144604.jpg

    Сега со некои Experta се фарбам и ок се, не е лошо.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  17. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Оффф извини јас сум ги смешала постовите. Ти си одговорила на @DevilGirl212 а јас пишувам за @koritsaki (facepalm):$
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски
    @srekice фала за советите :) инаку имаш прекрасна коса , сонувам за ваква ем плава ем негувана :inlove:
    @~Allure~ па и јас викам како што сум се фарбала и претходно дома , можам пак секако е сега ако видам разлика по некое време на коренот ете ако не секој месец, на 2-3 месеца можам да отидам да ми го средат израстокот со бланш :)
     
    На ~Allure~ и srekice им се допаѓа ова.
  19. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Здраво, со што се постигнува тоа, каде можам да најдам. @koritsaki каде се набавува таа фарба? и дали треба хидроген да купувам и други додатоци?
     
    Последна измена: 4 декември 2019
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.069
    Пол:
    Женски
    @SunnyGirl2 јас фарбиве Колестон ги купувам во Грција , по парфимерииве овде ги има на секој чекор :) во Мк видов случајно на фб дека ги имаат овие hairshop.mk па можеш да им се јавиш да ги прашаш за цена и др. Имаат и страна на фб , тука видов дека ги имаат фарбите. Е за хидроген , јас 9ка мислам за баш плава коса , 12ка не би ставала и ептен ја гори косата/кожата и мислам по жолта така испаѓа косата.
    Тебе сега каква ти е косата?
     
    На srekice и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.