1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

  1. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Леле како не се тие јас денес оваа ја купив , ја немаше хл9 ама мислев дека од истата линија горе долу исто се :o што ќе правам со олку фарби 4 ги собрав, а уште не сум се решила каква комбинација да направам.
    Мислев прво со Палете 230 да се исфарбам, па на водена коса да ставам Гарниер Ѕ1 со 6% хидроген и на крај Олаплекс 3 го имам дома
    Ок е комбинацијава?
     

    Прикачени фајлови:

  2. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Пробај да ја вратиш, чим нема бланш внатре ништо. И една ти е малце за толкав корен
    Сајос 13-5 го дава истиот ефект, ист производител е
     
  3. *симона*

    *симона* Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Девојкии како да го осветлам коренов со која фарба
     

    Прикачени фајлови:

  4. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Ја немаше ни таа кај што барав :( ајде ќе видам што ќе направам, се изнададов пари за фарби , ама ваљда ќе можам да ги користам понатака за преливи со 3% хидроген

    Почна процесот, слики после:D8)
     
    Последна измена од модератор: 1 јули 2020
    На LejlaD, koritsaki и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  5. Kom.pot

    Kom.pot Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.786
    Вака
    Ставив сајос 15-0 таа има ќесичка со бланш внатре. Држев 30 мин, ја измив па после ставив палете 230 со 6% хидроген. Исто држев 30 мин. Во коренов сум портокалова, надолу е ок. Како да се спасам?
    сега само коренот да го поминам за 1 недела со 9% хидроген и гарниер 111 ок е ?
     
  6. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    Јас само со фарби стигнав до посакуваната руса боја, пресреќна сум:D

    Ваква ми е нијансата, нешто измеѓу light ash blonde и pure diamond, повеќе накај второто, зависи од светлина:
    Screenshot_20200702-152201.jpg
     
  7. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    @wannaBeMomma ја земав palette xl9 ја пробав, и солидна е навистина ама за жал не успеа мојов корен да го крене до плаво.. изгледа мојава коса е сепак потемна од твојата. Успеа да го крене до некоја светло портокалова боја..што е топ ама сепак морав пак да го пројдам со бланш. Секако е мн понежна варијанта од чист бланш па за некој со светло кафена или смеѓа коса ќе биде таман. Ја земав и garnier s1 ама уште не сум ја пробала еве баш сега се спремам да ја ставам па ќе пишам. Ама добар производ си открила во секој случај (y)

    Ок garnier s1 е нешто како полајт варијанта на еволушн 11.11. Само јас тешка грешка направив што ја шљапнав на цела коса...а бланширана ми е и врвовите се оштетени..не ми иде памет. Овие фарби што им пишува lightener сигурно се со 12ка хидроген..ич не ми требаше тоа :(
     
    Последна измена од модератор: 6 јули 2020
    На wannaBeMomma и koritsaki им се допаѓа ова.
  8. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Ја прави светло жолта и мора од горе фарба. Баш како бланшот
    Јас сега ќе ја фарбам на месец ипол, не знам како да избегнам преклопување на веќе фарбаното. Фарбам колку што е корен и на крај многу повеќе е фатено. Ќе ми падне косата
     
    На ~Allure~ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Ама мене ми е баш темно кафејава накај црна природната па и треба поише да крене. За да не се преклопи буквално тапкав со ивицата на четката баш на самиот корен и толку ...ама тоа со бланшот мада џабе ми беше пошто бланшот набабрува па пак фаќа повеќе од тоа. А со фарбава хл мислам не набабруваше толку можеш така. Иначе ова ми е последно бланширање готово..ја уништив косата веќе како ќе расте некоја кафена боја ќе ставам на корен и ќе терам shadow root варијанта. Мн се опуштив со бланшов забегав не ја чачкам мин 6 месеци ... се надевам хаха све исто викам и пак подлегнувам хаха зависно е :D

    Иначе има едни маски на гарниер, некои органски нез.. битно можат да се остават на коса без да се измијат. Јас тоа правам, ја оставам на мокра коса, и кога ќе се исуши реално косата ми е мрсна од нив но бидејќи ми е толку сува после неколку саати се упива скроз и косата ми е баш мека. Мртва коса си е мртва дур не ја ишишаш да не се лажеме ама ова некако помага да не изгледа толку суво, ме бендисаа
     
    Последна измена: 6 јули 2020
  10. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    IMG_20200709_165120_450.jpg
    Фарбана пред пола саат, со Palette A10.
    Ова е на дневна светлина, а инаку ми е за нијанса потемна
    Можно е со миење да осветли?
     
    На Ketchup и koritsaki им се допаѓа ова.
  11. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Ne
     
  12. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    F*ck:D:D

    Ај океј е, на собна светлина изгледа како придно плава
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.904
    Пол:
    Женски

    Па не ти е лоша :) ако пак се офарбаш со истава фарба нареден пат може подобра да биде., Само корен фарбај ако ти се допаѓа. Фарбава има бланш внатре?

    Јас со косава не знам што да правам. Треба бланш да ставам на корен , тој дел и подоле ми се портокалови , од април не сум ставала бланш на корен. А последно кога ставив на корен Еволушн 11.11 коренот ми стана портокалов , што многу се изнервирав. Знам дека треба да се неутрализира тој дел , ама некако бланш не ми се става , ми ја пресуши косата. Да пробам некоја фарба што содржи бланш? Од кај да знам тука во Гр копи фарби имаат бланш , кои не , како ги распознавате :D
     
    На Shpagetta му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    Не, нема бланш оваа:)
    Првпат користам palette, досега ја фарбав со garnier или subrina, ми беше посветла но по неколку миења со златен, жолтеникав отсјај, а јас сакав со бело/сив. Силвер шампон не помагаше.
    Е сега Палете ми го уби жолтилото ама за нијанса ми ја потемни. (facepalm)
    Инаку за бланшот, не пишува на амбалажата?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.794
    Допаѓања:
    46.393
    @koritsaki, јас двапати на две недели го фарбав коренот со Evolution и некако ептен темно ми испаѓаше. Вчера бланш и 6%, потоа фарба со 9% и супер фати. Не знам со колку % хидроген си го бланширала коренот, ама пробај со послаб доколу не си пробала. Коренот полесно фаќа, така да не мора баш со 12% да се прави ко останатиот дел од косата.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.904
    Пол:
    Женски
    @Shpagetta прочитав на темава дека некои Палете имаат внатре и бланш, изгледа во фарбата :?:
    @Ketchup коренот тогаш со 9ка хидроген го бланширав. Може да пробам и со 6ка :) фала ти

    Некоја да не користела фарби на Палете делукс?кога бев црнокоса бојата ми беше одлична, а ме интересира какви се плавите нијанси :?::)
     
    Последна измена: 9 јули 2020
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  17. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    На кутијата пишува, додаток е во кесичка.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    @koritsaki јас се имам фарбано со палете делукс два пати, еднаш кога бев потемна плава ( медова). Тогаш не испадна убава и воопшто не испадна ни како на каталогот ни како напишаната нијанса. Вториот пат кога сакав накај платинум плава. Тогаш веќе бев многу светло плава, ни тогаш не испадна како што треба. Тоа е моето искуство. Од палете само тие во лиљаковото пакување-интензив колор ми испаднале океј.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  19. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Имам жолта коса и дали ако измешам хидроген 12%, ќе ми биде платинесто плава?
    Па да целам кон сива фала однапред
     
  20. LejlaD

    LejlaD Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    9.167
    Допаѓања:
    193.587
    Пол:
    Женски
    Мислам не,со 12% хидроѓен жолтилото повеќе е изразено,ова од искуство.Секако нека дадат мислење и другите членки...
     
    На Herrera, Ketchup и koritsaki им се допаѓа ова.