1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

  1. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846
    20191204_113934.jpg

    портокалова - имав црна к'на, ја осветлив со шампон и витамин Ц1000. ја исфарбав со нааајсветлите фарби 3 пати.. и сега за срамови сум хаха ... за жал
    јас не сум во Мк... нз кај да барам сега...


    тоа се нијанси во зависност од тоа колку е осветлена просторијата. ја носам врзана и и ставам спреј да изгледа ко изедначена

     

    Прикачени фајлови:

    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Во Hairshop. Mk ама многу се ептен. 760 денари фарба и тоа мислам 60мл дека беше. Нај убаво на фризер да пробаш да ја средат да не направиш беља.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    @SunnyGirl2 како што гледам на сликиве , горе жолтото е твојот корен подникнат а тоа доле портокаловото - бојата што се извадила. Да не те разочарам , ама и јас бидејќи ставав кна ама среќа повеќе ми беше порасната мојата коса (поради бременоста не се фарбав скоро година) и тие делови што ми беа портокалови повеќе не можеа да се осветлат и морав ептен да ја скратам косата , па ме бланшираа и со фарбањето се среди. Толку што ти се осветлила косата без бланш пак добро. Како за прв пат отиди си на фризер , ако може да се бланшира , нека ти ја направат па веќе друго ќе е дома со која и да било фарба можеш да се фарбаш после
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846

    Добро. Фала.
    ќе видиме каква невеста ќе сум летово хахахах
    или ќе ја затемнам во краен случај. За на фризер е преескапо, а ќе си одам дури летово...
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Ти се направиле hot roots, повеќе ти е осветлена на коренот бидејќи таму валда ти била природна косата и плус дека се блиску до скалпот повеќе топлина се развива на корените и повеќе осветлува. Затоа корените се оставаат на крај. Можеш и сама да го поправиш тоа со малку потемна фарба да ја ставиш само на коренот и да пробаш малку да ја изблендаш надоле...можеш и со некој поширок чешел да поминеш малку надоле одкако ќе ја ставиш ама прамен по прамен, ставаш на коренот и проаѓаш малку надоле. Така ќе ти се маскира барем да немора да се прскаш со спрејот.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. rumcherry

    rumcherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2019
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
    Едно прашање до девојките со плава коса : Како добивате бела плава боја? Еден тон пари дадов по фризери, шатирана ми е и одозгора сите до еден ми ставаа пепел плава боја, и некој прелив после неколку миења само прамените се белузлави а остатокот не е жолт бидејќи имам природно светла коса, но не е толку светол колку што сакам. Сакам да се исфарбам сама дома со платинаста боја некоја, да ми препорачате? Уствари незнам дали во нијансата на фарба е финтата или? ПС. Користам силвер или виолет шампон кога како, не влечи на жолто бојата, едноставно прашувам како да добијам посветла плава, вака нешто. Или каде се купува тој магичен прелив? :^) Позз и фала :hug: platinasta_kosa_eclectic5-min.jpg
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    @rumcherry нијансава е предобра само што јас мислам за ваква нијанса само со редовно нанесување бланш на израстокот би успеало. Имаш прашано таму каде што одиш на фризер? Јас оваа фарба ја имам гледано во парфимерија во каталог на Колестон
    [​IMG]
    И пак прашање е дали ќе добиеш таква боја ако се офарбаш само со неа. За прелив , јас мислам дека се прави дома со 3% хидроген и фарба па се држи 15 мин на мокра коса.. ако сум грешка поправете ме
     
    На ~Allure~, rumcherry и g8lQQk им се допаѓа ова.
  8. rumcherry

    rumcherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2019
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    1.115
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам најмноооогууу ❤️
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Така е јас колку што сум гледала на you tube ги користат некои redkin тонери со 3% хидроген и ги ставаат така на мокра коса кратко време. Ама како тонер може да се користи и обична перманентна фарба со слаб хидроген само тие се ставаат на сува коса тоа е класично фарбање, само треба основата да ти е доволно светла. Друга помалку штетна варијанта се оние боине ...arctic fox, overtone многу ги има семи перманент мислам ги викаат обично такви ставаат кога се фарбаат розеви зелени такви бои ама ги има и во сребрени, плави бисерни нијанси (секако мора светла основа да имаш).Тие се како офарбан регенератор и со регенератор и можеш да ги мешаш за да ја осветлиш нијансата во случај да сакаш на пример пастелна розе боја. Не пенетрираат во влакното туку само депонираат пигмент врз него, ама мн од нив дури и повеќе траат од перманентна класична фарба пошто факт е дека и таа со секое миење паѓа. Се ставаат на миена коса или мокра или на сува за поинтензивна боја и после само ги плакнеш без шампон. Не сум нашла вакви кај нас а баш сакам да пробам бидејќи воопшто не ја оштетуваат косата. Ако некој пробал може да пише мислење.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Неможеш со фарба да ја осветлиш мн, максимум 1 до 2 нивоа толку и е силата каква год фарба да е. И дур ти е тазе фарбата/преливот ќе го има тој сјај од пигментот и ќе изгледа ок ама после неколку миења тој паѓа и остануваш на основата која е или жолта или портокалова хаха. Фарбата е како маска, шминка. Нема магичен прелив треба основата да ти е светла. Прамените ти се посветли затоа што се избланширани и основата им е светла. Ако природно ти е светла косата може и да успееш да ја направиш бела ама со бланш и на фризер, не препорачувам бланш сама дома тешка заебанција е и голем ризик. Јас на пример имам природна темно кафејава боја и јас да пробам да ја осветлам до тој степен косата ќе ми падне 100%. Јас со две тури бланш (не едно по друго, првиот со 9% вториот со 6%) успеав да ја осветлам до некоја светло жолта боја и редовно ја фарбам ( читај ја шминкам) за да ми е некоја бисерна боја....не е најсветла ама фино изгледа. Да удрам сега уште еден бланш да ја направам бела ама со сигурност ќе ја стопам мастика ќе ја направам хаха. Моја препорака... најди си подобар фризер :)

    Едит: Не им давајте на фризерите да ви шибнат 12%. Бланшот треба постепено и балансирано да се работи. Со 12% ќе осветли побрзо да, ама и косата ќе ви падне. Неколку пати ме имаат така зезнато кога сум вадела прамени и косата ми се кинеше секој пат, џабе што ги имав бели прамени кога буквално ми испопаѓаа.
     
    Последна измена: 5 декември 2019
    На rumcherry и koritsaki им се допаѓа ова.
  11. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.387
    Допаѓања:
    5.846

    Screenshot_20191206-120256_Chrome.jpg
    ова што е?
    треба да се купат дополнителни додароци пример хидроген?
    уште ова не сум гобпробала..но не знам ни од каде да го купам ха ха
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски

    Како што гледам ова е тонер, се користи доколку сакаш да ја обновиш постоечката боја, може да се меша со фарбите на Лореал. Да, се меша со хидроген. Не е осветлувач (деколоратор).
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. niin

    niin Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Imam probano so manic panic ultraviolet no nemam veke i sakam utre da idam da si kupam nekoja boja za istoto da go postignam. Sakam neshto na silver da mi ide ako ima nekoj predlog neshto slichno shto bi mozhela da izmesham so regenerator za da se postigne istiot efekt? :D edit: za overtone metodot zboram
     
    На ~Allure~ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Еее да да, како си задоволна од ефектот и колку траеше фарбата? Ги има ли manic panik кај нас... не сум видела, одкаде ја зема? Инаку мислам дека они имаат таква сребрена боја...ама не сум сигурна.

    Oвие crazy color имаат таква сребрена, ги имаат во александар козметик ама на сајтот не ја гледам баш таа нијанса, а и колку што сум гледала рецензии не се задоволни баш луѓево од квалитетот.
    https://www.crazycolor.co.uk/crazy-color/silver/
    Мислам дека arctic fox i overtone се најквалитетни ама ги нема кај нас колку што знам. Може онлајн валда.
     
    Последна измена: 13 декември 2019
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    Денес се фарбав по 20 дена од бланширањето и фарбањето на фризер. Задоволна сум како ми излезе бојата, е со миењата каква ќе биде ќе видиме. Бојата ми е баш некоја беж боја (само долните краеви на косата се малку портокалови од кната што ја имав, тие треба да се скратат)
    [​IMG]
    Сега се фарбав до Loreal majiblond 901s + 9ka хидроген. Планирам во јануари да се фарбам некаде во Скопје , само сакам некаде каде што работат со фарбите на Keune. Сакам некоја сивкаста како 1517 или па оваа

    [​IMG]
    Или ваква

    [​IMG]
    Дали ја има последнава во Мк, дали некоја се фарбала со оваа 3017?
     
    На LejlaD и ~Allure~ им се допаѓа ова.
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    Плавуши, јас ја земав фарбата на Кене 1517. Утре ќе одам на фризер , купив 9 и 12 % хидроген, па ќе одам да ме исфарба и да скрати нешто од портокаловото што остана.. сакам да испадне по на сиво резултатот. Проблемот е што имам израсток 1 см , таму да не треба да ме избланшира? Таа си ја знае работата, туку наредно фарбање дома мислам да си се фарбам со 9 % хидроген.
     
  17. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Од мое искуство пред неколку години, жолтеникав ми беше коренот, а не ни имам црвен пигмент. Зборам за истата нијанса и 9% хидроген. Мислам дека што појак хидроген, тоа пожолтеникаво ќе биде. Ни силвер шампонот не оправаше. Сега сум плава, ама само со прамени и плус фризерот ми става прелив веднаш после шатирање. После тоа одржувам нијанса со силвер шампон, али реално не ми ни треба, бланшот воопшто не е жолт. Корен не фарбам, туку чекам следно шатирање по 3-4 месеци.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Кај одиш?
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    Вчера бев на фризер , ме фарбаа со Keune 1517 + 9% хидроген. Плус се шишав. Убава ми е косата подобра од претходно, имам некаде жолти прамени но не е страшно. Фризерката ми рече имам жолт пигмент и што и да ставам џабе е. Бланшот го избегавам. Ми спомна ехотон да ставам можам, сребрен, па ќе одам да барам во ДМ :D имате ли користено ехотон? Ми спомна можам да го разредам со вода и прскалица да прскам по косата рамномерно да излезе секаде.
    Ама колку вода да ставам?

    Друго, дали некоја ја користела фарбата на Aura velvet ton? Гледам е намалена 90 и нешто денари во ДМ. 11А ја меркам нијансава. Ме копка нешто да ја пробам.Или па да не ризикувам да си останам на Keune?

    [​IMG]
     
  20. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Јас ја имам користено Aura Velvet Ton ама друга нијанса, оваа на сликата. Фарбава...шознам за парите е ок не е лоша ама не е богзнае што. Побрзо паѓа во споредба со evolution на пример. Evolutuion ми трае некои 5 недели а оваа на Aura 3 недели. И иако бирав најсветла нијанса пак беше прилично сива.. онаква сива што малце ко да ја затемнува косата. Мене на evolution највеќе ми се свиѓаат фарбите, keune не сум пробала.
    20200104_113608.jpg
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.