1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Иднината на земјата по референдумот

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Nigredo Odor, 20 октомври 2018.

  1. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Се е тоа суперм само што ова не е Канада.
    Имаше една изрека од мој братучед: "Касна ѓеврек на патарина и заборави од каде доаѓа".
    Во Македонја ниту можеш легално да работиш како малолетник, ниту како студент. Не постои регулирана студетска работа.
    Почни да работиш како студент - губиш право да студираш редовно, губиш право да седиш во и онака скапаните студентски, губиш право на стипендии. Со минималец од пола работно време ни ќирија не можеш да платиш, а не трошоци за студирање, или пак храна. Храна? Па и тоа би било луксуз. Навистина заборавате од каде сте дошле.
     
    На Dust, LollySky, jacqueline.s и 3 други им се допаѓа ова.
  2. truffles

    truffles Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2017
    Пораки:
    329
    Допаѓања:
    481
    Пол:
    Женски
    Македонија била, е и секогаш ќе биде сиромашна земја со слаба економија. Просто нема услови за индустриско производство, туку само за земјоделие што значи релативна сиромаштија.

    Промената после референдумот е дека се повеќе моќ ќе се пренесе непропорционално од македонските мафијашки кланови вмро-сдс према албанскиот мафијашки клан учк(дуи). На тој начин, преку УЧК(дуи) американците ќе ја упражњаваат својата власт врз оваа територија, и со тоа спречуваат продорот на Русија на балканиве.(нивната стратешка цел)
     
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Условите сами можеме да си ги направиме.
    Единствено што треба е, да функционираат институциите, да е лесно да отвориш фирма, да имаш ефтина работна рака, земјата да нуди стабилност на инвестицијата...
    90% од нас зависи... море 99%
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  4. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Ajde sto zboruvas!
    Jas pred 25 god koga prvata privatizacija pocna vo MK I se otvorija prvite trafiki, bev student vo treta I rabotev. Ne cekav pari od doma. Treta I cetvrta gi zavrsiv kako redoven student I rabotejki vo trafikata vnatre vo togasna makedonska televizija.
    Pred 25 GODINI :wasntme: ako nema I poveke
    Koga mozelo pred 25 god moze I denes samo nekoj si izmisluvaat deka nemoze oti neli tesko e da se raboti I da se studira.

    Vsusnost ne e tolku tesko kolku ne se saka.

    Nema podraga para od svoja samo potesko se zarabotuva. (highfive)

    Mrzlivost e druga rabota ;)

    Te molam poveke ne pisuvaj, te isklucuvam od igra.
     
  5. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Може, на црно.. неосигуран.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  6. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Togas site rabotea neosigurani.
    I den denes rabotat lugeto ne osigurani, ama podobro e so nekakva para vo dzeb nego so nisto.

    Na kraj kraeva sto bi mi posluzile tie dve god moj staz deneska.
    Parite mi posluzija poveke.

    Imam pisuvamo kade otisla mojata Prva plati ili nekolku prvi plati, imase takva tema.

    Da se povtoram, za edukacija. Gi uloziv na Ekonomski fakultet na posdiplomski koi mi pomogna da osvojam poveke bodovi pa so sigurnost da mozam da dobiam iselenicka.
    Baska I pomagav doma, sto da ziveeme dvajca so edno primanje koga ni bese poubavo dvajca so dve primanja. :mm:

    Se se isplati vo zivotot. :nod:
     
    На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Треба да се регулира. Не е во ред да се работи на црно, ни за работникот, ни за државата.
    И ќе ти требаат тие две години, и тоа како... кога (ако) идеш накај пензија.
    Илијадници луѓе беа оставени ни угоре-ни удолу со тоа што им фалеа години за пензија.. па и месеци на некои.
     
    На Dust, theowndemon и toogood им се допаѓа ова.
  8. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Jas idam nakaj penzija :nod:
    Mislam deka bev jasna deka vo tie okolnosti parite mi bea povazni, a se slozuvam za god. za penzija.

    Koga ke vidis deka tatko mi se sekiral za penzija dali ke ima dovolno god, a na kraj pocinal pred da ja dobie, nalet na penzija, daj pari sega I odma da zavrsime rabota.

    Kako I da e rabotite vo zivotot ke se sklopat.
     
  9. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Значи подржуваш црна економија? Твоите деца на црно работат?

    Мајка ми студирала пред 30тина години. Вика сите студираа тогаш, бесплатно беше студирањето, бесплатен беше студентскиот. ;)

    Не те разубедувам ништо, јасно ми е дека немаш допир со реалноста. :D
     
    На Dust, LollySky, Harper и 3 други им се допаѓа ова.
  10. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Пред 30 години ѓногу малку луѓе студирале, многу малку.

    Има разлика од подржување црна економија и муабет во смисол, џабе работи џабе не седи. И онака седејки дома нема ниту еден позитивен фид бек .
    Кој искусил знае.
     
  11. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    ^ Работење на црно е погрешно по сите параметри, ама кога ептен си во безизлезна ситуација се одлучуваш и на таков чекор. Кога бев студент, работев на црно за факинг смешни пари, душата ти се тресе секој ден од инспекции и на крај те бркаат, те заменуваат со нов работник, исто на црно, без да ти ги дадат заработените пари. Заштита никаква. Кај да се пожалиш кога самиот си се согласил на такво нешто.
    Така да, само газдите ги служи овој метод, работниците тешко.Само време ќе си потрошите.
    Тоа беше пред неколку години, денес ретко да има непријавени радници, ради зголемените инспекции и огромни казни.
     
    На Dust, Someonespecial, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Не знам, може било само 2-3 генерации кога сите студирале, ама не завршувале, нормално. Мајка ми е од семејство на самохран родител со 3 деца. Баба ми со бебе кое немало ни 40 дена и куќа во која уште ни вода ни струја немало, ни под буквално, останала вдовица. Кога ја прашав мајка ми како успеала да има пари за студии во таква ситуација и таа и татко ми ми потврдија дека тогаш не било проблем да се студира. Скоро сите од нивна генерација кои ги знам студирале. Ретко кој завршил ама сите студирале.

    Работење на црно значи дека немаш никакви права и газдата може да си прави со тебе буквално што сака. Нема законска обврска да те плати, не му можеш ништо, не си никако заштитен.
     
    На Dust, Someonespecial, LollySky и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Exactly, баш така.
    Мислам дека тоа време веќе е зад нас, се искоренува црната економија и повеќе се обрнува внимание на правата на работниците. Барем во мојот град има огромен напредок, во помалите градчиња можеби сеуште постои ваквото црнчење..
     
    На Dust, Someonespecial, LollySky и 2 други им се допаѓа ова.
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Одамна не сум сретнала некој што работи на црно. Не се наоѓа веќе така лесно.
     
  15. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Да. Порано привилегија беше да бидеш осигуран, се сметаше за повластица.
    Денес веќе не. Се подразбира како основно право.
     
    На theowndemon и DAngel им се допаѓа ова.
  16. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Некои ја напуштиле Македонија во тоа време и мислат дека уште така функционираат работите.
    Oh, the ignorance :rofl:
     
    На Dust, theowndemon и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Никој од моја фамилија, не работел на црно.
    Ама изгледа за различно време зборуваме... Моите во 70тите се вработувале.

    Мојата генерација.. крајот на 90тите, многу имаше на црно... Повеќето...

    За време на СФРЈ и од осамостојувањето е разликата.
     
  18. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Не знам за 70тите, да не зборувам напамет, 90ти +, ако си осигуран си lucky bastard.
    Плус не бев студент пред 20 години, туку пред 5 6 години, скоро секој локал вработуваше на црно, и тоа транспарентно, немаше криење. Најпогодни жртви нормално студентите беа.
    Со желкина брзина идеме напред..:muscle:
     
    На DAngel и WildMk им се допаѓа ова.
  19. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Од осамостојувањето...

    Полнолетна станав во 96та. Во мај завршив средно, во јуни се вработив.. Бев осигурана, ама кај мама и тато :D
     
    На Nigredo Odor и lovestoneddd им се допаѓа ова.
  20. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Македонија ќе се распадне и нема да опстои. Тоа е иднината.