Идеално црна коса

Дискусија во 'Коса' започната од koritsaki, 10 ноември 2013.

 1. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.608
  Допаѓања:
  81.225
  Пол:
  Женски
  Како што има теми за црвенокоси и русокоси мислам дека би требало да има тема и за нас црнокосите :D
  Јас сум се фарбала досега секако и црвена и руса и кафена ама на крај секогаш се враќам на црна теѓет. Последен пат се фарбав со Рубела но не бев нешто задоволна вториот пат кога се измив почна кафеаво да се познава :( Вие црнокоси од која фарба сте најзадоволни?
   
  На Veki4kaa му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.860
  Допаѓања:
  11.768
  Пол:
  Женски
  Јас кога се фарбав користев палете црна ама после почнав со кна да ја фарбам.
  И сега неможам да се ослободам од црнилава |(

  Како и да е мислам дека најубава боја, најдолготрајна и со најмногу сјај дава кната. :)
  А за фарби добри фарби се Сајос дефинитивно.
   
 3. Viktorijaaa5

  Viktorijaaa5 Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 октомври 2013
  Пораки:
  4.328
  Допаѓања:
  70.321
  Пол:
  Женски
  А јас да си се пофалам дека имам природно црна боја (маслинка) :D Сите ме прашуваат со што се фарбам :lol:
   
  На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DarkTulip

  DarkTulip Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  19
  Пол:
  Женски
 5. Veki4kaa

  Veki4kaa Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2012
  Пораки:
  4.632
  Допаѓања:
  14.579
  Пол:
  Женски
  Јас сега за нова година сакам да ги пробам сајос или кармем ултиме, Па ќе видимее :)
   
 6. Lovely93

  Lovely93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 септември 2013
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  2.010
  Пол:
  Женски
  Лелее, не познавам некој со баш црна природна боја на коса. Навистина имаш среќа. :D
   
 7. brancetoo

  brancetoo Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2013
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  41
  Дали сакате да ви кажам со што да ја исфарбате косата црна, но потоа ама баш ич нема да ви излези бојата, но сепак од корено ко ќе расти ке се гледа природната?? :!: :angel: :*
   
 8. femina993

  femina993 Активен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2013
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  4
  Црната боја на коса ја сакам најмногу и ја имам. Природно ми е црна косата и понекогаш ставам кна за да ми биде поцврста и посјајна :)
   
 9. SnowWhite8

  SnowWhite8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2012
  Пораки:
  1.134
  Допаѓања:
  1.432
  Пол:
  Женски
  Иста е и мојата,природно е црна, а и ставам понекогаш кна, и кната ми ја среди косата, порано ич не си ја сакав, текна беше се разлетуваше. Сега е супер, и другите велат сакам да имам како твоја коса виткана на краевите со локни :rofl: епа да ви беше дедо ми род можеби ќе имавте, а тој каква коса имаше ее како жбун :rofl: . Кога и ставам кна со руски чај повеќе ми фаќа бојата и трае. Значи кна + руски чај ИДЕАЛНО ЦРНА КОСА :)
   
 10. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.608
  Допаѓања:
  81.225
  Пол:
  Женски
  Сега се фарбав со Лонда црна теѓет, веќе вторпат пат се измив и супер е бојата, наредна на листа ми е Сајос ;)
   
 11. fificaaa

  fificaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 март 2011
  Пораки:
  683
  Допаѓања:
  396
  Пол:
  Женски
  Јас имам природно кафеава коса али пред година - две се фарбав црна со кна. Тогаш косата ми беше феноменална. Дефинитивно најубава црна се добива со кна и плус се зацврстува косата и сјај и дава :D
   
 12. jagodka.18

  jagodka.18 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 март 2013
  Пораки:
  843
  Допаѓања:
  606
  И јас решив конечно црна ќе бидам и крај ! :D Деновиве ќе купам кна па ќе видиме што ќе биде, одвај чекам :)
   
  На fificaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 13. karfiolka1

  karfiolka1 Нов член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2013
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  ја користам фарбата на гарниер со години,црната,презадоволна сум :)
   
 14. Spidy

  Spidy Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  3.437
  Допаѓања:
  9.233
  Пол:
  Женски
  Може да кажеш како оди постапката?
  Јас сум била фарбана црна, сум користела и колор шампон, едноставно обожавам црна коса, ама премногу ми е ретка и кршлива за да редовно ја фарбам. Па да пробам со кна ако не. :)
   
 15. jagodka.18

  jagodka.18 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 март 2013
  Пораки:
  843
  Допаѓања:
  606
  Мој рецепт за кна :D Јас купувам Афродита кна, варам 300 мл чај (камилица, хибискус, црн чај) го оставам да се олади, и после во тенџере(кое после не се користи) го истурам чајот чекам да почне да врие, кога ќе почне да врие го трган го исипувам прашокот од кесичката и маслата, го враќам на шпорет, и цело време мешам (4-5мин ) додека не се згусне како фарба, после го тргам и чекам да се олади, и ставам на цела коса, ја ставам капата и ја држам така косата 1,5-2 саати и после ја мијам и готово :)
   
  На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. XstrongerX

  XstrongerX Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  1.714
  Допаѓања:
  5.066
  Пол:
  Женски
  Пред да заклучам ( по долгогодишно фарбање црна ) дека идеално црна не постои, разбрав дека има разлика. И не сум ја приметила, затоа што едноставно не сум погрешила.

  Мислам дека за постигнување на идеална црна коса не е битен брендот битна е нијансата.
  "Само црната" обична фарба дава ефект на избледена црна, или во најлош случај темно кафеава, црна со кафеави моменти на светло, или полошо црвеникави тонови.

  Идеална црна е тегет црна. Тегет ефектот отпаѓа после 2-3 миења и имате совршено црна коса. Барем јас имам.

  Исто Гарниер ултра блек не ја препорачувам. Од проста причина што нема ултра црн ефект, реално гледано. Ја користев само затоа што барав начин да се спасам од црната коса.

  Периоди, сега пак сакам да сум црвенокоса. :emo:
   
 17. MejkApGirl

  MejkApGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2011
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  58
  Јас мислам за теѓет ефектот да трае подолго, една ваква фарба да измешаме со црната, па и да излезе нешто ко на сликава, зашто па да не, видете што убава е :lol:
  [​IMG]
   
 18. Decapitated.Hanna

  Decapitated.Hanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  799
  Допаѓања:
  569
  Потврдено. :D Неможеш да згрешиш со кна.
   
  На fificaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 19. donna.17

  donna.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  1.705
  Допаѓања:
  4.988
  Пол:
  Женски
  Косата ја држиш 1.5-2 саати?!?!
  Are u fu*king kidding me!?
  И цела оваа постапка за подготвување на кна?! Манџа ќе направам за тоа време :D
  Јас ги истурам пакетчињата, му додавам малку млака вода, едно јајце и малку шампон и мешам додека не добијам хомогена смеса. Ја ставам на коса кната, во меѓувреме пушам една цигара и одам и ја мијам. Не ја држам косата повеќе од 10-15 минути и можам да кажам дека имам прекрасна црна коса, после миењето ми е премека и пресјајна.
  Едит Ставам обична кна од 30 денари по пакетче од Бит Пазар ја земам.
   

  Прикачени фајлови:

  • kna.jpg
   kna.jpg
   Големина на фајлот:
   9,6 KB
   Прегледи:
   139
 20. jagodka.18

  jagodka.18 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 март 2013
  Пораки:
  843
  Допаѓања:
  606
  Може да кажеш како оди постапката?
  Јас сум била фарбана црна, сум користела и колор шампон, едноставно обожавам црна коса, ама премногу ми е ретка и кршлива за да редовно ја фарбам. Па да пробам со кна ако не. :)[/quote]
  Мој рецепт за кна :D Јас купувам Афродита кна, варам 300 мл чај (камилица, хибискус, црн чај) го оставам да се олади, и после во тенџере(кое после не се користи) го истурам чајот чекам да почне да врие, кога ќе почне да врие го трган го исипувам прашокот од кесичката и маслата, го враќам на шпорет, и цело време мешам (4-5мин ) додека не се згусне како фарба, после го тргам и чекам да се олади, и ставам на цела коса, ја ставам капата и ја држам така косата 1,5-2 саати и после ја мијам и готово :)[/quote]

  Косата ја држиш 1.5-2 саати?!?!
  Are u fu*king kidding me!?
  И цела оваа постапка за подготвување на кна?! Манџа ќе направам за тоа време :D
  Јас ги истурам пакетчињата, му додавам малку млака вода, едно јајце и малку шампон и мешам додека не добијам хомогена смеса. Ја ставам на коса кната, во меѓувреме пушам една цигара и одам и ја мијам. Не ја држам косата повеќе од 10-15 минути и можам да кажам дека имам прекрасна црна коса, после миењето ми е премека и пресјајна.
  Едит Ставам обична кна од 30 денари по пакетче од Бит Пазар ја земам.[/quote]

  donna.17 секој си има свој начин на правење на кната ;) може и мене твојот начин ми е за „Are u fu*king kidding me!?“- реакција. Како и да е, бев прашана за совет па се обидов да помогнам.
  п.с. и на упатството пишува дека толку треба да се држи косата ;) сепак одлуката е индивидуална