1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изгорена коса - метил

Дискусија во 'Коса' започната од beautiful.lady, 4 октомври 2012.

 1. beautiful.lady

  beautiful.lady Активен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2012
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  многу ја изгорев косата се пеглав многу често .. и не ми расте никако и пред на ми беше изгорена кажете нешто
   
 2. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.906
  Допаѓања:
  79.517
  Пол:
  Женски
  изгорена коса - метил

  Оди на фризер и скрати ја малку (повеќе).
  Дa ти се освежат врвовите. И не ја пеглај толку често, најди си друг начин - носи ја виткана, во пунџа ... или пак ако толку сакаш права коса, фенирај ја - така помалку се оштетува.
   
 3. Dazey

  Dazey Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2011
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  123
  изгорена коса - метил

  Шишањето во тој случај ти е неизбежно, но би било и бескорисно доколку продолжиш повторно да си ја уништуваш така косата. Како што ти кажа и Мишела најди друг начин, а исто така денес и брановитата коса е во мода не мора да е права. :)
   
 4. beautiful.lady

  beautiful.lady Активен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2012
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  1
  изгорена коса - метил

  nesakam da ja kratam kosata bidejki mi e kratka nemozam veke da ja kratam ke trebaa do usite da ja nosamm kazete drugo nesto :(
   
  На Boomgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 5. m.a.f.i

  m.a.f.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  180
  изгорена коса - метил

  1. фрли ја пеглата низ прозор под итно
  2. еве еден рецепт
  Маска од јајце

  Јајцето е богато со протеини, што е една од состојките на влакното на косата, која има улога да ја зголемува хранливоста на косата. Па така јајцето помага во обновувањето и враќањето на стариот квалитет на косата.

  За подготовка на оваа маска потребни ви се: 2 жолчки од јајце, 2 лажички маслиново масло и 1/8 шолја вода. Но ова е доволно за средна должина на косата, така да ако имате кратка овие состојки ги преполовувате, или дупло ги зголемувате ако ви е долга косата. Смесата се меша додека не се добие еднаква состојба.

  Потоа ја нанесуваме на косата откако претходно ќе ја измиеме со шампон. Ја оставаме смесата да делува 15 минути и ја плакнеме со ладна вода. По овој третман вашата коса ќе ги има потребните хранливи состојки и ќе биде повторно витална и здрава.
  3. прочитај тука нешто повеќе
  http://www.notformen.mk/moda-i-ubavina/kosa/7490-kako-da-prigotvite-domasni-maski-za-suva-kosa.html
   
  На ViktorijaMari и sunfemina им се допаѓа ова.
 6. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.851
  Допаѓања:
  756
  изгорена коса - метил

  ставај масла од кокос бадем орев на косата 3 часа пред да се бањаш да се упијат убаво во влакното и самата ке приметиш како косата ке си го упие маслото ова за да има резултати треба д го практикуваш најмалку 3 месеци а неделно по еднаш обавезно али сепак мораш да ја скратиш некој сантим косата
   
 7. tea4e

  tea4e Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2012
  Пораки:
  3.410
  Допаѓања:
  3.147
  Шишање дефинитивно. :) Бидејќи косата секогаш бара оддржување и обновување. ;)
   
  На angelche16 и heart.stealer им се допаѓа ова.
 8. AnGeL4e009

  AnGeL4e009 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  185
  Допаѓања:
  246
  Пол:
  Женски
  Види вака..Само бадемово или 4и4ок масло или силиконски капки ќе ставаш после секое сушење на косата и одбегавај сушење колку што е можно повеќе..и од сужење косата пука и се уништува,,а ако ја сушиш обавезно ставај од погоре наведените работи :$ :* Мило ми е ако помогнав ....ПоЗЗззззз
   
 9. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  277
  нема лек за метилот само ќе портошиш и пари и време еве и јас да ти кажам еден пример порано кога се шатирав имаше едно 4 сантима за кратење и ја чекав да ми порасне за да и направам некоја форма како и вообичаено си ставам силиконски капки ,маска ,регенератор и да ти кажам дека ништо немаше промена а едно 5 месеци е се немав шишнато фризерката ми кажа дека сувите врвови се безживотно влакно и дека лек е само шишањето ,така да не ти давам надеж најубаво е да си најдеш некоја фризура на интернет и да си ја скратиш косата и воопшто да не ја користиш веќе пеглата зошто ќе останеш без коса одмори ја косата од горење и одржавај ја со природни маски некое време зошто и ако и користиш на кратената коса пак пегла ќе личиш на був,мој совет заборави ја пеглата некое време
   
  На Boomgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Galla

  Galla Активен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  7
  Последниот пат во моето маѓично фризерско студио спомнуваа како новитет Инфузии за коса, така ги викаат...
  Прашав за мене, ми кажаа дека нема потреба бидејќи ми е совршено здрава косата, ама третман е 800 ден мислам
  Ова е само за тебе :)
   
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.017
  Допаѓања:
  97.757
  Пол:
  Женски
  Мене ми е косата многу изгорена и тоа највеќе ја упоропастив од последниот пат кога и ја бланширав :( Инаку ми е долга под рамениците и џабе и маски и капки и незнам што уште да и ставам кога тој изгорен дел нема да се оправи. Затоа сега ке ја ишишам малку повеке (ке си направам боб-фризура) и веке нема никогаш да се бланширам :)
   
 12. MejkApGirl

  MejkApGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2011
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  58
  Темава не е дупла? Оти мислам се поклопува со Расцветани врвови. :^)
  Како и да е, редовно шишање му е спасот
   
 13. Dimkovska123

  Dimkovska123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  62
  Пол:
  Женски
  Значи вака.. косава ми е многу изгорена, јас со другарка ми ја пегламе со пегла за алишта, а не со пегла за коса и сега ми е оштетена.. и тоа не само на врвовите туку од пола коса па надоле.
  Дали некој знае да ми каже некое решение, зашто ќе треба ко машко да се шишам. :(
   
 14. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.399
  Допаѓања:
  6.336
  Нема решение, освен да престанеш да ја пеглаш и да ја ишишаш.Не мора како машко, направи боб или нешто слично, ама битно шишај ја, ако не наеднаш - постепено, ама почесто.
  Кога ќе ти се обнови малку, ставај и маски, или природни масла и друг пат внимавај со пеглањето.
   
 15. Dimkovska123

  Dimkovska123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  62
  Пол:
  Женски
  Јас мислев да не има некои препарати за да се опорави косава, али изглеа ништо од тоа.. :/
  Сепак фала ..
   
 16. x-MajaEsposito-x

  x-MajaEsposito-x Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2013
  Пораки:
  1.729
  Допаѓања:
  3.492
  Пол:
  Женски
  И да пробаш немат да бидат ефикасни толку.. Така да потпотно се согласувам дека треба да ја ишишаш зошто тоа е најдоброто и најефикасното решение за обнова на косата, со препарати нема да успееш многу само пари ќе се расфрлаш ;)
   
 17. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.413
  Допаѓања:
  1.403
  И најважно од се е да престанеш да ја пеглаш косата со пегла за алишта. Што прават пеглите за коса, а не пак овие за алишта. Добро е што уште имаш коса.
  Експресно обновување на косата (освен ако не најдеш некој со магично стапче) - не постои такво нешто.
   
 18. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  574
  Препарат што ќе ти ја обнови косата и не постои. Ножиците се спасот. Сега, постојат третмани, ама се многу скапи, ако си спремна слободно. Вака, во нормални ускови, само шишање. И редовно нанесување на масла ( ти препорачувам бадемово), маски, убав шампон некој, ампули.. Со тек на време ќе се обнови. И што е најважно :!: веќе пеглање некое време не, ПОСЕВНО НЕ со пегла за алишта :fubar:
   
 19. Dimkovska123

  Dimkovska123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2013
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  62
  Пол:
  Женски
  Па планирам да се ишишам, но нека помине прво полуматурава и ќе се шишам обавезно,а со пегла за алишта знам дека многуу ја уништува косата, се гледа по тоа на мојата коса. Ама секој ден викав ај уште денес, ај уште денес и дојдов до изгорена коса :worried:
   
 20. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  574
  А за матура што планираш да и правиш? Мислам, ако ти е нешто пуштена ќе се познава изгорена и нема баш добро да изгледа и сама знаеш :?: Мој совет ти е или да ја собереш некако ( сега сепак зависи од фустанот) или подобро скрати ја, и кратка да е, кога е здрава изгледа 100 пати подобро него долга коса а изгорена.. :^)