1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Идеално црвена коса

Дискусија во 'Коса' започната од crazylady, 26 март 2011.

  1. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Поодамна косата ја фарбав црвена,ама ептен црвена со„Игора Ројал 6-88“.

    Не сум ја сретнала сега брзо ваа фарба ,ама можам да ви кажам дека беше ептен топ-не се одмива,не мириса на гадно и сл.Побарајте на нет и видете ја нијансата.
     
  2. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Инаку, 10 дена после фарбањето со Палете Делукс која ја споменав погоре, бојата осветли и сум задоволна.
    Ќе ја оставам косата уште минимум 2 недели да се одмори од фарбање, важно нијансата е тука.
    На почетокот може ќе ви излезе потемна, но со секое миење се приближува до сликичката. :lol:
     

    Прикачени фајлови:

    • 2.jpg
      2.jpg
      Големина на фајлот:
      436,3 KB
      Прегледи:
      430
    На AlicaInWonderland, crazylady, Feminkaa и 3 други им се допаѓа ова.
  3. biljanash

    biljanash Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Се фарбам со Evolution 4.66I и сум доста задоволна, бојата е најпостојана од сите црвени што сум ги користела до сега...
     
  4. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Трендафилка многу убава боја, ако сакаш да ни го откриеш бројчето од оваа боја, рече дека е Палете Делукс. За фарбање сум па решив од оваа фарба да земам
     
  5. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Јас пак сакам да се приклучам кон семејството жешки црвенокоси. :$

    Нијансата што ја сакам е оваа:

    [​IMG]

    па би ги замолила веќе искусните црвенокоси да ми предложат фарба што ќе ми ја даде истава боја.
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Епа не успеав баш таа нијанса да ја добијам, ама барем од негде почнав. Лупнав Гарниер фарба, и иако не си ги офарбав прво корените, тие сега ми се најсветли. Чаре за потемните врвови ќе барам на фризер.

    Еве сличе:
     

    Прикачени фајлови:

    • PICT0128.JPG
      PICT0128.JPG
      Големина на фајлот:
      147,4 KB
      Прегледи:
      345
    На kate21 и Marilyn-Monroe им се допаѓа ова.
  7. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Девојки јас овај пат се фарбав со бугарска фарба со Aroma не можам да најдам сликичка за да ви постирам но да се пофалам убаво ми излезе овај пат многу сум задоволна а обично не користам бугарски фарби мајка ми случајно ми ја зела по ефтина цена , убаво е излезена бојата само уште да потрае . ;)

    Иначе многу е тешко да си црвенокоса за неполни 2 недели паѓа бојата а јас не можам да си дозволам на 2 недели да се фарбам ах маки ;) :(



    во живо е поубава ;)
     

    Прикачени фајлови:

  8. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Palette Delux - 667 Luminous Copper Mahogany
    [​IMG]

    Да не те фаќа страв ако испадне потемна од сликичката, зашто ќе осветли во текот на неделите што следуваат со миење.
    Ако пак основата ти е посветла, верувам ќе фати исто како на сликата.

    Не ги сакам Палете воопшто, многу ја сушат косата, ама за оваа фарба конкретно имам само пофали зборови.
     
  9. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Jас ова од Palette ја меркам убава е на сликичкава ;)
     

    Прикачени фајлови:

    • 575.jpg
      575.jpg
      Големина на фајлот:
      46,1 KB
      Прегледи:
      297
  10. Barbarella

    Barbarella Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    @„crazylady".

    U nedostatku DIKSON crvene boje koja je bez premca (imaju je samo u salonima al trenutno je nema na trzistu) , ja sam upotrebljavala bas ovu. Boja je super, nijansu kao na slici mozes dobiti jedino ako ti je kosa svjela ili ako izvluces pramenove (kao ja). Jedina mana je sto se ispira non-stop. Ne da mnogo blijedi boja, al zato se svako jutru probudim a posteljina crvena. Cak su mi se od nje i ofarbale naocale (drske) koje su bjele boje.

    Za razliku od gore navedenog, da bi Dikson crvena ( u mom slucaju :"Fiama" ) bila jarko crvena, nema potrebe izvlaciti pramenove. Mene moj frizer prvo ofarba u smedje, a zatim samo sa dikson farbom izvuce crvene pramenove i oni budu super crveni - ne presvjetli ali jarki.

    I tako, u nedostaku Diksona, odlucim da probam ovu novu SYOSS... vartreno crvena. Opet sam naravno prvo izvukla pramenove jer ja volim jarko jarko crvenu i bas sam zadovoljna rezultatom. Nista me nije peklo ma glavi, a kosa mi je fina i mazna.
    Posto sam to napravila u ovu nedelju, jos neznam kako se ponasa pri pranju ali do sad nisam okrila da mi ostavlja tragove na posteljini. U svakom slucaju, javljam.

    Nadam se da sam malo pomogla. Ovu sam vasu temu otkrila googl-ajuci po internetu ne bi li dobila ideju koju crvenu farbu da kupim. I eto.... I cim skontam kako da okacim sliku.. saljem

    Pozz svima i crvenokosim a i onim drugim .

    Ella
     
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Barbarella

    Barbarella Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Sory.. zaboravila sam napisati.. ovo na slici na profilu mi je bas ta.. pallete 575, naravno na izvucene svjetle pramenove na moju tamno smedju kosu :)
     
  12. Sense

    Sense Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    45
    Се исфарбав црвена од црна,прво ја избланширав цела коса па ја исфарбав.Последен пат се исфарбав со и ми испадна Добро испадна,задоволна сум,додуша сакам да добијам за нијанса-две поцрвена,но сега за сега ке ја оставам косава да ми се опраи малку.Имам пробано Палете делукс,Бјути,од обичните Субрина и досега од оваа сум најзадоволна.
    А да и ја барав насекаде таа од Гарниер што ја кажа Трендафилка,неможам нигде да ја најдам,па на крај ја земав оваа.
    Ако знае некој нека каже кај можам да ја најдам.
     

    Прикачени фајлови:

    • DSC02417.JPG
      DSC02417.JPG
      Големина на фајлот:
      162,2 KB
      Прегледи:
      551
    • mkm.JPG
      mkm.JPG
      Големина на фајлот:
      368,7 KB
      Прегледи:
      552
    На ivo-na, crazylady и Trendafilka им се допаѓа ова.
  13. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    - Се исфарбав со Субрина шарм бројче 76 и многу сум задоволна од резултатот сето ова благодарение на бланшот кој го измешав заедно со фарбата. ;)

    Конечно си ја најдов идеалната фарба се надевам дека нема да ми падни за 1 недела. :?:

    - Иначе претходната фарба што ви ја пофалив Арома одма падна за неполна недела џабе ви ја пофалив. ;)
     

    Прикачени фајлови:

    • RED HAIR.jpg
      RED HAIR.jpg
      Големина на фајлот:
      41,8 KB
      Прегледи:
      487
    На Rock-a-Fella му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Beauchamp

    Beauchamp Популарен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    1.930
    Допаѓања:
    5.607
    Пол:
    Женски
    За сите тие што сакаат светло црвена ,ви ја препорачувам Red Booster - Evolution ,јас се фарбам со таа и сум презадоволна од бојата,малку е поскапичка,меѓутоа се исплати ( барем за мене :) )
    [​IMG]
    еве ја и нијансата,мене не ми излезе баш вака,бидејќи имав потемна црвена,но полека ми се осветлува ;)
     
    На flowerred му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Nice.girl

    Nice.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Да ми препорачате, доколку е испробан и ефикасен , колор шампон на црвена нијанса ?
     
  16. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    А колку бланш помеша со една фарба?
    И после тоа многу беше оштетена? :?:
     
  17. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Девојки, дали некојa ја пробалa на Keune 7.46 Medium Copper Red Blonde, ?
    Многу добра нијанса има на сликата, мислам дека би излегла супер, башка што Кене си е Кене, и плус фарбата е 60 мл....
    [​IMG]
    [​IMG]

    Или можеби 7.43?
    [​IMG]

    И дали има вакви кај нас?
    [​IMG]
     
  18. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Трендафилче, затоа што знам дека сакаше темна црвена-вишна боја јас ти ја препорачувам на Сајос фарбата што се исфарбав јас. :) Ако уште сакаш таква боја јас мислам дека убаво ќе ти излезе, плус и многу им се трајни боите ич не губат сјај, еве 3та недела сум фарбана со Сајос и уште ми стои бојата, не ми е ниту како бакар станата што не е случај и со другите фарби што ги имам користено. :)

    Eве оваа...
    [​IMG]
    :)
     
    На Jordanovska-K, crazylady и Trendafilka им се допаѓа ова.
  19. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    Едно девојче што учи со мене има точно ваква дреч црвена боја ако мислиш на оваа.. :?:

    [​IMG]
    [​IMG]

    Често ја застануваат на улица да ја прашаат како успеала да добие таква нијанса.Мене ми кажа дека многу често ја фарба но сепак не и изгледа оштетена.Става црвена боја, бланш и прелив..сето тоа на две недели.
     
    На Beauchamp и crazylady им се допаѓа ова.
  20. Pelikuna

    Pelikuna Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2011
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    2.022
    ^
    Чисто не ми се верува на секои две недели да става бланш,ма ке и окапе косата. :!: и јас размислуавв да ставам за две недели кога пак ке се фарбам ама фризерката не ми дава да ставам бланш бидејки премногу ке ја оштети косата.