1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изгубена доверба

Дискусија во 'Врски' започната од angelat, 14 март 2010.

  1. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    ja ne se soglasuvam so mislenjava nad mene.
    kakov muabet, kakvo prostuvanje, kakvi gluposti. decko to te izneveril dva pati i ti ke pravis seriozen muabet so nego?! za zal, kolku i da se ubeduvas vo sprotivnoto, vistinata e deka decko koj se grizi za tebe, tvoeto dostoinstvo i tvojata licnost, nema vaka da te izblamira. kaj napravil glupost ednas, pa i vtor pat,a ti se tesis so toa sto na nea i kazal deka e 2-ra a ti prva?? ja se izvinuvam sto sum malku gruba ama nemozam da prostam i da opravdam neverstvo. samata pomisla deka nekoja ''glupaca'' ke me gleda ke mi se smee pozadi grb deka go legnala decko mi a ja sum uste so nego me vadi od takt. smetam deka pogolemo nepocituvanje od toa da te izvara licnosta koja treba da ti bide najgolema podrska i gordost-nema.
    nemoj da mi kazes deka ke mu veruvas koga ke ti kaze-nema nikad vise?? koj prevaril ednas ke prevari uste ednas. covekot ili si e takov ili ne e. digni si go malku moralot. ti ne zasluzuvas nekoj da te pravi budala. ne zasluzuvas da bides emotivno izvarana. takvo masko ne ti treba........
     
    На prezagrizena му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Дечкото нема расчистено со чувствата кон бившата...а очигледно ни таа не знаела што сака. Арно ама видел дека изгледа нема да ја биде таа работа, па си останал со тебе...Извини што сум директна.
     
  3. hunny

    hunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    devojkii mi treba pomosss .. idam so decko godina vrska na dalecina go sakam nz so mi se desi pred 4 meseci go izvarav mozebi se plasev jas da ne bidam taa povredena zasto jas nego celo vreme mu go prefrlav toa a jas go napraviv mu veruvam mnogu postojano e so mene otkacuva drugari mi ima pokazano stv deka mu znacam od togas mn go povrediv izgubi celosna doverba vo mene mi prosti nz kako ama mi prosti od togas ovie 4 meseci celosno mu se posvetiv i pred toa mu bev ali ni jas ne iskacav kutev koga me krivese me nabeduvase vo stilot mene mi vikase ti se plasese da ne bides povredena ne se sekiraj ne si.. sega muabetot ni e okej mi kazuva deka me saka deka mu trebam ama ne mi veruva i nesaka da dojde misli deka go vikam za da sum so drug pred nego napraviv see dadov se od sebe ovie 4 meseci nz kako da mu dokazam deka se pokaav stvvv a go sakam mi vika deka nemoze bez mene zatoa mi prostil i deka da ne baram da dojde za sea ali pominaa 5 meseci mi trebaa sakam da go vidam nzz so da pravam help :(
     
  4. maleckaa

    maleckaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    17
    еее мене усте ме мачи тоа :( мозеби е и до мене проблемот незнам...со дечко ми сме заедно 6 години,првите 2 години значи бевме мали и несериозни...тоа не беше врска оти и двајцата се изневерувавме.Сега 4 години одиме убаво,озбилно.Во овие 4 години го немам фанато дека ме изневерил ама го имам спречено да ме изневери.неколку пати така несакајки му имам прочитано разговори значи да бидам поточна 3 пати,од кои 2 пати лично со девојчинјата и еднаш со другарка на ТАА како ги прашува дали сакаат да се видат :(((( мислам дека ке полудев.Значи да не го откриев навреме он ке ме изневереше.Е сеа има поминато една година од последниот пат кога ко фанав и мене уште ме мачи тоа не мозам да се помирам додека не му испитам сеее....иначе он по природа(што уште повеке ме загризува) е мн зборлив и со сите комуниира на пример на facebook,таков е ако мозе нема намера со некоја да се врзува он си пишува онака општ муабет.На пример ја свакам да си пишувас со тие со зивееш ама со некој само со ти се пријатели на facebook...ти и да не си со намера да и се пушташ на некоја она ке се исфилма.И последно несто што уште повеке ме прави да не му верувам е со ми вика значи последниве 7-8месеци"не ти го отварам facebook-от треба да ми верувас,за инат не ти го отварам" изначи стварно не ми го отвара...до душа ја му го знаев мејлот до пред некое време и сама му го отварав и стварно немаше ништо,ама немозам да го разберам зошто несака да го отвори...сега немозам да му гледам ништо а он не се замара не се ни обидува значи кога ке го прашам да ми одговори или да ми показе нешто.Никако немозам да си објанам ЗОШТО....да не ме отсакал па сега само се изивјава,или па има некоја и затоа не ми го отвара,или па нема ништо и само за инат не го отвара...ама многу се нервирам и тоа ми прави усте повеке да го испитувам...НЕЗНАМ НЕСВАКАМ СО Е ПРОБЛЕМОВ ;((((((
     
  5. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Па не ти останува ништо освен и понатаму да му покажуваш дека го сакаш, дека ти значи и да пробаш повторно да ја стекнеш довербата која веќе си ја изгубила. Според мене најдобро во оваа ситуација е да не му вршиш дополнителен притисок за доаѓање, остај го тој самиот да си реши за тоа. Довербата тешко се стекнува но многу лесно се губи, чисто сумљам дека некогаш повторно ќе ти верува како што тоа било пред да го извараш но грешката си е направена и нема назад. Биди среќна што воопшто ти простил и сега немој ти да го притискаш. Остај го малку и релаксирај ја врската.
    Среќно и се ќе се среди но мора да бидеш стрплива, упорна но не и многу нападна
     
  6. maleckaa

    maleckaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    17
    HUNNI немозес ти да направиш нисто посебно во ситуацијава само треба да се трудиш да свати дека ТОЈ е единствениот што постои во твојот зивот...он самиот ке го свати тоа од твоето однесуванје спрема него.Чим ти простил и усте сте заедно не треба да се нервираш за забе само треба да му даваш до знаенје дека тоа нема да ти се пофтори...Ако не му бидо битно ако не те сакал одма ке ти се скарал кога го разбрал тоа,затоа продолзи така да му бидес посветена како што рече и пази да не ја направиш истата грешка,ако сакас да останеш со него...поззз
     
  7. hunny

    hunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    pa toa i probuvaam ali koa mi ide onaka da go gusnam nemozam da se kontroliram i ke pocnam da mu zboram kako ne me saka kako se mu e malko i go divam uste poveke nemozam so nego vaka tesko mi e ama ni bez nego nemozaaam go sakam .. valjda toa resenie mi preostanuva da prodolzam da se boram fala sepak :)
     
  8. kika987654321

    kika987654321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0




    jas imav slicna vrska so bivsiot se pocna od karanici i pocnav da mu se plasam i si terase taka so psihicko maltretiranje, ne smees da se plasis od svojot decko, ako ti bilo strav za najmala rabota so ke se desi za pogolema? malku razmisli si dodeka e so vreme,kaj mene imase i skandali i milon gluposti, a toa so vikaat site da ne se grizis zaso mojot bivsi go sakaa site,iako bese so milion lica i manipulator tezok, ti razmisli si ubavo i vidi si.poz
     
  9. kika987654321

    kika987654321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    so decko mi ideme godina ipol, prostiv varanje, i sega mi e mnogu tesko, jas nemav izlezeno godina ipol a on idese na pivo so drugarite ponekogas so izgovor deka ne se gleda so niv, mi prizna deka me izvaral zasto navaliv na toa i sumljav,mu raskinav i izlegov, me molese i duri me zaprosi, pocna da mi kazuva kolku ni bilo ubavo i da mi gi opisuva momentite zaedno... ne mozev da izdrzam celo vreme placese, go sakam. mu prostiv ama mislam deka ne go zasluziv toa so nisto, zaso koga sakam sakam so celo srce i ne varam. mnogu dobar covek e i me saka so celo srce, ama uste mi e tesko, pak e ko porano ama na momenti se karame zaso me fakaat bedovi se potsekam na toa. so da pravam, so vreme ke pomine li ovaa bolka? ili ide kon propast vrskata? sega ne iskaca go kontroliram celo vreme, i on ne izrazuva zelba da iskac i posveten mi e celosno. a nikogas ne mu fatila nisto ni na mob ni na fb imam password negov na se. i iskren e so mene... so da pravam , sakam mislenje :))) pozzz
    [mod-kirilica:jirfkdql][/mod-kirilica:jirfkdql]
     
  10. Ani.taa

    Ani.taa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    62
    pa vidi kika mislam deka sekoj pravi greski vo zivoto kade porano ili pokasno ke se kae. jas go mislam tocno vtoroto deka toj se pokajal sto ti go napravil toa i sega se nadeva na stabilna vrska :) kako sto velis deka toj celosno se promenil jas mislam deka te saka i ne saka da te izgubi. toa sigurno deka nema da mozes da go zaboravis ama obidi se da go sfatis, sepak toj e masko :) a kako sto znaeme poveketo maski imaat problem so toa da se vozdrzat. bi ti preporacila da bides spokojna, da ne mislis na toa i da si pominuvate ubavo zaedno :)
    [mod-kirilica:P0ax18nj][/mod-kirilica:P0ax18nj]
     
  11. Simeonova

    Simeonova Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    6
    Videte jas imav decko koj go izvarav...raskinavme se pokajav mnogu no za srejka mi prosti...Znaete kako vikaat koj priznava deka zgrsil pola mu se prostuva....
    No sega mi e mn strav da ne ima druga....Mozebi so mene se smiril samo za da mi vrati....:worried::worried::worried:
     
  12. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Мажите не патат од такви комплекси, или сакаат секс или не сакаат а љубовта можеби некогаш и ги удри по мозочето. Еднаш изгубена доверба тешко се враќа, така да имаш полни раце работа и нерви за докажувања и убедувања. Но, ние жените сме страшни суштества. Ако нешто наумиме тоа и ќе го направиме ;)
     
  13. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    И да ти врати немаш многу големо право да се лутиш. :)
     
    На prezagrizena и Offspring им се допаѓа ова.
  14. hmmmm

    hmmmm Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    5

    И јас имам слична ситуација. Го фатив дечко ми како се допишувал со некоја на ФБ и договарал средба. Втор пат воопшто му го проверив фејсбукот зошто и онака го имаше заборавено уклучен и кога ги видов муабетите се згрозив. Го знам подолго време но не идеме многу. Никогаш не сум се чувствувала вака, и он некое време веќе спомнува брак, односно ме спрема. Знам дека ме сака, совршено ни е заедно и не сфаќам зошто би се договарал со некоја да се види кога знам дека апсолутно ништо не ни фали и дури он инсистира за брак. Премногу ме повреди и сакав да му раскинам, но сепак решив да пробам да му простам зошто веќе некое време и јас размислувам како би било да го поминам цел живот со него и едноставно не ми излегува мислата од глава. Не сум човек што сака да изиграва полицаец и да проверува, но ја изгубив довербата во него и дека може со нас да се деси нешто посериозно (брак). Сега ми е одбивен некако, не се осеќам исто спрема него. Го сакам ама не е тоа тоа, едноставно не се осеќам сигурно покрај него. Поминаа недела ипол откако се случи ова, можеби со време ќе успеам да ја вратам довербата и да му простам, па затоа сакав да те прашам што се случи со тебе и со твојата врска. Ти помина ли бедното чубство или уште е тука. Девојки помош, незнам што да правам. Што би направиле вие на мое место?
     
  15. CaperucitaRoja

    CaperucitaRoja Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2011
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    320
    Пол:
    Женски
    Дечко ми е во странство на печалба и за тоа време мојата фантазија работи со полна пареа. Сакам да направам лажен профил и да го прашувам како му е во животов, има ли женска, како му е врска... Да видам што како ќе одговори. Се двоумам дали воопшто да почнам со оваа работа, зашто бара доста време а ве прочитав сите и велите да не се замараме со такви работи. Па некако не ми е сеедно да живеам во заблуда. А од друга страна, не знам дали сум подготвена да ја дознаам вистината:worried:SS
    Сепак, не за џабе рекле она што не го знаеш нема да те повреди...
     
  16. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Не ти требаат такви глупости. Можеш само да си закомплицираш па тек тогаш да не дознаеш ништо и да останеш сама. Не го мачи многу мозокот најди си преокупации други занимации за да не мислиш многу и да правиш филмови за него што прави таму. И сама кажа дека она што не го знаеш и не може да те повреди. Затоа гледај додека контактирате да си позитивна и опуштена и да му даваш до знаење дека му веруваш. Ако :!: ... ако има нешто кај него секако само по себе ќе излезе на површина. Вистината сакале или не секогаш се дознава. ;)
     
    На CaperucitaRoja му/ѝ се допаѓа ова.
  17. MacYsho

    MacYsho Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    5
    Isto taka jas pred da go zapoznam deckoto moj vo zivo posto se zapoznavme preku net, me prevari so edna i taa od razlicen grad bese i mi veli samo dvapati se vidovme vo zivo nez shoo i togas skroz gi prekinav site vrski so nego i po nekoe vreme zaradi odredena pricina mu se smiriv ama voopsto ne mu veruvav nistu pak sega. Zatoa samo edno ke ti kazam NIKOGAS NEMAJ DOVERBA VO MASKO, ok sea zavisi kakva licnost e ama poveketo se takvi.
     
  18. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    како што некои знаете и јас изгубив доверба во партнерот.... :( :( не сакав да е така,али гледајната беа други...тоа е..

    е сега како ке почнам пак да имам доверба чекам времето да каже а јас да се мачам со тоа нема...
     
  19. ambasadorka

    ambasadorka Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    5
    Доверба

    Драги Феминки имам еден голем проблем кој веќе долго време ме измачува па решив да го споделам со вас. Имам 5 и пол годишна врска, но проблемот е тоа што јас воопшто немам доверба во дечко ми. Постојано мислам дека ме изневерува, пред 2 години го фатив како се допишува со една девојка на фб, но беше само обичен разговор од тогаш немам никаква доверба во него, имам негов пасворд на фб кога сме излезени телефонот воопшто не го крие, но ете немам доверба во него. Ќе ве молам да ми помогнете некако, да ми дадете некој совет зашто навистина ми е многу тешко!!! :( :worried:
     
  20. 2468

    2468 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    4.497
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Амбасадорка, нормално е тоа што ти надоаѓаат такви мисли, си видела разговор помеѓу него и друга девојка и реакцијата ти е сосем нормална, нема потреба да се обвинуваш самата себе.
    Ти најубаво знаеш која била темата на нивниот разговор, дали на другарска база или со поинаква димензија. Вашата блискост треба да те убеди или во едното или во другото.
    Прочитај ги неговите знаци, како се однесува со тебе во целост, кога сте сами, кога сте излезени во друштво или кога сте со неговите, како тој се однесува со тебе во тие ситуации. Долгата врска се базира и на доверба и на толеранција, ако си ја изгубила довербата во него можеш само да се нервираш, да тепаш глава, времето да поминува и ти воопшто да не си среќна и да не уживаш со него, туку едноставно да се преоптоваруваш со можеби небитни работи кои ќе влијаат врз твојата врска.
    Разговаравте ли за ова? Знае ли тој за тоа како се чувствуваш?
    Сепак најубаво е отворено да му кажеш за целата твоја емотивна состојба и можеби заеднички ќе најдете некое решение.
     
    На ambasadorka му/ѝ се допаѓа ова.