1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеално црвена коса

Дискусија во 'Коса' започната од crazylady, 26 март 2011.

  1. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Џабе ќе ја најдете идеалната црвена фарба, кога пак за 2 недели ќе ви падни , најмногу ме нервира што првите две недели ми е сјајна преубава косата, а после то не ми личи на ништо, нема никаков сјај, како оштетена делува а користам маска за коса, кокосово масло.... Едноставно многу тешка е за одржување.
    Да ми препорачате нешто за го вратам сјајот на мојата изморена црвена коса ?
     
    На Fallen.Angel, SunnyGirl2 и Dadusicka им се допаѓа ова.
  2. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Може ли да ми кажете ако знаете која фарба би можела да користам за ваква коса? Плавуша сум би требало да ми фати лесно:)
     

    Прикачени фајлови:

    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. m.bt23

    m.bt23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2018
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Screenshot_2020-02-02-20-30-15-875_com.android.chrome.jpg предлог за ваква нијанса?
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    И јас така имам слушано, тешко е црвена да ти остане, брзо паѓа и станува бледа неубава. Можеби постои шампон за црвена коса. Во ДМ има ама тие на Балеа не би помогнале, нешто поинтензивно побарај од фризер. Сигурно постои, или црвен прелив прави си од фарба,вода и не знам што друго се меша, прашај фризер и ставај за да не се фарбаш толку често.
     
  5. Ева33

    Ева33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    1.686
    Допаѓања:
    4.213
    Пол:
    Женски
    Ima kapki/pigmenti od Subrina, i davaat slicna nijansa, zavisi od vlaknoto i bojata na kosata.Izmegju dve farbanja, se stavaat kapkite. Davaat sjaj na kosata,i mozes sama da gi stavas. Traat do 4,5 mienja.
     
    Последна измена: 3 февруари 2020
  6. Chrisantema

    Chrisantema Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. И јас конечно се одлучив да се фарбам црвена некоја strawberry blonde или ginger никанса сакам. Моментално косата ми е како на сликата и сега дали да ставам фарба или треба претходно да се бланширам?
    B4BF1371-8827-46FA-8C60-8027F01A5424.jpeg
     
  7. Ева33

    Ева33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    1.686
    Допаѓања:
    4.213
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш да ти фати убаво бојата, ќе мора бланш, инаку многу лита ќе ти биде косата. Имаш и црвени дирекни пигменти, можеш и со нив да пробаш како ќе ти фати, траат околу 5-7 миења
     
    На Chrisantema и koritsaki им се допаѓа ова.
  8. Chrisantema

    Chrisantema Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Имаш право! После еден куп изгледани видеа на ју туб се бланширав па се фарбав и супер ми дојде баш како што сакав Не сретнав никаде црвени пигменти каде можам да ги набавам ?
     
    На Ева33 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ева33

    Ева33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    1.686
    Допаѓања:
    4.213
    Пол:
    Женски
    Ги имам постирано тука, само во друга под тема. Ако не можеш да ги најдеш, кога ќе дојдам дома ќе ти ги пратам
     
    На Chrisantema му/ѝ се допаѓа ова.
  10. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Легендарното прашање: copper црвена фарба што не паѓа, колку и да е скапа? :)
     
  11. DevilishGirl08

    DevilishGirl08 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2020
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Пиши ми во порака
     
  12. Chrisantema

    Chrisantema Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2016
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Девојки дали некоја ја има пробано оваа маска?
    7DDEFD17-5FDB-490D-856C-CB5EA96C0BB2.jpeg
     
  13. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.291
    Допаѓања:
    131.799
    Здраво, би сакала да прашам за искуство. Прашав во другата тема, но сега видов дека имало и ваква.

    Косата ми беше шатирана, но паѓаше шатираното, 4 - 5 прсти ми беше испаднато. Шатираните прамени ми беа жолти.
    Се исфарбав со Гарниер Олиа 6.66 (Вивид кармин) ,долу фати убаво црвено, а горе потемно, што беше и очекувано. Сега сакам да ја осветлувам, видов и некои розеви нијанси кои ми се свиѓаат.

    Сакам да прашам дали да ја земм истава фарба на Гарниер, само со 9%хидроген или да пробам со Еволушн РБ да почнам да ја осветлувам?! Ама ова во домашни услови :)
    Фризерката кога ја прашував претходно, не ми даваше никакви совети(додуша тогаш за плава ја прашував), дека она си мешала повеќе фарби и не знаела за дома што да ставам

    ПРИКАЧЕНИ ФАЈЛОВИ:
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. PurpleMind

    PurpleMind Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    3.605
    Совет од една бивша црвенокоса(бев со години) и на крајот дури ја открив „тајната“... :D
    Откако ќе ја постигнете посакуваната боја и ќе почне да „излитува“, пожолтува или станува кафена, ставајте семи перманентна боја за коса или прелив по нашки. Ја освежува бојата, станува поинтензивна, немате потреба да ја префарбувате косата повторно и да ја оштетувате(освен на нараснатите врвови) и трае неколку недели.
     
    На mal.ecka, LejlaD, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.291
    Допаѓања:
    131.799
    Ај прашање од понеискусна црвенокоса:DКој е тој прелив? Мислиш на колор шампон или има други?

    Јас да прашам, една членка овде ми пиша за некои капки кои се ставаат измеѓу фарбања и даваат убав црвен сјај. Ги барав во Веро и ДМ. Дали знаете каде ги има?
    received_407561766827444.jpeg

    И да пишам дека сум многу задоволна од Аура Експлицит 7.66 (feiry red). Претходно за прв пат се исфарбав со Гарниер Олиа и ми беше изгубен сјајот. После 3 недели се исфарбав со Аура и даде многу убава црвена боја со убав сјај
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. PurpleMind

    PurpleMind Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2011
    Пораки:
    661
    Допаѓања:
    3.605
    Еве кои јас ги имам користено, има и други нијанси. Се надевам барем нешто од предложеново ви е достапно во Македонија. Мене на почеток не ми беше, па нарачував преку интернет.

    Screenshot_20200824_105255.jpg

    Screenshot_20200824_105213.jpg

    Screenshot_20200824_105155.jpg
     
    На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ева33

    Ева33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2019
    Пораки:
    1.686
    Допаѓања:
    4.213
    Пол:
    Женски

    Овие три на сликата се дирекни црвени пигменти...

    Капките од Субрина ги земам од кај мојот фризер, околу 600 ден се, и траат сигурно 6,7 месеци. Секој месец ставам јас по 2-3 пипети измеѓу фарбање, и многу убава црвена боја даваат.

    Прашај на страната на фб Субрина кај можат да се најдат.
     
    На Intuicija1, mal.ecka и flower30 им се допаѓа ова.
  18. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.291
    Допаѓања:
    131.799
    Последнава Live ја има во ДМ, ја гледав претходната недела, ама миѕслев дека е класична фарба. Другите не сум ги видела.
    Фала ти, ќе ја земам таа.

    @Ева33 фала ти. Ќе им пишам, ќе прашам.
     
    На PurpleMind, mal.ecka, fana и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Многу смрди таа на Аура. И јас ја користев, супер боја дава. Ама после вежбање од потта многу лошо мириса. Сменив неколку фарби, ама ниедна не ми се погоди како онаа со која почнав, Keune 7.46ri. Го нема тоа бројче никаде, ни во ДМ ни во маркети, а на фризер скапо ми е искрено. Сега ја зедов Кастинг на Л'ореал да ја пробам, ама изгор е, иако на попуст ја зедов, скоро 400 беше.
     
  20. flower30

    flower30 Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 април 2014
    Пораки:
    7.291
    Допаѓања:
    131.799

    Да, ја сум фарбана пред 3 недели и после секое миење мириса на фарба. А ја па домаќинка:Dкога ќе правам ручек, а пример, вчера миена ми мириса неубаво:)
    Ама ми е ок (само еднаш ставив) дека не бледее наеднаш, туку некако рамномерно.
    Јас сакав и некоја розева фарба да се фарбам, ама ич не знам како да ја добијам, односно која фарба да ја земам.

    Јас се мислев сега да побарам од Еволушн, ама не знам како ќе ми фати. А и мене ми е многу 400д за фарба, посебно па ако стеаваш некои преливи или капки измеѓу 2 фарбања.

    Јас пред да се фарбам ставив колор шампон Бургунд и ми дојде лиљакова и ми се свиѓаше. Сакам и таква, ама морам то а на фризер. Ама, искрено немам ни време ни пари за одење многу често по фризери, бидејќи многу брзо паѓаат овие нијанси.

    Најубаво си е на фризер, ем нема секој месец разни нијанси да имаш:Dама не бива:)
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.