1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Изгубена доверба

Дискусија во 'Врски' започната од angelat, 14 март 2010.

  1. BellaRagaza

    BellaRagaza Нов член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1

    колку ми е тешко што си во право :sweat: сум зборувала,сум се налутила - не сум се скрарала туку он ми се скарал ;( знам дека јас сум го дозволила тоа .... јас сакав само некој да ме испцуе или да ме подучи како да живеам со тоа што го изневерив ;( незнам како да постапак како ке имам сила да постапам ако некогаш дознае ...
     
  2. BellaRagaza

    BellaRagaza Нов член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1

    Во право си се е точно што си пишала...и што би бил твојот совет за мојава ситуација ...
     
  3. Piccolo

    Piccolo Нов член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Јас со мојата девојка одиме веќе 5 ипол месеци и све ни беше совршено но све почна наопаку додека не почнав јас да ја лажам во врска со моите лични работи као на пример куќата,годините итн... од тогаш она почна да ми објаснува дека ке ја изгуби довербата во мене но јас почнав за ситници да лажам бидејки немав сватено што воопшто значи довербата и као да се врати тааа... и така постепено некои грешки си ги повторував во врска со некои зборови дел од речникот на сите нас ги спомнував као пример "ccc" и така натака што нејзе тоа ја иритира и јас нејќев али послем толку време навика и одвика наеднаш неиде никогаш не бев запознаен со довербата се додека не ја запознав неа.. почнав да кршам ветувања нешто обично нема врска ништо со варање пошто ја сум тип што мразам варање аи башка овоа е вистинска љубов... и така се повеке и повеке и паѓаше довербата и сеуште и паѓа ...коа сме надвор излезени она мисли дека јас глеам во други девојки као на пример дека ги гледам а па камоли да зборам со нив...ми вика дека треба да и докажам аи не само за тоа туку мисли дури дека и ја иам варано а што си нема никаква врска по цел ден сме заедно 24/7 значи ептен ептен ептен 20 мин да не сме заедно готово ... ептен ние тешко...али стварно врската при крај ние и сеа што и да кажам не ми верува воопшто и све само се караме и караме .... ве молам помогнете ми као да и ја вратам довербата пошто врскава мие на конец...
     
  4. Ruzica00

    Ruzica00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2012
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    172
    Ако ти имаш 13 години, колку има "девојка ти"?
    Довербата не се ниту губи, ниту стекнува со повторување на некои збориви и фрази од секојдневието, туку со многу посериозни работи....И не, не е вистинска љубов, рано ви е за таквата и на двајцата :$
     
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.152
    Допаѓања:
    76.573
    Пол:
    Женски
    Доверба ако се изгуби тешко дека ќе се врати. Ако не се врати, нема смисла врската да продолжи.
     
  6. Sandra58

    Sandra58 Нов член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2016
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Вака, во врска сум веќе 5 години, но последните 2 години се случуваат многу чудни работи од кои не можам да извлечам конечен одговор што да правам. Со дечко ми имавме идеална врска првите 3 години, работите тргнаа на лошо кога во телефонот му пронајдов порака во која бара интимен однос со неговата колешка од работа, тогаш се скаравме многу, тој ми велеше дека тоа било зафрканција, како неа ја исмевале, сите колеги и пишале ваква порака, плачеше по мене ме молеше, а истата таа женска личност ме повика мене да ме убедува во истиот муабет како и неговиот и океј си реков ќе продолжиме па ќе видиме понатаму до каде ќе стигнеме... после некој месец јас вака седејќи си со пријателките доаѓа еден човек кој ми е само обичен познаник и ми вели дека го видел дечко ми со истата женска личност, јас си реков дека е ова крај, но некако по неговото негирање, молење, плачење пак останав со него, но оттогаш со целосна доза на сомневање и никако немав мир во нашата врска, ја изгубив довербата, тој ми подаруваше подароци се трудеше да ја подобри работата, правеше убави работи за мене итн., но јас не можев да стекнам повторно доверба. Сега во последниот период постојано го крие мобилниот од мене а кога го прашувам зошто тој ми вели дека му е страв да не му се случи уште некоја таква ``ненадејна`` порака па да ни се расипе врската и дека не сака да ми го даде телефонот да го видам бидејќи тој не сакал да имаме таква врска. Освен тоа веќе 4 месеци сме немале интимен однос и тој тоа го оправдува со неговите проблеми кои му се случуваат...Сега сме во некоја фаза пред разделување каде јас треба да одлучам дали да продолжам со него или не, со тоа што пред недела дена откако за глупост се скаравме му кажав дека не можам повеќе вака... ах да сум го видела со свои очи ич не би размислувала и би ставила крај на нашата врска, но некако ме остава на пола пат и сум во дилема... можеби имам уште чувства за него, но моралот не ми дозволува да преминам некои работи или пак сум тотално изладена од збиднувањата... Затоа ве молам доколку сте имале некое такво слично искуство споделете го со мене или без разлика на тоа дадете ми совет... фала :) :)
     
  7. Zeynep

    Zeynep Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    1.100
    Пол:
    Женски

    Многу си попуштила.....5 години не се малце воопшто,но уште кога пишал таква порака си требала да се тргнеш од него.Сите колеги и пишеле така и тој покусо да не остане нели...Не ми е ова ич за верување,но ти си знаеш,само не дозволувај веќе да те прави глупава на сила зошто не си.Докажи му дека не си.
     
    На crazylady, mila1111 и Sandra58 им се допаѓа ова.
  8. anagjorgjievska1

    anagjorgjievska1 Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2014
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Значи со дечко ми сме долго време но во последно време се караме почесто и тоа поради мои глупости постојано нешто ново излегува ја изгуби довербата во мене едноставно,се случуваше за други да се скараме,нешто ситно излажено од моја страна,и тн.Знам дека згрешив многу и се каам поради тоа но како повторно да ја вратам неговата доверба,како да докажам дека нема да се повторат тие работи?
     
  9. Ив_анна

    Ив_анна Активен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Preku nok nemozes da dokazes! Ako ti ostavi vreme i prostor da ste zaedno, a toa ke go napravi ako stvarno mu znacis, a ti ako stvarno si se smenila togas so tek na vreme ke si izleze na videlina. Ne se sekiraj :)
     
    На mila1111 и anagjorgjievska1 им се допаѓа ова.
  10. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.152
    Допаѓања:
    76.573
    Пол:
    Женски
    Според мое мислење, кога еднаш довербата е изгубена веќе ништо не е исто. Можеш да се обидеш да се поправиш, но кога нешто се скршило и ти го залепиш, не е исто како претходно нели? Можеби ќе ви биде добро, некако, но дека ќе биде повеќе од добро - тешко...
     
    На anagjorgjievska1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. anagjorgjievska1

    anagjorgjievska1 Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2014
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Го давам максимумот за се,сакам се да поправам па макар и на тронка подобро...
     
  12. mila1111

    mila1111 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    486
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Изгубена доверба е пропадната врска, после се е залудно, подобро раскини отколку да си го губиш времето и да се мачиш зашто довербата не се враќа назад...
     
  13. BubuDudu123

    BubuDudu123 Нов член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2023
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Веќе долго време изгледа дека не ми верува, а двајцата не можеме еден без друг. Никако не можам да докажам дека му немам ништо направено. Се објаснував и повеќе од потребното, докажував колку го сакам но изгледа на крај дека е залудно, а не ме пушта иако вели да одам ако сакам. Не сакам да завршиме така за едно големо ништо, вистински да се имаше нешто десено познавајќи се себе немаше да му го трошам времето, ама не ми верува и тоа ме мачи. Што да правам?
     
  14. Selena01

    Selena01 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2020
    Пораки:
    1.373
    Допаѓања:
    5.021
    Пол:
    Женски
    Без причина немање доверба, но не сака и да те пушти да си одиш, многу токсично. Прекини, не си губи време
     
    На sj *O*, Bezimenka90 и sino.o.oka им се допаѓа ова.
  15. sino.o.oka

    sino.o.oka Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2020
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Пробајте рационално да разговарате, отворено,како возрасни луѓе а не со скриени намери, манипулација и доза емоции. Колку повеќе одолговлекуваш толку потешко ќе ти е. Ништо не е онка, се е со причина, верувај. Разговарајте со отворени карти, макар и исходот да е разочарувачки. Барем зрело ќе прекинете, а не како некои тинејџери со сечење вени... Подобро добро разделување отколку токсично одолговлекување :f:
     
    На Deni_srce, Cvekarka и Cosmic Girl им се допаѓа ова.
  16. Cosmic Girl

    Cosmic Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2020
    Пораки:
    1.975
    Допаѓања:
    7.728
    Пол:
    Женски
    Твојот дечко е најверојатно има проблем кој нема толку врска со тебе, колку со него.
    Тоа што постојано те обременува со љубомора и со недоверба во твојата лојалност кон него е повеќе доказ за неговата слаба самодоверба, отколку за тоа какво е твоето однесување и верност.

    Во некои случаи се работи и за подлабок проблем со менталното здравје, каде што љубомората е само еден од повеќе симптоми. Може да биде симптом кај патолошка љубомора, нарцисоидност, borderline и некои други растројства.

    Што и да правиш, колку и да се докажуваш, нема да има ефект врз неговото однесување. Нема да го убедиш во својата верност и пак ќе се повторуваат љубоморните сцени.
    Со тек на време ако сеуште сте во таков некој однос тоа може да има за тебе последици, во смисла на твоето ментално здравје.

    Може да се обидеш да разговараш со него, во обид да му предочиш дека проблемот е кај него, но дали ќе има тоа ефект? Ако сосема не е свесен за своите проблеми, ќе наидеш на отпор од негова страна. Може не само да не сака да се смени, туку и да не сака да разговара, да избегнува таква тема на муабет, да негира дека има проблем или да се одбидува да го проектира проблемот на тебе.
    Размисли си убаво за врската и за вашата иднина, во смисла дали вреди да се остане со него или не.
    Можеби мислиш дека можеш да смениш некого, да му помогнеш, ама реалноста е поинаква и најверојатно ништо нема да се смени ако тој самиот не посака и не се потруди.
    Дали вреди да ја жртвуваш своја добросостојба и психичко здравје само за да останеш со него?
    Љубовта верувам дека ја имате, но освен неа, мора да имате и други нешта во една врска за да таа биде здрава и долготрајна.
     
    На sj *O*, Antebellum, Tinaaa и 6 други им се допаѓа ова.