1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изгубена доверба

Дискусија во 'Врски' започната од angelat, 14 март 2010.

 1. angelat

  angelat Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  1
  mnogu sakam da znam kako moze da steknam doverba vo partnerot. Svakam deka kolku pomalku mu veruvam toku poveke moze da go ottrgnam od mene, no sepak ne mozam potpolno da mu veruvam zatoa sto uste vo prvata nedela od nasata vrska toj se semel ( muval)so nekoja samo edna vecer, barem taka mi rece. Ova toj mi go kaza duri po 8 meseci od nasata vrska, a sega veke odime edna godina. Doverbata mi se izgubi potpolno iako ne mozam da zabelezam dali me lazi bidejki skoro za se go proveruvam i ne mozam nisto somnitelno da najdam :D Ve mlam kazete mi mislenje
   
 2. beautiful87

  beautiful87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  116
  Nemoj celo vreme da go proveruvas i za se da se somnevas, znam ne e lesno da se povrati doverbata no ne se izmacuvaj samo tebe potesko ke ti bide. Dzabe ti se izmacuvas i go proveruvas toj ako saka da te izvara ke te izvara i ti so tvoeto proveruvanje i neveruvanje nemozes da go smenis ili sprecis toa. Mene mi se sluci nesto slicno i dolgo vreme se izmacuvav so toa i go proveruvav i se. Si vikav cim me izvaral na pocetokot koga e uste se novo, interesno, a toj bese toj sto me brkase da se fatime i bese zatreskan, ke me izvara pak. No so tek na vreme sfativ deka e zaludno jas da se izmacuvam postojano so toa i deka samo mene potesko ke mi bide pa prestanav. Veke sme skoro 5 god. zaedno i od togas nemam primeteno ili pocustvuvano deka me izvaral.
  Nemora da znaci deka ako togas go napravil toa ke go napravi pak, se slucuva, sepak kako sto vika bilo samo muvanje edna vecer, opusti se i uzivaj vo vrskata i nemoj da se optovaruvas so toa celo vreme da go proveruvas, isprasuvas i vo se da naogas nekoj somnez. Uzivaajjjjj :D a toj ako te izvara pak kad tad ke doznaes i ke si vidis togas dali ke prodolzis so nego ili ne. Sega opusti se i uzivaj vo vrskata ;)
   
 3. angelat

  angelat Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  1
  iskreno fala mnogu za odgovorot :)
   
 4. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.381
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  И јас ќе ти дадам совет да не се тромозиш многу со тоа, на почеток на врска повеќе од машките се неозбилни, а вие штом сте стасале до 8 месеци најверојатно сватил дека сака да е со тебе. Штом ти кажал, признаен грев, половина грев :D Ама сепак половина, така да ти не се преоптоварувај многу со тоа, ама држи ги работите под контрола да не те изневери пак. ПОзз
   
 5. glorygirl

  glorygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  2
  Еве една куса но многу поучна реченица
  Тоа што ќе се случи два пати, бидете сигурни дека ќе се случи и трет пат!

  Така да биди торентна, секој прави грешки... може да се опрости во твој случај! Јас лично би простила такво нешто!
  Поздрав
   
 6. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  74
  mila angela... mislam deka so maoto toa sto ti priznal, toj si ja priznal i svojata greska... site nie gresime i prostuvame... i ovoj pat treba da mu bide prosteno, so sto se slucilo samo ednas i toa na pocetokot dodeka ne ste se znaele dovolno dobro, i faktot sto ti priznal... sega ne treba da mu go spomnuvas toa, BILO STO BILO pominalo, idete ponatamu... a ako non stop mu spomnuvas za negovata greska i pokazuvas ljubomora, veruvaj deka po loso ke bide... togas od tebe ke se pazi za sekoja sitnica... znaci... kako sto ti rekoa i drugite, uzivaj vo momentot, ne misli na toa, ne bidi policaec non stop da go proveruvas, tuku sepak imaj si ja kontrolata umereno za da utre ne bides iznenadena... uzivaj, pozz
   
 7. princess92

  princess92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Женски
  И јас го имам преживеано истото како тебе само што моето не беше во првото време откако се фативме туку на една и пол година!! сега веќе одиме 2 години јас му простив затоа што и јас го имам изневерено првиот месец и плус тоа не бев сигурна што се случило помеѓу него и таа друга девојка... тој вика дека немало ништо меѓу нив само дека си пишувале на МСН и ФБ и демек се однесувале онака другарски цело време а јас не верувам цо тоа бидејќи имаше луѓе што кажуваа дека имало нешто меѓу нив па тој и се јавувал па немам што триста глупости. Но ете решив да преминам преку тоа и да заборавам.. мислев дека е лесно ама не беше така... откако ќе загубиш доверба во некој многу е тешко да ја вратиш... сега цело време го проверувам ... љубоморна сум се сомневам каде е .. итн... многупати ми кажал дека тоа мое однесување му смета ама едноставно неможам да се контролирам.. постојано сум опседната со таа девојка и незнам како да излезам од овој проблем.... знам дека со ова ја уништувам нашата врска но НЕЗНАМ КАКО ДА СИ ПОМОГНАМ... и покрај неговите ветувања дека нема ништо слично да се повтори и покрај тоа што ме моли да се променам јас како да не разбирам... се трудам.. но не ми успева.. ве молам ако сте се нашле во слична ситуација или ако знаете како да постапам пишете.. Поздрав ;) [/color]
   
 8. angelat

  angelat Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  1
  da da istoto i mene mi se slucuvase...sepak treba da pomine vreme... veruvaj ... neli ovaa teme jas ja zapocnav no sepak mi pomognaa i sovetite i vremeto pa sega mu veruvam i nemam problemm...iskreno za proveruvanje seuste mu proveruvam fb i poretko na mob. ama onaka ne deka ne veruvam... imaj malku trpenie i se ke bide vo red pozz
   
 9. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Тој што изневерил ќе изневери пак сите викаат.. ама знам и друго едно .. Нешто ако се деси еднаш , немора да значи дека пак ќе се деси . А нешто што двапати се десило , ќе се деси и третпат.. Па ова валда се води по тоа ако напраам еднаш грешка можда нема да ми се повтори зашто ќе се освестам , а ако напраам 2 пати едно те исто , не ми дошло памет .. дали оваа логика е незнам .. Доверба треба да се има , ама па ако многу веруваме и не изневерат , ако си поиграат со довербата? Што тогаш ? Мислам дека треба секогаш да се има доза на сомнителност , да не се изненадиме ако не издаде некој .. :)
   
 10. Verce777

  Verce777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  0
 11. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  izgubena doverba e mnogu loso cuvstvo i za toj sto ja izgubil i za toj sto dal povod za toa,bez razlika dali se raboti za decko,drugarka ili roditelite.
  vo slucaj za vrski,jas ne sum sekogas za toa da se prekine vrska poradi neverstvo,ako postoi ljubov,treba da se sedne i ubavo da se vidi pricinata za toa,da se analizira voopsto odnosot.ako e nesto reslivo,zasto da ne se prodolzi ponatamu,no ako problemite se nenadmlinivi togas e jasno deka patistata treba da se razdelat.ova osobeno go mislam za vrski koi traat dolgo,a zapocnale na mnogu mladi godini.vo tie slcuaevi sekogas se javuva zelba pokasno za nesto novo,toa e mnogu prirodno i normalno
  a verce sto se odnesuva do tebe,zasto vednas se otkazuvas??rasmisli sto bi mozelo da bide toa sto ete ti mislis deka go baral kaj druga?zasto ne razgovaras so nego,i se obides da mu go pruzis?ako stanuva zbor za ljubov,ne treba da se otkazuvas
   
 12. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Сметам дека неможе да се има баш целосна доверба во партнерот,затоа што секогаш постои нешто што не се кажува,меѓутоа ако го сакаш,ќе му веруваш,а ако не го сакаш нема да му веруваш,никогаш нема да бидеш на чисто,но ако веќе е поради неверство,тогаш останува на тебе дали ке му простиш или не,иако машките не се секогаш целосно искрени,за разлика од женските.Мислам се е релативно,никогаш неможеш да бидеш сигурна,така да ретко е кога се стекнува целосна довреба во некого.
   
 13. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.071
  Принцес јас сум била во слична ситација да го проверувам дечко ми дооолго време заради изгубената доверба, поради тоа многу пати раскинувавме затоа што јас во се се сомневав нон стоп му се јавував му го проверував фејсбукот дури и пасвордот му го дознав и се, и ништо од тоа, открив работи што ме шокираа но од неговото минато, работи што ме одалечуваа од него, сега за среќа се се среди, сакаш да знаеш како...
  Избришете го веќе еднаш тој фејсбук :o тоа е само начин да шпиунираш некого, така работите најчесто се сфаќаат погрешно, ги гледаме секогаш од лошата страна а можеби е зезање... избриши ги сите профили од каде би можела да го контролираш, речи му да ги смени пасвордите, едноставно престаи да се грижиш каде е во моментов или со кого е, па кај сака нека е, нека прави што му душа сака, дај му потполна слобода, да не мора да ти се правда за се, додека е со тебе и ви е убаво ништо друго не е битно нели? Но ако покрај целосната доверба и слобода те разочара избриши го од животот. Се надевам дека ти помогнав да сфатиш колку е непотребно тоа што го правиш, тоа што го правев и јас а си наштетив само на себе си. Ајде примени нешто од ова па пиши како ти е...поздрав[​IMG]
   
 14. mila88

  mila88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Ептен имаш право. Тоа фејсбукот само замарање е, која му ставил Лајк, која го додала за пријател, која му пишала коментар... Само се замараш непотребно, косата ќе ми побели од нервози, али никако да го натерам да го избрише. Знам дека нема ништо, али постојано се замарам да проверувам :@
   
 15. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Мене ми кажа дечко ми дека ќе го избрише , не го избриша .. го избришав завчера јас .Тој сеуште не .. и не можам да му кажам избриши го . А иако не би требало , влијае многу на врската.. премногу ..и што да направам во врска со ова?
   
 16. lylaby

  lylaby Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  631
  Допаѓања:
  333
  Пол:
  Женски
  Па не е убаво нели да му кажеш избриши зошто така слободата му ја повредуваш,најпаметно е со разговор да решите да му објасниш дека таа социјална страна ти смета во врскава дека веќе ти си се ослободила од неа па би била помирна и тој да ја нема,колку изопачено и да звучи ,пошто за една стабилна цврста врска ,полна љубов и разбирачка фб би требало да е мал залак но за жал не е кај 90 посто од врските.Некои парови имаат договор да немаат фб некои имаат а си ги знаат лозинките....Јас имам лошо искуство изгубив доверба баш поради фб му ја пробив лозинката и фатив муабет меѓу него и една девојка кој беше опасен :) Мааа не се замарај јас мислам дај кога сте заедно го поминувате вашето време можеш да видиш дали е искрен во очите негови низ вашите разговори ,убавите моменти...Што менува едно лике од некоја пубертетлика на неговата слика?!
   
 17. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.923
  Па и јас него му ја знам ,и он на мене . Не знаеш како ме копка некоаш и морам да уклучам да видам да не има нешто што не треба..Верувам дека без тие глупости , подобро би ни било .. ама па ако веќе го имаме треба да го сфатиме како предизвик , како тест , само што многу тешко го поминуваме.. :)
   
 18. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  za parovi na nasi godini i te kako e poubavo da nemaat facebook.ne moze da ne te jade ljubopitnost, ljubomora...zatoa e poubavo da se nema
   
 19. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.071

  Јас го правев ова порано. Која е поентата да го фатиш што прави кога и да дознаеш некој муабет или порака нема да му раскинеш така? Барем со мене се дешаваше тоа... гледав разговори и пораки и никогаш не кажав нешто ниту пак имав храброст да му раскинам, така си го полнат егото и си ја јакнат самодовербата флертувајќи со таквите девојки, не му ја мисли, тој да сака да направи нешто ќе го направи и без фејсбук.
  Јас вака си ја средив таквата ситуација: немав непознати пријатели, ставив на слика на профилот со мини фустанче и верувале или не за една недела собрав 100 барања за пријатели, и му викам на дечко ми види сега, прифатив неколку од тие пријатели и веднаш ме нападнаа на чат, хахахаааааа :D и му реков, глеаш колку е бедно кога ќе аднеш непозната убава девојка и кога ќе пишуваш на чат обидувајќи се да добиеш нешто изгледаш патетично и смешно, така реагираат паметните девојки на непознати момци, и после тоа си го избришаф фејсбукот. По неколку дена проверив дека тој си ги избришал сите непознати пријателки :D
  Сега не ми ни текнува да се уклучам од некаде да му го проверам профилот, нема шанси, нека прави што сака, а така само може да изгледа патетичен, негов проблем, мене ми е убаво и не се окупирам да видам што прави, а па најмалку на фб. Затоа девојки немој да му ја мислите околу тоа што прави, каде е итн... ако сака да е со тебе ќе биде, ако несака не му треба фб или било што за да те остави или да те изневери само УЖИВАЈ додека ти е убаво со него ;) :*
   
 20. macasrcko991

  macasrcko991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2010
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  0
  Iskreno i nie so decko mi si gi znaevme passwordite ,veke sme skoro 2 godini zaedno i sto edna vecer dodeka mu vrtev ne se javuvase i otvoriv na fb vidov dogovor za na kafe so nekoja devojka i mu pisav odma poraka za raskinuvanje posle 2 dena zborevme zosto me pobara da mi objasnel.Mi objasnuvase deka bilo za drugar mu ova ona nemase nikakva logika prostiv zatoa sto taka sakav a ne deka mu poveruvav zatoa sto ne bese voopsto logicka prikaznata ........no od togas i jas si smeniv pass i toj i nisto ne si cepkame veke i poubavo e....a zatoa deka ke briseme fb i toa se zborese den pred da izleze so taa na kafe no nisto od toa i ne napinjam zosto ne se zamaram svativ deka nekoj ako saka da si odi od tvojot zivot bez mislenje ke si otide i nema da prasa taka da ostavam zivotot da tece ponatamu pa sega moja odluka e sto ke napravam dokolku se sluci povtorno zatoa sto mislam deka za vtor pat ne bi prostila pozzzz