1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Илуминати- Окото Кое Гледа Се

Дискусија во 'Политика и настани' започната од plavusha, 10 декември 2010.

  1. anamariia.x3

    anamariia.x3 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    856
    Многу ме интересираат овие мистериозни нешта со знациве,скриените пораки итн.
    Како што гледам во првиот пост,се мисли на познатите и нивните „скриени пораки„ а не на илуминатите што се сосема нешто друго.Скоро сите познати се сатанисти.
    Можеби следниов линк не се надоврзува баш со темата,но тука можете да најдете скриени пораки и знаци на познатите во нивните песни,музички видеа,фотосесии итн .
    http://vigilantcitizen.com/
     
  2. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Епа ако се мисли на познатите и нивните знаци и тоа дека се сатанисти, нека се промени насловот на темата :^)
     
  3. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    http://www.youtube.com/watch?v=wV1FrqwZ ... dded#at=80

    Ја разлистав темава,и откако го видов новиот спот на Гага,запрепастена сум :x
    Запазете се убаво,мислам дека нема потреба од објаснување ...
     
  4. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Добро, ќе објасни некоја што знае за илуминати!?
    Или само ќе се препуцувате дали се или не се сатанисти, дали познатите се дел од нив или е само маркетинг :^)
    И мене ме интересира што и како е вистина.... :clap: за темава ама некако ми доаѓа како секој што ќе најде нешто на нет си го постира тука |-)
     
  5. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    Во прв план Пирамидите....
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Да,а после и говорот за некаков нов вид на луѓе,ако сум сфатила добро.
     
  7. anamariia.x3

    anamariia.x3 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    856
    Да,и луѓето велат дека тие „рогови така наречени рокчиња„ на главата се направени поради нејзината голема љубов кон Сатаната.Исто така има премногу знаци,пирамиди и други сатански работи.
    Ама ако можете да забележите на почетокот кога и се покажува лицето,на костумот има крст ама баш крст.
    Оваа сака да не збуни изгледа :D
     
  8. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Да ти кажам,и успеа кај мене :D Одеднаш ми стана многу грозна,се прашувам зошто :D А и откако ги видов песните на некои славни наназад,језиво ми е да ги слушам,а верувам и на повеќето овде :?:
     
    На iloveyou29 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anamariia.x3

    anamariia.x3 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    856
    ^ И кај мене и успеа :D
    А мене нај језива од тие песните свртени отпозади ми е paparazzi . Колку е језиво кога вика above,above the stars oh :worried:
     
  10. Konfetka

    Konfetka Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    34
    Иначе превртениот виолетов триаголник му е заштитен знак на хомосексуалците (ако се сеќавате на Тинки Винки од Телетабиси :lol:- човекот во костумот беше педер) и кога Легди (Геј) Га га вика Capital HIM тоа се однесува на ѓаволот HIM= His Infernal Majesty Неговото ѓаволско (пеколно) Височество.

    А тоа парфемот и е некаква замисла што само на изопачен ум може да му текне, ми се гади :puke: (изгледа го асоцира со губење на невиност).

    И самите гледаме што промовира.
     
  11. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234
    Истото и јас сакав да го кажам.Јас што гледав на интернет,илуминатите,масоните и сатанистите се ставени ви исти ќош(дека всушност тие се сатанисти).
    А за тоа што велите дека "вистинските" илуминати се тајни организации и се кријат,а овие што се кажуваат илуминати се расфрлаат со знаци,јас мислам дека порано не можеле толку слободно да се кажуваат кои се и што се поради црквата,која ги прогонувала,за разлика од сега,кога нели,има демократија и секоја може да каже и прави што сака.
    Тоа е мое размислување,не знам. А баш би сакала вие што велите дека сте истражувале за ова,да напишете повеке,зашто стварно е интересна тема. Да не ме сватите погрешно,не сакам да ве испровоцирам или нешто слично,само сакам да знам повеке за ова.
     
    На Queen.S му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Little-one

    Little-one Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    204
    Допаѓања:
    79
    • Шејтан – име со кое се нарекувани илуминатите од страна на Црквата.Муслимански збор и токму тој е одбран бидејќи според христијаните муслиманскиот јазик е нечист.Шејтан е потеклото на зборот Сатана.
    • Илуминатите се придружиле кон Масоните, развивајќи тајно друштво во редовите на поголемо тајно друштво.Тие биле сатанисти, но не како што вели модерната идеологија, дека се почитувачи на ѓаволот, напротив тоа е само лага кажана од Црквата.Сатанисти се луѓето кои се против неа.

    Многумина ги мешаат масоните со илуминатите. Масоните не се сатанисти. За да станеш масон треба да веруваш во нешто / некој. Не се прави разлика помеѓу христијани, муслимани, будисти... се додека тие веруваат во својот сопствен бог можат да бидат масони.

    Вистина е дека ги користат сличните или исти симболи, но тоа не значи дека постои некоја конекција помеѓу илуминатите и масоните. Доколку има заинтересирани би отворила тема за Масоните каде што би ви објаснила малку подобро, затоа што подолго време читам за нив и ги проучувам.

    Некој ја имаше спомнато 2012 година. Да, масоните веруваат дека тоа нема да е крај на светот т.е апокалипса. Всушност, вистинското значење на апокалипса е повторно откривање на вистината - просветлување...

    Да не должам многу, ако има некој заинтересиран би ја отворила темата доколку ја нема
     
  13. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234
    Јас сум заинтересирана :) Сакам да дознаам повеке за ова...И ако знаеш нешто повеке за масоните во Македонија(се знае ли кои се) ?
     
  14. Queen.S

    Queen.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    607
    Допаѓања:
    381
    Мислам дека има тема за масоните ( не сум сигурна, ама знам дека сум ја видела ) :^)
    И мене ме интересира Литл-Уан...па ако нема отвори :)
    А кои се илуминати тогаш!? :?:
     
  15. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Имало отворена тема за масони, но во канта е, поради постоењето на оваа тема.
    Јас мислам дека не е исто масони и илуминати.
     
  16. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Во книгите на Ден Браун имате се за нив (Ангели и Демони, Изгубениот Симбол...) :)

    Некои работи се поврзани, не велам не, но не ли мислите дека малце е се тоа преувеличено, а нешо им заличи, одма, симбол е...

    Ако е за тоа колку јас што знам некои масони носат црвени наметки при обредот на жртвување на член...

    Ако е за тоа и зад приказната за Црвенкапа има таква позадина, она има слична таква...е ај сеа де :D
    [​IMG]
     
  17. Staredad

    Staredad Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    25
    Илуминатите се тајна организација основана во 1776 во Инголштат, Баварија од страна на Адам Вајсхауп, језуит и професор по теологија и право.
    Целта им била ширење на прогресивни идеи кои потекнувале од ерата на “просветителството“ но засилени со либерална теорија која предвидувала укинување на држави и религии и “просветлување“ на луѓето низ цел свет.
    Кај нив членувале голем дел од основачите на Романтизмот, Гете и Хердер меѓу другите, и не само тие туку и многу други врвни интелектуалци од тоа време.
    Прв пат кај нив е споменато на пример 8 часовно работно време...
    Секако во тоа време такви идеи биле шоканти за власта и за некои 20-тина години се зарбанети од баварските власти (Баварија била независна во тоа време) а по некое време и од Папата во Рим.
    Потоа на водачот и на членовите им се губи трага некои биле затворени некои емигрирале...
    Тоа е официјалната историја на кратко.

    Проблемот е со името на организацијата.
    Некои алтернативни историчари под ова име ја сметаат една организација за која се смета дека во своите редови ги има најмоќните луѓе во светот, финансиска и политичка моќ концентрирана во одредена тесно поврзана група на база на крвно сродство а потеклото им го датираат до стариот Сумер и Вавилон т.е. на почетокот на цивилизацијата.
    Други пак сметаат дека баварските илуминати се истата организација која имала за цел да се инфилтрира меѓу слободното ѕидарство (масоните) и преку тоа да се здобие со моќ.
    Трети викаат дека Вајсхауп го преживеал прогонот и во САД оформил нова организација која и денес е активна на врвот на моќта во светот.
    Има и други теории но овие се основните.

    А вистината...којзнае... :)
     
    На Queen.S и DivineChaos им се допаѓа ова.
  18. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    а Алесандро спотот! тој па бетер уплав да фатиш!


     
    На Victorya му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Добро дали се читате што зборувате? Ден Браун? Вие озбилно се водите по Ден Браун?
    Прво и основно тој самиот си внесува лажни факти за да продаде повеќе книги. Второ да беше се тоа што тој го пишува вистина, до сега ќе имаше на Wikipedia дата кога е починат. Трето, како можеме ние да знаеме кои се илуминатите и што се? Тајна организација се. Не ги откриле до сега, а тек па би дозволиле Ријана да е илуминат и тоа на спот да го стави.
    По она јас што го знам, и единствено нешто што со сигурност го знаеме сите е дека биле луѓе на науката. Затоа Џеј Зи не може да е илуминат, или Кање Вест. -.-

    Друга работа, точно. Сатанисти и атеисти се различни работи. Исти се за оние конзервативни христијани.
    После..масоните не се тајно друштво, за кој ѓавол носат прстен на раката ако се тајно друштво?
    ...2012 никој не може со сигурност да се знае што ќе се случи. Мое лично мислење е дека нема да се смени ништо. Секако може да има одредена катаклизма, свесни сме за тоа колку до сега имало.

    И дајте ви се молам, ве набљудувале илуминати? :rofl:
     
    На E...V...I...L и mims-89 им се допаѓа ова.
  20. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    http://www.youtube.com/watch?v=71YN5OZs ... detailpage