1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеална руса фарба

Дискусија во 'Коса' започната од Trendafilka, 28 декември 2009.

  1. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    @BrokenWings16 јас еднаш напрајв таква грешка со 12% мислев дека ќе испадне платинеста ама испадна уште пожолта
     
    На LejlaD и Ketchup им се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    А да се измиеш со виолетов шампон?
    Мојата фризерка вика строго не за 12% хидроген на веќе жолта коса. Пробај прво да ја тонираш со виолетов шампон, па ако не се неутрализира тогаш барај некакво друго решение, ама мислам дека со 12-ка хидроген уште полошо ќе си направиш.
     
    На Снегулк@23, LejlaD, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.772
    Допаѓања:
    46.344
    А претходно што имаш правено на косата?
    12ка е повеќе го убива пигментот на фарбата, така да и јас да се сложам со останатите, уште пожолта ќе бидеш. Можеби нијанса посветло жолта.
     
    На BrokenWings16, ~Allure~ и LejlaD им се допаѓа ова.
  4. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Па ја имам осветлувано со еден спреј од Дм, и еднаш користено фарба...
    Сега сакам со хидроген некако ама да биде платинесто плаво ако може
     
  5. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Не може самп со хидроген
     
    На LejlaD му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Кој што прави, јас си се фарбам. Да ми се забрани да припарам до рафтовите со бои за коса во маркетиве. (facepalm)
    Дали беше до слабиот хидроген, дали до мојот немукает или тоа што од страв да не се утнам не го фатив коренот од многу високо и оставив некои 5-6 сантиметри корен, ама кога подникна ептен некако дојдоа до израз деловите горе кон преминот на корените па не можев да се гледам таква и нашлакав прамени скоро па до горе со 6% хидроген.
    Со таков ме нијансираа и на фризер, па ајде си реков каква ќе биде таква, ваљда нема да испаднам вриштечка плава ко избланширана неистонирана. :worried:

    Не е воопшто лоша, изгледа природно како sun-kissed, ама некако не си се свиѓам, дали дека баеги осветли, не очекував волку светло. Како тргнало и бисерно плава ќе станам. :^)
    Среќа па не испаднав сено, ко брачедот Итт од Адамс фемили, тоа ми беше најголемиот страв. :D
    Се ежам на таква plain, еднодимензионална боја на коса. Одоздоле дали од сенката, некако потемна ми се гледа (и на перфекционистот во мене му доаѓа да ја удри машинката), ама ајде битно горе супер испадна па не се замарам.
    Толку од моево експериментирање по дома за во наредните 2-3 месеци, таман до тогаш пак ќе ја ишишам и ќе падне речиси целото одоздоле, па ќе видам што ќе ми се сони и што ќе правам следно.
     
    На LejlaD му/ѝ се допаѓа ова.
  7. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Земи цела направи се платинеста прекрасно е :)
     
    На LejlaD, ~Allure~ и koritsaki им се допаѓа ова.
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Нема да ми стои на тенот, не се ладни нијанси баш за мене.
     
  9. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Оди тогаш на true blond :)
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Тој е планот, ќе менувам вака со различни нијанси од љубопитност, ама ќе се задржам на тие со потопли подтонови.
    Многу ми се свиѓа бојата на Amanda Seyfried, следно нешто такво ќе пробам. Мојата испадна можеби нијанса потемна од нејзината, ми изгледа дека лесно ќе ја погодам па ќе кажам кога ќе пробам.
     
    На LejlaD и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски
    Дали имате искуство со нијансата 3001 на Keune? Тука во фризерското студио во К.Вода ја немаат , дознав каде ја има па ме интересира мислење , ако некоја ја користела. Поточно ми рекоа дека е осветлувач.
     
    На LejlaD му/ѝ се допаѓа ова.
  12. FitnessMama

    FitnessMama Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2018
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Еве го и моето искуство... последниов пат се фарбав со Garnier color sensation 111 (две пакувања искористив затоа што ми е долга косата, а мислам дека и само за корен фарбање малку ќе биде една паковка) и добро ми излезе бојата, се изедначи и коренот иако беше доста подникнат, инаку природната боја ми е смеѓа, а сум фарбана со руса боја веќе неколку пати. Надолу по косата имам бланширани прамени последен пат направени пред 7 месеци и испаднаа сиви по фарбањето, инаку веќе не користам бланш, доста тенка коса имам, сега уште толку е истенчена и оштетена од него. Бојата со оваа фарба не излегува ни жолта ниту портокалова, туку убава руса сребрено-сивкаста, после 2-3 миења секако паѓа сивкастото па ќе видам како ќе биде после некоја недела. Кога се фарбав не ме печеа толку очите (од самото испарување на фарбата) како што се случува со другите фарби, ама ме печеше на некои места на главата, веројатно е појак хидрогенот, навистина не знам дали е 9% или 12%, многу ме нервира што не е означено на амбалажата. Балзамот што оди заедно со фарбата многу убаво мириса, па ќе си ја обожавате косата по фарбањето. :)

    Извинете за долгиот пост, но ете вака опширно објаснато може ќе помогне некому.
    Поздрав :hai:


    П.С. кликнете на линкот подолу за да ја видите фарбата

    h//m.emag.bg/boja-za-kosa-garnier-color-sensation-boja-za-kosa-111-ultra-srebristo-ruso-c4096500/pd/DZGZM8BBM/#product-gallery
     
    Последна измена: 16 август 2020
    На LejlaD и koritsaki им се допаѓа ова.
  13. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Ja пробал некој оваа нијанса. Јас имам лошо искуство со Palette, одамна не сум ги користела, па не знам овие нови нијанси какви им се.

    51JUjwh+ZzL._AC_.jpg
     
  14. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.350
    Допаѓања:
    10.445
    Пол:
    Женски
    Имам исфарбано само два прамени со бланш и руса фарба. Е сега, по 2 недели ептен ми пожолтеа. Дали ако купам силвер шампон оној на балеа малку ќе осветли жолтилото или нема?
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.688
    Пол:
    Женски

    Штом се претходно бланширани прамените, да , ќе фати. Ама не ти го препорачувам тој на Балеа, буквално ништо не прави :shake:
     
    На LovelyGirl3 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ~Allure~

    ~Allure~ Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2019
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Го имав земено ова силвер шампонче од дм и го имав буквално заборавено, но кога го пробав мн се изненадив прилично добар ефект имаше и доста интензивен. Мало пакување е и околу 30 ден. Мене ми е косата до рамена и комотно можев до 3 пати да ја користам количинава од ќесичката бидејки е прилично интензивен. За некој што сака да проба го препорачувам.

    4058172258220-2063222_org_1_grande.png
     
    На LejlaD му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Pretty Woman

    Pretty Woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Имам шатирана коса скоро до коренот, но мојата природна коса е многу темна со портокалов подтон.
    Сакам да почнам да се фарбам од корен, па препорачајте ми фарба со која најбрзо можам да ја изедначам и каков хидроген.
     
  18. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Без бланш нема да изедначиш
     
    На LejlaD, srekice и koritsaki им се допаѓа ова.
  19. Pretty Woman

    Pretty Woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Ставив бланш и излезе жолта, кажете некоја фарба да ставам на цела коса некоја потемна плава или да оди накај сиво за да го покрие жолтиот дел.
     
  20. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.026
    Допаѓања:
    40.192
    Купи фарба каква што сакаш да ти излезе, било која ќе го покрие жолтото
     
    На LejlaD и Pretty Woman им се допаѓа ова.