1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изгореници

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од Fashion.n.a.d.e.44, 18 јули 2014.

 1. Fashion.n.a.d.e.44

  Fashion.n.a.d.e.44 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  31
  Aко има ваква тема нека се избрише,барав многу ама најдов само за изгореници од трет степен.
  Итно ми треба помош,пред околу 2 часа пржев колбаси, ми се сврте и ја повлеков тавата со себе и ми се истури масло врело на ногата,сега имам меури и многу се плашам да не ми остане белег што да правам кажете ми нешто што сте сигурни дека ке помогне а уште подобро ако веќе имате искуство.. :@
   
 2. Nana19

  Nana19 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  2.745
  Прва помош при изгореници е нешто ладно...Ладна вода од замрснувач , мраз и сл...
  Или да се намокри местото и да се посоли со сол. Ако е нешто по лесно , но доколку станува збор за нешто по сериозно веднаш да се посети лекар
   
  На Anna-marija. му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Baby-bubu

  Baby-bubu Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2014
  Пораки:
  1.580
  Допаѓања:
  13.283
  Пол:
  Женски
  На местото ставај ладни облоги и после намачкај со кантарион. Не го покривај само со гази или крпчиња, остави ја кожата да дише. И никако не ставај на местото сол, оцет или што и да е. Ќе те боли и пече уште повеќе!
   
  На Anna-marija. му/ѝ се допаѓа ова.
 4. DoReMi

  DoReMi Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2014
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  156
  Ако имаш кантарионово масло стави на местото или пак сок од лист од алое вера.
  Редактирам: Можеш кисело млеко или домати исто така.
   
 5. minika

  minika Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2014
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  104
  Против изгореници се става и свинска маст
   
 6. Fashion.n.a.d.e.44

  Fashion.n.a.d.e.44 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2011
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  31
  ви благодарам,ми помага кантарионот,ставам и рибина маст ја купив од аптека се надевам ќе помине побрзо,битно меурите си пукнаа уште кожата да сик се врате во нормала да не биде толку црвено :)
   
 7. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.810
  Допаѓања:
  4.847
  Пол:
  Женски
  Јас пред некое време се изгорев со тосетер,и фатив на местото каде што ми се направи флека веднаш кога се изгорив ставив паста за заби(во моментот имав Голгејт) и ептен ми беше убаво воопшто не ме болеше и не на местото на игореното чусвував нешто ладно.И плус не ми остана дамка. :D :D

  Исто така помага многу и кантарионовото масло,како помала се имам изгорено на печка еден добар дел од раката го имам залепено,се мачкав со такво и еве немам никаква лузна.Ептен помага. :D
   
 8. Panthera

  Panthera Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2014
  Пораки:
  118
  Допаѓања:
  710
  Пол:
  Женски
  Дечки пред малку ми се преврте шољата со врел чај на препони, на еден дел ми се излупи кожата одма и имам црвенило секаде. Ставам мраз на изгорениците и помалку боли. Но со штп да се мачкам и дали ќе остане лузна каде што се излупи кожата? :(
   
 9. Dadusicka

  Dadusicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  1.492
  Допаѓања:
  54.131
  Пол:
  Женски
  Масло од кантарион
   
  На Panthera му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  9.693
  Допаѓања:
  29.173
  Пол:
  Женски
  Јас сун прочитала пр.за изгореница од пегла/фигаро местото одма да се протрие со млеко.А општо одма под ладна вода или мраз.Мене и мрсна крема со кокосово масло ми има помогнато и ми нема останато лузна.
   
 11. Кена Рис

  Кена Рис Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2017
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  2.903
  Пол:
  Женски
  Се изгорев на плотна жешка 250 степени и сега ми е веќе почнато местото и да ми гнои. Со што да се намачкам за да не ми остане лузна? :worried:
   
 12. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  9.693
  Допаѓања:
  29.173
  Пол:
  Женски
  Стави млеко на местото или стави лед одма.Јас се мачкав со една крема за лузни ефективна беше ако ми текне како се вика ќе ти кажам
   
  На Кена Рис му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Кена Рис

  Кена Рис Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2017
  Пораки:
  614
  Допаѓања:
  2.903
  Пол:
  Женски
  @Feminka22 Ама не ми е тазе изгорено од денес. Неколку дена веќе ми стои и сега почна да ми гнои.
   
  На talentirana му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  9.693
  Допаѓања:
  29.173
  Пол:
  Женски
  Оди на лекар нема играње играчки со тоа.На висока темп.била плотната
   
 15. maryska

  maryska Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Пред 3 дена ми се скрши рачката од чајникот па цел чај ми падна врз двете нози. Одма под туш со чадна вода па ставив и јогурт т.е кисело млеко па дпдека да дојде такси ладев со фен! Првите два дена ме болеше исто како кога сме изгорени од сонце сега имам и меурчиња сами се капат користам кремови но за да не ми остане белег сакам и крем на природна база да користам. Освен маст од кантарион дали сте користеле нешто друго?
   
 16. arodoet20

  arodoet20 Активен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2017
  Пораки:
  156
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  Девојки помагајте некако,дали постоои некој лек или било шо по аптекиве за смирување на изгореница од сонце бидејки денес на плажа си изгорев малце поише ?
   
 17. Petar80

  Petar80 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  45.002
  Пол:
  Машки
  Кисело млекце, кокосово масло
   
 18. arodoet20

  arodoet20 Активен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2017
  Пораки:
  156
  Допаѓања:
  152
  Пол:
  Женски
  Го пројдов тоа шо не стаив,затоа и викам некој лек да не има по аптекиве
   
  На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Petar80

  Petar80 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јуни 2015
  Пораки:
  1.576
  Допаѓања:
  45.002
  Пол:
  Машки
  :sun:
   
 20. jasbi

  jasbi Популарен член

  Се зачлени на:
  16 септември 2016
  Пораки:
  915
  Допаѓања:
  7.558
  Пол:
  Женски
  Imas vo apteka specijalno mleko za posle soncanje. Ja ladi kozata i crveniloto brzo go snemuva.
  Na Nivea e nekako najefikasno.a i sekoja god go zemam, decinjata mi se beli mnoguu
   
  На arodoet20 и Petar80 им се допаѓа ова.